Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-06, 01:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Hawking : Ας μετακομίσουμε στο διάστημα, γιατί χανόμαστε

Ας μετακομίσουμε γιατί χανόμαστε


Ο μεγαλοφυής κ.Hawking

Σε συνέντευξη που έδωσε στο BBC,είπε:" η ζωή θα μπορούσε να εξαφανιστεί από έναν πυρηνικό όλεθρο ή από την σύγκρουση με κάποιον αστεροειδή Απ’ τη στιγμή που θα εξαπλωθούμε στο διάστημα και θα εγκαθιδρύσουμε αποικίες, το μέλλον μας θα είναι ασφαλές".
Ο καθηγητής Hawking, 64 χρονών, δήλωσε τα παραπάνω, πριν παραλάβει το βραβείο επιστημών του Ηνωμένου Βασιλείου, το μετάλλιο Copley της Βασιλικής εταιρίας. Σύμφωνα με την άποψη του Hawking, δεν υπάρχουν παρόμοιοι πλανήτες με τη Γη στο δικό μας ηλιακό σύστημα, έτσι η ανθρωπότητα θα "έπρεπε να πάει σε άλλον αστέρα".

O Stephen Hawking είπε επίσης ότι οι σύγχρονοι χημικοί και πυρηνικοί πύραυλοι δεν θα ήταν επαρκείς για να μεταφέρουν αποίκους στο διάστημα, καθώς αυτό θα σήμαινε ένα ταξίδι που θα υπερέβαινε τα 50.000 χρόνια. Αποδοκίμασε ακόμη τη χρήση χωροχρονικής στρέβλωσης για να ταξιδέψει ο άνθρωπος στην ταχύτητα του φωτός και να οδηγηθεί σε νέες βάσεις. Αντίθετα, πρότεινε "την δράση- αντίδραση ύλης και αντιύλης ως μέσο προώθησης."

Εξήγησε ότι: "όταν η ύλη και η αντιύλη συναντιούνται, εξαφανίζονται σε μια έκρηξη ακτινοβολίας. Αν αυτή η ενέργεια εκπεμπόταν από το πίσω μέρος ενός διαστημοπλοίου, θα μπορούσε να του δώσει μια ικανή ταχύτητα προώθησης".

"Επικεντρώνομαι στο παρόν"

Ο καθηγητής Hawking έγινε γνωστός με την έκδοση του βιβλίου του -A Brief History of Time- στα τέλη της δεκαετίας του ’80. Στη δεκαετία του 60 και όταν ήταν 22 ετών, προσβλήθηκε από μία σοβαρότατη πάθηση και σύμφωνα με τους γιατρούς του δεν του απέμεναν πολλά χρόνια ζωής.Είπε ότι από τότε έμαθε να μην κοιτά πολύ μακριά στο μέλλον, αλλά να επικεντρώνεται στο παρόν. "Δεν φοβάμαι το θάνατο, αλλά δε βιάζομαι να πεθάνω", εξομολογείται ο καθηγητής. "Ο νέος μου στόχος είναι να ταξιδέψω στο διάστημα, ίσως ο Richard Branson να με βοηθήσει".

Ο όμιλος Virgin του Sir Richard Branson ανέθεσε σε μια εταιρία το σχεδιασμό και την κατασκευή ενός επιβατικού διαστημόπλοιου. Η εταιρία Virgin Galactic θα έχει στην κατοχή της και θα λειτουργεί τουλάχιστον πέντε διαστημόπλοια και δύο μητρικά σκάφη και θα χρεώνει 100.000 λίρες για να μεταφέρει επιβάτες σε ένα ύψος περί τα 140 χιλιόμετρα.

Πηγή : ΕΡΤ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-06, 02:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο ξερω οτι θα εκνευριστες αλλα δεν μπορω να κρατηθω.. θα το πω

Γιατι ο,τι αυτονοητο λεει καποιος μεγαλος πρεπει να γινεται θεμα;

Μηπως πρεπει να καταχωρηθει σε καμια εγκυκλοπαιδεια η αξισου ιστορικης σημασιας φραση του 'καλησπερα' που ειπε χτες το απογευμα στον Μπρανσον;

Το οτι ειναι μεγαλοφυια δεν το αμφισβητει κανενας και ολοι τον σεβομαστε, αλλα ημαρτον.. ακομα και ο ανηψιος μου μπορει να καταλαβει οτι οι ανθρωποι που θα μεταναστευσουν στον πχ Αρη δε θα παθουν τιποτα αν γινει μια καταστροφη στη Γη... πρεπει να μας πει ο Χωκινγκ η ο καθε Χωκινγκ οτι το δεντρο ειναι.. ξυλινο για να γινει ειδηση;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-12-06 στις 02:57
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-06, 09:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να μας πει ο Χωκινγκ η ο καθε Χωκινγκ οτι το δεντρο ειναι.. ξυλινο για να γινει ειδηση;
Δάγκωσες και εσύ Μιχάλη την εύκολη έννοια που την έκαναν τίτλο τα ΜΜΕ, Είπε πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα, σ' αυτά που πρέπει να στραφεί ο άνθρωπος για την αναζήτηση του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-06, 10:31
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο άνθρωπος πρέπει να σταματήσει να είναι επεκτατικός και να αρχίσει να ασχολείται με το μέρος που μένει. Δηλαδή τον πλανήτη του. Η επιστήμη και η οικονομία μπορούν να δώσουν χιλιάδες λύσεις ώστε το οικοσύστημά μας να παραμείνει βιώσιμο στο απώτερο μέλλον.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-10, 17:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σ. Χόκινγκ: Αποικίες σε άλλους πλανήτες η λύση επιβίωσης για την ανθρωπότητα

Η ανθρωπότητα έχει μόνο μια πιθανότητα να επιβιώσει μακροπρόθεσμα: να εγκαταλείψει τη Γη για να αποικήσει άλλους πλανήτες, αλλιώς αντιμετωπίζει σοβαρό κίνδυνο εξαφάνισης από μια μεγάλη γκάμα τρομερών απειλών, προειδοποίησε ο διάσημος φυσικομαθηματικός Στέφεν Χόκινγκ.

«Η ανθρώπινη φυλή δεν πρέπει να έχει όλα τα αυγά της σε ένα καλάθι - ή σε ένα πλανήτη», ανέφερε ο επιφανής βρετανός επιστήμων, που πάντως δήλωσε ότι παραμένει αισιόδοξος, μιλώντας στην ιστοσελίδα του φόρουμ «Big Think», σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο και τις βρετανικές «Τέλεγκραφ» και «Ντέιλι Μέιλ».

Ο Χόκινγκ κάλεσε την ανθρωπότητα να μην είναι εσωστρεφής και, αντίθετα, να εξαπλωθεί στο διάστημα τους επόμενους δύο αιώνες, καθώς απειλείται η ίδια η ύπαρξή της. «Εισερχόμαστε σε μια ολοένα πιο επικίνδυνη περίοδο της ιστορίας μας. Ο πληθυσμός μας και η χρήση των πεπερασμένων φυσικών πόρων του πλανήτη μας αυξάνονται εκθετικά, παράλληλα με την τεχνική ικανότητά μας να αλλάζουμε το περιβάλλον προς το καλό ή το κακό», τόνισε και εκτίμησε ότι δύσκολα η ανθρωπότητα θα αποφύγει κάποια καταστροφή τα επόμενα 100 χρόνια, πολύ περισσότερο τα επόμενα 1.000 ή 1 εκατ. χρόνια.

«Αν θέλουμε να επιβιώσουμε πέρα από τον επόμενο αιώνα, το μέλλον μας βρίσκεται στο διάστημα», είπε ο Χόκινγκ και πρόσθεσε ότι, γι' αυτό το λόγο, τάσσεται υπέρ των επανδρωμένων με ανθρώπους διαστημικών πτήσεων και όχι μόνο υπέρ των ρομποτικών αποστολών. Επεσήμανε επίσης ότι «ο γενετικός μας κώδικας περιέχει εγωιστικά και επιθετικά ένστικτα, που στο παρελθόν αποτέλεσαν πλεονέκτημα για την επιβίωσή μας».

Οι εκτιμήσεις του διάσημου αστροφυσικού, συγγραφέα του μπεστ-σέλερ «Μια σύντομη ιστορία του χρόνου», έρχονται μετά την πρόσφατη προειδοποίησή του στο Discovery Channel ότι η ανθρωπότητα καλά θα κάνει να αποφύγει με κάθε τρόπο τις επαφές με εξωγήινους πολιτισμούς, γιατί αλλιώς ρισκάρει καταστροφικές συνέπειες. Όπως είπε, εφόσον η ανθρωπότητα παραμένει το μόνο έξυπνο είδος στο γαλαξία μας και φροντίσει να μην αυτοκαταστραφεί, θα πρέπει να θεωρείται ασφαλής.

kathimerini.gr με πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σχόλιο : Αν κάνουμε στους άλλους πλανήτες, ότι κάναμε και στην Γη, άστο καλύτερα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-10, 17:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παλιο

(και αρχη αλτζχαιμερ ο καθηγητης )

και εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι too obvious για ειδηση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 12-08-10 στις 17:57
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-10, 17:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιο

(και αρχη αλτζχαιμερ ο καθηγητης )
Καλοκαίρι είναι δεν έχουν τι άλλο να βάλουν

Το μετέφερα στο αρχικό θέμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-10, 18:28
stiliano Ο χρήστης stiliano δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-08-11 14:29
Φύλο: Άντρας
Δε νομίζω πως η γνώμη του μεγαλύτερου αυτή τη στιγμή επιστήμονα στον Πλανήτη, σηκώνει αστειάκια και χαζοχαρούμενες ψευτοφιλοσοφίες του στυλ να σώσουμε καλύτερα τη Γη και μπλα μπλα μπλα.
Ας μην τον υποτιμάμε, ίσως να ξέρει και κάτι παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-10, 18:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτο που λεει αποτελει κοινη λογικη και γενικως αποδεκτη πραγματικοτητα, ασχετως με το αν ειναι μεγαλο ονομα.

Δε χρειαζεται να ξερει κατι παραπανω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-10, 21:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stiliano Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω πως η γνώμη του μεγαλύτερου αυτή τη στιγμή επιστήμονα στον Πλανήτη, σηκώνει αστειάκια και χαζοχαρούμενες ψευτοφιλοσοφίες του στυλ να σώσουμε καλύτερα τη Γη και μπλα μπλα μπλα.
Ας μην τον υποτιμάμε, ίσως να ξέρει και κάτι παραπάνω...
Κατ' αρχάς δεν είναι έλλειψη σεβασμού, ο σχολιασμός του οποιοδήποτε.

Το αλάθητο δεν το έχει κανείς, ούτε ο έχων το ταμπελάκιον "πιο μεγάλος επιστήμονας του πλανήτη". Σε τι πιο μεγάλος; Σε ποια επιστήμη;

Είναι ο καλύτερος μοριακός βιολόγος; Είναι ο καλύτερος προγραμματιστής τεχνητής νοημοσύνης; Είναι ο καλύτερος μηχανικός;

Επιστημονική άποψη εκφράζει και τον σεβόμαστε, πέραν τούτου ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-08-10, 12:24
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως εγώ λέω να ακολούθήσω τήν συμβουλή του.....άκουσα πως υπάρχουν κάτι φτηνά οικοπεδάκια στο Ε' του Ηριδανού μεριά......δέν ακούγεται κακό καθόλου κακό......
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-08-10, 12:40
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από fazer63 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εγώ λέω να ακολούθήσω τήν συμβουλή του.....άκουσα πως υπάρχουν κάτι φτηνά οικοπεδάκια στο Ε' του Ηριδανού μεριά......δέν ακούγεται κακό καθόλου κακό......
Και στο Δ΄ του Φαλήρου...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.