Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-08, 10:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Προς πώληση τα διαστημικά λεωφορεία



Η διαστημική υπηρεσία των ΗΠΑ ανακοίνωσε ότι αναζητά ιδέες για τον καλύτερο τρόπο προβολής των τριών οχημάτων από τη στιγμή που αποσυρθούν, το 2010. Για το λόγο αυτό απευθύνθηκε σε εκπαιδευτικά και ερευνητικά ιδρύματα και μουσεία που μπορεί να ενδιαφέρονται να φιλοξενήσουν ένα από τα οχήματα.

Η πρόταση, δυστυχώς για κάποιους φιλόδοξους, δεν απευθύνεται σε ιδιώτες, με το κόστος απόκτησης ενός διαστημικού λεωφορείου να κυμαίνεται στα 42 εκατομμύρια δολάρια, ενώ μπορεί να είναι ακόμη περισσότερο υπό προϋποθέσεις.

Το ποσό περιλαμβάνει τη μεταφορά του οχήματος με το ειδικά διαμορφωμένο αεροπλάνο, στο κοντινότερο αεροδρόμιο, ενώ η τιμή μπορεί να αυξηθεί δραματικά αν ο τελικός προορισμός βρίσκεται μακριά από το αεροδρόμιο. Επιπλέον, η NASA θα λάβει υπόψη της μόνο προτάσεις που αφορούν κλειστούς, ειδικά θερμαινόμενους χώρους.

Το ένα από τα διαστημικά λεωφορεία κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξει στο Αεροπορικό και Διαστημικό Μουσείο του Ινστιτούτου Σμισθόνιαν στην Ουάσιγκτον. Τα άλλα δύο θα τοποθετηθούν σε ειδικούς χώρους στο διαστημικό κέντρο Κένεντι, μέχρι να βρεθεί ενδιαφερόμενος. Η NASA διευκρινίζει ότι τα οχήματα θα δίνονται χωρίς τις μηχανές τους, οι οποίες πωλούνται χωριστά για 400-800.000 δολάρια.

Η NASA σκοπεύει να αποσύρει τα Ντισκάβερι, Εντέβορ και Ατλάντις, μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2010, προκειμένου να επικεντρωθεί στην ανάπτυξη ενός νέου οχήματος που θα στείλει εκ νέου ανθρώπους στο φεγγάρι μέχρι το 2020.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Associated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-08, 00:13
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To ήξερα ότι αυτό το θέμα θα πάει άπατο αλλά εγώ δεν θα το αφήσω έτσι και ας με κράζετε μετά για ευφάνταστο και προπαγανδιστή .

1ον) Σχετικά με την αγορά των 3 διαστημικών λεωφορείων πιστεύω ότι αποτελούν πραγματικό χρυσάφι για όποιον τα αγοράσει.

2ον)Ο λόγος που πουλάνε τις μηχανές χωριστά από το σασί νομίζω ότι είναι κατανοητός από όλους και δεν χρειάζεται να τον
σχολιάσουμε.

3ον)

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιστροφή στις κάψουλες, εμένα μου λέει ότι είναι πισωγύρισμα, από έλλειψη χρηματοδότησης.
Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. (Θα το τεκμηριώσω παρακάτω)

4ον)

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η NASA σκοπεύει να αποσύρει τα Ντισκάβερι, Εντέβορ και Ατλάντις, μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2010, προκειμένου να επικεντρωθεί
στην ανάπτυξη ενός νέου οχήματος που θα στείλει εκ νέου ανθρώπους στο φεγγάρι μέχρι το 2020.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Associated Press
Εδώ το Associated Press και η Καθημερινή δεν μας τα λένε και πολύ αναλυτικά.

Το σχέδιο είναι γνωστό για το τι θα συμβεί και αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη.

Πριν 2 χρόνια ακριβώς σας το είχα παρουσιάσει εδώ στην acro για
όσους μας παρακολουθούν.

Oι πύραυλοι είναι ο Ares-I, Ares-V , Orion 1 και 2.



Εδώ θα βρείτε και ένα βίντεο για την αεροδυναμική και ένα βίντεο του κινητήρα από τα πειράματα που γίνονται για τους νέους πυραύλους.

Άλλωστε η NASA το αναφέρει ξεκάθαρα:

"The test flight, called Ares I-X, will bring NASA one step closer to its exploration goals – to return to the moon for ambitious
exploration of the lunar surface and then to travel to Mars and destinations beyond."

Mε τους νέους πυραύλους θα πάνε ξανά στο φεγγάρι για φιλόδοξη εξερεύνηση (Να σας πω την αλήθεια για πλάκα θα
την έχουν την διαδρομή και για τη δημιουργία του σταθερού σταθμού-βάσης θα πάνε) και μετά επειδή οι πύραυλοι αυτοί έχουν τις
δυνατότητες για το ταξίδι στον Άρη και...σε προορισμούς παραπέρα...

5ον) Περιμένουμε τα σχόλιά σας και τις απόψεις σας παρακαλώ!

ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 20-12-08 στις 00:30
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-08, 08:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον) Σχετικά με την αγορά των 3 διαστημικών λεωφορείων πιστεύω ότι αποτελούν πραγματικό χρυσάφι για όποιον τα αγοράσει.
Εγώ μόνο σε μουσεία επιστημών θα ήθελα να πάνε, οπουδήποτε αλλού θα ήταν λάθος.

Εγώ πάντως αν ήμουν πολυεκατομυριούχος, θα κτυπούσα το simulator του διαστημικού λεωφορείου Δεν ξέρω αν το έχετε δει, αλλά είναι ένα αριστούργημα.

4ον)Πριν 2 χρόνια ακριβώς σας το είχα παρουσιάσει εδώ στην acro για όσους μας παρακολουθούν.[/QUOTE]

Το μήνυμα σου ήταν απάντηση σε μηνύματα δικά μου και του Μίλτου. Έχει ανακοινωθεί εδώ και τέσσερα χρόνια συγκεκριμένα, απλά χρειάζεται χρόνος για υλοποίηση και δοκιμές.

Δυστυχώς οι στόχοι που έβαλε η NASA, θα πάνε πολύ πίσω, λόγω της ύφεσης της οικονομίας. Εκτός αν μας εκπλήξει ευχάριστα ο Ομπάμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-08, 22:31
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει ανακοινωθεί εδώ και τέσσερα χρόνια συγκεκριμένα, απλά χρειάζεται χρόνος για υλοποίηση και δοκιμές.
Εγώ το γνωρίζω πως έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμα αλλά παραθέτω τα γεγονότα πως θα συμβούν
για να ισχυροποιήσω τα όσα έχω πει για το τι συμβαίνει στον Άρη αυτή τη στιγμή και για το πως δεν
μαθαίνουμε ακριβώς τις λεπτομέρειες των ερευνών που πραγματοποιούνται εκεί τώρα.

Όλα είναι προγραμματισμένα και γίνεται προετοιμασία του εδάφους για τις μελλοντικές αποστολές και
τα όσα θα συμβούν εκεί τα επόμενα 50-100 χρόνια.

Παραθέτω από το ΑΠΕ-ΜΠΕ-Reuters-Associated Press:

Η NASA, όπως αποκάλυψε, στοχεύει να εγκαινιάσει μια νέα εποχή στην εξερεύνηση του ηλιακού συστήματος,
με τη δημιουργία ενός διεθνούς σταθμού έως το 2024, σε ρόλο "προκεχωρημένου φυλακίου" στο φεγγάρι,
το οποίο θα λειτουργεί ως επιστημονικό εργαστήριο για νέες τεχνολογίες, αλλά και ως "πιτ στοπ" για τα διαστημικά
σκάφη, δηλαδή ως χώρος ανεφοδιασμού με νερό και καύσιμα για αποστολές στον Aρη, καθώς στη σεληνιακή
αποικία θα υπάρχει δυνατότητα παραγωγής οξυγόνου και υδρογόνου. Επίσης, θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και
για άλλους εμπορικούς σκοπούς, όπως επί παραδείγματι για τη φιλοξενία διαστημικών τουριστών.

Τελευταία στάση: Κόκκινος Πλανήτης

Τα λεπτομερή σχέδια δεν έχουν εκπονηθεί, όμως η αρχική σκέψη είναι η βάση να διαθέτει τετραμελές πλήρωμα.
Για τη μετάβαση στο φεγγάρι θα χρησιμοποιηθούν δύο οχήματα που θα σχεδιάσει ειδικά για την περίσταση η
αμερικανική διαστημική υπηρεσία: το Orion για τις ανάγκες εξερεύνησης και ένα παντός χρήσης συνοδευτικό όχημα,
το οποίο ο διοικητής της NASA Σκοτ Χόρογουιτς παρομοίασε με "ημιφορτηγό". Το χρονοδιάγραμμα έχει ως εξής:
το 2009 θα δοκιμαστούν τα νέα διαστημικά οχήματα. Το 2014 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη επανδρωμένη αποστολή
του Orion, χωρίς όμως να γίνει προσελήνωση. Το 2020 θα γίνει η πρώτη πτήση με τετραμελές πλήρωμα.
Επί τέσσερα χρόνια οι "ένοικοί" δεν θα μπορούν να μένουν στη Σελήνη για πάνω από μία εβδομάδα, αλλά μόλις
κατασκευαστούν τα καταλύματα και καταστεί δυνατή η παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος θα επιτρέψει την παρατεταμένη
διαμονή τους, μέχρι και 180 ημέρες. Από εκει θα γίνεται η οργάνωση των αποστολών στον Αρη.

Σύμφωνα με την υποδιευθύντρια της NASA, Σάνα Ντέιλ, η επιλογή του νότιου πόλου για την κατασκευή του σταθμού
έγινε λόγω των ηπιότερων συνθηκών που επικρατούν εκεί και κυρίως επειδή χάρη στην παρατεταμένη ηλιοφάνεια θα
καταστεί δυνατή η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Επίσης πιθανολογείται ότι στην περιοχή υπάρχουν κοιτάσματα
μεταλλευμάτων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-08, 22:39
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταία στάση: Κόκκινος Πλανήτης

... το Orion για τις ανάγκες εξερεύνησης και ένα παντός χρήσης συνοδευτικό όχημα, το οποίο
ο διοικητής της NASA Σκοτ Χόρογουιτς παρομοίασε με "ημιφορτηγό".
Ton Ωρίωνα τον έχουμε παρουσιάσει αλλά και το ημιφορτηγό είναι έτοιμο και μάλιστα έχουν γίνει και όλες οι δοκιμές στην
έρημο. Για να το δείτε πατήστε εδώ.

Μάλιστα η ΝΑΣΑ αναφέρει:


"The tests showed that using a pressurized rover would enable astronauts to explore more territory
on the lunar surface by allowing them to live for days at a time inside the rover as they travel greater
distances from their habitat than would be possible in an unpressurized rover. "

“For a geologist thinking about the best way to explore the moon or Mars, it is a dream come true,”

Άντε σύντομα και ferrari στον Άρη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 22-12-08 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.