Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 15:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η επιστημη αντιγραφει τη φαντασια

Πολυ χαιρομαι οταν βλεπω οτι οι επιστημονες πηραν στα σοβαρα καποιες 'φαντασιωσεις' συγγραφεων, με τις οποιες γαλουχηθηκαμε καποια αγορακια στη εφηβεια μας, ειτε σε καρτουν ειτε σε παιχνιδια υπολογιστη...

To 1920 o ηρωας Μπακ Ροτζερς ειχε μια ραχιαια συσκευη που του επετρεπε να πεταει. Αυτο ονομαστηκε τζετ πακ και το ξαναδαμε σε πολλα εργα, να το φοραει ο Μπομπα Φεττ, ο Buzz Lightyear και ο Rocketeer.

Το ειδαμε και στην πραγματικοτητα



Εφτασε λοιπον και η ωρα των mecha (πολεμικα διποδα ρομποτ με πιλοτο) να παρουν σαρκα και οστα.



Το προιον αυτο ειναι φυσικα Ιαπωνικο και ονομαζεται Land Walker

__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-11-08 στις 20:39
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 15:41
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μόλις βγει ένα AT-AT θα σας πω εγώ επαναστατικά σκουλήκια...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Νέα όπλα από ιδέες έργων επιστημονικής φαντασίας

Όπλα με ακτίνες φωτονίων

Συστατικό στοιχείο της επιστημονικής φαντασίας τα όπλα λέιζερ Star Trek, Star Wars, Battlestar Galactica. Μεγαλώσαμε με αυτές τις σειρές επιστημονικής φαντασίας, στις οποίες τα όπλα είχαν, πολλές φορές, "τον πρώτο λόγο". Και όχι βέβαια τα συμβατικά όπλα. Λέιζερ με φανταχτερές, θανατηφόρες, "ακτίνες".

Το μέλλον όμως γίνεται (και πάλι) πραγματικότητα, αν και όχι για ειρηνικούς σκοπούς. Ήδη το πρώτο "όπλο κατευθυνόμενης ενέργειας" (όπως λέγεται στη στρατιωτική αργκό) χρησιμοποιείται στο πεδίο της μάχης από τον αμερικανικό στρατό και, επειδή θυμίζει τον κεραυνό του ισχυρότερου μεταξύ των θεών, ονομάστηκε προς τιμήν του "Δίας".

Η επόμενη και ισχυρότερη γενιά όπλων ακτινών λέιζερ δοκιμάζεται ήδη στο εργαστήριο, σύμφωνα με τον "Εκόνομιστ".

Προς το παρόν τουλάχιστον, ο "Δίας" δεν σκοτώνει, αλλά κυρίως χρησιμοποιείται για να προκαλεί την έκρηξη βομβών που δεν έχουν σκάσει, στέλνοντας μια ακτίνα λέιζερ ακριβείας από ασφαλή απόσταση 300 μέτρων.

Υπάρχει μόνο ένα τέτοιο όπλο σε χρήση και ο στρατός των ΗΠΑ δεν έχει αποκαλύψει σε ποιο πεδίο μάχης χρησιμοποιείται.

Όμως αν αποδειχτεί πετυχημένο, θα ακολουθήσουν πολλά ακόμα μέσα σε ένα χρόνο.

Η αμερικανική εταιρία Raytheon αναπτύσσει μια άλλη μορφή του όπλου ακτινών: λέιζερ που μπορούν να καταστρέψουν στον αέρα εισερχόμενες βολές πυροβολικού και μικρών πυραύλων, που εντοπίζονται έγκαιρα με ραντάρ και αισθητήρες υπερύθρων.

Το όπλο (Laser Area Defence System-LADS), αν δουλέψει σωστά, αναμένεται να αποδειχτεί αποτελεσματικότερο από το πιο συμβατικό σύστημα Phalanx της ίδιας εταιρίας, το οποίο κάνει την ίδια δουλειά χρησιμοποιώντας παραδοσιακά βλήματα (και μάλιστα πολλά από αυτά, όπως άλλωστε και όλα τα παρεμφερή όπλα άλλων εταιριών).

Το γεγονός αυτό σημαίνει δαπανηρή κατανάλωση πυρομαχικών, ενώ σε περίπτωση μπαράζ εισερχόμενων πυρών το σύστημα αδυνατεί να αντεπεξέλθει πλήρως. Ένα αντίστοιχο σύστημα ακτινών λέιζερ θα ήταν φθηνότερο και αποτελεσματικότερο (αρκεί να μη διακοπεί η παροχή ηλεκτρικού ρεύματος στο όπλο!).

Ένα ανάλογο όπλο αναπτύσσει η Boeing, για λογαριασμό και αυτή των αμερικανικών ενόπλων δυνάμεων. Παράλληλα, η Διοίκηση Διαστημικής και Πυραυλικής Άμυνας των ΗΠΑ αναπτύσσει ένα άλλο ακτινικό όπλο, το Joint High Power Solid State Laser, που αναμένεται να είναι έτοιμο μέχρι το καλοκαίρι του 2009 και σχεδιάζεται για να καταστρέφει πυραύλους, όπως οι Κατιούσα που εκτοξεύουν οι Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν ή η Χεζμπολάχ στο Λίβανο.

Όμως το πιο φιλόδοξο όπλο λέιζερ από όλα είναι το Αερομεταφερόμενο Λέιζερ (ABL), που αναπτύσσει μια κοινοπραξία αμερικανικών εταιριών (Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman). To όπλο αυτό δεν δημιουργείται απλώς από ηλεκτρισμό (όπως π.χ. το LADS), αλλά με τη μίξη χημικών ουσιών σε ένα αντιδραστήρα, με αποτέλεσμα η παραγόμενη ακτίνα να είναι πολύ ισχυρότερη.

Όταν το όπλο τοποθετηθεί στη μύτη ενός ειδικά διαμορφωμένου Boeing 747, θα μπορεί η ακτίνα που εκτοξεύει, να καταστρέφει ένα εισερχόμενο πύραυλο από απόσταση αρκετών εκατοντάδων χιλιομέτρων.

Εκτός όμως από τα αμυντικά, αναπτύσσονται και επιθετικά όπλα λέιζερ. Το πιο προχωρημένο θεωρείται το αερομεταφερόμενο Advanced Tactical Laser (ATL), ένα ακόμα χημικό λέιζερ που αναπτύσσει η αεροπορία των ΗΠΑ σε συνεργασία με τη Boeing. Σχεδιάζεται για να κτυπά επίγειους στόχους (οχήματα, σταθμούς τηλεπικοινωνιών κ.α.) από υψόμετρο αρκετών χιλιομέτρων, ενώ -αν δεν και αναφέρεται ρητά γιατί θεωρείται πολιτικά ευαίσθητο θέμα- η εξόντωση εχθρικών ατόμων είναι επίσης μέσα στα σχέδια των κατασκευαστών.

SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-08, 20:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Aπο οτι εχω διαβασει, αυτα τα οπλα (σε αντιθεση με αυτα που βλεπουμε στην οθονηη) θα ειναι αορατα

Οπως και να εχει, δεν ειναι η πρωτη φορα που "μας" αντιγραφετε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-11-08 στις 20:42
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-08, 20:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπο οτι εχω διαβασει, αυτα τα οπλα (σε αντιθεση με αυτα που βλεπουμε στην οθονηη) θα ειναι αορατα
Εννοείς αόρατα απο ποιον; Τύπου stealth ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι καταστροφικες ακτινες που θα πετανε, δε θα ειναι λαμπερες κοκκινες-μπλε-πορτοκαλι. Θα ειναι αορατες, οπως η ακτινα του τηλεκοντρολ

(το εθεσα επιστημονικα )
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.