Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Κάνετε ηλεκτρονικές αγορές;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Κάνετε ηλεκτρονικές αγορές;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προτιμάτε τις ηλεκτρονικές αγορές;

Καθημερινά όλο και πιο πολύ, κάνουμε τις αγορές μας, από το web, καθισμένοι αναυπατικά στο γραφείο μας.

Τι σας αρέσει και τι όχι στις αγορές αυτές, πόσο μερίδιο τω αγορών σας, γίνεται ηλεκτρονικά.

Όπως είναι κατανοητό, το ερωτηματολόγιο μας, δεν μπορεί να καλύψει, όλο το εύρος των πιθανών απαντήσεων σας, γι αυτό πείτε μας ταυτόχρονα και την γνώμη σας εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-09, 14:10
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Δεν προτιμώ τις ηλεκτρονικές αγορές αλλά δίνουν λύση σε περιπτώσεις όπως: είδη που δεν υπάρχουν εδώ ή είναι πολύ ακριβότερα.
Έχει σημασία η ασφάλεια των συναλλαγών τόσο στο διαδίκτυο όσο και σε ότι αφορά το κατάστημα - εταιρεία απ' όπου θα γίνει η αγορά.
Έτσι πιστεύω είναι καλύτερα να γίνεται χρήση προπληρωμένης κάρτας ή λογαριασμού Paypal.
Επίσης για άγνωστες εταιρείες ή καταστήματα καλό είναι να υπάρχει επικοινωνία με e-mail, τηλέφωνα και να γίνεται μια μικρή έρευνα για αυτές.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-09, 14:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ πιστωτική κάρτα, όπως λέει η Χριστίνα, υπάρχουν οι προπληρωμένες κάρτες, όπως υπάρχει και η αντικαταβολή, που εγώ χρησιμοποιώ περισσότερο.

Να πω όμως την αμαρτία μου, θέλω πάντα το προϊόν που αγοράζω να το δω, να το πασπατέψω Οι φωτογραφίες και οι περιγραφές, είναι και λίγο παραπλανητικές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-09, 14:50
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σας αρέσει και τι όχι στις αγορές αυτές, πόσο μερίδιο τω αγορών σας, γίνεται ηλεκτρονικά.
Ορισμένα είδη προτιμώ να τα βλέπω από κοντά πριν τα αγοράσω. Πχ φρέσκα τρόφιμα, ρούχα ή τεχνικά βιβλία (όταν προσπαθώ να διαλέξω ένα πάνω σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα),

Για τα υπόλοιπα προτιμώ ηλεκτρονικές αγορές για πολλούς λόγους:
  • Οικονομία χρόνου και χρήματος.
  • Ευκολία.
  • Καλύτερη ενημέρωση.
  • Μεγαλύτερη ποικιλία (μπορώ πολύ πιο εύκολα να βρω συγκεκριμένα είδη όταν ξέρω ακριβώς τι θέλω, αντί να τρέχω από μαγαζί σε μαγαζί, πολλές φορές άπρακτα).
  • Δεν χρειάζεται να ανεχθώ το κάθε salesdroid που ξέρει λιγότερα από μένα για αυτό που ψάχνω και προσπαθεί να μου πουλήσει ένα σωρό άσχετα.
  • Καλύτερη προστασία καταναλωτή για αγορές εξ αποστάσεως.

Τα ίδια ισχύουν και για ορισμένες υπηρεσίες (πχ αεροπορικά εισητήρια, ασφάλειες, τραπεζικοί λογαριασμοί και/ή πιστωτικές κάρτες).

Το βασικό μειονεκτήματα είναι οτι πρέπει να περιμένω τον courier. Αν χρειάζομαι κάτι σήμερα καλώς ή κακώς πρέπει ακόμα να τρέξω να το βρω μόνος μου.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-09, 14:56
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ πιστωτική κάρτα, όπως λέει η Χριστίνα, υπάρχουν οι προπληρωμένες κάρτες
Δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά εδώ (ΗΒ) σαν καταναλωτής έχεις πολύ μεγαλύτερη προστασία χρησιμοποιόντας πιστωτική κάρτα από οποιοδήποτε άλλο μέσω πληρωμής. Περιληπτικά, ο πάροχος της πίστωσης είναι συνυπεύθυνος για οτιδήποτε πάει στραβά και μπορείς να αποζημιωθείς πολύ πιο εύκολα.

Λ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 30-01-09 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-09, 15:31
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά εδώ (ΗΒ) σαν καταναλωτής έχεις πολύ μεγαλύτερη προστασία χρησιμοποιόντας πιστωτική κάρτα από οποιοδήποτε άλλο μέσω πληρωμής. Περιληπτικά, ο πάροχος της πίστωσης είναι συνυπεύθυνος για οτιδήποτε πάει στραβά και μπορείς να αποζημιωθείς πολύ πιο εύκολα.

Λ.
Σε περιπτώσεις που γνωρίζω, η τράπεζα ειδοποιεί τον κάτοχο πιστωτικής κάρτας όταν ζητούνται ασυνήθιστες χρεώσεις και τότε μπορείς να αρνηθείς την χρέωση. Ή στην περίπτωση που διαπιστωθεί λανθασμένη χρέωση γίνεται αντιλογισμός ο οποίος χρειάζεται 30 με 40 ημέρες για να διεκπεραιωθεί.

Μια εταιρεία λοιπόν που δουλεύει μέσω διαδικτύου δεν θα κάνει χρεώσεις πριν συννενοηθεί με τον αγοραστή διότι δεν την συμφέρει όλη αυτή η αναστάτωση.

Η δυσκολία - ο φόβος είναι, μήπως υποκλαπεί ο αριθμός της κάρτας και από εκεί και πέρα τα πράγματα γίνονται δύσκολα και ανεξέλεγκτα στο τι χρεώσεις θα γίνουν.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-09, 09:18
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δυσκολία - ο φόβος είναι, μήπως υποκλαπεί ο αριθμός της κάρτας και από εκεί και πέρα τα πράγματα γίνονται δύσκολα και ανεξέλεγκτα στο τι χρεώσεις θα γίνουν.
Αυτό ισχύει εξίσου και για μη-online χρήση κάρτας (σε καταστήματα, ATM κλπ). Στην πράξη ξεμπερδεύεις σχετικά εύκολα (ανάλογα με το πόσο συνεργάσιμη θέλει να είναι η τράπεζα). Μου είχε συμβεί κάποτε, και ξεμπέρδεψα με ένα τηλεφώνημα. Η τράπεζα καταχώρησε την κάρτα σαν κλεμμένη και μου έστειλε καινούρια, "πάγωσε" τις πάγιες χρεώσεις ώστε να μην χρειάζεται να τις πληρώσω και να μην μαζεύουν τόκους μέχρι να τις ερευνήσει, και λίγες μέρες μετά τις αφαίρεσε τελείως. Απ'ότι μου είπαν μετά η "ζημιά" έγινε από υπάλληλο τοπικής πιτσαρίας...

Πίσω στο online τώρα, προσωπικά χρησιμοποιώ μια υπηρεσία (ονόματι "webcard") που παρέχει η τράπεζά μου για online συναλλαγές, η οποία παράγει αριθμούς (και ημ/νια λήξης κλπ) κάρτας που είναι έγκυροι για μία μόνο συναλλαγή και με προκαθορισμένο όριο. Ακόμα και αν διαρρεύσουν τα στοιχεία της "κάρτας" μετά την αγορά είναι άχρηστα.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-09, 15:45
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
...online τώρα, προσωπικά χρησιμοποιώ μια υπηρεσία (ονόματι "webcard") που παρέχει η τράπεζά μου για online συναλλαγές, η οποία παράγει αριθμούς (και ημ/νια λήξης κλπ) κάρτας που είναι έγκυροι για μία μόνο συναλλαγή και με προκαθορισμένο όριο. Ακόμα και αν διαρρεύσουν τα στοιχεία της "κάρτας" μετά την αγορά είναι άχρηστα.

Λ.
Δεν είχα υπόψη μου μια τέτοια κάρτα. Υπέθεσα, με βάση προηγούμενο μήνυμα ότι μιλάς για εξωτερικό.

Κάνοντας μια έρευνα, βρήκα ότι διατίθεται (από κάποιες τράπεζες) και στην Ελλάδα αντίστοιχη κάρτα. Θα την έχω υπόψη για μελλοντικές On-line αγορες. Ευχαριστώ για την αναφορά της.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-09, 19:13
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνοντας μια έρευνα, βρήκα ότι διατίθεται (από κάποιες τράπεζες) και στην Ελλάδα αντίστοιχη κάρτα. Θα την έχω υπόψη για μελλοντικές On-line αγορες. Ευχαριστώ για την αναφορά της.
Μην ευχαριστείς ακόμα. Τουλάχιστον, δώσε πολλή προσοχή στις χρεώσεις της υπηρεσίας. Μία αντίστοιχη κάρτα που είδα να διατιθεται από την τράπεζα π**ρ*ώς έχει απίστευτες χρεώσεις... Μακριά από τέτοιες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-09, 19:49
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ευχαριστείς ακόμα. Τουλάχιστον, δώσε πολλή προσοχή στις χρεώσεις της υπηρεσίας. Μία αντίστοιχη κάρτα που είδα να διατιθεται από την τράπεζα π**ρ*ώς έχει απίστευτες χρεώσεις... Μακριά από τέτοιες...

Ευχαριστώ κ για αυτήν την αναφορά
Η αλήθεια είναι πως προηγουμένως δεν αναφέρθηκα στις χρεώσεις αυτής της υπηρεσίας και ούτε έψαξα διεξοδικά, διότι δεν μου χρειάζεται στο άμεσο μέλλον. Καλά κάνεις και το αναφέρεις καθώς μπορεί κ κάποιοι άλλοι να ενδιαφέρονται.

Πάντως όταν μου χρειαστεί, θα το ερευνήσω όπως και κάθε άλλη μορφή πληρωμής.
Ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, φροντίζω να ενημερώνομαι κ να πληρώνω πάντα εμπρόθεσμα.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι πως προηγουμένως δεν αναφέρθηκα στις χρεώσεις αυτής της υπηρεσίας και ούτε έψαξα διεξοδικά, διότι δεν μου χρειάζεται στο άμεσο μέλλον. Καλά κάνεις και το αναφέρεις καθώς μπορεί κ κάποιοι άλλοι να ενδιαφέρονται.
Υπάρχει και μια ασφαλέστερη μέθοδος, που εγώ χρησιμοποιώ συχνά, η αντικαταβολή. Αν μην τι άλλο, εδώ δεν υπάρχουν ούτε κρατήσεις, ούτε κίνδυνοι, ούτε μπλεξίματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-09, 19:57
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και μια ασφαλέστερη μέθοδος, που εγώ χρησιμοποιώ συχνά, η αντικαταβολή. Αν μην τι άλλο, εδώ δεν υπάρχουν ούτε κρατήσεις, ούτε κίνδυνοι, ούτε μπλεξίματα.
Και εγώ το προτιμώ, μα αυτό ισχύει μόνο για Ελλάδα. Όταν οι αγορές αφορούν σε είδη από το εξωτερικό δεν υπάρχει δυνατότητα αντικαταβολής.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-09, 20:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ το προτιμώ, μα αυτό ισχύει μόνο για Ελλάδα. Όταν οι αγορές αφορούν σε είδη από το εξωτερικό δεν υπάρχει δυνατότητα αντικαταβολής.
Kαι όμως δύο dvd's που αγόρασα από Ισπανικό site, επειδή είχαν και Ελληνικούς υποτίτλους, τα πήρα με αντικαταβολή, εδώ και χρόνια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-09, 20:29
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Σ΄αυτό το θέμα που κουβεντιάζουμε, μόλις θυμήθηκα κάτι που έχει σχέση με την ασφάλεια όλων αυτών των ηλεκτρονικών αγορών, πληρωμών κτλ.
Ποτέ μια τράπεζα ή κάποια άλλη υπηρεσία ή εταιρεία κτλ.. δεν θα ζητήσει με e-mail επαλήθευση στοιχείων λογαριασμού ή κωδικών κτλ..

Και αν όντως σταλεί e-mail από τράπεζα, ποτέ μα ποτέ δεν θα χρειαστεί να το απαντήσουμε. Μάλιστα σε αυτό γίνεται σαφής αναφορά.

Σε περίπτωση που ζητείται επαλήθευση στοιχείων ή ζητείται να ακολουθηθεί κάποιος σύνδεσμος, τότε αγνοούμε το μήνυμα και δεν το απαντάμε.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-09, 20:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περίπτωση που ζητείται επαλήθευση στοιχείων ή ζητείται να ακολουθηθεί κάποιος σύνδεσμος, τότε αγνοούμε το μήνυμα και δεν το απαντάμε.
Έχει ζητηθεί και το pin και μερικοί αλαφροΐσκιωτοι το έχουν δώσει...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.