Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-06, 11:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Υπάρχει ρατσισμός στην τηλεόραση;

Διάβασα το άρθρο του Αλέξη Παπαχελά από την Καθημερινή και ομολογώ εντυπωσιάστηκα από ένα πολύ γνωστό τηλεοπτικό πρόσωπο.

Κατάλαβα πόσο επιφανειακό μέσο είναι η τηλεόραση αρκετά νωρίς στην καριέρα μου. Είχα μόλις κάνει μία, σπουδαία στο επηρμένο μυαλό μου, ανταπόκριση από τον Λευκό Οίκο και τηλεφώνησα σε στενό μου συγγενή να δω πώς της φάνηκαν τα όσα βαθυστόχαστα είπα. «Σε παρακαλώ, παιδάκι μου, μην ξαναφορέσεις αυτήν την καμπαρντίνα, δεν σου πάει καθόλου», ήλθε η αποστομωτική απάντηση. «Μα δεν άκουσες αυτά που είπα για τον Μπους και τον Μητσοτάκη;» επέμενα για να ακολουθήσει το τελειωτικό χτύπημα: «κάτι είπες που δεν κατάλαβα ακριβώς. Αλλά, βρε παιδί μου, μάθε να δένεις τη γραβάτα σου!»

Τα σκεπτόμουν αυτά τις προάλλες όταν ανακάλυψα πόσο άδικος μπορείς να γίνεις στην τηλεόραση, είτε από βιασύνη είτε από υπερβολικό εξυπνακισμό. Αφορμή; Γνώρισα από κοντά ένα από τα «νέα πρόσωπα» που είχε προσπαθήσει να επιβάλει ο Γιώργος Παπανδρέου, τα περισσότερα εκ των οποίων «δεν του βγήκαν». Μου έκανε εντύπωση το επίπεδο, το ήπιο ύφος και ο «πολιτικός πολιτισμός» του εν λόγω στελέχους. Και μετά θυμήθηκα πως μόλις είχε πρωτοεκλεγεί σε κάποια κορυφαία θέση, είχα βιασθεί να πω πως «δεν θα τα βγάλει πέρα σε ένα τηλεοπτικό παράθυρο, άρα δεν κάνει γι' αυτήν τη θέση». Δηλαδή ο παλαιός Καραμανλής που δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει κατανοητός σε ένα παράθυρο ή ο Σημίτης δεν θα έκαναν για πολιτικοί στην εποχή μας;

Οι 100-200 άνθρωποι που «ελέγχουμε» την ιδιωτική τηλεόραση έχουμε επιβάλει έναν ιδιότυπο ρατσισμό, αποκλείοντας οιονδήποτε έχουμε την υποψία ότι δεν «θα πουλήσει». Δεν πειραματιζόμαστε, δεν δοκιμάζουμε, περιοριζόμαστε στους μαϊντανούς με συγκεκριμένους ρόλους: τον κονφερασιέ υφυπουργό, τον ανιματέρ βουλευτή της Β΄ Αθηνών, πολιτικούς που σε ευρωπαϊκές χώρες θα εμφανίζονταν μετά τις 12 σε χιουμοριστικές εκμπομπές. Αυτούς ξέρουμε, αυτούς πουλάμε, αυτούς βλέπουμε στα ίδια και τα ίδια μέρη. Οσο πιο γραφικοί είναι, όσο πιο χαβαλέ κάνουν, τόσο το καλύτερο. Ελπίδα μας πως εσείς την επόμενη μέρα θα συζητάτε «τι του είπε ο μεγάλος». Βεβαιότης μας πως αν βγάζαμε τον ειδικό, τον καθηγητή, τον σοβαρό πολιτικό θα... βυθιζόμασταν από πλευράς τηλεθέασης.

Ο τηλεοπτικός μας ρατσισμός αποκλείει πολλά και ικανά στελέχη όλων των κομμάτων από το γυαλί και αναπαράγει ένα αυτοτροφοδοτούμενο κλειστό σύστημα. Ας μην αναρωτιόμαστε γιατί αυτή η τηλεόραση δεν μπορεί να κάνει σοβαρή κουβέντα για κανένα μείζον θέμα της ελληνικής κοινωνίας.

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-06, 11:40
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η τηλεόραση πουλάει αυτό που θέλει να αγοράσει η κοινωνία άρα και ότι της αξίζει. Εφόσον η κοινωνία προτιμάει τους μαϊντανούς από τους σοβαρούς ανθρώπους, στο τέλος αυτούς πουλάει η τηλεόραση.

Αυτό ισχύει γενικά. Άμα το συφερτό από μαϊντανούς δεν είχε τηλεθέαση, η τηλεόραση θα άλλαζε τακτική.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-06, 11:48
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τηλεόραση πουλάει αυτό που θέλει να αγοράσει η κοινωνία άρα και ότι της αξίζει. Εφόσον η κοινωνία προτιμάει τους μαϊντανούς από τους σοβαρούς ανθρώπους, στο τέλος αυτούς πουλάει η τηλεόραση.

Αυτό ισχύει γενικά. Άμα το συφερτό από μαϊντανούς δεν είχε τηλεθέαση, η τηλεόραση θα άλλαζε τακτική.
Θα μπορούσε να είναι σωστή η άποψή σου, ως ένα βαθμό.

Παρ' όλα αυτά, ο Παπαχελάς λέει, "Οι 100-200 άνθρωποι που «ελέγχουμε» την ιδιωτική τηλεόραση έχουμε επιβάλει έναν ιδιότυπο ρατσισμό". Η λέξη-κλειδί είναι "επιβάλει". Δεν πουλάει η τηλεόραση αυτό που θέλει να αγοράσει η κοινωνία. Το επέβαλε, με τη σιωπηλή μας συναίνεση, βέβαια.

Αν η κοινωνία είχε την εναλλακτική λύση, ένα μεγάλο μέρος της θα έβρισκε την "διέξοδο".
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-06, 13:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτου του ειδους ο ρατσισμος υπαρχει σε ολους τους τομεις της ζωης μας...

Το ατιμο το charisma φταιει για ολα... Απο το ποσο ευκολα μπορει καποιος να γινει φιλος σου η να βγεις στην 'ερωτικη αγορα', μεχρι στο πως θα σου συμπεριφερθει ενας αγνωστος...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-12-06 στις 13:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-06, 13:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσε να είναι σωστή η άποψή σου, ως ένα βαθμό.

Παρ' όλα αυτά, ο Παπαχελάς λέει, "Οι 100-200 άνθρωποι που «ελέγχουμε» την ιδιωτική τηλεόραση έχουμε επιβάλει έναν ιδιότυπο ρατσισμό". Η λέξη-κλειδί είναι "επιβάλει". Δεν πουλάει η τηλεόραση αυτό που θέλει να αγοράσει η κοινωνία. Το επέβαλε, με τη σιωπηλή μας συναίνεση, βέβαια.

Αν η κοινωνία είχε την εναλλακτική λύση, ένα μεγάλο μέρος της θα έβρισκε την "διέξοδο".
Όντως αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα. Δηλάδη ακολουθεί μία τακτική η τηλεόραση, "τσιμπάνε" οι θεατές, δίνουν το ελεύθερο στην τηλεόραση να ανανεώσει αυτή την τακτική και ο κύκλος καλά κρατεί.

Όμως την βασική δύναμη την έχουν οι θεατές, γιατί πολύ απλά αυτοί κρίνουν (και αντίστοιχα χρηματοδοτούν έμμεσα) τα ιδιωτικά κανάλια. Αν αυτό που λες για την εναλλακτική λύση ίσχυε, λογικά όταν για παράδειγμα βγήκε ο ΣΚΑΙ με τα ντοκιμαντέρ και τα αξιοπρεπή δελτία ειδήσεων, θα έπρεπε να δούμε μία ξαφνική τάση του κόσμου προς τον ΣΚΑΙ. Ή έστω να φανεί ότι ένα σοβαρό δελτίο ειδήσεων προσελκύει πιο μεγάλη θεαματικότητα. Δεν έγινε όμως, και οι καραγκιόζηδες καλά κρατούν.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-06, 14:34
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτό που λες για την εναλλακτική λύση ίσχυε, λογικά όταν για παράδειγμα βγήκε ο ΣΚΑΙ με τα ντοκιμαντέρ και τα αξιοπρεπή δελτία ειδήσεων, θα έπρεπε να δούμε μία ξαφνική τάση του κόσμου προς τον ΣΚΑΙ. Ή έστω να φανεί ότι ένα σοβαρό δελτίο ειδήσεων προσελκύει πιο μεγάλη θεαματικότητα. Δεν έγινε όμως, και οι καραγκιόζηδες καλά κρατούν.
Φοβάμαι ότι δεν θα το δούμε αυτό, μιας και απ' ότι ξέρω, ο ΣΚΑΪ έχει δηλώσει πως δεν συμμετέχει στις μετρήσεις της AGB.

Πάντως, από συζητήσεις δεξιά κι αριστερά, φαίνεται να κερδίζει έδαφος, αν και τα ντοκιμαντέρ μειώθηκαν σημαντικά και οι μεταγλωττίσεις ξενίζουν ελαφρά. Τα δελτία ειδήσεων παραμένουν αξιόλογα.

Παρ' ότι λοιπόν, δεν παίζει AGB, οι διαφημιστές το έχουν πάρει χαμπάρι, μιας και δεν υστερεί σε διαφημίσεις, σε σχέση με τους υπόλοιπους.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.