Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-08, 14:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είμαστε μόνοι;

Με την οικονομική κρίση να κτυπάει τις ερευνητικές διαστημικές αποστολές καίρια, το αιώνιο ερώτημα μένει αναπάντητο.

Είμαστε μόνοι;

Προσωπικά θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι όσο και αν υπάρχουν χιλιάδες γαλαξίες με πολλάκις εκατομμύρια άστρα και πλανητικά συστήματα, είναι εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει ζωή.

Αν υπάρχει ζωή αυτή είναι εξαιρετικά σπάνιο να γεννήσει νοήμονα όντα όπως τα ξέρουμε στην γη.

Οι εξωγήινοι είναι στην φαντασία μας; Όλα δημιουργήθηκαν από ευφάνταστους ανθρώπους;

Ποιος μπορεί να απαντήσει με σιγουριά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παλι τα ιδια; :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-08, 14:55
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Με ένα μόνο δείγμα (Sol-Terra-Homo Sapiens) είναι αδύνατο να γενικεύσεις. Οπότε ακόμα και τύποι στατιστικής που υπολογίζουν τον (υποθετικό) αριθμό πλανητών με νοήμονα όντα είναι εικασίες της χειρότερης μορφής.

Πώς θα μπορούσες εσύ να ισχυριστείς είτε το ένα είτε το άλλο; Ποια τα στατιστικά στοιχεία που βασίζεις τη θέση σου;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-08, 23:26
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1. Τό Τεσσαρακοστό Όγδοο Βιβλίο της Παλαιάς Διαθήκης ποιό είναι ?

2. Η Θρησκεία (Χριστιανική) μας μιλάει για Επτά Ουρανούς . Ξέρουμε τίποτα για αυτούς ?

3. Δεν θέλω να κάνω διαφήμηση , αλλά επειδή είναι ο πιό σοβαρός απο τους συγγραφείς (κατά την ταπεινή μου γνώμη ) ζητημάτων που άπτονται του θέματος και μπορεί να δείνει απαντήσεις σε αυτό το Ερώτημα που έθεσε ο Xenios , σας τον συνηστώ . Γνωρίζετε τον Έριχ Φον Ντένικεν ?

4. Προσωπικά πιστεύω ότι εκεί έξω υπάρχει νοήμον Ζωή !
Πιό Εξεληγμένη απο εμάς , έως και Χόμο Σάπιενς και Νεάντερταλ και άνθρωποι των Πετραλώνων ! Υπάρχουν πλανήτες που είναι στην εποχή τών Δεινοσαύρων και πλανήτες που περημένουν στην ουρά , Βόμβες ζωής ή Διαστημόπλοια για να κατοικιθούν ! Υπάρχουν Παγωμένοι Πλανήτες , και Νεκροί Πλανήτες , λίγο μετά την καταστροφή τους από τα νοήμονα όντα που τους κατοικούσαν , όπως θα είναι σε καμιά πενηντεριά , άντε κατοσταριά , Βαριά - Βαριά , ο δικός μας Πλανήτης , Η ΓΗ μας !!!!!
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-08, 00:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τό Τεσσαρακοστό Όγδοο Βιβλίο της Παλαιάς Διαθήκης ποιό είναι ?
Αναφερεσαι στον Ιεζεκιήλ που ειχε το περιφημο (για τους ουφολογους) όραμα;

2. Η Θρησκεία (Χριστιανική) μας μιλάει για Επτά Ουρανούς . Ξέρουμε τίποτα για αυτούς ?
Προσωπικα δεν εχω υποψη καποιο συγκεκριμενο Χριστιανικο εδαφιο που μιλαει γι' αυτο, περα απο Ραββινικες παραδοσεις και το Κορανι. Ολοκληρωσε ομως τη σκεψη σου

Γνωρίζετε τον Έριχ Φον Ντένικεν ?
Ο Ντενικεν καθε αλλο απο τη φημη του 'σοβαρου' εχει. Οι αποψεις του ηταν της μοδας πριν απο καποιες δεκαετιες απο τοτε ομως εχει αμφισβητηθει πολλακις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-08, 02:47
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
*Αναστεναγμός*

Ό,τι συζήτηση κι αν ξεκινήσει, πρέπει να την γυρίσουμε στη θρησκεία.

Κάποιο επιχείρημα που να έχει προέλθει από δική μας σκέψη υπάρχει;

(για τον Erich von Däniken δε έχω να πω τίποτα που δεν έχω ξαναγράψει πολλάκις — προσωπικά οι θέσεις του με προσβάλλουν ως Έλληνα όπως και πρέπει να προσβάλλουν κάθε μέλος αρχαίου πολιτισμού όταν κάποιος γράφει ότι οι πρόγονοί του ήταν υπερβολικά ηλίθιοι και πρωτόγονοι για να χτίσουν ο,τιδήποτε μεγαλύτερο από καλύβα χωρίς τη βοήθεια εξωγήινων)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-08, 02:53
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζετε τον Έριχ Φον Ντένικεν ?
Eίχα διαβάσει πώς ο ίδιος "ερμήνευσε" τη νίκη των Ισραηλιτών στη μάχη με τους Αμαληκίτες* ώς εξής: Καθώς ο Μωυσής βρίσκονταν στην κορυφή του λόφου με τον αδερφό του Ααρών, είχε στην κατοχή του μία συσκευή λέιζερ με την οποία "χτυπούσε" τους εχθρούς. Τώρα πώς γίνεται με μία συσκευή λέιζερ να χτυπάς "επιλεκτικά" σε μία μάχη σώμα με σώμα...μόνο το μυαλό του Ντένικεν θα μπορούσε να το σκεφτεί...


*Το βιβλίο της Εξόδου αναφέρει ότι στην συγκεκριμένη μάχη ο Μωυσής με τον αδερφό του Ααρών και τον Χούρ ανέβηκαν στην κορυφή ενός λόφου. Όσο ο Μωυσής είχε υψωμένα τα χέρια του, νικούσαν οι Ισραηλίτες. Όταν τα κατέβαζε νικούσαν οι Αμαληκίτες. Επειδή όμως τα χέρια του Μωυσή κουράζονταν τότε ο Ααρών και ο Χούρ πήραν μία πέτρα και έτσι με αυτό τον τρόπο ο Μωυσής κατάφερνε να είχε τα χέρια του υψωμένα.


@Morgul
Άν όμως δεν κάνω λάθος υπάρχει ισχυρισμός ότι σε άλλους πλανήτες υπάρχουν στοιχεία πώς έστω κάποτε υπήρξε νερό. Αυτό δεν μπορεί να είναι κάποια ένδειξη;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 02-11-08 στις 03:00
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-08, 03:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
@Morgul
Άν όμως δεν κάνω λάθος υπάρχει ισχυρισμός ότι σε άλλους πλανήτες υπάρχουν στοιχεία πώς έστω κάποτε υπήρξε νερό. Αυτό δεν μπορεί να είναι κάποια ένδειξη;
Φυσικά! Εξαιρετική ένδειξη είναι! Αλλά δεν αρκεί η παρουσία νερού για την ύπαρξη ζωής. Αν θέλουμε να βρούμε γήινους πλανήτες, ψάχνουμε για (μεταξύ πολλών άλλων): την κατάλληλη απόσταση από άστρο κατάλληλου μεγέθους και κατηγορίας, οξειδωτική ατμόσφαιρα με την κατάλληλη σύσταση, ημερήσιο κύκλο, κύκλο εποχών, κατάλληλη θερμοκρασία και πίεση, ιδανική γεωλογική ιστορία, ένα κάπως βίαιο παρελθόν (για να υπάρχουν βαρέα στοιχεία). Οι παράμετροι είναι πάμπολλες, γιατί αυτή τη στιγμή ψάχνουμε για γήινους πλανήτες. Ξέρουμε ότι στη γη υπήρξαν οι συνθήκες δημιουργίας ζωής, οπότε μόνο για αυτές ακριβώς τις συνθήκες μπορούμε να μιλήσουμε με κάποιο βαθμό βεβαιότητας.

Αλλά ποιος μας λέει ότι ζωή μπορεί να υπάρξει μόνο παρουσία νερού σε υγρή μορφή ή μόνο σε οξειδωτική ατμόσφαιρα, ή μόνο σε πλανήτες με υπερμεγέθεις δορυφόρους;

Χωρίς επαρκή στοιχεία, μπορεί κάλλιστα η παρουσία νερού να είναι ανεξάρτητη από την παρουσία ζωής: απλά δεν γνωρίζουμε με σιγουριά!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-08, 10:19
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σιγα μην ειμαστε μονοι!θα εμφανηστουν καποια στιγμη......Το Θεμα ειναι Αν ειμαστε εμεις οι γειηνοι...προγονοι ή απογονοι...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-08, 10:43
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
η και το πιθανωτερον...πειραματοζωα. ..

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-08, 23:41
Thorax Ο χρήστης Thorax δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-12-08 20:59
Είμαστε μόνοι?

Ελπίζω να μην θεωρηθούν κάποια απο τα επόμενα λεγόμενά μου ύβρεις κατα θρησκειας και ανθρώπων γιατί απλά δεν είναι αυτός ο σκοπός αλλά απλά και μόνο κάποιες σκέψεις τροφή ίσως και για ακόμη περισσότερες.
Για να έιμαστε ειλικρινείς ολοένα και νέα πράγματα θα μαθαίνουμε για τον κόσμο μας και το συμπαν. Όλοι πρέπει να παραδεχόμαστε ότι οι πληροφορίες μας για την λειτουργίκότητα και εξέλιξη του σύμπαντος βρίσκονται σε νηπιακό επίπεδο. Μάλλον των ίδιων των επιστημόνων είναι σε νηπιακό επίπεδο, οπότε εμείς απλά σχολιάζουμε αυτά για τα οποία δεν έχουμε ίχνος ιδέας. Ξεκινώντας από αυτη την παραδοχή έχουμε τα παρακάτω.

Για το θέμα των συνομοσιών:
που μιλήσατε ήδη μπορώ να πώ πως είναι σίγουρο οτι κάποια σημεία σκοπίμως παραμένουν θολά/κλειστά όσον αφορά εξωγήηνους στην γή. Πολλά σημεία ερμητικά κλειστά θα βρείτε σε θέματα που αφορούν το Area 51, το πείραμα της Philadelphia και άλλα. Συνομοσίες υπάρχουν κατά την άποψή μου αλλά σε επιλεγμένα σημεία και όχι στο αν υπηρξε νερό στον Αρη ή όχι. Υπάρχουν γιατί το κόστος αποκάλυψης είναι δυσβάσταχτο σε σχέση με αυτό της συγκάληψης. Ακόμη, σε ενδεχόμενη αποκάλυψη καταρρέει όλο το οικοδόμημα θρησκεία το οπόιο διαφέντευε επί αιώνες τους λαούς και τα κράτη πρίν την τεχνολογική επανάσταση του 20ου αιώνα. Η εξελιχτηκή ικανότητα του εγκεφάλου μας απλά βρήκε γρηγορότερους τρόπους να το πετυχαίνει.

Η Θρησκευτική προσέγγιση του θέματος:
Πάπμπολλα πράγματα της καθημερινής ζωής και επικοινωνίας μας βαθιά προερχόμενα από την θρησκεία. Εγώ κάνω τον εξής συλλογισμό. Σε τι διαφέρουμε εμείς από τα άλλα ζωντανά στον πλανήτη μας εκτός της νοημοσύνης. Σε τίποτα. Από το κλίμα και τον αέρα ή το νερό επηρεαζόμαστε το ίδιο σε διαφορετικές κλιμακες βεβαια και εμείς και τα ζώα. Λοιπόν τι διαφέρουν τα ζωντανά που κανένα τους δεν έχει θρησκεία ή χρήματα για να πιστευει? Όλα έζησαν εκατομμύρια χρόνια εδώ και γνώρισαν τη στεριά πριν απο μας, και ζούν ακόμη. Δεν θα αναλύσω την ανάγκη μας να θρησκευόμαστε αλλά αλήθεια είναι ότι μόνο ό δικός μας νοήμων εγκέφαλος δημιούργησε την ανάγκη αυτή. Συμφωνα πάντα με την γνωσιακή μας βάση δεομένων. Επίσης ναι σε κανένα θρησκευτικού περιεχομένου έγγραφο δεν αναφέρονται εξηγήσεις για θέματα διαστημικής, κοσμολογίας. Που σημαίνει οτι, ή το οικοδόμημα δεν το είχε ανάγκη γιατί ή απήχησή του ήταν ικανοποιητική ( και ήταν), με θέματα ανθρωποκεντρικά, ή πραγματικά κανείς δεν είχε ιδέα αλλά μόνο εμπειρίες και φαντασία που δεν ήχαν απήχηση.

Κοσμολογική/επιστημονική προσέγγιση:
Ξεκινώντας από την πρώτη παραδοχή ανωτέρω επι της αγνωσίας μας, ρωτάτε κάποιον που είπε οτι δεν μπορεί, με τοσα δισ πλανητών σίγουρα υπάρχουν ζώντες οργανισμοί κάπου, σε ποιό στατιστικό μοντέλο στηρίζεται. Το οτι εμείς έχουμε δημιουργήσει επιστήμες όπως η στατιστική δεν σημαίνει οτι κάθε τι που δεν συμβαδίζει με αυτήν να είναι μπαρούφα ή άγνοια. Οι ίδιες οι επιστήμες έιναι διαρκώς εξελισσόμενα ανθρωποεκπορευόμενα μοντέλα που προσπαθούν να βάλουν τάξη/κατάταξη στο ασύληπτα απέραντο χάος αγνωσίας που μας διακατέχει. Ενδέχει κάθε επιστήμη να έχει ποσοτά λάθους. Ασφαλώς υπάρχουν θέματα που επιστημονικά έχουν αποδειχτεί ή και κατανοηθεί μα είναι 1000πλάσια περισσότερα που βασίζονται σε θεωρητικά μοντέλα και στατιστικά.
Είναι τόσο απέραντη και πολύπλοκη η γνώση του διαστήματος και πολλών γήηνων θεμάτων ακόμη, αλλά ας μείνουμε στα του διαστήματος. Ποιός μπορούσε να φανταστεί πριν 500 χρόνια οτι μπορεί να υπάρχει διαστολή και συστολή της αστρικής ύλης και παραμορφώσεις λόγω πίεσης των μαγνητικών πεδίων των πλανητών? Μήπως κανείς φάντάστηκε το 500π.χ πως θα μπορούσε ο γήινος άξονας να αποκλίνει καθε μερικά εκατομμύρια χρόνια πράγμα που προκαλεί παγετώδεις περιόδους και θερμές ακολούθως? Πόσα πράγματα σημερινά θα φαινονταν τρελλά για τους ανθρώπους των σπηλαίων? Μας βάζω τώρα στην θέση αυτών των νοήμονων ανθρώπων 3000 π.χ. Πόσα έχουν καταρριφθεί και αλλάξει. Πόσα ακόμη εμείς δεν θα προλάβουμε να μάθουμε γιατί απλά δε θα είμαστε εδώ?
Κατά την άποψή μου, ναι, έιναι τοσα που δεν γνωρίζουμε ώστε και μόνο αυτό στοιχειοθετεί βάσιμη και παραδεχτή την εικασία ότι, ναι, είναι δυνατόν να έχουν υπάρξει συνθήκες ζωής κάπου μακριά εκεί στο χάος ακόμη και νοημοσύνη.

Προσωπική προσέγγιση:
Ο κόσμος τι θεωρεί σήμερα νοημοσύνη? Θεωρεί όποια δραστηριότητα είνα ικανή να παράγει ερεθίσματα κατανοητά από ζώντα είδη στα οποία αποκρίνονται και μπορούν να δημιουργούν εντελώς καινούρια ερεθίσματα. Εγώ όμως θα μπορούσα να πώ γιατί να είναι μόνο έτσι τα πράγματα? Θα τολμούσα ναπώ πως και η Γή μας είναι μια νοήμων οντότητα στην οποία επάνω παρασιτούμε εμείς και τα ζώα και τα φυτά. Ποτέ άλλοτε η Γη δεν ήταν έτσι όπως σήμερα. Ακόμη και αν το κλιμα ξαναυπήρξε παρόμοιο κάποτε πριν εκατ χρονια, ο γήινος φλοιός οχι, και ποτέ δεν θα ξαναγινει επακριβώς ίδιος με σήμερα. Αυτή η σφαίρα είναι ένας οργανισμός αέναα εξελισσόμενος που συνομιλεί με τον Αρη και την Αφροδίτη που κάνουν το ίδιο παρόλο που περισσοτερο ομιλητικός είναι ο ήλιος μας. Το ίδιο συμβαίνει και πολλά AU μακρύτερα εκει έξω. Η νοημοσύνη μπορει να πάρει όποια μορφή φανταστεί κανείς. Μαγνητική, ηλεκτρική, υποατομική, πιεστική.
Απλά ο οργανικός εγκέφαλός μας είναι αταίριαστος να επικοινωνήσει/κατανοήσει την γλώσσα τους. Όπως ακριβώς ένα άλογο δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσει μια γαρίδα που ζεί στο μεγάλο θαλάσσιο φαράγγι του Ατλαντικού στις υφαιστιογενείς σχισμές, μα αλήθεια ούτε και γνωρίζει την ύπαρξή της. Αλλα το άλογο έχει νοημοσύνη αρκετή σύμφωνα με την επιστήμη μας και η γαρίδα υποτυπώδη. Σας έβαλα σε σκέψεις? Ελπίζω να το πέτυχα. Οσο για τους εξωγήηνους? μπορούμε να τους φανταζόμαστε οργανικούς και αυτούς με σώματα κα μέλη αλλά μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικοί και να παράγουν ερεθίσματα που εμείς απλά δεν φτιαχτήκαμε για να λαμβάνουμε πόσο μάλλον να κατανοούμε. Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη να ψάχνουμε για γήινους πλανήτες. Όταν πατήσουμε κάποιο πιό ενδιαφέρων πλανήτη από τη Σελήνη, μπορεί και σε άλλο σύστημα απο το ηλιακό, να μάθουμε πολλά. Και πάλι θέλουμε να μάθουμε το ασύληπτο στο δάστημα όταν δεν κατανούμε εμάς και τα σώματά μας ακόμη.

Τέλος οσο για τον όγκο γνώσεων που ολοένα μεγαλώνει εφεύραμε ειδικότητες και επιστήμες για να τις καλύπτουν.
Πολλά όπως η πληροφορική εισάγονται και στα σχολεία μας. Κάποια στιγμή ο όγκος γνώσεων θα είναι αδύνατο να συμπεριληφθεί σε πανεπιστημιακές σπουδές με αποτέλεσμα τα χρόνια που θα χρειάζεται για εκπαίδευση να είναι τόσα ώστε να γερνούμε στα Θρανία. Τότε μπορεί να έχουμε εφεύρει και ηλεκτρονικά εμφυτεύματα προσαρμόσιμα στους εγκεφάλους μας για να κρατούν τις γνώσεις ενώ θα μπορούν να τροφοδοτούται με νέες σε δευτερόλεπτα. Και παλι θα εξαρτώμαστε από τους σωματικούς μας περιορισμούς. Αν δεν καταφέρουμε να αυτοκαταστραφούμε θα πάμε μπροστά. Μα τότε εμείς σημερα για τους ανθρώπους του 2300 θα είμαστε πρωτόγονοι.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-08, 00:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Thorax Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τότε εμείς σημερα για τους ανθρώπους του 2300 θα είμαστε πρωτόγονοι.
Θέλω να μείνω εδώ.

Θεωρείς ότι οι κάτοικοι,αυτής της περιοχής του πλανήτη, δηλαδή της Ελλάδος, πριν 2500 χρόνια, ήταν πρωτόγονοι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 03-12-08 στις 00:52
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-08, 00:24
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Με χαροποιεί, όταν βλέπω συνανθρώπους μου να προβληματίζονται για τέτοια θέματα !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-08, 00:43
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ Φίλε Thorax , έπιασες σωστά το θέμα που άνοιξε ο Xenios και σε ευχαριστώ που κατανάλωσες την ώρα σου για να δώσεις μία σφαιρική , περιληπτική εικόνα της αγνωσίας μας , αλλά πάνω από όλα μου άρεσε η προσέγγιση της Ζώσας Γής !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-08, 00:54
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι όσο και αν υπάρχουν χιλιάδες γαλαξίες με πολλάκις εκατομμύρια άστρα και πλανητικά συστήματα, είναι εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει ζωή.
Στο ερώτημα... είμαστε μόνοι; εμένα τα τελευταία χρόνια το μοναδικό ερώτημα που με απασχολεί είναι αυτό.

"Πως και που θα καταγράψουμε σαν ανθρώπινο είδος τα τρισεκατομμύρια διαφορετικά είδη ζωής που
υπάρχουν στους τετράκις εκατομμύρια γαλαξίες που μας περιβάλλουν. Οι σκληροί δίσκοι όλης της γης δεν
επαρκούν. Ούτε τα ξύλα του Αμαζονίου εάν η καταγραφή γίνει σε χαρτί. Χρειαζόμαστε άλλη τεχνολογία."


(TM) & (C) 2008 ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 03-12-08 στις 00:57
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.