Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-08, 00:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η ΝΑΣΑ αδυνατεί να επικοινωνήσει με το όχημα Φοίνιξ στον Αρη και διακόπτει την αποστο


ΑΠΕ

Αξιωματούχοι της αμερικανικής διαστημικής υπηρεσίας ΝΑΣΑ ανακοίνωσαν σήμερα πως δεν μπορούν πλέον να επικοινωνήσουν με το διαστημικό όχημα Φοίνιξ στον Αρη κι ως εκ τούτου δίνουν τέλος στην πεντάμηνη και πλέον αποστολή του στον Κόκκινο Πλανήτη.

«Ουσιαστικά τελειώνουμε τις επιχειρήσεις, δίνοντας τέλος στην αποστολή σ' αυτό το σημείο», τόνισε σε συνέντευξη Τύπου ο υπεύθυνος του προγράμματος Φοίνιξ Μπάρι Γκόλντστιν.

Σχόλιο :

Κρίμα, ελπίζω τουλάχιστον να έχουν πάρει όλες τις αναλύσεις που ήθελαν. Ήταν μια σπουδαία αποστολή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-08, 01:17
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Πολύ κρίμα, αν σκεφτεί κανείς πόσο πιο πολύ κρατούσαν οι παλιότερες αποστολές. Δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά.

Τώρα ποιος μας σώζει από τους συνωμοσιολόγους. Ουφ...

Απορία: δεν υποτίθεται ότι θα διέκοπταν (προσωρινά) την αποστολή όσο η αρειανή μέρα μικραίνει (λόγω ανεπαρκούς φόρτισης της μπαταρίας); Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-08, 02:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα ποιος μας σώζει από τους συνωμοσιολόγους. Ουφ...
Λες να φταίει το φάντασμα του μετρό;

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορία: δεν υποτίθεται ότι θα διέκοπταν (προσωρινά) την αποστολή όσο η αρειανή μέρα μικραίνει (λόγω ανεπαρκούς φόρτισης της μπαταρίας); Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;
Το είχαν πει αυτό, θα σταματούσε το σκάψιμο και η ανάλυση δεδομένων. Η επαφή επικοινωνίας όμως, θα ήταν ενεργή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-08, 03:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες να φταίει το φάντασμα του μετρό;
Σίγουρα! Δεν υπάρχουν συμπτώσεις!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-08, 09:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ νομίζω ότι απλά το πέρασε για έντομο και το χτύπησε με μια μεγάλη μυγοσκοτώστρα κάποιος Αρειανός.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-08, 12:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Χάθηκε η επαφή με τον «Φοίνικα»

Μια καταιγίδα σκόνης και η έναρξη του αρειανού χειμώνα σήμαναν το τέλος της αποστολής του Phoenix Mars Lander, σύμφωνα με χθεσινή ανακοίνωση της NASA.

«Διακόπτουμε τις επιχειρήσεις, βάζοντας τέλος προς το παρόν στις επιχειρήσεις της αποστολής», δήλωσε σε τηλεδιάσκεψη με τους δημοσιογράφους ο διευθυντής έργου από το Εργαστήριο Προώθησης Τζετ της NASA, Μπέρι Γκόλντσταϊν.

Η τελευταία φορά που επικοινώνησαν οι υπεύθυνοι ελέγχου της αποστολής με το διαστημικό σκάφος ήταν στις 2 Νοεμβρίου.

Παρά τις συνεχείς προσπάθειες για αποκατάσταση της επικοινωνίας μέσω των δορυφόρων της NASA που βρίσκονται σε τροχιά γύρω από τον Άρη, το σκάφος τηρεί σιγή ιχθύος.

«Έχουμε διαρκώς ανοιχτή τη συσκευή ασύρματης επικοινωνίας και προσπαθούμε να καλέσουμε το “Φοίνιξ” για να διαπιστώσουμε εάν έχει επιβιώσει, αλλά κανείς από την ομάδα δεν μπορεί προς το παρόν να ξέρει τι έχει συμβεί» τόνισε ο Γκόλντσταϊν. «Ελπίζουμε ωστόσο ότι το σκάφος θα μας εκπλήξει και πάλι ευχάριστα».

Όταν η ομάδα του «Φοίνιξ» επέλεξε την περιοχή προσεδάφισης στην αρκτική πεδιάδα του Άρη γνώριζε ότι το διαστημικό σκάφος δεν θα μπορούσε να «επιβιώσει» στη διάρκεια του χειμώνα. Οι ερευνητές, ωστόσο, διάλεξαν τη συγκεκριμένη τοποθεσία γιατί σύμφωνα με τις παρατηρήσεις των δορυφόρων υπάρχουν εκεί τεράστιες ποσότητες παγωμένου νερού, στο μεγαλύτερο ποσοστό με τη μορφή πέρμαφροστ (αιώνιος πάγος).

Θεώρησαν ότι μια τέτοια περιοχή είναι πολλά υποσχόμενη για την εξερεύνηση των οργανικών χημικών ουσιών, μέσω των οποίων μπορεί να διαπιστωθεί εάν πρόκειται για περιβάλλον διαβίωσης.

Το «Φοίνιξ» προσεδαφίστηκε στον Άρη στις 25 Μαΐου –στα μέσα καλοκαιριού σύμφωνα με το Αρειανό έτος– και ολοκλήρωσε πέντε μήνες ερευνών, συλλέγοντας δείγματα του εδάφους τα οποία αναλύθηκαν από τα επιστημονικά όργανα του σκάφους. Ο ήλιος δεν δύει ποτέ στην αρκτική περιοχή στη διάρκεια του καλοκαιριού, συνεπώς το ηλιακό σκάφος διέθετε άφθονη ενέργεια για τους πρώτους μήνες της αποστολής του.

Μια πρόσφατη όμως καταιγίδα σκόνης έκρυψε τον ήλιο και η θερμοκρασία έπεσε σημαντικά τις τελευταίες εβδομάδες καθώς η νύχτα μεγάλωσε και ξεκίνησε ο χειμώνας. Αυτός ο συνδυασμός είχε ως αποτέλεσμα να εξαντληθούν οι μπαταρίες του διαστημικού σκάφους.

«Η κατάσταση έτσι όπως διαμορφώθηκε τις τελευταίες εβδομάδες ακολουθούσε βήμα προς βήμα όσα είχαμε σχεδιάσει, παρότι ο χειμώνας ξεκίνησε περίπου τρεις εβδομάδες νωρίτερα εξαιτίας της καταιγίδας σκόνης», αναφέρει ο Γκόλντσταϊν.

Τις επόμενες εβδομάδες, ο ήλιος θα δύσει σημαίνοντας το τέλος αυτή της εποχής και την αρχή της περιόδου μακράς νύχτας του πολικού χειμώνα. Το χιόνια και ο πολικός πάγος θα καλύψουν σταδιακά το «Φοίνιξ».

Οι οργανωτές της αποστολής δηλώνουν ότι θα προσπαθήσουν να ενεργοποιήσουν ξανά το «Φοίνιξ» μετά την τήξη των πάγων την ερχόμενη άνοιξη, αν και θεωρούν απίθανο να κατορθώσουν κάτι τέτοιο.

Στη διάρκεια της αποστολής, οι επιστήμονες συγκέντρωσαν πολλά στοιχεία σχετικά με τη χημική σύσταση του εδάφους γύρω από το προσεδαφισμένο σκάφος. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, πρόκειται για μια συμπαγή μάζα που μοιάζει με πηλό και είναι γεμάτη άλατα. Επίσης περιέχει και κάποιες άλλες χημικές ουσίες, τα λεγόμενα υπερχλωρικά άλατα, τα οποία είναι τοξικά για τον άνθρωπο αλλά μπορούν ως ένα βαθμό να χρησιμοποιηθούν ως πηγή ενέργειας από συγκεκριμένα μικρόβια.

Μέχρι στιγμής, οι ερευνητές δεν έχουν εντοπίσει τις οργανικές χημικές ουσίες που ψάχνουν, αλλά, όπως δηλώνουν, σκοπεύουν να συνεχίσουν την ανάλυση των δεδομένων.

«Διατηρώ την αισιοδοξία μου», δήλωσε ο επικεφαλής των διερευνητών του Φοίνιξ Πίτερ Σμιθ από το Πανεπιστήμιο της Αριζόνα. «Η αλήθεια σχετικά με τον Άρη παραμένει ένα μυστήριο. Προσπαθούμε να βεβαιωθούμε ότι θα πάρουμε τις σωστές απαντήσεις και ότι δεν θα αντιμετωπιστούν επιφανειακά. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά».

Η επόμενη αποστολή της NASA στον πλανήτη Άρη αφορά το Mars Science Laboratory, έναν μεγάλο, ρομποτικό εξερευνητή με πλούσιο επιστημονικό εξοπλισμό που λειτουργεί με πυρηνική ενέργεια. Η απογείωσή του έχει προγραμματιστεί για το επόμενο καλοκαίρι, ωστόσο, εξαιτίας επίμονων τεχνικών προβλημάτων είναι πιθανό να αναβληθεί για το 2011.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-08, 14:39
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
"Φοίνιξ"...ίσως αναγεννηθεί απ' τις στάχτες του...!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-08, 14:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρεπει να χρεωσουμε τους αρειανους για καθε σκαφος που μας χαλανε και να μας αποζημιωσουν οταν τους βρουμε.. δε γινεται δουλεια αλλιως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-08, 15:07
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
σωστος ο γιλδωρας....

αντε ανελαβε εσυ τις διαπραγματευσεις ως εχων τις περισσοτερες γνωσεις και εμπειριες με εξωγηινους...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-08, 15:13
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα, ελπίζω τουλάχιστον να έχουν πάρει όλες τις αναλύσεις που ήθελαν. Ήταν μια σπουδαία αποστολή.
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα ποιος μας σώζει από τους συνωμοσιολόγους. Ουφ...
Σε επίπεδο προγραμματισμού, μεταφοράς, κίνησης, εντολών, εργασιών κτλ νομίζω πως η αποστολή ήταν
απόλυτα επιτυχής και πραγματοποιήθηκε με χειρουργικές κινήσεις. Aυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει
κανένας και μόνο να συγχαρεί τους επιστήμονες και όσους το οργάνωσαν και εκτέλεσαν μπορεί.

Για τους δύο όμως βασικούς
στόχους της αποστολής
( α)Μελέτη της ιστορίας του νερού σε όλες του τις φάσεις και β) Αναζήτηση
αποδεικτικών στοιχείων για κατοικήσιμες περιοχές ) δεν έχουμε καμιά πληροφόρηση από τη ΝΑΣΑ.

Δεν έχει ανακοινώσει ΤΙΠΟΤΑ για τις εργαστηριακές μελέτες του πάγου που έλιωσαν, ΤΙΠΟΤΑ
για τις αναλύσεις του χώματος που περισυνέλεξαν, ΤΙΠΟΤΑ για τη σύσταση του αέρα κτλ

Οπότε σε επίπεδο μελετών και αποτελεσμάτων θα πρέπει να βάλουμε ένα μεγάλο ερωτηματικό και να
περιμένουμε μήπως υπάρξουν μελλοντικές ανακοινώσεις και στοιχεία που θα δοθούν στην δημοσιότητα.
Μέχρι και τώρα που μιλάμε η ΝΑΣΑ τηρεί σιγή ιχθύος.

Aυτή είναι η πραγματικότητα και η αλήθεια και καμιά συνωμοσιολογία δεν υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-08, 15:20
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει ανακοινώσει ΤΙΠΟΤΑ για τις εργαστηριακές μελέτες του πάγου που έλιωσαν, ΤΙΠΟΤΑ
για τις αναλύσεις του χώματος που περισυνέλεξαν, ΤΙΠΟΤΑ για τη σύσταση του αέρα κτλ

ασε πια για το φαντασμα...εκει επικρατει η ακρα του ταφου σιωπη....

ειναι σαφες πια οτι μας κρυβουν τα παντα...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-08, 15:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστος ο γιλδωρας....

αντε ανελαβε εσυ τις διαπραγματευσεις ως εχων τις περισσοτερες γνωσεις και εμπειριες με εξωγηινους...


Μια φορα ειπα να μαθω Κλινγκον σαν παιδι κι εγω και μου το χτυπατε ακομα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-08, 15:42
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια φορα ειπα να μαθω Κλινγκον σαν παιδι κι εγω και μου το χτυπατε ακομα



__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.