Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-08, 16:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
make install error 2

ΠΡοσπαθω να στησω ενα Linux from Scratch. Προς το παρον εκανα επιτυχη compile σε binutils, gcc, kernel headers αλλα οταν πρεπει να προχωρησω στη libc, μετα απο αρκετη ωρα το compile σταματαει με ενα μηνυμα error 2

Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα ερμηνεια καταρχας για το τι ειναι γενικοτερα το error 2

Δευτερον το να βρω τι προκαλεσε το error 2 (ο,τι κι αν ειναι αυτο) θα ιεναι αλλη μεγαλη ιστορια φανταζομαι :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-08, 17:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Α, συμφωνα με τις οδηγιες του βιβλιου, μολις εκανα compile τα kernel headers, εσβησα τα source.

Διαβασα ομως αργοτερα οτι ο κωδικας του κερνελ χρειαζονται να υπαρχει οταν κανουμε compile σε καποια πακετα.

Ξερετε αν τα glibc εξαρτωνται απο το source του kernel?
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-11-08 στις 20:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-08, 20:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελικα δεν επιασε αυτο. Ειπα να κανω επαναληψη στη διαδικασια, και οταν εκανα configure ειδα αυτο το μηνυμα

cannot compute sizeof (long doube), 77
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-08, 21:08
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τι γραφεις προς τον εαυτο σου με τοση απελπισια;;

αφου ξερεις οτι μονο ενας μπορει να σου λυσει το προβλημα..

και το ξερεις αυτο καλυτερα απο εμενα...


αρχισε τις επικλισεις στoν μεγαλο γκουρου...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 16-11-08 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-08, 22:13
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα ομως αργοτερα οτι ο κωδικας του κερνελ χρειαζονται να υπαρχει οταν κανουμε compile σε καποια πακετα.
Ισως όχι όλος ο kernel αλλά τα header files μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-08, 23:03
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡοσπαθω να στησω ενα Linux from Scratch. Προς το παρον εκανα επιτυχη compile σε binutils, gcc, kernel headers αλλα οταν πρεπει να προχωρησω στη libc, μετα απο αρκετη ωρα το compile σταματαει με ενα μηνυμα error 2

Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα ερμηνεια καταρχας για το τι ειναι γενικοτερα το error 2
Μιλάς για exit code 2 ή για error 2;

Exit code 2 = κάποιο από τα προγράμματα που εκτελεί το make επέστρεψε exit code 2 (0 = όλα καλά, όλα τα άλλα εξαρτώνται από το συγκεκριμένο πρόγραμμα). Δες τα logs για να δεις τι φταίει.

Αν μιλάμε για error 2, αυτό είναι ENOENT, που συνήθως σημαίνει «File not found». Ένας κατάλογος υπάρχει στο /usr/include/asm-generic/errno-base.h. Το τι ακριβώς σημαίνει κάθε errno εξαρτάται από το system call που εκτελείται. Πχ το open(2) system call (που ανοίγει αρχεία) εννοεί File Not Found. Άλλα system calls μπορεί να εννοούν άλλα πράγματα, αν και συνήθως θα είναι κάτι πολύ παρόμοιο — δες τη σελίδα του κάθε system call (πχ man 2 open) για πληροφορίες, οι κωδικοί λαθών τεκμηριώνονται πάντα.

Τα ευγενικά προγράμματα εξηγούν τι σημαίνει κάθε λάθος, συνήθως δίνοντας κωδικό και και εξήγηση: Error 2: file not found.

Μια καλή πρακτική είναι όταν χτίζεις τεράστια προγράμματα/βιβλιοθήκες:

Κώδικας:
make μπλα μπλα 2>&1 | tee build.log
Αυτό κρατάει τα «πρακτικά» του build (αλλά σου δείχνει και τη διαδικασία). Σε πολλές περιπτώσεις, η διαδικασία χωλαίνει κάπου, αλλά το make συνεχίζει για κάποιο διάστημα, καθαρίζοντας, βγαίνοντας από directories, κλπ κλπ. Μέχρι να δεις το τελικό του μήνυμα λάθους, η αιτία του έχει σκρολάρει.

Με αυτό το μαγικό μπορείς να ανατρέξεις αργότερα στο build.log και να δεις ακριβώς τι έσκασε και πού.

...πράγμα που είναι χρήσιμο για να δούμε τι παίζει εδώ.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-08, 23:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα δεν επιασε αυτο. Ειπα να κανω επαναληψη στη διαδικασια, και οταν εκανα configure ειδα αυτο το μηνυμα

cannot compute sizeof (long doube), 77
Αν ψάξεις στο Google θα βρεις πολλές διαφορετικές απαντήσεις στο πρόβλημα.

Δεν ξέρω ποια είναι η σωστή. Υπάρχουν αρκετές ενδείξεις ότι είναι bug όμως (κι όχι δικό σου φταίξιμο), οπότε δοκίμασε να χτίσεις την τελευταία έκδοση της glibc. Δε θα το μετανιώσεις.

Από περιέργεια: γιατί μαζοχίζεσαι με το Linux from Scratch; Ελπίζω όχι για πρακτική χρησιμότητα, μια και μέχρι να το χτίσεις όλο, θα έχουν βγει security updates και bug fixes και θα πρέπει να ξαναξεκινήσεις.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-08, 11:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λεπον

ενας ανθρωπος μου ειπε να κανω

echo -e "#include /nint main(){\sizeof(long;\n}"|gcc -v -x c -
μου επεστρεψε κατι μηνυματα που φυσικα δεν καταλαβαινω, και σταματησε λεγοντας οτι δε βρισκει το αρχειο /tools/lib/ld-linux.so.2

Το γιατι δεν υπαρχει ενω επρεπε να υπαρχει, ειναι αλλη ιστορια

Δεν ξερω γιατι ελειπε αυτο το αρχειο, αλλα εκανα ενα ln με το αναλογο αρχειο στο /lib και το configure proxvrhse kanonika

ΠΡος το παρον εξηγειστε μου αν εχετε χρονο τι εκανε η παραπανω εντολη :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-08, 15:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεπον

ενας ανθρωπος μου ειπε να κανω

Κώδικας:
echo -e "#include /nint main(){\sizeof(long;\n}"|gcc -v -x c -
Αυτό δε θα δουλέψει όμως (εκτός κι αν απλώς το αντέγραψες λάθος εδώ)... Θες να κάνεις το εξής:

Κώδικας:
echo -e "#include \nint main(){sizeof(long);}" |
gcc -v -x c -
ή το 100% ισοδύναμο σε λιγότερο συμπυκνωμένη μορφή:
Κώδικας:
cat <
int main()
{
    sizeof (long);
}

EOF
Αυτό κάνει compile ένα μικροσκοπικό πρόγραμμα C δείχνοντάς σου τι κάνει εσωτερικά ο compiler (gcc) με την ελπίδα να δούμε πού ψοφάει. Το πρόγραμμα υπολογίζει το μέγεθος (σε bytes) του τύπου δεδομένων long int, που δείχνει να είναι το πρόβλημά σου.

Μπορείς να κάνεις cut & paste ακριβώς τι βγάζει; Ξέρω ότι είναι τεράστια...


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
μου επεστρεψε κατι μηνυματα που φυσικα δεν καταλαβαινω, και σταματησε λεγοντας οτι δε βρισκει το αρχειο /tools/lib/ld-linux.so.2
Να και το ENOENT (File not found) σου. Το εν λόγω αρχείο είναι ο λεγόμενος Dynamic Loader. Είναι η βασικότερη βιβλιοθήκη ενός σύγχρονου Unix: αναλαμβάνει να βρει και να φορτώσει όλα τα άλλα shared objects (so ή βιβλιοθήκες — παρόμοιο με τα DLL στα Windows).

Η κατά συνθήκη θέση του dynamic loader είναι στο /lib:

Κώδικας:
$ ls -la /lib/ld-*
-rwxr-xr-x 1 root root 113248 Jul 29 08:21 /lib/ld-2.7.so*
lrwxrwxrwx 1 root root      9 Sep 30 00:53 /lib/ld-linux.so.2 -> ld-2.7.so*
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω γιατι ελειπε αυτο το αρχειο, αλλα εκανα ενα ln με το αναλογο αρχειο στο /lib και το configure proxvrhse kanonika
Σωστός! Από κει και πέρα, αυτό δούλεψε μόνο και μόνο επειδή χτίζεις το Linux from Scratch για το δικό σου Η/Υ. Αν ήθελες να το φτιάξεις για άλλη αρχιτεκτονική (πχ για PowerPC — αυτό που λέμε cross-compilation) τότε δε θα σου δούλευε.

Η απορία είναι σε ποιο στάδιο το Linux from Scratch σου ζητάει να χτίσεις τον dynamic loader. Η απορία μου είναι λίγο περίεργη, γιατί νομίζω ότι ο ld-linux ανήκει στο libc (δηλαδή είναι μέρος του glibc που χτίζεις τώρα). Δηλαδή πρόβλημα κότας κι αυγού. Αν το glibc χρειάζεται ld-linux για να χτιστεί, και το glibc χτίζει το ld-linux, τότε πώς κάνεις bootstrap το λειτουργικό;

Υπ'όψη ότι η τελευταία φορά που έχτισα libc ήταν όταν είχα AMD K5 και δεν υπήρχαν K5-optimised βιβλιοθήκες. Πάνε αρκετά χρόνια από το 1997... Οπότε μπορείς να θεωρήσεις ότι είμαι άσχετος ως προς το τελευταίο ερώτημά μου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-08, 00:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να δουμε...

επιστρεφω λιγο στο προβλημα για να δω τι συνεβη...

Το gcc που χρησιμοποιω για την εγκατασταση του lfs το εκανα compile ο ιδιος συμφωνα με τις οδηγιες

μου ειπαν οτι αν γραψουμε

gcc -print-file-name=ld-linux.so.2
πρεπει να παρουμε ως επιστροφη

/tools/lib/ld-linux.so.2
αντ'αυτου, εγω εχω

/lib/ld-linux.so.2
Η εγκυκλοπαιδικη μου ερωτηση:

με τι options πρεπει να εκανα configure το gcc που μολις εκανα compile ωστε να ψαχνει το αρχειο στο /tools/lib και οχι στο /lib?

Οι options που εβαλα ηταν

CC="gcc -B/usr/bin/" ../gcc-4.12/configure --prefix=/tools --with-local-prefix=/tools -- disable-nls --enable-shared --enable languages=c
οπως φαινεται ομως δεν φτανουν αυτα για να "στρεψω" το gcc μου στο αλλο directory

Ναι οκ θα μου πειτε οτι αφου εκανα το ln ειναι ολα οκ, γιατι σκαω; Το θεμα ομως ειναι να ξερω αν εκανα λαθος και που, και αν δεν εκανα εγω λαθος, να ξερω να βρισω αυτους που εγραψαν τις οδηγιες :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-11-08 στις 00:47
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-08, 04:02
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
'Εχω μια χαζοέξυπνη ερώτηση.

Το σύστημά σου έχει gcc installed (προφανώς, γιατί με αυτόν έκανες compile τον εαυτό του).

Ποιος gcc είναι αυτός που εκτελείς όταν γράφεις gcc; Πες

Κώδικας:
type gcc
Και σύγκρινέ το αυτό με τη θέση του gcc που έχεις χτίσει εσύ... Αν η πραγματική θέση του σωστού gcc είναι /usr/local/papaki/bin/gcc, θα πρέπει να κάνεις ένα ωραίο

Κώδικας:
export PATH=/usr/local/papaki/bin:$PATH
πριν κάνεις ./configure στα υπόλοιπα πακέτα — και παρακολούθα τι βγάζει το configure όσο τρέχει. Τέτοιες λεπτομέρειες τις πετάει στην αρχή.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-08, 16:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τελικα χωρις να αλλαξω τιποτα (ουτε καν ln) εκανα κανονικα compile to glibc χωρις το προηγουμενο προβλημα

οποτε το προβλημα την πρωτη φορα ειχε μια απο τις εξης εξηγησεις
1. το ld-linux.so.2 πηγε σε λαθος μερος (δεν ξερω που επρεπε να ειναι)
2. το gcc μεταγλωττιστηκε με λαθος και κοιταζε για το ld-linux.so.2 σε λαθος μερος (δεν ξερω που επρεπε να κοιταζει)
3. ολα τα παραπανω
4. κανενα απο τα δυο

Για καποιο λογο στο δευτερο περασμα εγινε "σωστα", ολα πηγαν στη θεση τους και αυτο φανηκε με το τελευταιο compile... οποτε υποθετω δε χρειαζεται απαντηση στις ερωτησεις

σχολιο: ουγκ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-11-08 στις 16:43
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-11-08, 17:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
σχολιο: ουγκ
Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι αν πέρα από την πλάκα υπάρχει άλλος λόγος για να τα κάνεις όλα αυτά!

Επίσης, μινι-ερώτηση, στο πρόγραμμα δε θα έπρεπε να είναι

printf("%d\n", sizeof(long double));

αντί για σκέτο sizeof(long); (<-- εδώ το ; δηλώνει ερώτηση και όχι σύνταξη της C)
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-08, 17:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι αν πέρα από την πλάκα υπάρχει άλλος λόγος για να τα κάνεις όλα αυτά!
ουφ... αφηστε το παιδι να παιξει (εμενα δηλαδη)

να, οριστε, σημερα εμαθα τι ειναι το ld-linux.so.2... αμα πια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-11-08 στις 17:34
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-08, 01:07
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι αν πέρα από την πλάκα υπάρχει άλλος λόγος για να τα κάνεις όλα αυτά!

Επίσης, μινι-ερώτηση, στο πρόγραμμα δε θα έπρεπε να είναι

printf("%d\n", sizeof(long double));

αντί για σκέτο sizeof(long); (<-- εδώ το ; δηλώνει ερώτηση και όχι σύνταξη της C)
Ναι, κανονικά θα έπρεπε να ήταν long double, όχι long [int].

Ακόμα χειρότερα, έκανα compile το πρόγραμμα (σε assembly) και κοίταξα τον object code. Το statement sizeof (long); δεν υπάρχει καθόλου μέσα στον assembly κώδικα. Πράγμα καθόλου περίεργο, μια και δεν κάνει απολύτως τίποτα (warning: statement without effect) και ο compiler το κάνει optimise.

Αλλά νομίζω ότι το πρόγραμμα θα ψόφαγε έτσι κι αλλιώς, είτε έκανες sizeof (long); είτε sizeof (long double); είτε ακόμα και printf ("%d\n", sizeof (long double)); ή printf ("Hello World!\n");

Γιατί τελικά η υπόθεση ήταν λάθος. Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο compiler δε μπορεί να υπολογίσει ένα sizeof. Το sizeof δεν είναι συνάρτηση. Οι τιμές που επιστρέφει βρίσκονται σ'έναν πίνακα που εξαρτάται από την αρχιτεκτονική σου. Όποτε ζητάς ένα sizeof απλού τύπου (char, short, int, long, long long, float, double, long double), ο compiler αντικαθιστά το sizeof(x) με μια σταθερά. Αυτό φαίνεται στην assembly του printf ("%d\n", sizeof (long double));:

Κώδικας:
.LCFI1:
        movl    $16, %esi     # το sizeof (long double)
        movl    $.LC0, %edi   # το string "%d\n"
        movl    $0, %eax
        call    printf
        leave
        ret
Δεν υπάρχει πουθενά κλήση υπορουτίνας... απλά περνάει τη σταθερά 16 ως παράμετρο στην printf() (στο σύστημά μου ένα long double είναι 16 bytes — βρε τι μαθαίνεις κάθε μέρα).

Άρα το πρόβλημα δεν ήταν στο compilation. Ο C compiler δε μπορεί να μην ξέρει τα μεγέθη των βασικών του τύπων. Το πρόβλημα ήταν απλό, διαφορετικό και παραπλανητικό: το πρόγραμμα (που είναι ένα από τα βασικά test του GNU Autoconf, aka configure) δε μπορούσε να γίνει linked επειδή ο linker δε μπορούσε να βρει το ld-linux.so. Χωρίς το πρόγραμμα, το test αποτυγχάνει, και το configure πετάει το μήνυμα που πετάει σε περίπτωση αποτυχίας: "cannot calculate sizeof long double".

Υπάρχει ένα άλλο στάνταρ test που ελέγχει αν ο compiler μπορεί να χτίσει προγράμματα (λέει κάτι σαν «Checking if the compiler can produce executables»). Αν βάλεις αυτό κάπου στην αρχή, πιάνει το υποβόσκον πρόβλημα και σου λέει από νωρίς ότι όχι, ο compiler σου είναι ανίκανος να χτίσει ακόμα και το απλούστερο πρόγραμμα. Προφανώς αυτό το test δεν περιλαμβάνεται στη glibc, αλλά πόσα συστήματα είναι ικανά να φτάσουν στο σημείο να τρέχουν ένα autoconf script χωρίς dynamic loader; (απάντηση: όλα τα αρχαία Unix με μόνο static binaries, αλλά σ'αυτά δε δουλεύει η glibc έτσι κι αλλιώς).

Μη βαράς! Εσύ εξέφρασες περιέργεια!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.