Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-08, 13:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δίδακτρα στα Βρετανικά δημόσια Πανεπιστήμια

Αντιγράφω από τον Ξένο Τύπο :

THE OBSERVER

Μεταρρυθμίσεις στα ΑΕΙ

Η βρετανική κυβέρνηση μεταρρύθμισε τα δύο τελευταία χρόνια το καθεστώς των πανεπιστημίων. Πρώτον, η πλειοψηφία των φοιτητών πληρώνει δίδακτρα και, δεύτερον, τα ίδια τα πανεπιστήμια είναι πλέον προορισμός όλο και περισσότερων μαθητών. Αυτές οι δύο πολιτικές αλληλοσυμπληρώνονται. Αν τα πανεπιστημιακά ιδρύματα πρέπει να δεχτούν περισσότερους φοιτητές, τότε χρειάζονται χρήματα και εφόσον οι φορολογούμενοι είναι συνήθως φειδωλοί στο να αντιμετωπίσουν το αυξανόμενο κόστος, είναι λογικό και δίκαιο να αναζητηθούν άλλοι μηχανισμοί. Υπάρχει και κάτι ακόμη: Ενα πανεπιστημιακό δίπλωμα οδηγεί πιθανώς σε υψηλότερες αποδοχές, επομένως οι απόφοιτοι μπορούν να πληρώσουν. Αλλά το λογικό επιχείρημα καταρρίπτεται όταν ένα πανεπιστημιακό δίπλωμα παύει να προσφέρει προνομιακή μεταχείριση στην αγορά εργασίας. Το πρώτο δίπλωμα από ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο πάντοτε ανοίγει πόρτες. Αλλά εξ ορισμού δεν μπορούν όλοι οι φοιτητές της Βρετανίας (περίπου 1,6 εκατ.) να αγγίξουν αυτά τα στάνταρ. Κατά κάποιο τρόπο, η εξίσωση κόστος – όφελος αλλάζει. Σήμερα η κυβέρνηση προτείνει μια αναθεώρηση των πραγμάτων, που ενδεχομένως θα άνοιγε τον δρόμο για τις λεγόμενες ευέλικτες σπουδές. Ειδικότερα, θα μπορεί ένας φοιτητής, ο οποίος φεύγει από κάποια σχολή, να κρατάει τους βαθμούς του και να τους μεταφέρει σε άλλες σχολές αν αργότερα αποφασίσει να επιστρέψει στα φοιτητικά θρανία. Μια άλλη ιδέα περιλαμβάνει την πρόβλεψη part time διπλωμάτων και την ενθάρρυνση περισσότερων εργαζομένων να χρηματοδοτούν φοιτητές.

Σχόλιο :

Αν κα Γιαννάκου Κουτσικου, αντί για τον εξαιρετικό σας νόμο για τα ΑΕΙ, φέρνατε τις παραπάνω προτάσεις της σιαλιστικής κυβέρνησης της Αγγλίας, δεν θα χάνετε απλά την έδρα σας στην βουλή, αλλά θα σας είχαν εκτοπίσει στην Σιβηρία ή στα νησιά Γκαλαπάγκος.

Εδώ δυστυχώς επικρατούσε πάντοτε κα Γιαννάκου μου, η βλακεία των θολοκουλτιάριδων και η ανοησία των πολιτικών της εκάστοτε αντιπολίτευσης, που δεν έχουν το θάρρος να κάνουν ένα βήμα μπροστά και να διατηρήσουν αυτά τα οποία πρώτοι εκείνοι είπαν.

Στην Ελλάδα κυρία Μαριέτα μου, επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας, αντί να σας κάνουν άγαλμα που ήσασταν η πρώτη υπουργός μετά την μεταπολίτευση που τα έβαλε με το κατεστημένο της παιδείας, σας πετάξανε με τις κλωτσιές.

Μπορεί να κυβέρνησει κανείς σ' αυτη την χώρα; να προχωρήσει με αυτούς τους όρους; Οι εφιάλτες είναι πάντα ζωντανοί.

Σχόλιο 2 : Πάντα είχα την απορία γιατί να μην πληρώνουν δίδακτρα τα βλαστάρια των εχόντων και κατεχόντων;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-08, 13:38
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:57
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο 2 : Πάντα είχα την απορία γιατί να μην πληρώνουν δίδακτρα τα βλαστάρια των εχόντων και κατεχόντων;
Η πρώτη απάντηση στην ερώτησή σου, που μου 'ρχεται στο μυαλό είναι:

γιατί είμαι σίγουρος πως γρήγορα θα βρουν τον τρόπο, έτσι ακριβώς όπως δεν πληρώνουν στην εφορία το φόρο που τους αναλογεί.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-08, 13:42
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί είμαι σίγουρος πως γρήγορα θα βρουν τον τρόπο, έτσι ακριβώς όπως δεν πληρώνουν στην εφορία το φόρο που τους αναλογεί.
Όχι μόνο αυτό, αλλά θα παίρνουν και υποτροφία

Κάτι ξερω για το σύστημα των διδάκτρων...
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-08, 13:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί είμαι σίγουρος πως γρήγορα θα βρουν τον τρόπο, έτσι ακριβώς όπως δεν πληρώνουν στην εφορία το φόρο που τους αναλογεί.
Γι αυτό ήμουν είμαι και θα είμαι στην χώρα αυτή, πάντα υπέρ του αυστηρού τεκμηρίου.

Δεν μπορεί να σκορπάς 300.000 ευρω τον χρόνο και να δηλώνεις εισόδημα 20.000 ευρω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-08, 13:49
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μηπως γιατι στην ισονομια ολοι ειναι ισοι και αν δεν πληρωνει ενας δεν πρεπει να πληρωνει κανεις;; η αντιστροφα αν πληρωνει ενας δεν πρεπει να πληρωνουν ολοι;;

το αν μια οικογενεια εχει χρηματα πρεπει να την καθιστα επιτοπου θυμα νοοτροπιας εσφαλμενης;;

ασε που ο εχων δεν στελνει το παιδακι του στα ελληνικα πανεπιστημια των οποιων η διδασκαλια δεν χαιρει και την καλυτερη των φημων αλλα τα στελνει στο εξωτερικο οπου ο τροπος διδασκαλιας ουδεμιαν σχεση εχει με τα καθ υμας...

(και δια την ιστοριαν δεν ειναι ολοι αδικαιολογητα πλουτησαντες)

εδω ξεκιναμε απο την πρωτη δημοτικου με το σκιτσο του χοντρου με το ψηλο καπελο και το πουρο στο στομα (ο κακος βιομηχανος) να εκπαιδευουμε τα παιδακια μας και μετα απορουμε γιατι εξελισσονται οπως εξελισσονται...

και το ξαναλεμε κακοι υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα....
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-08, 14:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
το αν μια οικογενεια εχει χρηματα πρεπει να την καθιστα επιτοπου θυμα νοοτροπιας εσφαλμενης;;
Ναι Γιώργο.. Τα πανεπιστήμια χρειάζονται χρήματα για επενδύσεις και έρευνα. Να πληρώνουν όσοι μπορούν για να μην στέλνουν τα παιδιά τους έξω.
Ποιος σου είπε ότι το έξω είναι πάντα καλύτερο;

Είναι δίκαιο μέτρο αυτό που λεει, μοιάζει πολύ σοσιαλιστικό, αλλά εγώ δεν τις πιστεύω αυτές τις θεωρίες.

Να πάρει δύο παραπάνω βιβλία ο άπορος φοιτητής, αν είναι ο άλλος φοιτητής που πάει με την πόρσε στο Πανεπιστήμιο, να τα πληρώσει. Να πάρει δωρεάν διαμονή σε καλή φοιτητική εστία, το παίδι που έρχεται από την επαρχία, προκειμένου ο γιός του τάδε ματσό, θα δώσει 3000 ευρω τον χρόνο.

Γιατί όχι; Γιατί πληρώνει 15.000 ευρω τον χρόνο για το ιδιωτικό σχολείο και δεν δίνει 5.000 ευρω για το Πανεπιστήμιο. Αυτό θα μου το απαντήσεις;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
στα ελληνικα πανεπιστημια των οποιων η διδασκαλια δεν χαιρει και την καλυτερη των φημων αλλα τα στελνει στο εξωτερικο οπου ο τροπος διδασκαλιας ουδεμιαν σχεση εχει με τα καθ υμας...
Για να είμαστε δίκαιοι η διδασκαλία είναι μια χαρά, αλλού έχουν (τεράστια) προβλήματα...

Κατά τα άλλα, το Σύνταγμα προβλέπει δωρεάν εκπαίδευση νομίζω. Συνεπώς τα λεφτά πρέπει να τα ψάξει η εφορία από τους έχοντες (δηλαδή να κάνει τη δουλειά της) και όχι το δημόσιο πανεπιστήμιο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-08, 14:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τα άλλα, το Σύνταγμα προβλέπει δωρεάν εκπαίδευση νομίζω. Συνεπώς τα λεφτά πρέπει να τα ψάξει η εφορία από τους έχοντες (δηλαδή να κάνει τη δουλειά της) και όχι το δημόσιο πανεπιστήμιο.
Και εγώ με την σειρά μου θα πω εδώ και τώρα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και να δούμε τον ανταγωνισμό της δωρεάν σας παιδείας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-08, 14:25
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
διοτι το ιδιωτικο σχολειο δεν εμπιπτει στην δωρεαν δημοσια παιδεια ειναι ιδιωτικη επιχειρηση ενω το πανεπιστημιο ανηκει στην δημοσια δωρεαν παιδεια (δηθεν) (ασε που κανεις μαθημα στα δημοσια με ενα σωρου του τεως ανατολικου μπλοκ και φυσικα στο δικο τους επιπεδο)

και δεν εχεις δικιο δεν μπορεις απο το συνταγμα να εχεις δυο μετρα και δυο σταθμα για οποιοδηποτε λογο και να μου το επιβαλεις θα παω στα ευρωπαικα δηκαστηρια και τοτε θα ξαναγινουμε ρεζιλι

και λυπαμαι πολυ αλλα εξισωσε μου το καποδιστριο η το αριστοτελειο με το harvard η με το oxford να γελασει ο καθε πικραμενος..

οντως ειμαστε καλυτεροι απο το πανεπιστημιο της andigua αλλα αυτο ειναι μια αλλη και κατα μερικους αμφισβητισιμη θεωρια

και ασε το αλλο που λες...και να πληρωνουν και να μην στελνουν τα παιδια τους εξω!!! γιατι;;; με τι ανταλαγμα;; ποια θα ειναι η δικη τους ωφελεια;

να στειλουμε τα παιδια των πλουσιων να γινουν και παιδια των φαναριων για να μαθουν πως ειναι η ζωη;;;

και το εξω ειναι καλυτερα στο λεω εγω με πολλες εμπειριες επι του θεματος και οχι μονο στην δικη μου γεννεα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 12-11-08 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-08, 14:28
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαστε δίκαιοι η διδασκαλία είναι μια χαρά, αλλού έχουν (τεράστια) προβλήματα...

σοβαρα ε;;; ενα μονο συντομο αλλα καθοριστικο παραδειγμα...


οι εδω φοιτητες αγοραζουν υποχρεωτικα του συγγραμμα που εγραψε (!) ο καθηγητης και απο αυτο εξεταζονται και αν δεν το ξερεις απ εξω σε κοβουν

εξω σου λενε οτι το θεμα ειναι αυτο η υπαρχουσα βιβλιογραφια ειναι 346 τομοι διαβασε τους και πες μας την δικη σου γνωμη

για πες μου τωρα ποις ειναι καλυτερος κατοχος της επιστημης του;;

ο εδω σπουδασας η ο εξω;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-08, 14:34
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ με την σειρά μου θα πω εδώ και τώρα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και να δούμε τον ανταγωνισμό της δωρεάν σας παιδείας.
μπας και μολις ομιλησατε υπερ των πλουσιων που μπορουν να πληρωσουν τα ιδιωτικα πανεπιστημια;; οχι ρωταω δηλαδη...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και λυπαμαι πολυ αλλα εξισωσε μου το καποδιστριο η το αριστοτελειο με το harvard η με το oxford να γελασει ο καθε πικραμενος..
Γιατί μόνο αυτά υπάρχουν;

Τα χιλιάδες ιδιωτικά πανεπιστήμια της πλάκας Βρετανίας και ΗΠΑ ειναι σκάλες κατώτερα από τα αντίστοιχα Ελληνικά.

Βρες πόσα ξένα έχουν ανώτατα ιδρύματα έχουν αναγάγει την έρευνα τόσο πολύ καλά όσο το Πανεπιστήμιο Κρήτη και συγκεκριμένα στη Σχολή Θετικών-Τεχνολογικών Επιστημών. Τα αποτελέσματα των ερευνών στην Βιολογία και την τεχνολογία γενικά του Ιδρυματος τεχνολογίας και έρευνας του ιδίου Πανεπιστημίου, κάθε χρόνο έχει τεράστιο μέρος δημοσιεύσεων στο science και αλλού.
Τα Ελληνικά Πολεμικά αεροσκάφη έχουν μέρη συστημάτων ρανταρ που μελετήθηκαν και δημιουργήθηκαν εκεί.

Όποιο παιδάκι πλουσίου, έχει τα κότσια να περάσει σε ένα Ελληνικό πανεπιστήμιο, να είσαι σίγουρος ότι θα το προτιμούσε. Η αγορά πτυχίων από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, ακόμα και από γνωστά, είναι συνήθης τακτική.

Ρώτα και κανένα αριστούχο πτυχιούχο Έλληνα να σου πει τις διαφορές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-08, 14:49
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ με την σειρά μου θα πω εδώ και τώρα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και να δούμε τον ανταγωνισμό της δωρεάν σας παιδείας.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χιλιάδες ιδιωτικά πανεπιστήμια της πλάκας Βρετανίας και ΗΠΑ ειναι σκάλες κατώτερα από τα αντίστοιχα Ελληνικά.
Κάπου έχεις χάσει τη μπάλα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-08, 14:49
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μόνο αυτά υπάρχουν; Τα χιλιάδες ιδιωτικά πανεπιστήμια της πλάκας Βρετανίας και ΗΠΑ ειναι σκάλες κατώτερα από τα αντίστοιχα Ελληνικά.

name ONE!!! αλλα τεκμηριωμενα σε παρακαλω..(και για δημοσιο πανεπιστημιο φυσικα)

και γιατι συγκρινεις τα ιδιωτικα πανεπιστημια της βρεττανιας με τα κρατικα τα δικα μας;;να τα συγκρινεις με τα ιδιωτικα τα δικα μας...μηλα με μηλα και οχι πατατες με φραουλες

το αν εχουμε ενα τμημα που παει καλα δεν μας ανεβαζει στις χωρες που εχουν μορφωση της ανθρωπιας...

και εχεις ακουσει για τις ερευνες που κανει το MIT;;;

μην τρελαθουμε κιολας...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-08, 16:01
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Θα απαντήσω στο Στέλιο όχι σε σχέση με το αν πρέπει να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια ή οχι. Την άποψη μου για αυτό την έχω καταθέσει παλαιότερα με επιχειρήματα και όχι κραυγές και χαρακτηρισμούς. Οπότε θα περιοριστώ στη χρηματοδότηση.

Τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα χρηματοδοτούνται από τον δημόσιο προϋπολογισμό και συγκεκριμένα τον λογαριασμό του ΥΠΕΠΘ για τα ανώτατα πανεπιστημιακά ιδρύματα. Επίσης τα πανεπιστήμια δύνανται να έχουν έσοδα απο ειδικούς λογαριασμούς που ανήκουν στα ερευνητικά τους κέντρα.

Το γεγονός αυτό καθιστά εμφανές ότι βάσει της προοδευτικής φορολογίας του εισοδήματος αυτός ο οποιός έχει μεγαλύτερο εισόδημα, θα φορολογηθεί αναλογικά περισσότερο και θα εισφέρει λοιπόν περισσότερο στην χρηματοδότηση του πανεπιστημίου απο αυτόν που έχει μικρότερο εισόδημα. Οπότε το επιχείρημα ότι για όλους είναι τζάμπα, και για τον φτωχό και για τον πλούσιο καταρρέει.

Το αντεπιχείρημα "οι πλούσιοι φοροδιαφεύγουν" γενικεύει και σε κάθε περίπτωση εάν ισχύει , είναι σαφές ότι εάν κάποιοι φοροδιαφεύγουν στο εισόδημα, θα φοροδιαφεύγουν και στα δίδακτρα του πανεπιστημίου, εάν αυτά επιβληθούν, εφόσον η φορολογική βάση τους παραμένει η ίδια.

Η θεωρητική βάση του "δωρεάν" πανεπιστημίου σχετίζεται με τον χαρακτήρα της ανώτατης παιδείας ώς "δημόσιο αγαθό". Αυτό σημαίνει ότι το γενικότερο κοινωνικό όφελος υπερβαίνει το αυστηρά ατομικό αφού τα οφέλη διαχέονται στο κοινωνικό σύνολο. Για να το θέσω διαφορετικά, η "δωρέαν" ανώτατη εκπαίδευση αποτελεί και το κίνητρο για τον πλούσιο να την ακολουθήσει αφού η ανθρωπιστική της διάσταση και η ευρύτερη παιδεία που παρέχει, θα οφελήσει και την κοινωνία.

Αυτή είναι και η διαφορά μας με την ανώτατη εκπαίδευση στην Βρετανία. Οι σπουδές εκεί είναι προσανατολισμένες στην άμεση εξέρευση εργασίας μετά την αποφοίτηση και γι αυτό το λόγο το κράτος αποφάσισε να μην τις χρηματοδοτεί απο τη στιγμή που τα οφέλη θα είναι καθαρά ατομικά και θα πάρουν την μορφή μεγαλύτερων απολαβών και μικρότερη πιθανότητα ανεργίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.