Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-09, 11:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η κρυφή χρησιμότητα των δακτυλικών αποτυπωμάτων



Οι περίπλοκες αυλακώσεις στα ανθρώπινα δάχτυλα είναι γνωστό ότι μας βοηθούν να συγκρατούμε αντικείμενα αυξάνοντας την τριβή. Γάλλοι ερευνητές ανακαλύπτουν τώρα ακόμα μια λειτουργία τους: Αυξάνουν την ευαισθησία της αφής και μας διευκολύνουν να αναγνωρίζουμε την υφή των επιφανειών.

Όταν τα δάχτυλα σέρνονται πάνω σε μια σχετικά ανώμαλη επιφάνεια, τα δακτυλικά αποτυπώματα μεταδίδουν δονήσεις στις απολήξεις των αισθητήριων νεύρων που βρίσκονται βαθιά μέσα στο δέρμα, αποκαλύπτει έρευνα που δημοσιεύεται στο περιοδικό Science.

Για να εξετάσουν κατά πόσο ήταν αληθείς οι υποψίες τους για τα δακτυλικά αποτυπώματα, οι ερευνητές του Ecole Normale Superieure χρησιμοποίησαν μια πειραματική διάταξη που μιμείται το ανθρώπινο δάχτυλο: ένας αισθητήρα πίεσης, ο οποίος αντιστοιχεί στα αισθητήρια νεύρα, καλύφθηκε με ένα ελαστικό υλικό σαν «επιδερμίδα», το οποίο ήταν είτε λείο είτε αυλακωτό όπως τα δακτυλικά αποτυπώματα.

Στη συνέχεια, οι ερευνητές έσυραν τον καλυμμένο αισθητήρα πάνω σε γυάλινες πλάκες, οι οποίες είτε ήταν εντελώς επίπεδες είτε έφεραν ανάγλυφες γραμμές σε ακανόνιστες αποστάσεις.

Τα σήματα που μετέδωσε ο αισθητήρας στον υπολογιστή έδειξαν ότι οι δονήσεις που προκαλούνταν από τις ανάγλυφες γραμμές ήταν 100 φορές εντονότερες όταν το ελαστικό κάλυμμα του αισθητήρα ήταν αυλακωτό αντί για λείο.

Φαίνεται ότι τα δακτυλικά αποτυπώματα ενισχύουν τις δονήσεις από την επαφή με τα αντικείμενα και τις μεταδίδουν στους εξειδικευμένους υποδοχείς πίεσης που βρίσκονται σε βάθος 2 χιλιοστών μέσα στο δέρμα, εξηγεί το Nature.com.

Αν λάβει κανείς υπόψη ότι το μέσο ανθρώπινο δάχτυλο έχει αυλακώσεις πάχους μισού χιλιοστού και κινείται πάνω σε μια ανώμαλη επιφάνεια με ταχύτητα 10-15 εκατοστών ανά δευτερόλεπτο, οι δονήσεις που μεταδίδονται πιο αποτελεσματικά είναι αυτές που έχουν συχνότητα 200-300Hertz.

Το εύρος αυτό φαίνεται να ενισχύει το συμπέρασμα των ερευνητών για το ρόλο των αποτυπωμάτων: Οι απολήξεις των νεύρων με τις οποίες αντιλαμβανόμαστε τις λεπτές υφές των επιφανειών είναι περισσότερο ευαίσθητες σε δονήσεις με συχνότητα 250 Hertz.

«Τα δακτυλικά αποτυπώματα ενδέχεται να βελτιώνουν την ευαισθησία της [απτικής] αντίληψης ενισχύοντας τις δονήσεις του δέρματος σε μια συχνότητα που ταιριάζει με τη βέλτιστη συχνότητα» των απολήξεων των νεύρων, συμπεραίνει ο επικεφαλής της μελέτης Ζορζ Ντεμπρεγκέ.

Newsroom ΔΟΛ

Σχόλιο : Όλα εν σοφία εποίησε, ο θεός ή η φύση.....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
mery (18-02-09)
  #2  
Παλιά 03-02-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε μια παλια ξενη εκπομπη, ειχα δει που ειχαν παρουσιασει μια οικογενεια της οποιας τα μελη δεν ειχαν καθολου δακτυλικα αποτυπωματα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-09, 13:02
Το avatar του χρήστη Eskivel
Eskivel Ο χρήστης Eskivel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-02-12 01:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πως γινεται να μην έχουν δαχτυλικά αποτυπώματα;
__________________
...Η ζωή είναι σαν νερό για ζεστη σοκολάτα ρευστή ανάλαφρη αλλά και απολαυστική.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-09, 13:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα δαχτυλα τους δεν ειχαν αυτη τη γνωστη επιφανεια.. ηταν απλα σκετο δερμα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.