Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-08, 10:12
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Shutdown / Hibernate προβλήματα

Καλημέρα και Καλές Γιορτές.

Σε ένα υπολογιστή που έχω μετατρέψει σε media pc, αφού ξήλωσα τα windows έγκατέστησα το XBMC Live (Live linux cd που το εγκαθιστάς και σε σκληρό ή usb και ουσιαστιkά ειναι light εγκατάσταση του Ubuntu 8.04)

Σε αυτή την εγκατάσταση έχω δύο προβλήματακια:

Το πρώτο είναι ότι το shutdown δεν σβήνει τον υπολογιστή (εμφανίζει το logo του XBMC και μένει εκέι) και το δεύτερο ενώ μπαίνει σε hibernate mode όταν τον ξανανοιγω δεν κάνει resume αλλά μπουτάρει κανονικά από την αρχή.

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας για το έαν υπάρχουν κάποιο logs και ποιά είναι αυτά που θα μπορούσαν να με βοήθήσουν να βρώ το πρόβλημα.

ΜΦΧ,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-08, 19:34
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Χωρίς logs είναι φοβερά δύσκολο να μαντέψουμε.

Να μερικές μαντεψιές για την αιτία. Για το shutdown: το distribution κολλάει πριν φτάσει στο shutdown. Κάποιος δαίμονας αρνείται να ψοφήσει. Κάτι δεν πάει καλά με το ACPI BIOS σου και ενώ το shutdown ολοκληρώνεται, ο Η/Υ απλά δε σβήνει.

Για το hibernate: υπάρχουν τρία διαφορετικά είδη hibernation σε Linux:
  • Το Suspend-to-disk που (ίσως) προσφέρει το ACPI BIOS σου.
  • Το Software Suspend (swsusp) που βρίσκεται μέσα στον Linux kernel.
  • Το Tux on Ice (πρώην suspend2) που μπορείς να εγκαταστήσεις ως έξτρα.
Δυστυχώς χωρίς να ξέρουμε ποιο ακριβώς χρησιμοποιείς είναι δύσκολη η διάγνωση. Το Στα δύο τελευταία, το πλέον σύνηθες πρόβλημα είναι ότι στα boot arguments του kernel δεν αναφέρεται το partition (ή, στην περίπτωση του Tux on Ice, το partition ή αρχείο) από το οποίο φορτώνεται το hibernate image. Το δικό μου κουτί (με suspend2), ξεκινάει τον kernel με την παράμετρο resume=swap:/dev/sda2.

Υπ'όψη: δεν τα καταφέρνουν όλα τα desktop PC BIOS με το power management. Ακόμα και σε Windows, μερικά απλά αποτυγχάνουν. Σε μερικά laptop είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Το πρώτο σου βήμα είναι να απενεργοποιήσεις τα λογότυπα και τα λοιπά καλούδια για να μπορείς να δεις πού εμφανίζονται μηνύματα λάθους και ποια είναι αυτά.

Το δεύτερο είναι να βρεις και να μεταφέρεις εδώ, τα περιεχόμενα των αρχείων:

/proc/version
/proc/cmdline
/var/log/dmesg (μεγάλο, αλλά χρήσιμο)

Επίσης: τι ακριβώς Η/Υ είναι, με τι χαρακτηριστικά, τι κάρτα γραφικών και τι περιφερειακά;

Όλα παίζουν ρόλο, και χωρίς πληροφορίες δε θα μπορέσει να σε βοηθήσει κανένας (και σχεδόν σίγουρα θα χρειαστούν κι άλλες πληροφορίες όσο πιο ξεκάθαρο γίνεται το πρόβλημα).

Δυστυχώς, με ελάχιστες εξαιρέσεις, τα Linux distributions είναι φρικτής ποιότητας γιατί τα κατασκευάζουν άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις λειτουργικών συστημάτων — απλά πακετάρουν ένα distribution και ένα configuration που δουλεύει στο δικό τους μηχάνημα, φτιάχνουν και ένα ωραίο λογότυπο, αγοράζουν κι ένα domain, και μετά περιμένουν τη δόξα. Αν το συγκεκριμένο distribution έχει support forums, η καλύτερη λύση είναι να δεις αν αυτά τα ζητήματα είναι γνωστά εκεί.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-08, 00:03
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ευχαριστώ Αλέξιε για την βοήθεια. Όταν μπορέσεις δώσε μου 2-3 hints να το ψαξω λίγο και μην ασχοληθείς παραπάνω γιατί ούτως ή άλλώς με βλέπω σύντομα να ξηλώνω το distribution, να κάνω μια light εγκατάσταση του ubuntu και να εγκαθιστώ εκεί το XBMC.
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς logs είναι φοβερά δύσκολο να μαντέψουμε.
και για μένα επίσης :-)
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
...το πλέον σύνηθες πρόβλημα είναι ότι στα boot arguments του kernel δεν αναφέρεται το partition (ή, στην περίπτωση του Tux on Ice, το partition ή αρχείο) από το οποίο φορτώνεται το hibernate image. Το δικό μου κουτί (με suspend2), ξεκινάει τον kernel με την παράμετρο resume=swap:/dev/sda2.
τα boot arguments ορίζονται στο syslinux.cfg?
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπ'όψη: δεν τα καταφέρνουν όλα τα desktop PC BIOS με το power management. Ακόμα και σε Windows, μερικά απλά αποτυγχάνουν. Σε μερικά laptop είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τρέφω ελπίδες ότι θα τα καταφέρω να δουλέψει. Είναι όμως μια καλή ευκαρία να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω για το linux ψάχνοντας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο σου βήμα είναι να απενεργοποιήσεις τα λογότυπα και τα λοιπά καλούδια για να μπορείς να δεις πού εμφανίζονται μηνύματα λάθους και ποια είναι αυτά.
Αφαιρόντας τά quiet splash από το syslinux.cfg ή κάπως διαφορετικά?
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης: τι ακριβώς Η/Υ είναι, με τι χαρακτηριστικά, τι κάρτα γραφικών και τι περιφερειακά;
Τίποτα το ιδιαίτερο MB:ASUS P5GD1 PRO, RAM:1GB, VGA: ATI RADEON 2400 και απο περιφεριακά ένα Card Reader και ένα μινι bluetooth πληκτρολόγιo (logitech dinovo mini)

ΜΦΧ,
Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: txt cmdline.txt (86 Bytes, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: txt version.txt (128 Bytes, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: zip dmesg.zip (8,8 KB, 2 εμφανίσεις)
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-08, 14:09
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από roseblue Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ Αλέξιε για την βοήθεια. Όταν μπορέσεις δώσε μου 2-3 hints να το ψαξω λίγο και μην ασχοληθείς παραπάνω γιατί ούτως ή άλλώς με βλέπω σύντομα να ξηλώνω το distribution, να κάνω μια light εγκατάσταση του ubuntu και να εγκαθιστώ εκεί το XBMC.
Καλή ιδέα... είναι πολύ πιο εύκολο να λύσεις προβλήματα χρησιμοποιώντας κάποιο distribution με αρκετά μεγάλο κοινό και καλή υποστήριξη. Για τέτοιες χρήσεις, Debian και Ubuntu είναι φοβερά βολικά distributions. Οι οδηγίες παρακάτω είναι για αυτά τα δύο, αλλά πάνω κάτω δουλεύουν και με άλλα distributions (εκτός από τις εκτελέσεις του aptitude, που παίζουν μόνο σε Debianοειδή).


Αρχική Δημοσίευση από roseblue Εμφάνιση μηνυμάτων
τα boot arguments ορίζονται στο syslinux.cfg?
Ναι, αν χρησιμοποιείς syslinux ως τον boot manager σου. Προσωπικά σου συνιστώ να βάλεις GRUB, είναι πιο ευέλικτο πρόγραμμα και σου επιτρέπει να κάνεις και αρκετά rescue operations (στην περίπτωση του GRUB οι παράμετροι είναι στο /boot/grub/menu.lst).


Αρχική Δημοσίευση από roseblue Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι δεν τρέφω ελπίδες ότι θα τα καταφέρω να δουλέψει. Είναι όμως μια καλή ευκαρία να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω για το linux ψάχνοντας

Αφαιρόντας τά quiet splash από το syslinux.cfg ή κάπως διαφορετικά?
Το quiet κάνει τον kernel να τυπώνει τα boot messages, και αφαιρώντας το splash εξαφανίζεται το αρχικό splash screen οπότε μπορείς να δεις αυτά τα μηνύματα. Το πρόβλημα με το shutdown είναι (προφανώς) μετά το boot, και δεν είμαι σίγουρος αν θα επηρεαστεί έτσι, αλλά μάλλον όχι (προσωπικά θέλω να βλέπω τι πετάει ο Η/Υ μου όταν ξεκινάει). Ίσως αν προσθέσεις (προσωρινά) στα boot params και το vga=normal να σε βοηθήσει — έτσι δε θα μπορεί να δείξει γραφικά στην κονσόλα και δε θα έχει καθόλου splash screen. Μετά μπορείς να δεις τι παίζει στο shutdown.


Για το suspend/hibernate, τώρα, δε βλέπω κάτι στα μηνύματα που να υποδηλώνει ότι υπάρχει το ένα ή το άλλο στο σύστημά σου.

Τι βγάζει αν του πεις τα εξής;

Κώδικας:
sudo grep SUSP /boot/config-`uname -r`
Swap partition υπάρχει στο σύστημα; Ποιο είναι το device του; (πες cat /proc/swaps για να το δεις) Το hibernate χρειάζεται ένα swap partition τουλάχιστον 1 GB για τον Η/Υ σου, και κατά προτίμηση μεγαλύτερο (καλό είναι να χωράει και τη Video RAM της κάρτας γραφικών σου). Το Suspend2 (Tux on Ice) συμπιέζει/κρυπτογραφεί τα images (και μπορεί να δει και swap files) οπότε αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό πρόβλημα (το suspend του kernel δεν κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο). Αλλά καλύτερα να έχουμε τον κοινό παρονομαστή προς το παρόν.

Επίσης, σιγουρέψου ότι έχεις τα πακέτα hibernate και uswsusp:

Κώδικας:
sudo aptitude install hibernate uswsusp
Άπαξ και έχεις αυτά τα πακέτα, έχεις και τις εντολές s2ram και s2disk, και μια εξαιρετική υποδομή για suspend/hibernate που κάνει autodetect και χρησιμοποιεί ό,τι υποδομή έχει ο kernel σου. Υπ'όψη ότι αυτά μπορεί να τα έχεις ήδη. Αν ναι, (νομίζω ότι) το hibernate ξέρει να «πειράζει» το GRUB config σου αυτόματα ώστε να προσθέτει τις απαραίτητες παραμέτρους. Εσύ όμως δεν έχεις GRUB, κι αυτό μπορεί να είναι άλλο ένα πρόβλημα.

Το initramfs του λειτουργικού σου πρέπει να υποστηρίζει πλήρως αυτή την υποδομή. Αυτό ισχύει για το Debian και το Ubuntu αλλά δεν ξέρω τι παίζει στο συγκεκριμένο distribution σου.

Επίσης: όταν κάνεις hibernate το μηχάνημα σβήνει; Αν ναι, το πρόβλημα του shutdown δεν είναι στο BIOS ή στο hardware αλλά σε κάποιο δαίμονα που αργεί πολύ να σταματήσει.

Και κάτι άσχετο: στο dmesg σου βλέπω ότι δύο ext3 filesystems γίνονται mounted ως ext2. Μια καλή λύση είναι να πας στο /etc/fstab και να αλλάξεις τα ext2 σε ext3 (ή, καλύτερα, σε auto).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-08, 23:54
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή ιδέα... είναι πολύ πιο εύκολο να λύσεις προβλήματα χρησιμοποιώντας κάποιο distribution με αρκετά μεγάλο κοινό και καλή υποστήριξη. Για τέτοιες χρήσεις, Debian και Ubuntu είναι φοβερά βολικά distributions.
...
Επίσης: όταν κάνεις hibernate το μηχάνημα σβήνει; Αν ναι, το πρόβλημα του shutdown δεν είναι στο BIOS ή στο hardware αλλά σε κάποιο δαίμονα που αργεί πολύ να σταματήσει.
Θα εγκαταστήσω το ubuntu με την πρώτη ευκαιρία. Μέχρι τότε δεν θα ασχοληθώ και πολύ με το θέμα (ίσως μόνο ψάξω για τον δαίμονα που μπορεί να φταίει καθώς με το hibernation όντως σβήνει το pc).

Οι συμβουλές σου πάντως ήταν πολυ κατατοπιστικές και σίγουρα θα με βοήθησουν και στην συνέχεια.

Ευχαρίστώ,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-08, 21:44
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από roseblue Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα εγκαταστήσω το ubuntu με την πρώτη ευκαιρία.
Τα προβλήματα λύθηκαν με την εγκατάσταση του Xubuntu. Μέχρι και το hibernation παίζει άψογα που δεν είχε παιξει με καμμία έκδοση των Windows.

Όπως είναι φυσικό βέβαια δεν θα μπορούσαν όλα να είναι ρόδινα, έτσι το τίμημα που πρέπει να πληρώσω (μέχρι να βρω λύση) έιναι ότι ο grub κάνει κανά τρίλεπτο να πάρει μπροστά.

Αλλά για αυτά μάλλον θα τα πούμε σε άλλο θέμα :-)

ΜΦΧ,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roseblue : 29-12-08 στις 23:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.