Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Πόσες ώρες κοιμάστε σε ένα 24ωρο;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Πόσες ώρες κοιμάστε σε ένα 24ωρο;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-06, 09:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πόσες ώρες κοιμάστε σε ένα 24ωρο;

Εσείς πόσες ώρες κοιμάστε μέσα σε ένα 24ωρο ;
Νιώθετε κουρασμένος κατά τη διάρκεια της ημέρας , νιώθετε ότι χρειάζεστε περισσότερο ύπνο ;
Κοιμάστε το μεσημέρι ;
Έχετε αυπνίες ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-06, 09:37
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά κοιμάμαι γύρω στις 6 με 6.30 ώρες και τις ώρες 12.00 με 6.30 το πρωί.
Νιώθω αρκετά κουρασμένος την πρώτη μισή ώρα που σηκώνομαι αλλά μετά έρχομαι στα ίσα μου. Το μεσημέρι δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ αλλά όποτε καταφέρνω να πάρω έναν μικρόν υπνάκο γύρω στα 20 λεπτά νιώθω αρκετά ανανεωμένος στη συνέχεια.
Αντιθέτως αν κοιμηθώ πάνω από 1 ώρα σηκώνομαι και είμαι πιο χάλια από ότι πριν.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-06, 09:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς πόσες ώρες κοιμάστε μέσα σε ένα 24ωρο ;
Νιώθετε κουρασμένος κατά τη διάρκεια της ημέρας , νιώθετε ότι χρειάζεστε περισσότερο ύπνο ;
Κοιμάστε το μεσημέρι ;
Έχετε αυπνίες ;
Κοιμάμαι γεμάτες 4 ώρες το 24ωρο, αλλά μιλάμε για βαθύ ύπνο που υπάρχει δυνατότητα να τον ξυπνήσει μόνο η τρίτη σειρήνα του συναγερμού που έχω βάλει στην κρεβατοκάμαρα για τον σκοπό αυτό :-)

Δεν κοιμήθηκα ποτέ μεσημέρι και αν κάποτε το έκανα ένοιωθα άρρωστος όλη την υπόλοιπη μέρα.

Αϋπνίες είχα όταν ήμουν υπέρβαρος πριν ένα χρόνο περίπου, αλλά οι αιτίες ήταν καρδιολογικού χαρακτήρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-06, 09:46
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έχω μπει σε μία περίεργη ρουτίνα που με εκνευρίζει. Το βράδυ κοιμάμαι περίπου 01:00 - 6:40. Το μεσημέρι γυρίζω σπίτι κατά τις 15:00 και νοιώθω τόσο πτώμα που λίγο άμα κάτσω πέφτω σε ύπνο ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ. Συνήθως, έτσι και δεν πιέσω τον εαυτό μου μπορεί και να κοιμηθώ 4ωρό κατά τη διάρκεια της ημέρας και φυσικά μέχρι το βράδυ σέρνομαι
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-06, 09:48
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τις καθημερινές κοιμάμαι λίγο παραπάνω από 4 ώρες την ημέρα αλλά τα Σαββατοκύριακα διορθώνω τον μέσο όρο μου, οπότε ψηφίζω 5-6
Εμ, δουλειά στο γραφείο, μετά προπόνηση, δουλειά στο σπίτι, ένα ντουσάκι, φαϊ, θέλεις να κάνεις και κάτι το τέλος της ημέρας... Η δημοσκόπηση που αποσκοπεί; Στο να κάνουμε τις ημέρες μεγαλύτερες;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-06, 09:56
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ, δουλειά στο γραφείο, μετά προπόνηση, δουλειά στο σπίτι, ένα ντουσάκι, φαϊ, θέλεις να κάνεις και κάτι το τέλος της ημέρας... Η δημοσκόπηση που αποσκοπεί; Στο να κάνουμε τις ημέρες μεγαλύτερες;
Μήπως είσαι ο γνωστός τύπος της διαφήμισης που διαφημίζει προιόν για μείωση της χοληστερίνης ; Νομίζω αυτός πάει και στο συγκρότημα το βραδυ
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-06, 09:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεσημέρι γυρίζω σπίτι κατά τις 15:00 και νοιώθω τόσο πτώμα που λίγο άμα κάτσω πέφτω σε ύπνο ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ. Συνήθως, έτσι και δεν πιέσω τον εαυτό μου μπορεί και να κοιμηθώ 4ωρό κατά τη διάρκεια της ημέρας και φυσικά μέχρι το βράδυ σέρνομαι
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι εάν το μεσημέρι κάτσω και γλαρώσω παθαίνω το ίδιο με σένα. Αν αντιθέτως έχω κάτι δραστήριο να κάνω π.χ γυμναστήριο , ψώνια δουλειά κλπ, είμαι εντάξει μέχρι το βράδυ χωρίς να νοίωσω αυτή την αίσθηση που περιγράφεις ότι είμαι πτώμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής...
Για μένα δεν έχει σημασία το πόσες ώρες κοιμάμαι, αλλά το τι ώρα θα ξυπνήσω. Έχω δοκιμάσει να κοιμάμαι στις 11 για παράδειγμα και να ξυπνάω στις 6. Αυτές είναι πολλές ώρες ύπνου για μένα που τις βλέπω μόνο τα σαββατοκύριακα. Ξυπνάω χάλια όμως.
Αν κοιμηθώ στις 6 το πρωί όμως και ξυπνήσω στις 11 είμαι φρέσκος σαν να κοιμήθηκα πολύ περισσότερο!
Για μεσημέρι δεν συζητάμε μιας και δεν έχω συνηθίσει να κοιμάμαι τότε και αν το κάνω καταστρέφω την υπόλοιπη μέρα μου. Έχω πονοκέφαλο, έλειψη ενέργειας, κακοκεφιά... Μόνο "brains.. brains..." που δεν λέω.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-06, 13:23
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 17:52
Φύλο: Άντρας
Λόγω δουλειάς και παιδιών, χρόοονια τώρα, κοιμάμαι κατά τις 12:00-12:30 και ξυπνάω κατά τις 6.00-6.30, σύμφωνα με το θερινό-χειμερινό ηλιοστάσιο, εχμ, ωράριο.

Το μεσημέρι απαραίτητα μια ωρίτσα, την χρειάζομαι.

Αν δεν κοιμηθώ μεσημέρι, το βραδάκι κουτουλάω από νωρίς. Πράγμα, που τώρα τελευταία μου συμβαίνει και όταν είμαι στο chat, τα βραδάκια, μετά τις 10:00, κοιμηθώ δεν κοιμηθώ μεσημέρι. Περίεργο...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-06, 14:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα δεν έχει σημασία το πόσες ώρες κοιμάμαι, αλλά το τι ώρα θα ξυπνήσω.
Όταν είχα εργασία ωραρίου, αυτό ήταν και το δικό μου παραμύθι. Τώρα που έχω την άνεση να ξυπνάω ότι ώρα θέλω έχω εγερτήριο στις 7 και κατι να ακουσω λιγο ραδιο γυμναστική κανένα ντουζάκι ίσως και αμέσως μετά ακρούλα.

Αναπολώ τις ημέρες που τις κυριακές κοιμόμουν μέχρι τις 11 και 12 και σκότωνα όποιον με ξύπναγε νωρίτερα :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-06, 14:23
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι 2:20 το μεσημέρι και ήδη έχω αρχίσει να βλέπω διπλά posts. Για να καταλάβετε για τι κούραση σας μίλαγα
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-06, 14:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι 2:20 το μεσημέρι και ήδη έχω αρχίσει να βλέπω διπλά posts. Για να καταλάβετε για τι κούραση σας μίλαγα
Τσκ τσκ πως κάνεις έτσι; είμαι και κάποιας ηλικίας :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-06, 14:31
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσκ τσκ πως κάνεις έτσι; είμαι και κάποιας ηλικίας :-)
Ναι αλλά όπως λες, το πρωί κάνεις γυμναστικούλα, ακούς ραδιόφωνο, απολαμβάνεις τον καφέ χωρίς άγχος κλπ κλπ, άρα δεν δικαιολογείσαι
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-06, 15:40
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδώ είμαι κι εγώ! (Ξερω, ξερω ο γνωστός σύσοπας θα αρχίσει τη γκρίνια τώρα αλλα για να τον προλάβω θα γράψω ένα μεγάλο post)

Λοιπον εμένα τα πραγματα έχουν ως εξής: Εδώ και 7 χρόνια κοιμόμουν max 6 ώρες την ημέρα καθημερινές και 7 αντε βία 8 το ΣΚ. Ο οργανισμός μου είχε συνηθίσει τόσο που αν κοιμόμουν δυο μέρες συνεχόμενες 8ωρο την τρίτη μέρα δεν μπορούσα να κοιμηθώ.

Συνήθως δεν μπορούσα να λειτουργήσω αν κοιμόμουν δυο μέρες συνεχόμενες κάτω απο 5 ώρες, την τρίτη μέρα ήθελα ένα 8ωρο - αλλα μόνο ένα! Αν το έκανα δυο συνεχόμενες μέρες ερχόμασταν στην κατάσταση που περιέγραψα παραπανω.

Ααααπο το Σεπτέμβρη όμως που αντιμετώπισα ένα θεαματικό breakdown μετά μεταφοράς μου με ασθενοφόρο στο Ιπποκράτειο (ταχυκαρδία, ζάλη, τρέμουλο, έντονη τάση λιποθυμίας) και τη διαπίστωση οτι μεταξύ των άλλων ευθύνονται για αυτό υπερτασικές εξάρσεις (με 10,5 / 16,5 κάθε φορά που το πάθαινα) αποφάσισα να "ρίξω" λίγο τους ρυθμούς μου. Παράλληλα, το οτι λειτουργώ αρκετούς μήνες ως ελεύθερος επαγγελματίας μου εδωσε τη δυνατότητα να έχω περισσότερο έλεγχο στο πόσες ώρες κοιμάμαι.

Ετσι τώρα τελευταία κοιμάμαι 8,5-9 ώρες την ημέρα! Το περίεργο είναι οτι τώρα πλέον αν κοιμηθώ λιγότερες ΝΥΣΤΑΖΩ πολύ και επίσης οτι ΔΕΝ μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα πριν τις 2 το βράδυ! (do the math). Αρα; Δουλεύω βράδυ!

Μεσημέρι δεν κοιμομουν ΠΟΤΕ. Τελευταία έχω πιασει τον εαυτό μου να κοιμάται ΚΑΙ μεσημέρι (κατάσταση ληθάργου που αν δεν κοιμηθώ δεν βλέπω μπροστά μου).

Υποψιάζομαι οτι όλα αυτά τα χρονια δημιουργησα το λεγόμενο "sleep debt" το οποίο τώρα καλούμαι να ξεπληρώσω με τον παραπάνω υπνο. Παντως είναι περίεργες οι συνήθειες του οργανισμού μας, παναθεμά τον!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-06, 08:56
Το avatar του χρήστη amiridis
amiridis Ο χρήστης amiridis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-08 12:10
Φύλο: Άντρας
Smile

Κοιμάμαι στις 12:00 και συνήθως ξυπνάω 5:00 με 5:30 το πρωί. Στο γραφείο είμαι μέχρι τις 6 το αργότερο. Αυτό το κάνω για να γυρίσω όσο το δυνατόν πιο νωρίς στο σπίτι (δυστυχώς αυτό το διάστημα όχι πριν από τις 19:00) και να προλάβω λίγο την κορούλα και τη σύζυγο. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και προσπαθώ να στρώσω τη δουλειά ώστε να βελτιώσω το ωράριό μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.