Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-09, 13:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τυπος αρχειων RAW

Θελω να ρωτησω τι ιδιαιτερο-πλεονεκτηματα εχει αυτος ο τυπος αρχειων, τον οποιο εχω ακουσει να αναφερεται σε ψηφιακες φωτογραφιες και επεξεργασιες εικονας.

Τι πληροφοριες μπορει να περιλαμβανει ενα τετοιο αρχειο για να διευκολυνει την επεξεργασια;

Αν ενα jpg το αποθηκευσω ως raw θα εχω απο δω και μπρος καποια διευκολυνση στην επεξεργασια;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-09, 13:42
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να ρωτησω τι ιδιαιτερο-πλεονεκτηματα εχει αυτος ο τυπος αρχειων, τον οποιο εχω ακουσει να αναφερεται σε ψηφιακες φωτογραφιες και επεξεργασιες εικονας.
Ο τύπος των αρχείων αυτών, είναι ό,τι ακριβώς «είδε» ο αισθητήρας της φωτογραφικής σου μηχανής, χωρίς καμιά παρέμβαση διόρθωσης από το λογισμικό της (αυτόματη διόρθωση της αντίθεσης, της οξύτητας, των χρωμάτων, μείωση του ψηφιακού θορύβου κλπ). Είναι μια ξερή γραμμική απεικόνιση pixel by pixel.

Το καθοριστικό πλεονέκτημα της μορφής αυτής, είναι πως δεν έχει υποστεί καμία μεταβολή και κανενός είδους συμπίεση (όπως συμβαίνει με τ' αρχεία jpg). Όπως ακριβώς έβγαινε και το φιλμ, ΠΡΙΝ την εμφάνιση, στην αναλογική φωτογραφία. Από κει και μπρος, με «post processing» (το αντίστοιχο της ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ κι επεξεργασίας στο σκοτεινό θάλαμο), μπορείς να κάνεις ό,τι (σχεδόν) τραβάει η όρεξή σου και το γούστο σου, χωρίς σοβαρές (κι εμφανείς) μειώσεις στη «ποιότητα» της εικόνας.

Τα μειονεκτήματα χρήσης της μορφής αυτής είναι, το μέγεθος των αρχείων που προκύπτουν, σε σχέση με την αποθήκευση σε jpg και το γεγονός, πως δεν μπορείς να τυπώσεις απ' ευθείας τ' αρχεία raw από την φωτογραφική μηχανή ή τον Η/Υ στον εκτυπωτή, αν δεν τα μετατρέψεις πρώτα σε άλλη μορφή, συνήθως, jpg (με απώλεια ποιότητας) ή tiff (χωρίς απώλεια ποιότητας).

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πληροφοριες μπορει να περιλαμβανει ενα τετοιο αρχειο για να διευκολυνει την επεξεργασια;
Δεν περιλαμβάνει καμία επιπλέον πληροφορία, πέρα απ' αυτό που κατέγραψε ο αισθητήρας της μηχανής.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ενα jpg το αποθηκευσω ως raw θα εχω απο δω και μπρος καποια διευκολυνση στην επεξεργασια;
Δεν μπορείς να μετατρέψεις αρχείο jpg σε raw. Οι πληροφορίες (κατά τη μετατροπή και συμπίεση σε jpg από το λογισμικό της ίδιας της φωτογραφικής μηχανής) έχουν πλέον χαθεί ανεπιστρεπτί!

Μπορείς όμως κι όλες οι σύγχρονες ψηφιακές μηχανές έχουν τη δυνατότητα, να αποθηκεύεις τις φωτογραφίες σου σε RAW και jpg ταυτόχρονα. Στη κάρτα δημιουργούνται δυο αρχεία. Ένα RAW και ένα JPG. Χώρο να έχεις και ...είσαι εντάξει.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 10-03-09 στις 13:51
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-09, 14:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε αυτη την περιπτωση τι διαφορα εχουν απο το bmp που και αυτο ειναι μια ξερη απεικονιση πιξελ προς πιξελ;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-09, 14:36
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτη την περιπτωση τι διαφορα εχουν απο το bmp που και αυτο ειναι μια ξερη απεικονιση πιξελ προς πιξελ;
Να μια, για παράδειγμα, διαφορά: στα RAW αρχεία, καταγράφονται επιπλέον πληροφορίες (που δεν έχουν σχέση με την επεξεργασία της εικόνας) σε ότι αφορά στις λεπτομέρειες της λήψης, όπως, ο τύπος της φωτογραφικής μηχανής, το διάφραγμα, η ταχύτητα φωτοφράχτη, ο φακός, η εστιακή απόσταση κλπ. (EXIF data). Τα bmp αρχεία, δεν έχουν τέτοια δυνατότητα. Επίσης, μη ξεχνάς πως εδώ μιλάμε για φωτογραφικές μηχανές. Έχει σημασία το μέγεθος των αρχείων και η ταχύτητα εγγραφής στη κάρτα μνήμης.

Κάθε κατασκευαστής φωτογραφικής μηχανής, χρησιμοποιεί το δικό του RAW format, που δεν είναι κοινό με αυτό, των άλλων. Άλλο η Nikon, άλλο η Canon, άλλο η Olympus και πάει λέγοντας.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-09, 14:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
οποτε η φραση "τα raw ειναι καταλληλοτερα για επεξερασια" που ακουσα σημερα το πρωι ειναι λιγο παραπλανητικη

"Καταλληλοτερα" αναφερεται σε σχεση με jpg και αλλα απωλεστικα αρχεια συμπιεσης

Αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι καταλληλοτερα απο bmp, tiff, png κλπ κλπ. Σωστα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-09, 17:12
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε η φραση "τα raw ειναι καταλληλοτερα για επεξερασια" που ακουσα σημερα το πρωι ειναι λιγο παραπλανητικη

"Καταλληλοτερα" αναφερεται σε σχεση με jpg και αλλα απωλεστικα αρχεια συμπιεσης

Αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι καταλληλοτερα απο bmp, tiff, png κλπ κλπ. Σωστα;
Αν η μηχανή σου αποθηκεύει TIFF ή PNG στην ίδια ανάλυση στην οποία αποθηκεύει RAW, τότε έχεις συγκρίσιμες δυνατότητες (μηχανές που αποθηκεύουν BMP δεν έχω δει).

Οι πιο πολλές σοβαρές μηχανές όμως αποθηκεύουν RAW σε μεγαλύτερη ποιότητα. Πχ η δική μου αποθηκεύει 14 bits per channel (42 bits per pixel), και η ανάλυση (σε photosites) είναι μεγαλύτερη γιατί είναι η "φυσική" ανάλυση της μηχανής πριν γίνουν interpolated τα μονοκάναλα (R, G, ή B) photosites σε τρικάναλα RGB pixels. Οπότε, πχ, αν τραβάς ασπρόμαυρη φωτογραφία σε RAW, έχεις ψηλότερη ανάλυση απ'ότι αν τραβάς έγχρωμη σε κάποιο interpolated format.

Επειδή, δε, έχεις μεγαλύτερη χρωματική ανάλυση, το δυναμικό εύρος (dynamic range) της φωτογραφίας είναι πλατύτερο (4096 τιμές μεταξύ μαύρου και R/G/B, όχι 256 τιμές όπως στα LDR formats).

Αν σκοπός σου είναι να παράγεις μια φωτογραφία LDR για εμφάνιση σε οθόνη ή εκτύπωση (που προφανώς αυτός είναι ο σκοπός σου), τότε το εύρος των 4096 τιμών σου επιτρέπει να παίξεις πολύ περισσότερο με contrast/brightness (κλπ φίλτρα ή συναρτήσεις), γιατί έχεις περισσότερη πληροφορία για να χάσεις. Η τελική ποιότητα είναι κατά πολύ ψηλότερη απ'ότι αν πείραζες ένα LDR bitmap.

Το ίδιο πράγμα σου δίνει τη δυνατότητα να διορθώσεις το EV (έκθεση) της φωτογραφίας και να περισώσεις φωτογραφίες που έχουν υπο-/υπερεκτεθεί, χωρίς απώλεια ποιότητας. Μπορείς επίσης να αλλάξεις το white balance στο post processing, κλπ.

Τα metadata (χαρακτηριστικά έκθεσης, white balance, καμπύλες κλπ) είναι πιο λεπτομερή σε RAW απ'ότι σε JPEG συν EXIF, και φωτογράφοι που έχουν ανάγκη υψηλή πιστότητα βρίσκουν απαραίτητη τη χρήση RAW. Γενικά όλοι οι επαγγελματίες φωτογράφοι τραβάνε μόνο σε RAW. Οι καλές μηχανές έχουν RAW conversion software εφάμιλλο σε ικανότητες με αυτό που "φοράει" η μηχανή. Είναι πιο αργό από της μηχανής (που υλοποιεί μέρος του σε hardware), αλλά έχει μεγαλύτερη ακρίβεια και σου επιτρέπει να τραβάς χωρίς να σκέφτεσαι όλες τις μικρολεπτομέρειες (σε λογικά πλαίσια) κα να μειώνεις τις απώλειες φωτογραφιών.

Οπότε δεν είναι παραπλάνηση η θέση "το RAW είναι καλύτερο για επεξεργασία".
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.