Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-09, 09:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
DPI και PPI

Θέλω να ομολογήσω ότι δεν κατανοώ απόλυτα την διαφορά του DPI και του PPI. Ξέρω ότι το πρώτο είναι Dots Per Inch, όπου dot είναι το έγχρωμο στοιχείο από την συνεύρεση τριών χρωμάτων, ενώ το PPI είναι το πιο κατανοητό pixel per inch.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως μετράνε το DPI. Κάποιος πχ σε ένα διαγωνισμό ζητάει τις φωτογραφίες σε 300 DPI. Γιατί ρε φίλε, θα σου πέσει πολύ στο ζύγι αν είναι 600 DPI ; Ποιος είναι ο λόγος που το περιορίζουν;

Πως θα μετρήσω το dpi;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-09, 10:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να ομολογήσω ότι δεν κατανοώ απόλυτα την διαφορά του DPI και του PPI.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dots_per_inch
http://en.wikipedia.org/wiki/Pixels_per_inch

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως μετράνε το DPI. Κάποιος πχ σε ένα διαγωνισμό ζητάει τις φωτογραφίες σε 300 DPI. Γιατί ρε φίλε, θα σου πέσει πολύ στο ζύγι αν είναι 600 DPI ; Ποιος είναι ο λόγος που το περιορίζουν;

Πως θα μετρήσω το dpi;
Σε ψηφιακές εικόνες (δηλ. bitmap, αρχεία υπολογιστή, πχ gif) αυτή η μέτρηση ppi (ή dpi) δεν έχει κανένα νόημα, διότι το φυσικό μέγεθος του pixel στην οθόνη δεν είναι σταθερό.

Σε κάποια format εικόνων προβλέπεται να σώζεται αυτή η μονάδα ώστε όταν τυπωθούν ο εκτυπωτής να κάνει τα απαραίτητα για να έχουν την επιθυμητή φυσική διάσταση.

Πχ μια εικόνα 100x100 pixel που συνοδεύεται από την πληροφορία "100 ppi" θα έχει μέγεθος 2.54cm x 2.54cm όταν τυπωθεί (εννοείται σε εκτυπωτή που θα τη λάβει υπόψη του, γιατί μπορεί και να αγνοηθεί).

Τα bitmap δεν έχουν κάποια άλλη παράμετρο σχετική και συνεπώς αυτό που ζητάει αυτός που λες είναι πραγματικά το ppi. Συνεπώς, αν θες να στείλεις bitmap, θα πρέπει να πας πχ στο photoshop, Image -> Image size και να βάλεις "300 ppi" κρατώντας τις διαστάσεις σε pixel σταθερές.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Xenios (04-05-09)
  #3  
Παλιά 04-05-09, 15:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να ομολογήσω ότι δεν κατανοώ απόλυτα την διαφορά του DPI και του PPI. Ξέρω ότι το πρώτο είναι Dots Per Inch, όπου dot είναι το έγχρωμο στοιχείο από την συνεύρεση τριών χρωμάτων, ενώ το PPI είναι το πιο κατανοητό pixel per inch.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως μετράνε το DPI. Κάποιος πχ σε ένα διαγωνισμό ζητάει τις φωτογραφίες σε 300 DPI. Γιατί ρε φίλε, θα σου πέσει πολύ στο ζύγι αν είναι 600 DPI ; Ποιος είναι ο λόγος που το περιορίζουν;

Πως θα μετρήσω το dpi;
Τα έντυπα περιοδικά ζητάνε σχεδόν πάντα σχεδιαγράμματα και εικόνες στα 300 dpi, γιατί απλούστατα αυτή είναι η ανάλυση που τυπώνουν οι στοιχειοθέτες τους, έτσι έχουν μάθει και έτσι ζητάνε.

Αν τους δώσεις την εικόνα στα 600 dpi, θα βγει στο μισό μέγεθος (αλλιώς θα πρέπει να την πειράξουν για να εμφανιστεί σωστά).

Η βλακεία τους έγκειται στο ότι δε σου λένε σε τι μέγεθος θα τυπώσουν τη φωτογραφία.

Όπως λέει και ο Αρχιμάγος, σε απλά bitmaps η διακριτικότητα σε dpi/ppi δεν παίζει ρόλο. Παίζει ρόλο μόνο σε συνδυασμό με φυσικό μέγεθος εκτύπωσης (σε cm πχ). Παράδειγμα υπολογισμού dpi/ppi:

Έχεις μια φωτογραφία 3000x2000 pixel (6MP, 3:2) και θες να την τυπώσεις σε διάσταση 27x18 cm (πάλι 3:2 φυσικά).

27 cm = 10.629921 in
3000 pixel / 27 cm = 3000 pixel / 10.629921 in = 282.22 pixel/in = 282.22 dpi.

Αν έχεις ελάχιστο όριο 300 dpi, αυτή η φωτογραφία δεν σου κάνει σ'αυτές τις διαστάσεις (πρέπει να μικρύνεις τη φυσική της διάσταση):

Η καλύτερη διάσταση για 300 dpi είναι:

3000 pixel / 300 dpi = 10 in = 25.4cm (δηλ. 25.4x16.93cm).

Αν εσύ τώρα τους παραδώσεις φωτογραφία 640x480, για να εμφανιστεί αυτη στα 300 dpi:

640 pixel / 300 dpi = 2.13 in = 5.41 cm (δηλ. 5.41x4.06 cm).

Οπότε το όριο dpi λειτουργεί ως ελάχιστο όριο ανάλυσης (σε pixel) της φωτογραφίας σου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (04-05-09)
  #4  
Παλιά 04-05-09, 15:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τους δώσεις την εικόνα στα 600 dpi, θα βγει στο μισό μέγεθος.
Μηπως εννοεις "στο διπλό μεγεθος";
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-09, 16:01
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εννοεις "στο διπλό μεγεθος";
Όχι, εννοεί "μισό μέγεθος σε inches"

Έχουμε τρία μεγέθη:

ppi = pixels / inches

Αν διπλασιάσω το ppi τότε για να παραμείνει η ισότητα πρέπει είτε να διπλασιάσω το pixels είτε να μειώσω το inches στο μισό.

Θεωρούμε ότι τα pixels είναι σταθερά, γιατί αυτό μόνο μας ενδιαφέρει στην οθόνη του υπολογιστή μας.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-09, 16:15
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, εννοεί "μισό μέγεθος σε inches"
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν σαφής, αλλά δεν είναι εύκολο να είσαι σαφής όταν δεν ξέρεις ακριβώς τι σκέφτεται ο εκδότης και ο νηματοθέτης.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-09, 18:08
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
@Στέλιε; δηλαδή θες να πεις τώρα, πως κατάλαβες αυτά που σου είπε ο Αλέξιος και τον ευχαρίστησες γι' αυτό ή για τον κόπο του να στα γράψει;

@Αλέξιε, υποθέτω ότι στα παραδείγματά σου, όπου γράφεις dpi εννοείς ...ppi.

Πράγματι, όπως λέει και ο Archmage, επειδή το φυσικό μέγεθος του pixel στην οθόνη δεν είναι σταθερό, όλοι αυτοί οι υπολογισμοί έχουν νόημα μόνο στην εκτύπωση. Κι εκεί, τα ppi δεν έχουν σχέση με τα dpi, τα οποία εξαρτώνται αποκλειστικά από το είδος του εκτυπωτή και τις δυνατότητες του. Δηλαδή, πόσα dots per inch μπορεί να τυπώσει, πράγμα το οποίο «μπορείς» να ρυθμίσεις από τον driver του εκτυπωτή.

Χοντρικά Στέλιο, η φωτογραφική σου μηχανή, σου δίνει ένα συγκεκριμένο μέγεθος φωτογραφίας (αριθμός pixels οριζόντια και κάθετα) και μια συγκεκριμένη ανάλυση (αριθμός pixels per inch) για το συγκεκριμένο μέγεθος.

Εσύ τώρα, με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, μπορείς:

- να μικρύνεις τις διαστάσεις ανεβάζοντας παράλληλα την ανάλυση (ppi). Αυτό γίνεται αυτόματα, χωρίς να επηρεάζεται η ποιότητα της εικόνας σου.

- να μεγαλώσεις τις διαστάσεις, κατεβάζοντας παράλληλα την ανάλυση (ppi). Αυτό γίνεται αυτόματα, χωρίς να επηρεάζεται η ποιότητα της εικόνας σου.

- να μικρύνεις τις διαστάσεις, κρατώντας την ανάλυση σταθερή (ppi), με τη διαφορά πως το πρόγραμμα θα πραγματοποιήσει επέμβαση στην εικόνα σου (resampling) αφαιρώντας pixels. Όσο καλύτερος είναι ο αλγόριθμος που θα κάνει αυτή τη δουλειά, τόσο λιγότερη θα είναι και η ποιότητα που θα χάσει η εικόνα σου.

- να μεγαλώσεις τις διαστάσεις, κρατώντας την ανάλυση σταθερή (ppi), με τη διαφορά πως το πρόγραμμα θα πραγματοποιήσει επέμβαση στην εικόνα σου (resampling) προσθέτοντας pixels. Όσο καλύτερος είναι ο αλγόριθμός που θα κάνει αυτή τη δουλειά, τόσο λιγότερη θα είναι και η ποιότητα που θα χάσει η εικόνα σου.

Είσαι σίγουρος πως στον συγκεκριμένο διαγωνισμό ζητούν 300 dpi και όχι 300 ppi; Γιατί αν ζητάν το πρώτο, εκτιμώ πως δεν ξέρουν τί τους γίνεται... (μπορεί βέβαια, να μη ξέρω τί μου γίνεται)

Ζητούν τη φωτογραφία σε αρχείο (π.χ. jpg) ή εκτυπωμένη σε συγκεκριμένες διαστάσεις, στα 300 dpi;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 05-05-09 στις 18:12
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-09, 18:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
@Στέλιε; δηλαδή θες να πεις τώρα, πως κατάλαβες αυτά που σου είπε ο Αλέξιος και τον ευχαρίστησες γι' αυτό ή για τον κόπο του να στα γράψει;
Ευχαριστώ που κάποιος κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.
Δεν έχω καταλάβει λέξη και ψαξουλεύοντας στο web, είδα δεκάδες τέτοιες ερωτήσεις με δυσνόητες απαντήσεις.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως θα κάνω την φωτογραφία μου 300dpi, απλά. Μπορεί να μου πει κανείς ένα κατανοητό τρόπο να το κάνω;
Έχω πάρει μέρος και σε άλλους διαγωνισμούς, τελευταία πήρα έναν έπαινο από γνωστό ειδικό περιοδικό. Δεν ξέρω γιατί όλοι ζητάνε 300 dpi και εγώ τους στέλνω την εντύπωση σε μιση Α4 και τις φωτο σε cd όπως βγήκαν από τις μηχανές μου.

Τις φωτογραφίες στο cd ζητάνε σε 300 dpi.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-09, 19:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
@Αλέξιε, υποθέτω ότι στα παραδείγματά σου, όπου γράφεις dpi εννοείς ...ppi.
Με διευκολύνει, όταν λογίζομαι για dpi και ppi, να σκέφτομαι οθόνες (ή άλλες ιδανικές συσκευές), που 1 dpi = 1 ppi.

Άλλωστε το background μου είναι στοιχειοθετικό σ'αυτό τον τομέα, όχι ψηφιακοφωτογραφικό, και πάντα σκέφτομαι σε dpi. Η οθόνη που χρησιμοποιώ τώρα, πχ, είναι 133dpi = 133ppi. (σημ: η οθόνη μου είναι TFT, οπότε οριζόντια είναι 400dpi (RGB), αλλά για απλότητα, αν δεν ασχολούμαστε με on-screen sub-pixel-addressed font-rendering, βολεύει να μετράμε 1dpi=1ppi σ'αυτή την περίπτωση).



Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι, όπως λέει και ο Archmage, επειδή το φυσικό μέγεθος του pixel στην οθόνη δεν είναι σταθερό
Γιατί δεν είναι σταθερό; Στην οθόνη μου είναι σταθερότατο, έχει καθοριστεί από τον κατασκευαστή των transistor του TFT matrix. Η οθόνη μου έχει σταθερό μέγεθος (15.4" διαγώνιο), και σταθερό αριθμό pixels (1920x1200). Η οθόνη μεταδίδει αυτές τις πληροφορίες στον Η/Υ, ο οποίος τις χρησιμοποιεί για αποδώσει με ακρίβεια διαστάσεις σε points, picas, cm, inches, κλπ κλπ. Μια διάσταση 5cm στην οθόνη μου σε 100% μεγέθυνση τυπώνεται 5cm και στον εκτυπωτή.

Μη σταθερό μέγεθος pixel έχουμε μόνο σε κακορυθμισμένες CRT και TFT σε ανάλυση χαμηλότερη της ανάλυσης της οθόνης. Δεν είμαι σίγουρος πώς χειρίζονται τα Windows αυτή την κατάσταση, αλλά παντού αλλού, 10pt fonts εμφανίζονται στο ίδιο μέγεθος που εμφανίζονται και στο χαρτί (WYSIWYG). Προφανώς ο σκοπός που το κάνουμε αυτό είναι κυρίως για την εκτύπωση, αλλά όχι μόνο: σε περιβάλλοντα με πολλές ανομοιογενείς οθόνες (στο σπίτι έχω 1600x1200 [4:3] και 1280x1024 [5:4]), παράθυρα που εμφανίζονται μεταξύ οθόνων έχουν το σωστό μέγεθος γραμμάτων κλπ. Σημ: εκτός Windows, όλα τα στοιχεία του γραφικού περιβάλλοντος (πχ δρομέας ποντικιού κλπ) είναι scalable ώστε να έχουν σταθερό φυσικό μέγεθος. Αν έχεις δοκιμάσει να βρεις τον 32x32 δρομέα του ποντικιού σου σε μια ανάλυση 1920x1200 στα Windows ξέρεις γιατί.

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος πως στον συγκεκριμένο διαγωνισμό ζητούν 300 dpi και όχι 300 ppi; Γιατί αν ζητάν το πρώτο, εκτιμώ πως δεν ξέρουν τί τους γίνεται... (μπορεί βέβαια, να μη ξέρω τί μου γίνεται)
Πολλοί τυπογράφοι μου έχουν ζητήσει raster εικόνες (σε αρχείο) στα 300 dpi. Απλά αναφέρουν τι τους λέει το Photoshop, ή τι τους λέει ο κατασκευαστής του φωτοστοιχειοθέτη τους. Δεν το πολυψάχνουν. Κυκλοφορεί μπόλικη βλακεία.

Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση ζητάνε 300 ppi, πράγμα ψιλοχαζό, εκτός κι αν τυπώνουν offset με ψιλό halftone στα 2400 dpi (ίσως να έχω μείνει πίσω, αλλά συνήθως αυτές οι συσκευές τυπώνουν στα 1200dpi). Αλλά ας μην το κάνουμε θέμα, μπορεί να ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-09, 04:46
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως θα κάνω την φωτογραφία μου 300dpi, απλά. Μπορεί να μου πει κανείς ένα κατανοητό τρόπο να το κάνω;
Ξανά λοιπόν:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρέπει να πας πχ στο photoshop, Image -> Image size και να βάλεις "300 ppi" κρατώντας τις διαστάσεις σε pixel σταθερές.


Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν είναι σταθερό; Στην οθόνη μου είναι σταθερότατο, έχει καθοριστεί από τον κατασκευαστή των transistor του TFT matrix.
Μιλάμε (ή έστω μιλούσα στο πρώτο μήνυμα) για το μέγεθος του pixel που αποδίδει η κάρτα γραφικών, όχι το μέγεθος του pixel που έχει η οθόνη "εκ κατασκευής".

Μια εικόνα 100x100 pixels εμφανίζεται μεγαλύτερη σε 800x600 από ότι σε 1600x1200. Άρα τα 10.000 pixels της εικόνας καταλαμβάνουν περισσότερο χώρο. Άρα το καθένα έχει μεγαλύτερο εμβαδό από ότι πριν.

Τα hardware pixels που έχει η TFT είναι (προφανώς) ακριβώς τα ίδια.

Διευκρινίζω ότι μιλάω για windows, όπου τουλάχιστον στα XP ζητάμε (control panel -> display properties -> settings -> screen resolution) ανάλυση σε pixels και ο υπολογιστής αλλάζει τα pixels που βλέπουμε. Πιθανόν σε άλλο λειτουργικό να μπορείς να του ορίσεις τα φυσικά μεγέθη της οθόνης σου σε inches και να γίνονται όλα τα λοιπά με αυτόματο τρόπο
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-09, 07:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρέπει να πας πχ στο photoshop, Image -> Image size και να βάλεις "300 ppi" κρατώντας τις διαστάσεις σε pixel σταθερές.
Αυτό είναι απλό και κατανοητό. Μόνο που θα έχω 300PPI όχι DPI, αρκεί αυτό;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-09, 08:31
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι απλό και κατανοητό. Μόνο που θα έχω 300PPI όχι DPI, αρκεί αυτό;
Στέλιο, τα dpi ορίζουν την ανάλυση της εκτύπωσης και μόνο. Δηλαδή, ο εκτυπωτής σου θα τυπώσει σε 300 ή 600 ή 1200 ή 1400 ή δε ξέρω 'γω πόσα dpi την εικόνα σου. Εκεί μόνο παίζουν τα dpi.

Τα ppi μπορείς, όπως σου είπε και ο Archmage να τα ορίσεις εσύ ο ίδιος μέσα από το πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (π.χ. photoshop). Η πληροφορία αυτή (ανάλυση), μαζί με τις διαστάσεις, θα αποθηκευτεί στο αρχείο της εικόνας σου, όταν θα κάνεις save.

Γι' αυτό σου είπα πως δεν έχει νόημα να ζητά ο διαγωνισμός τα dpi, αλλά τα ppi. Πολύ πιθανόν, όπως πολύς κόσμος, θεωρούν: dpi = ppi.

Σου ζήτησα σε page το link της σελίδας του διαγωνισμού. Θα μας το δώσεις, ή το κρατάς κρυφό;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-09, 08:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ζήτησα σε page το link της σελίδας του διαγωνισμού. Θα μας το δώσεις, ή το κρατάς κρυφό;
Εγώ το πήρα από Κυριακάτικη εφημερίδα και όχι online. Τι να κάνω να σκανάρω την σελίδα για να το πιστέψτε;
Επειδή έχω πάρει και σε άλλους διαγωνισμούς μέρος, παντού ζητάνε 300dpi.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-09, 10:15
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε (ή έστω μιλούσα στο πρώτο μήνυμα) για το μέγεθος του pixel που αποδίδει η κάρτα γραφικών, όχι το μέγεθος του pixel που έχει η οθόνη "εκ κατασκευής".
Αχά, άρα ιδεατά pixel στο δίσκο ή στη μνήμη ή στο framebuffer, όχι πραγματικά ορατά pixel. Μ'αυτό τον ορισμό το δέχομαι 100%.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Διευκρινίζω ότι μιλάω για windows, όπου τουλάχιστον στα XP ζητάμε (control panel -> display properties -> settings -> screen resolution) ανάλυση σε pixels και ο υπολογιστής αλλάζει τα pixels που βλέπουμε. Πιθανόν σε άλλο λειτουργικό να μπορείς να του ορίσεις τα φυσικά μεγέθη της οθόνης σου σε inches και να γίνονται όλα τα λοιπά με αυτόματο τρόπο
Σε Mac, παραδοσιακά όλες οι οθόνες είχαν ακριβώς 72 dpi (ο όρος ppi δεν υπήρχε τότε). Αν ήθελες μεγαλύτερη ανάλυση, αγόραζες μεγαλύτερη οθόνη. Ακόμα κι αν τα ηλεκτρονικά της οθόνες επέτρεπαν μεγαλύτερες αναλύσεις θεωρητικά. Σε X Workstations, X Terminals και σύγχρονα Unix με X Windowing System (που παραδοσιακά επιτρεπόταν 75 ή 100 dpi), η οθόνη ερωτάται για τα φυσικά χαρακτηριστικά της (διαστάσεις, ppi, αποκρίσεις χρωμάτων, gamma) μέσω I2C (EDID) και το σύστημα προσαρμόζει τα χαρακτηριστικά του ώστε η απόδοση να είναι σε φυσικό μέγεθος και χρώματα (το τελευταίο είναι σχετικά πρόσφατη προσθήκη).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-09, 10:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω πάρει και σε άλλους διαγωνισμούς μέρος παντού ζητάνε 300dpi.
Σε εκείνους γιατί δεν είχες το ίδιο πρόβλημα;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι απλό και κατανοητό. Μόνο που θα έχω 300PPI όχι DPI, αρκεί αυτό;
Ναι, για αποστολή φωτογραφιών bitmap σε ψηφιακή μορφή, δηλαδή αρχεία bmp, gif, jpeg, png, tiff...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.