Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-08, 12:02
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Γιατί τα δημόσια νοσοκομεία δεν δίνουν τις εξετάσεις;

Πριν από περίπου είκοσι χρόνια ο άντρας μου χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε τρία νοσοκομεία κατά σειρά, σε διάστημα δύο μηνών, για τον ίδιο λόγο. Φεύγοντας από το πρώτο νοσοκομείο, είχαμε στα χέρια μας μόνο το εξιτήριο. Το δεύτερο νοσοκομείο τον υπέβαλε ξανά στις ίδιες εξετάσεις, "έτρωγε" ξανά την ακτινοβολία των ακτίνων, οι γιατροί του δεύτερου δεν επικοινώνησαν με το πρώτο, μόνο μας ζήτησαν το ιστορικό, το οποίο πήρα μετά από αίτηση, με καθυστέρηση μιας εβδομάδας, και ήταν μια σελίδα Α4. Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε και στο τρίτο νοσοκομείο.

Πρόσφατα έκανε η μητέρα μου αξονική εγκεφάλου στο Θριάσιο, όπου πήγαμε εκτάκτως, λόγω εγκεφαλικού επεισοδίου. Ζήτησα να πάρω την εξέταση, μου είπαν να τους τηλεφωνήσω σε μία βδομάδα με δέκα μέρες. Δύο μέρες αργότερα εισήχθη στον Ερυθρό Σταυρό εκτάκτως, γιατί είχε και άλλα επεισόδια. Βγαίνοντας και από αυτό το νοσοκομείο, Τετάρτη, και ζητώντας τις εξετάσεις, μου είπαν να τις πάρω την ερχόμενη Δευτέρα, και με παράκλησή μου λέγοντας ότι πρέπει να ενημερώσουμε άμεσα τον νευρολόγο που θα την παρακολουθεί, γιατί βγαίνοντας από το νοσοκομείο είναι ξεκρέμαστη, τις είχα την Παρασκευή, αναλυτικές μεν, αλλά όχι τα φιλμς.

Επειδή δούλεψα σε διαγνωστικό κέντρο, ξέρω ότι είναι πολύ χρήσιμο για τους γιατρούς να έχουν τις προηγούμενες διαγνώσεις και τα φιλμς των εξετάσεων, για να κάνουν σύγκριση. Μάλιστα το ανέφεραν γραπτώς "σε επόμενη επίσκεψη παρακαλούμε να έχετε μαζί σας τις προηγούμενες εξετάσεις".

Εξάλλου και ο νευρολόγος που θα παρακολουθεί τη μητέρα μου, μου είπε ότι θα ήταν χρήσιμο γι' αυτόν να είχε και τα φιλμς.

Μια γιατρός, παθολόγος στα έκτακτα του Θριασίου, η οποία και με συμβούλεψε να ζητήσω την εξέταση, μου είπε χαρακτηριστικά: "Πέστε να σας τη δώσουν, και μάλιστα γνωματευμένη, αφού εξάλλου την έχετε πληρώσει".

Μια αφίσα του Συνηγόρου του Πολίτη στον Ερυθρό Σταυρό, που ανέφερε ότι ο Συνήγορος του Πολίτη διαμεσολαβεί και σε περιπτώσεις μεταξύ ασθενών και δημόσιων νοσοκομείων, είχε μεταξύ αυτών των περιπτώσεων -απ' όσο θυμάμαι μέσα στη σύγχυσή μου- και τη διαμεσολάβηση για να δίδονται οι εξετάσεις στους ασθενείς.

Τι γίνεται τελικά; Μήπως ξέρει κάποιος; Για ποιο λόγο μπαίνει σε κίνδυνο η υγεία των ασθενών, και μάλιστα σε σοβαρές περιπτώσεις; Έχει σχέση με ιατρικό απόρροητο, είναι ασυνεννοησία μεταξύ των γιατρών, λάθος του συστήματος, ή γραφειοκρατία;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-08, 12:41
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει σχέση με ιατρικό απόρροητο, είναι ασυνεννοησία μεταξύ των γιατρών, λάθος του συστήματος, ή γραφειοκρατία;

οχι εχει να κανει με κοπροσκυλιλα, τεμπελια, αδιαφορια, περιφρονηση...

δεν καταδεχονται ουτε να σου μιλησουν,να σου λυσουν αποριες,να σε παρηγορησουν η να φερθουν σαν ανθρωποι...
(το φακελακι καταδεχονται παντα να το παρουν)

προερχομαι απο ιατρικη οικογενεια και ειχα την ευκαιρια να δω πολλους γιατρους εντος και εκτος υπηρεσιας...παλιους και τωρινους...
και η συγκριση ειναι τραγικα υπερ των παλαιων...

οπως ολα τα "προιοντα" και οι γιατροι οσο πανε χειροτεροι γινωνται..

"στον αρρωστο σου πρωτα θα του "γιατρεψεις" την ψυχη και υστερα το σωμα.." λεγαν οι παλιοι που εσκυβαν πανω απο τον ασθενη κατ αρχην με ανθρωπινο ενδιαφερον..

του πελατη σου πρωτα θα του παρεις το φακελακι μπας και σου πεθανει και χασεις και υστερα θα "ασχοληθεις" μαζι του αν δεν εχεις τιποτα αλλο καλυτερο να κανεις πραττουν οι τωρινοι "γιατροι"

σημερα αν αρρωστησεις να ευχεσαι να πεθανεις γρηγορα και χωρις την βοηθεια τους ...τα καταφερνεις μια χαρα και μονος σου και επι πλεον δωρεαν..

κι αν θελετε και εναν τεραστιο καταλογο με τιτλο "τοτε και τωρα και ποιες οι τραγικες διαφορες" ευχαριστως να σας τον παραθεσω...αν αντεξουν τα νευρα μου να γραψω τοοοοσα πολλα...αν αντεξουν τα δικα σας να τα διαβασουν..

κατακαημενε ιπποκρατη...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 07-12-08 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην papa για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (07-12-11)
  #3  
Παλιά 07-12-08, 15:28
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 19:20
Καϋμένη epsilon ... Με πολλή συμπάθεια διαβάζω το παράπονό σου. Εκτός από την αναγνώριση και τη συμπάθεια, δεν μπορώ να σου προσφέρω άλλο. Και να σκεφτεί κανείς, ότι αυτά συμβαίνουν στην εποχή των υπολογιστών, της πληροφορικής και της ... τσαπατσουλιάς !

Φίλε papa. Πόσο συμφωνώ μαζί σου ... Σήμερα, αν αναζητήσεις το δίκιο σου, γίνεσαι και ... "ενοχλητικόν μέλος" μιας κοινωνίας, που έχει χάσει πια τον εαυτό της

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jupiterPater : 07-12-08 στις 15:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.