Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
IDE ή SATA;

Γνωστός μου έχει έναν 40ρη δίσκο και θέλει να πάρειν έναν μεγαλύτερο.

Ο υπολογιστής τους είναι περίπου από το 2000. Σήμερα βλέπω να υπάρχουν δύο ειδών δίσκο, οι παλιοί γνωστοί IDE και οι SATA (1 και 2.

Οι SATA βλέπω ότι είναι πιο φτηνοί από τον IDE και επειδή έχω χάσει τις εξελίξεις, να κάνω την αθώα ερώτηση, ότι για έναν αρχαίο υπολογιστή του 2000 να περιμένω ότι θα δέχεται μόνο IDE;

Επίσης κατά περιόδους εσείς οι ειδικοί, λέτε πάρτε WD ή πάρτε Seagate :-) Φέτος τι παίζει; Τι άλλο να προσέξει ο φίλος στην αγορά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-08, 17:28
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
για έναν αρχαίο υπολογιστή του 2000 να περιμένω ότι θα δέχεται μόνο IDE;
Ναι, δέχεται μόνο IDE.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Xenios (11-12-08)
  #3  
Παλιά 11-12-08, 17:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν μιλάμε για motherboard του 2000 μην περιμένεις να παίρνει SATA...
Οι IDE είναι πιο ακριβοί για τον απλό λόγο που είναι πιο ακριβές οι παλιές μνήμες...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-08, 17:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι IDE είναι πιο ακριβοί για τον απλό λόγο που είναι πιο ακριβές οι παλιές μνήμες...
Ναι για τον ίδιο λόγο που δεν μπορω να μεγαλώσω την ddr1 του δικού μου υπολογιστή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι SATA βλέπω ότι είναι πιο φτηνοί από τον IDE και επειδή έχω χάσει τις εξελίξεις, να κάνω την αθώα ερώτηση, ότι για έναν αρχαίο υπολογιστή του 2000 να περιμένω ότι θα δέχεται μόνο IDE;

Επίσης κατά περιόδους εσείς οι ειδικοί, λέτε πάρτε WD ή πάρτε Seagate :-) Φέτος τι παίζει; Τι άλλο να προσέξει ο φίλος στην αγορά;
- WD 1TB Black ή RE3 (workstation edition)
- SATA controller βρίσκεις με κανα 20Ε, οπότε σκέψου αν αξίζει τη διαφορά.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (11-12-08)
  #6  
Παλιά 12-12-08, 01:36
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
- WD 1TB Black ή RE3 (workstation edition)
- SATA controller βρίσκεις με κανα 20Ε, οπότε σκέψου αν αξίζει τη διαφορά.

Φιλικά,
Π.
Κι εγώ αυτό θα έγραφα, αλλά επιμένω στην πάγια θέση μου: δύο δίσκους (σε RAID-1), όχι έναν. Ναι, θα κοστίσει €220 αντί για €120 (με controller). Προσωπικά πιστεύω ότι ο χρόνος του καθενός μας και τα δεδομένα μας αξίζουν περισσότερο από €100.

Οι σύγχρονοι δίσκοι (ακόμα και οι καλοί) δε φτουράνε πολύ. RAID-1 (και πάνω) και SMART είναι απαραίτητα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-08, 04:36
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ αυτό θα έγραφα, αλλά επιμένω στην πάγια θέση μου: δύο δίσκους (σε RAID-1), όχι έναν.
Το RAID δεν είναι υποκατάστατο του καλού backup. Οι περισσότερες απώλειες δεδομένων που έχω δει είχαν αιτίες για τις οποίες το RAID δεν μπορεί να παρέχει προστασία (σφάλμα χρήστη, bugs, ιοί, κλοπή ή ολική καταστροφή του υπολογιστή από φωτιά/πλήμμύρα κλπ).

Επιπλέον το RAID έχει και κόστος σε απόδοση (ειδικά το 1, και ακόμα περισσότερο αν γίνεται σε επίπεδο firmware με φτηνιάρικο controller), κατανάλωση και θόρυβο. Και σε πολλές περιπτώσεις (πχ στους περισσότερους φορητούς υπολογιστές) δεν είναι εφικτό να έχουμε δεύτερο δίσκο έτσι κι αλλιώς.

Οι σύγχρονοι δίσκοι (ακόμα και οι καλοί) δε φτουράνε πολύ.
Ορισμένα μοντέλα από ορισμένους κατασκευαστές (όχι δεν πρόκειται να κάνω "γκρίζα διαφήμιση") έρχονται με 5 χρόνια εγγύηση το οποίο είναι μάλλον αρκετά μεγαλύτερο διάστημα από το χρόνο μέχρι την επόμενη αναβάθμιση. Αλλά επειδή φυσικά πολλά μπορούν να πάνε στραβά: backup backup backup!

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-08, 04:45
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
- SATA controller βρίσκεις με κανα 20Ε, οπότε σκέψου αν αξίζει τη διαφορά.
Δεν μας είπε τι λειτουργικό σύστημα, αλλά υποθέτοντας τα (δυστυχώς) default και με βάση την ηλικία του μηχανήματος μάλλον το SATA είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς απ'ότι αξίζει.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας είπε τι λειτουργικό σύστημα, αλλά υποθέτοντας τα (δυστυχώς) default και με βάση την ηλικία του μηχανήματος μάλλον το SATA είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς απ'ότι αξίζει.

Λ.
Ω ναι, αυτό το μπελά τον είχα ξεχάσει κι εγώ... !#@@$
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-08, 12:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Το RAID δεν είναι υποκατάστατο του καλού backup. Οι περισσότερες απώλειες δεδομένων που έχω δει είχαν αιτίες για τις οποίες το RAID δεν μπορεί να παρέχει προστασία (σφάλμα χρήστη, bugs, ιοί, κλοπή ή ολική καταστροφή του υπολογιστή από φωτιά/πλήμμύρα κλπ).
Αυτό εννοείται, και ελπίζω να ξέρεις ότι δε θα το πρότεινα ποτέ και σε κανέναν ως backup policy! Αλλά τα τελευταία χρόνια παρατήρησα κάτι αρκετά ενδιαφέρον για τους χρήστες Windows.
  1. Η λέξη backup δεν είναι στο λεξιλόγιό τους ούτως ή άλλως.
  2. Ακόμα κι αν τους εγκαταστήσεις backup software, δε θα το χρησιμοποιούν.
  3. Ακόμα κι αν τρέχει κάθε βράδυ αυτόματα, δε θα του αλλάζουν DVD, CD, LTO, DLT, ZIP disks, 8" floppies, χαρτοταινία, κλπ.
  4. Ορισμένοι χρήστες (πχ συγγενείς μου), με το που θα δουν μία αποτυχία ενός backup, ξεγράφουν την όλη ιδέα («ένα DVD στα 10 δε γράφτηκε σωστά μια φορά, άρα τι τα θέλω τα backup; Αφού ποτέ δε δουλεύουν!»)
  5. Την τακτική επανεγκατάσταση την έχουν πλέον δεχτεί όλοι ως δεδομένο. Το ίδιο και τους ιούς, κλπ κλπ.
Υπ'αυτές τις συνθήκες, τουλάχιστον αν έχεις redundancy ξεπερνάς ένα μικρό μέρος της ασφάλειας του κουτιού. Που όμως είναι πιο κοινό πρόβλημα από την ολική κλοπή ή καταστροφή. ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πιο κοινό. Τα τελευταία χρόνια έχω κάνει πιο πολλά data recoveries απ'όσο ποτέ. Έτσι που πάει θα αρχίσω να χρεώνω σε λίγο!

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι ούτε τα backups δεν είναι υποκατάστατο του redundancy!

Σήμερα που οι δίσκοι είναι τεράστιοι, δεν είναι τόσο κακή ιδέα να έχεις ένα άμεσα προσβάσιμο αντίγραφο σε περίπτωση που ο ένας δίσκος ψοφήσει — σημείωσε ότι κι εγώ που προσέχω και έχω και backups, έχω χάσει πέντε καλούς δίσκους από τότε που κατέβηκα Ελλάδα. Ο μόνος λόγος που οι τρεις απ'αυτούς (στο desktop μου) δε μου κόστισαν χρόνο και κόπο ήταν ότι ήταν σε RAID. Απλά αντικατέστησα το δίσκο και το μηχάνημα συνέχισε να δουλεύει.

Επίσης, τραβάω (όπως οι περισσότεροι) πολλές ψηφιακές φωτογραφίες. Τα αρνητικά μου τα προσέχω πολύ, αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχος τρόπος να σιγουρευτώ ότι οι ψηφιακές φωτογραφίες θα μείνουν ακέραιες. Το RAID βοηθάει άμεσα, και κρατάω και χωριστό backup (με ανεξάρτητο backup policy ειδικά για τις φωτογραφίες, που είναι και ο μεγαλύτερος όγκος αρχείων μου αυτή τη στιγμή).


Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον το RAID έχει και κόστος σε απόδοση (ειδικά το 1, και ακόμα περισσότερο αν γίνεται σε επίπεδο firmware με φτηνιάρικο controller), κατανάλωση και θόρυβο. Και σε πολλές περιπτώσεις (πχ στους περισσότερους φορητούς υπολογιστές) δεν είναι εφικτό να έχουμε δεύτερο δίσκο έτσι κι αλλιώς.
Το δικό μου είναι software, αλλά μεταφέρει 80-120 MB/s. Αν αυτό είναι πεσμένη απόδοση, ας είναι. Δεν το θεωρώ αργό. Ο θόρυβος δεν είναι πρόβλημα, μια και έχω πάρει δίσκους χαμηλού θορύβου, ανεμιστήρες χαμηλού θορύβου, και κάρτα γραφικών με παθητική ψύξη (που όμως μου ψόφησε το καλοκαίρι). Στην τελική ανάλυση καλύτερα λίγος παραπάνω θόρυβος για μένα παρά restore από backups. Τρεις μέρες δουλειάς χαμένες μέχρι να φέρω τα off-site backups από το γραφείο, να ξαναφορμάρω τα πάντα, κλπ.

Όπως και να'χει, το συγκεκριμένο κουτί είναι του 2000, και μια και στην Ελλάδα τα laptop ήταν πανάκριβα τότε, κι αφού μιλάμε για αναβάθμιση δίσκου (οι περισσότεροι end users δεν αναβαθμίζουν τους δίσκους των laptop όπως ξέρεις), υποθέτω ότι μιλάμε για desktop κουτί, που έχει σίγουρα χώρο και για δεύτερο δίσκο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
[*]Ορισμένοι χρήστες (πχ συγγενείς μου),
<Απάντηση εκτός θέματος>

Κάποια στιγμή, θα πρέπει αυτοί οι συγγενείς σου, να μάθουν τι τους σέρνεις

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-08, 22:10
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ αυτό θα έγραφα, αλλά επιμένω στην πάγια θέση μου: δύο δίσκους (σε RAID-1), όχι έναν. Ναι, θα κοστίσει €220 αντί για €120 (με controller). Προσωπικά πιστεύω ότι ο χρόνος του καθενός μας και τα δεδομένα μας αξίζουν περισσότερο από €100.

Οι σύγχρονοι δίσκοι (ακόμα και οι καλοί) δε φτουράνε πολύ. RAID-1 (και πάνω) και SMART είναι απαραίτητα.
Καλά, και εγώ RAID έχω και μάλιστα έχω και automated rsync σε redundant server για τα ευαίσθητα δεδομένα και εβδομαδιαία αντίγραφα σε εξωτερικό κρυπτογραφημένο σκληρό. Επειδή όμως το κόστος είναι θέμα, δε θέλω να θίξω ιδιαίτερα ακριβές λύσεις για να μην τον αποθαρρύνω.

Αυτό που μου αρέσει σαν ιδέα τώρα τελευταία είναι ένα μικρό NAS, που είναι ένας σχετικά κομψός τρόπος για ασφαλή αποθήκευση, αλλά σίγουρα ξεφεύγει.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-08, 02:57
legend77 Ο χρήστης legend77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-09 14:32
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια πολύ καλή λύση είναι ο εξωτερικός σκληρός. Κάθε 2 χρόνια αλλαγή και αρχειοθέτηση του παλιού... σε ότι έχει να κάνει σχέση με το backup...
__________________
Aιν υδα ώτυ ουδαιν ιδα Corporation 1992 Inc.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-08, 11:22
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εννοείται, και ελπίζω να ξέρεις ότι δε θα το πρότεινα ποτέ και σε κανέναν ως backup policy!
nod

Αλλά τα τελευταία χρόνια παρατήρησα κάτι αρκετά ενδιαφέρον για τους χρήστες Windows.
[...]
nod nod

Το δικό μου είναι software
Ναι, δεν αμφέβαλα οτι ξέρεις τι κάνεις ;-)

αλλά μεταφέρει 80-120 MB/s.
Θα έπρεπε να το προσδιορίσω καλύτερα. Το πρόβλημα απόδοσης με RAID-1 είναι στις εγγραφές μόνο. Στις αναγνώσεις θεωρητικά η απόδοση θα μπορούσε να ν-πλασιαστεί αφού τα reads μπορούν να μοιραστούν στους ν δίσκους (και το md(4) layer το κάνει αυτό). Ειδικά σε σύγχρονα writes (πχ sqlite ή rpm) έχω παρατηρήσει να παγώνει όλο το I/O του συστήματος (πχ εκκινήσεις προγραμμάτων που δέν είναι ήδη στην cache μπλοκάρουν) για αρκετά δευτερόλεπτα, ενώ για κάποιο λόγο σε RAID-5 στο ίδιο hardware η συμπεριφορά είναι πολύ πιο ομαλή.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-08, 11:27
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μου αρέσει σαν ιδέα τώρα τελευταία είναι ένα μικρό NAS, που είναι ένας σχετικά κομψός τρόπος για ασφαλή αποθήκευση, αλλά σίγουρα ξεφεύγει.
Θέλει λίγη προσοχή, ειδικά σε σχέση με το "ασφαλή". Τα περισσότερα τέτοια κουτιά έρχονται με φτηνούς δίσκους και έχουν ανεπαρκή (ή ανύπαρκτη) ψήξη.

Επίσης συνήθως υποστηρίζουν μόνο SMB και όχι NFS, το οποία μπορεί να μην σου κάνει.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.