Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-06, 14:23
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Κινητο για data;

Χαιρετε!

Υποψιαζομαι οτι πλησιαζει η ωρα να αποκτησω ενα...

Απαραιτητα χαρακτηριστικα:
  • Bluetooth
  • GPRS/EDGE/3G

Δεδομενων των παραπανω, θελω να βελτιστοποιησω τα εξης:
  • Ζωη μπαταριας
  • Ογκο
  • Βαρος
  • Τιμη ;-)

Κατα τ'αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου αν θα εχει μεγαλη οθονη, πολλα χρωματα, camera, ραδιοφωνο, τηλεοραση, MP3 player, Java, ringtones κλπ κλπ. Αν δεν εχει και ακουστικο ακομα καλυτερα. Το μονο που ισως να μ'ενδιεφερε ειναι GPS (πληρες, με NMEA output σε bluetooth), αλλα απ'οσο ξερω δεν υπαρχουν τετοια ακομα. Αυτο που θελω ειναι ουσιαστικα ενα ασυρματο modem για το δρομο.

Οσον αφορα κατασκευαστη, εχω μια μικρη προτιμιση σε Nokia, μονο και μονο για να μην χρειαζεται να κουβαλαω 2 φορτιστες σε ταξιδια κλπ.

Προτασεις;

Ευχαριστω,
Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-06, 15:26
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 12:11
Φύλο: Άντρας
Θα πρότεινα το Nokia N70... Τώρα που θα κυκλοφορίσουν τα Nokia N72 και Nokia N73 θα αρχίσουν να τα σκοτώνουν για περάσουν στο επόμενα μοντέλα...

Έχω το Nokia N70 από τον Μάρτιο. Κατεβάζει τους headers από το mail server μου σταθερά, 24 ώρες το 24ωρο. Σε συνδιασμό με το Opera Mini, είναι άψογο για να μπαίνει κάποιος για μικροδουλειές στο Internet.

Πρέπει να είναι και η πρώτη συσκευή Nokia που δεν έχει κάποιο ενοχλητικό bug στο software και έχει αποφύγει το firmware upgrade μέσα στον πρώτο μήνα από την στιγμή που την αγόρασα...


George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-06, 15:41
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Σαν stand-alone συσκευη δεν ειναι ασχημο (αν και για τετοιο θα προτιμουσα μαλλον ενα απο τα E61/E70), αλλα αυτο που ψαχνω ειναι κατι πολυ απλο το οποιο να εκτελει μονο χρεη modem για το 770 μου οταν δεν εχω καλυψη WiFi. Τι να την κανεις την Opera mini οταν εχεις full opera σε 800 pixels οριζοντια αναλυση;

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-06, 16:29
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τον DrDoom για το N70 , το μοναδικό του μειονέκτημα είναι το μέγεθός του. Επίσης μπορεί να συνδεθεί σε mail server μέσω secured port δυνατότητα την οποία το προηγουμενο κινητό μου 6230 δεν την είχε. Για την δουλειά τώρα που το χρειάζεσαι το 6230i θα ήταν αρκετό και πιστεύω οτι μπορείς να το βρείς και σε σχετικά πολύ καλή τιμή , ειδικά αμα κάνεις νέα σύνδεση-αναβάθμιση. Κοίταξε πάντως και τα sony-ericsson, ένας φίλος πρόσφατα πήρε το κ800 με την κάμερα των 3.2 mp και πραγματικά εντυπωσιαστηκα. Να συμπληρώσω τέλος οτι η μπαταρία στα Νόκια πάντα ήταν ένα πρόβλημα, στο N70 με μέση χρήση, δεν διαρκεί πάνω απο δύο μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-06, 17:12
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 12:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser
Σαν stand-alone συσκευη δεν ειναι ασχημο (αν και για τετοιο θα προτιμουσα μαλλον ενα απο τα E61/E70), αλλα αυτο που ψαχνω ειναι κατι πολυ απλο το οποιο να εκτελει μονο χρεη modem για το 770 μου οταν δεν εχω καλυψη WiFi. Τι να την κανεις την Opera mini οταν εχεις full opera σε 800 pixels οριζοντια αναλυση;
Η σειρά E είναι πολύ πιο ακριβή από την N. Ενώ η σειρά Ν είναι mainstream, η σειρά E θεωρείται business και έχει σχεδόν διπλάσιες τιμές. Αυτοί που τα αγοράζουν δεν είναι τα freaks που θα τα πουλήσουν για να πάρουν την επόμενη έκδοση, σε αντίθεση με την σειρά N.

Υπόψην ότι τα πρώτα τηλέφωνα που είχαν EDGE/3G είχαν πολλά προβλήματα να κρατηθούν στο δίκτυο, και καμία σχέση στην κατανάλωση με τα πιο καινούργια. Όντως, η ζωή της μπαταρίας είναι γύρω στις 2-3 μέρες, αλλά πιστεύω, όπως γινόταν πάντα, ένα πιο καινούργιο firmware θα λύσει ή θα μετριάσει το πρόβλημα...


George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-06, 17:27
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 12:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Θα συμφωνήσω με τον DrDoom για το N70 , το μοναδικό του μειονέκτημα είναι το μέγεθός του.
Νομίζω αν κάνει κάποιος ένα συγκριτικό μεταξύ των τηλέφωνων της ΝΟΚΙΑ (http://europe.nokia.com/A4142002) που προσφέρουν Bluetooth και EDGE/3G εκτός από τα 6280(115gr), 6680 (133gr) και 6630(127gr) όλα τα υπόλοιπα είναι N & E series. Τα 126gr του N70 δεν είναι εξωπραγματικά για συσκευή.

Μεγάλη σημασία για μένα έχει η σχεδίαση του handset, να είναι τηλέφωνο και όχι κάποιο extreme device που δεν μπορεί κάποιος είτε να μιλήσει μαζί της, είτε να στείλει μηνύματα. Και σίγουρα όχι κάτι που δεν μπορεί να μπει στην πίσω τσέπη του παντελονιού...


George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-06, 17:56
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Η σειρά E είναι πολύ πιο ακριβή από την N. Ενώ η σειρά Ν είναι mainstream, η σειρά E θεωρείται business και έχει σχεδόν διπλάσιες τιμές.
Απ' οτι βλεπω, και εδω και εκει οι τιμες N70 και E61 ειναι πολυ κοντα (πχ:
http://www.b4utele.com/index.asp?fun...&productid=373
http://www.b4utele.com/index.asp?fun...&productid=168
και
http://tech.1000s.gr/catalog/product...oducts_id=3575
http://tech.1000s.gr/catalog/product...oducts_id=2222)

Και τα δυο ομως εχουν παρα πολλα features που δεν χρειαζομαι και γι αυτο ειναι δυσαναλογα ακριβα για τη δουλεια που το θελω.

Νομίζω αν κάνει κάποιος ένα συγκριτικό μεταξύ των τηλέφωνων της ΝΟΚΙΑ (http://europe.nokia.com/A4142002) που προσφέρουν Bluetooth και EDGE/3G εκτός από τα 6280(115gr), 6680 (133gr) και 6630(127gr) όλα τα υπόλοιπα είναι N & E series. Τα 126gr του N70 δεν είναι εξωπραγματικά για συσκευή.
Α, πολυ χρησιμη σελιδα, ευχαριστω! Το 6280 δειχνει σαν το πιο ελκυστικο απο αποψη βαρους (104gr μου λεει εμενα για καποιο λογο) και μπαταριας, αλλα η διαφορα τιμης απο τα E61/N70 ειναι αδικαιολογητα μικρη :-(

Εντωμεταξυ, ξαχνοντας ανακαλυψα και το BENQ-Siemens SXG75 το οποιο περιλαμβανει και GPS (κι απ'οτι καταλαβα μιλαει NMEA πανω απο bluetooth, τέλεια) και σαν bonus τρεχει linux, αλλα ενω υποτιθεται οτι εχει βγει απο περσι και εχουν βγαλει και firmware updates δεν φαινεται να πουλιεται πουθενα. Ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο;

Μεγάλη σημασία για μένα έχει η σχεδίαση του handset, να είναι τηλέφωνο και όχι κάποιο extreme device που δεν μπορεί κάποιος είτε να μιλήσει μαζί της, είτε να στείλει μηνύματα.
Αν το ηθελα για voice/SMS θα συμφωνουσα, αλλα σ'αυτη την περιπτωση ψαχνω κατι μονο για data.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-08, 21:27
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
(Bump - πωπω πέρασαν κιόλας 2 χρόνια!)

Τώρα που βρήκα επιτέλους λογική ταρίφα[1] για UMTS (3G) data είμαι πάλι στο ψάξιμο για κάτι τέτοιο. Προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα δανεικό E61, αλλά η απόδοση της μπαταρίας του σε UMTS είναι μάλλον απογοητευτική (3 ώρες με το ζόρι) και ψάχνω για κάτι καλύτερο.

Δεν με ενδιαφέρει πλέον GPRS/EDGE ούτε GPS. Απλά κάτι σχετικά μικρό με bluetooth, UMTS και καλή ζωή μπαταρίας.

Καμμιά ιδέα;

Λ.

[1] UK, αν καποιος ενδιαφέρεται για περισσότερα ας επικοινωνήσει με προσωπικό μήνυμα γιατί δεν έχω όρεξη να μου την πέσουν Μεγάλοι Αρχαίοι για γκρίζα/εμπριμέ/whatever διαφήμιση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.