Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-08, 22:39
argeadas Ο χρήστης argeadas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-10 14:15
Φύλο: Άντρας
Μια άλλη ματιά στο Έπος του 1940

Μήπως αν το βλέπαμε από μια άλλη οπτική γωνιά,[B]τώρα[B]να είμασταν κατά πολύ κερδισμένοι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-08, 00:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από argeadas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως αν το βλέπαμε από μια άλλη οπτική γωνιά,[B]τώρα[B]να είμασταν κατά πολύ κερδισμένοι;
Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις την άλλη οπτική γωνιά; Θα το ήθελα πάρα πολύ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-08, 00:38
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις την άλλη οπτική γωνιά; Θα το ήθελα πάρα πολύ...
ε πως!!! υπαρχει....

τοτε που οι ιταλοι συνωστησαν τους ελληνες στην πινδο και μερικοι απο αυτους αυτοεκτοπιστηκαν...

καλα δεν σε μαθαιναν ιστορια στο σχολειο σου;;;

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-08, 08:39
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ε πως!!! υπαρχει....
τοτε που οι ιταλοι συνωστησαν τους ελληνες στην πινδο και μερικοι απο αυτους αυτοεκτοπιστηκαν...
καλα δεν σε μαθαιναν ιστορια στο σχολειο σου;;;
Μπράβο, ξεκινάμε με όλες τις σωστές βάσεις για να εκτοπίσουμε άλλον ένα φίλο από την άκρο :-)

Αν έχω καταλάβει καλά, η άλλη οπτική γωνία είναι αυτή των Τούρκων οι οποίοι κάναν την πάπια καθ'όλη τη διάρκεια του πολέμου, δεν είχαν καμία απώλεια , καμία συμβολή στον αγώνα κατά των Γερμανών και μάλιστα προκλητικά αξίωσαν μετά το τέλος του πολέμου αποζημιώσεις !!

Ψυχρά λογιστικά αν το δούμε πήραμε τα δωδεκάνησα.

Εγώ δεν είμαι καθόλου φαν των πατριωτικών εξάρσεων που παρατηρούμε πάντα τέτοιες μέρες και έχω βαρεθεί να ακούω για την αθάνατη ελληνική ψυχή , την λεβεντιά μας και την παλλικαριά μας που όμως ψάχνω γύρω μου, στην καθημερινή μου ζωή, να την βρώ και δεν την βρίσκω. Αφού όμως με διαβεβαιώνει ο κύριος Πρέκας (!) ο οποίος έχει πάρει σβάρνα τα κανάλια λόγω των υπέροχων (ποιοτικά) χουντοταινιών με θέμα την 28η, έτσι πρέπει να είναι !

Όμως η μέρα αυτή είναι σημαντική για έναν και μόνο λόγο. Διότι ενώ οι παππούδες μας θα μπορούσαν να επιλέξουν την άλλη οπτική γωνία όπως αναφέρει και ο φίλος, δεν το έπραξαν. Προτίμησαν τον δύσκολο δρόμο, αυτόν του αγώνα, της αυταπάρνησης και της αξιοπρέπειας. Γι αυτό το μεγαλείο ιδεαλισμού και πανανθρωπισμού τους ευχαριστούμε.



(Στέλιο νομίζω οτι πρέπει την ακολουθία του διαλόγου να την μεταφέρεις σε άλλο thread ώστε να μείνουν ανέπαφες οι δικές σου καταχωρήσεις που έχουν ιστορική αξία).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-08, 09:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω καταλάβει καλά, η άλλη οπτική γωνία είναι αυτή των Τούρκων οι οποίοι κάναν την πάπια καθ'όλη τη διάρκεια του πολέμου, δεν είχαν καμία απώλεια , καμία συμβολή στον αγώνα κατά των Γερμανών και μάλιστα προκλητικά αξίωσαν μετά το τέλος του πολέμου αποζημιώσεις !!
Ψυχρά λογιστικά αν το δούμε πήραμε τα δωδεκάνησα.
Υπήρχαν φωνές στην Ελλάδα κατά του πολέμου με την Ιταλία, ήταν οι φωνές του ΚΚΕ, που των κείνων ρήμασι πειθόμενοι (ΕΣΣΔ), μιας και ίσχυε ακόμα η συνθήκη Γερμανίας ΕΣΣΔ για το μοίρασμα της Πολωνίας, δεν ήθελαν τον πόλεμο κατά του άξονα.

Οι ίδιοι κύκλοι με την απελευθέρωση και αφού υπήρχαν εκατέρωθεν λάθη και πριν τους σφυρίξει ο σύντροφος Στάλιν, ότι τα έχει κάνει πλακάκια με τον Τσώρτσιλ στην Γιάλτα για το μοίρασμα της Ευρώπης, αιματοκύλισαν την Ελλάδα με ένα καταστροφικό εμφύλιο, προς απόλαυση των Άγγλων του διαίρειν και βασίλευε.

Γιατί οι Άγγλοι θα έδιναν μαζί και την Κύπρο μετά την λήξη του πολέμου και αυτό το είχαν πει επίσημα.

Έξω απ' όλα αυτά, πολλοί Έλληνες ήταν θετικοί προς την Γερμανία παρά την Αγγλία.
Ο Πατέρας μου, μου μετέφερε ένα γεγονός που το έζησε ο ίδιος. Ήταν σε κεντρικό μεγάλο ζαχαροπλαστείο της Αθήνας στις 14 Ιουνίου 1940 (αν θυμάμαι καλά), όταν το ράδιο που έπαιζε ανακοίνωνε την κατάληψη του Παρισιού από τους χιτλερικούς. Όπως μου μαρτυρεί ένα μεγάλο μέρος του κόσμου χειροκρότησε.

Καταλυτικός ήταν ο βομβαρδισμός της Έλλης στις 15/8/1940 στην Τήνο. Άλλαξε την ψυχοσύνθεση του Έλληνα, τον πάτησε στο λεγόμενο φιλότιμο.

Έχω μιλήσει με δεκάδες ανθρώπους για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, για να ισχυρίζομαι σήμερα, ότι η 15η Αυγούστου, ήταν το τσακ που έκανε τους απλούς καθημερινούς Έλληνες να πολεμήσουν όπως πολέμησαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-08, 09:28
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω καταλάβει καλά, η άλλη οπτική γωνία είναι αυτή των Τούρκων

θα ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον αν μας ελεγες πως εφτασες σε αυτο το καταπληκτικο συμπερασμα...

εγω το μονο που καταλαβα ειναι οτι θα ειμασταν κερδισμενοι αν το βλεπαμε απο "αλλη οπτικη γωνια" ανευ αλλης εξηγησης ...εκτος αν στο λεξικο μπαμπινιωτη η "αλλη οπτικη γωνια" ειναι τι καναν οι τουρκοι..

οι τουρκοι στον πρωτο παγκοσμιο ηταν συμμαχοι των γερμανων και στον δευτερο ουδετεροι λεει (αλλα ολα τα εφοδια για τον ρομμελ απο την τουρκια περναγανε ανενοχλητα κυριως πετρελαιο και νερο απο την συμμαχο τους βουλγαρια απαραιτητο γενικως αλλα ειδικα στην ερημο μα και πολεμοφοδια πασης φυσεως) και εξακολουθουν να παιζουν το ιδιο παιχνιδι..ηταν λεει υπερ των συμμαχων,η σφαγη των αρμενιων ειναι ενας απλος μυθος αυτων που κακολογουν αδικαιολογητα την τουρκια,η σφαγη των ποντιων ειναι ενα αισχρο ψεμμα και παει λεγοντας...ακομα λιγο και θα ζητησουν και αποζημιωσεις για τα γιαταγανια που στομωσαν στον σβερκο των θυματων τους...γιατι οχι;; εγω δεν θα απορουσα παντως αν γινωταν και αυτο

και ποιον πρεκα;; που ειδες εναν "πρεκα" εδω μεσα;;

ολοι μας εχουν καποιον που πολεμησε και για μας ειναι σημαντικη η μερα αλλα δεν προσπαθουμε να μοντερνοποιησουμε την ιστορια..

και το να λεμε τα συκα συκα δεν ειναι χουντικο καταλοιπο...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 28-10-08 στις 09:31
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-08, 09:33
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ίδιοι κύκλοι με την απελευθέρωση και αφού υπήρχαν εκατέρωθεν λάθη και πριν τους σφυρίξει ο σύντροφος Στάλιν, ότι τα έχει κάνει πλακάκια με τον Τσώρτσιλ στην Γιάλτα για το μοίρασμα της Ευρώπης, αιματοκύλισαν την Ελλάδα με ένα καταστροφικό εμφύλιο, προς απόλαυση των Άγγλων του διαίρειν και βασίλευε.
Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου οι Άγγλοι κάθονταν και απολάμβαναν το θέαμα μή έχοντας ανάμιξη. Το ΚΚΕ αιμοτοκύλισε την Ελλάδα.... Τι ωραία και αντικειμενικά που παρουσιάζεις την ιστορία....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-08, 09:40
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον αν μας ελεγες πως εφτασες σε αυτο το καταπληκτικο συμπερασμα...

εγω το μονο που καταλαβα ειναι οτι θα ειμασταν κερδισμενοι αν το βλεπαμε απο "αλλη οπτικη γωνια" ανευ αλλης εξηγησης ...εκτος αν στο λεξικο μπαμπινιωτη η "αλλη οπτικη γωνια" ειναι τι καναν οι τουρκοι..
Αυτή ήταν η δική μου εκτίμηση ώς προς το τι εννοούσε ο φίλος άλλη οπτική γωνία. Όταν με το καλό μας απαντήσει θα δούμε τι ήθελε να πεί.

Μετά άρχισες το παραλήρημα λές και είπα οτι θα ήθελα και εμείς να κάνουμε ότι και οι Τούρκοι. Ίσως στο μυαλό σας δεν μπορείτε να δεχτείτε ότι και οι αριστεροί είναι πατριώτες.

Πίστευω οτι πρέπει να ξεπεράσεις εκείνο το θέμα με το συνωστισμό στη Σμύρνη γιατί στοιχιώνει και τις υπόλοιπες απαντήσεις σου σε άλλα θέματα εθνικού ενδιαφέροντος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-08, 09:42
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου οι Άγγλοι κάθονταν και απολάμβαναν το θέαμα μή έχοντας ανάμιξη. Το ΚΚΕ αιμοτοκύλισε την Ελλάδα.... Τι ωραία και αντικειμενικά που παρουσιάζεις την ιστορία....
οι αγγλοι ηταν αυτοι που χρηματοδοτησαν και εξοπλισαν το ΚΚΕ τοτε για να γινει οτι εγινε για να μην καθισει η ελλας σαν ιση στο τραπεζι της μοιρασιας λογω της φοβερης αιγλης που ειχε αποκτησει τοτε...

βλεπεις δεν συνεφερε τους "συμμαχους" μας απο την μια και εμεις απο την αλλη δεν ειχαμε ως συνηθως την πολιτικη ωριμοτητα να μην πεσουμε στην παγιδα οπως δεν και ειχαμε πολιτικους να κυβερνουν υπερ της ελλαδος και οχι υπερ της καρεκλας τους και του πλουτισμου τους (γνωστα πραγματα και παραδοσιακα)
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 28-10-08 στις 09:57
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-08, 09:50
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή ήταν η δική μου εκτίμηση ώς προς το τι εννοούσε ο φίλος άλλη οπτική γωνία. Όταν με το καλό μας απαντήσει θα δούμε τι ήθελε να πεί.

Μετά άρχισες το παραλήρημα λές και είπα οτι θα ήθελα και εμείς να κάνουμε ότι και οι Τούρκοι. Ίσως στο μυαλό σας δεν μπορείτε να δεχτείτε ότι και οι αριστεροί είναι πατριώτες.

Πίστευω οτι πρέπει να ξεπεράσεις εκείνο το θέμα με το συνωστισμό στη Σμύρνη γιατί στοιχιώνει και τις υπόλοιπες απαντήσεις σου σε άλλα θέματα εθνικού ενδιαφέροντος.
ουτε κατα διανοια καταλαβες λαθος...εκανα μια πολυ συνοπτικη περιγραφη για την συμπεριφορα των τουρκων εν γενει ποτε δεν την απεδωσα σε εσενα

σε εσενα ειπα που το καταλαβες οτι εννοει τους τουρκους ο φιλος...

τα της σμυρνης συνεχιζω να τα αναφερω διοτι οι αριστεροπροοδευτικοι τα θεωρουν σωστα και ψεγουν οσους τα θεωρουν ψευδη και επιμενουν να θυμουνται την ιστορια ως εχει

και σημερα που ειναι αλλοιως τα πραγματα σαφως και υπαρχουν αριστεροι πατριωτες αλλα τοτε που ο εμφυλιος εγινε για να υποταγει κατ ουσιαν η χωρα στο αρμα της ρωσσιας (τοτε δεν ειχε γινει ακομα η πληρης σοβιετικη ενωση) σαν ιδεα δεν μου μοιαζει και τοσο πατριωτικη...και μην μου αποδιδεις παραληρηματα δεν νομιζω οτι πληρω τις προδιαγραφες..
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 28-10-08 στις 09:55
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-08, 09:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου οι Άγγλοι κάθονταν και απολάμβαναν το θέαμα μή έχοντας ανάμιξη. Το ΚΚΕ αιμοτοκύλισε την Ελλάδα.... Τι ωραία και αντικειμενικά που παρουσιάζεις την ιστορία....
Τα "Εκατέρωθεν λάθη" και "Η πολιτική του Διαίρειν και Βασίλευε", δεν σημαίνουν λάθη μονο του ΚΚΕ.

Οι Άγγλοι χωρίς την .... προθυμία των Ελλήνων για αλληλοφάγωμα, δεν θα είχαν καταφέρει τίποτα, ναι ή όχι;

Αν θες να μιλήσουμε για τον εμφύλιο, είμαι σύμφωνος, όχι όμως σήμερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-08, 20:37
argeadas Ο χρήστης argeadas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-10 14:15
Φύλο: Άντρας
Φίλε Xenios βρήκα ένα κείμενο που μ΄έβαλε σε σκέψεις.
Κάποτε με φίλους είχαμε κάνει παρόμοιες συζητήσεις.
Γράφει λοιπόν ο συντάκτης:

28 Οκτωβρίου 1940 - 28 Οκτωβρίου 2008

Πέρασαν 68 χρόνια από τότε που η Ελλάδα μπήκε στο πόλεμο και είμαστε λέει νικητές… Είμαστε? Πήραμε μέρος σε αυτό τον πόλεμο και τον κερδίσαμε? Τελείωσε ποτέ αυτός ο πόλεμος?

Η πραγματικότητα μοιάζει να μην είναι καθόλου έτσι… Πήραμε μέρος σε έναν πόλεμο στον οποίο πάνω από 650.000 Έλληνες έχασαν την ζωή τους. Περίπου το 10% της χώρας σκοτώθηκε ή πέθανε από τις κακουχίες, σε έναν πόλεμο που η Ελλάδα έπρεπε να αντιμετωπίσει τέσσερις χώρες Αλβανία, Ιταλία, Γερμανία, και Βουλγαρία.

Και συνάμα κάποια οικονομικά συμφέροντα από αυτά που τώρα καθορίζουν και κινούν τα νήματα και τις οικονομικές, πολιτικές εξελίξεις κέρδιζαν εκατομμύρια δολάρια υποστηρίζοντας και τις δύο μεριές. Και τους Γερμανούς και τις συμμαχικές δυνάμεις που υποτίθεται ότι τα κράτη τους ήταν μέρος τους.



Και όλα αυτά γιατί? Για την ελευθερία… Για να λέμε ότι πολεμήσαμε και ότι δεν ήμασταν στον άξονα του κακού… Αλλά αλήθεια τι έγινε με αυτούς που ήταν στον άξονα του κακού?

Δεν είναι λίγοι αυτοί που λένε και έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια ότι κακώς μπήκαμε στον πόλεμο και κακώς πολεμήσαμε γιατί σαν έθνος τελικά αυτό δεν μας βοήθησε. Ο πόλεμος τελείωσε, με τεράστιες απώλειες, ο εμφύλιος ήρθε με αποτέλεσμα να σκοτωθούν άλλοι τόσοι και όλοι αυτοί οι κακοί, οι κακοί του άξονα είναι 10 επίπεδα πιο πάνω από εμάς.Και φυσικά δεν μιλάω για την Βουλγαρία ή την Αλβανία, αλλά για την Γερμανία, Ιταλία, Ιαπωνία… Οι “σύμμαχοι” μας φρόντισαν ώστε να κερδίσουμε αυτό που τελικά θεωρούσαν ότι μας άξιζε… Εγώ όμως δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι κακώς πολεμήσαμε, είμαι από αυτούς που λένε ότι απλά δεν κερδίσαμε…



Κερδίσαμε την αξιοπρέπεια μας… Την κερδίσαμε? Τώρα ποιο πολύ από ποτέ είναι ξεκάθαρο ότι οι παλιοί εχθροί ακολουθούν τα σχέδια του Χίτλερ και αυτό που δεν κατάφερε τότε με τον πόλεμο, το κατάφεραν οι νεότεροι του με την οικονομία. Γιατί μπορεί να μην έχουμε την σβάστικα έξω από τα υπουργεία μας, αλλά αλήθεια μοιάζει να έχει τόσο μεγάλη διαφορά? Αλήθεια μοιάζουμε σαν έθνος ότι είμαστε ελεύθεροι? Αν κάποιος εξωγήινος ερχόταν στην γη και έλεγε ότι η Ελλάδα μπήκε σε έναν πόλεμο και πολέμησε με την Ιταλία και την Γερμανία και κάποιος από αυτούς κέρδισε, θα πίστευε ότι αυτοί είμαστε εμείς? Και μπορεί οι άλλες συμμαχικές δυνάμεις να κυρίεψαν τον κόσμο αλλά η Ελλάδα τι ρόλο παίζει σε όλο αυτό το πανηγύρι?

Πολεμήσαμε για την Ελευθερία, όπως πολέμησαν μαζί μας και άλλα 14 εκατομμύρια νεκροί στρατιώτες από διάφορες χώρες του κόσμου. Και όλα αυτά για την ελευθερία…

Και 68 χρόνια μετά, ποιος μπορεί να προσδιορίσει αυτή την ελευθερία? Ποιος μπορεί να την νοιώσει? Και εάν υπάρχει, ποιος μπορεί να την εξασφαλίσει?

Μήπως είναι ελεύθεροι οι Αμερικανοί πολίτες; Ελεύθεροι με πατριωτικούς νόμους, να τους χτυπούν την πόρτα το βράδι και να βρίσκονται ανα πάσα στιγμή στο Γκουαντάναμο? Είμαστε εμείς ελεύθεροι πολίτες και αποφασίζουμε για εμάς? Μπορούμε να αυτοπροσδιοριστούμε εάν δεν περάσουμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση? Μαύρες εποχές πλησιάζουν και η ανάμνηση του 1940 μοιάζει τόσο μακρινή σαν να έχει ξεθωριάσει, όχι τόσο στην μνήμη μας, αλλά στην ουσία που μας οδήγησαν να πάρουμε μέρος στον πόλεμο. Την ελευθερία.



Διαβάζοντας τον τελευταίο καιρό (3 χρόνια) διάφορα σενάρια συνωμοσιολογικού περιεχομένου ποτέ δεν περίμενα ότι θα έφτανα στο σημείο που είμαι τώρα να σκέφτομαι ότι δεν είναι σενάρια… είναι μια πραγματικότητα. Μια πραγματικότητα που όταν διάβαζα το «1984» στις αρχές του 1990 έμοιαζε σαν επιστημονική φαντασία. Επιστημονική φαντασία τότε, σενάρια μετά, πραγματικότητα τώρα… Ο κλοιός μοιάζει όλο να κλείνει γύρω μας και η οικονομική κρίση μοιάζει να είναι ένας ακόμα προάγγελος ακόμα μεγαλύτερων κακών. Σημάδια από όλα τα σημεία του κόσμου και σενάρια από όλα τα σημεία του κόσμου μοιάζουν να παίρνουν μορφή, να παίρνουν υπόσταση και να περιγράφουν ένα μέλλον που μόνο ελεύθερο δεν θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι.



Από τα ήδη υπάρχοντα άδεια στρατόπεδα συγκέντρωσης στην Αμερική, έτοιμα ανα πάσα στιγμή να λειτουργήσουν, μέχρι τις ταφόπλακες τις Georgia… Και από τα δεκάδες χιλιάδες φέρετρα που κατασκευάζονται στην Αμερική μέχρι την οικονομική κρίση, τις κάμερες, τα συστήματα ασφαλείας, τους πατριωτικούς νόμους, τα chip που προσπαθούν να μας βάλουν, την ένωση των κρατών σε ομοσπονδίες σαν άλλο 1984, τη παγκοσμιοποίηση, τα πειράματα του Mind Control, του mkultra και η σχέση του προγράμματος με τους Ναζί … Και εαν όλα αυτά μοιάζουν σενάρια… παρακαλώ… ο συνδιασμός των Ναζί με τους δασκάλους τους…

Που πας άνθρωπε της Ματζουρίας? Για ποια ελευθερία πολέμησαν οι προγονοί σου? Ποια είναι αυτή, η ελευθερία και που κατοικεί?



Όλα τα παραπάνω δεν μειώνουν καθόλου την συνεισφορά αυτών που έχασαν την ζωή τους στον πόλεμο, ούτε δικαιώνω όσους λένε ότι κακώς πήραμε μέρος σε αυτό τον πόλεμο. Δεν μειώνει καθόλου την αξία της Ελευθερίας, της θυσίας. Αλλά γεμίζουν ευθύνες εμάς. Γιατί μπορεί να κερδίσαμε με αίμα την όποια ελευθερία, αλλά την αφήσαμε μόνη και ανυπεράσπιστη στο έλεος των εχθρών της. Την αφήσαμε μόνη να την ξεσκίζουν κάθε μέρα, όλοι όσοι υποτίθεται έπρεπε να την υπερασπίζονται.



Και τώρα σε αυτή την εποχή που όλο και νέα μέτρα για τον περιορισμό της θεσπίζονται, τώρα που όλο και νέα μέτρα για την καταπάτηση της σχεδιάζονται, οι ευθύνες μας είναι μεγαλύτερες από ποτέ.

Δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να θεωρηθώ θρήσκος, ή καλός πιστός, ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω εάν όλα αυτά που ζούμε είναι μέρος της όποιας αποκάλυψης, εάν τα chip είναι το χάραγμα του θηρίου, εάν οι κάμερες είναι ο μεγάλος αδελφός, εάν τα σχέδια του mkultra οδηγούν τον κόσμο σε μια μαριονετοποιήση, μια προβατοποίηση, εάν οι ταφόπλακες της Georgia είναι κάποιο σχέδιο και έχουν σχέση με τα χιλιάδες φέρετρα, δεν ξέρω εάν υπάρχει ένα σχέδιο, μια συνωμοσία για την μείωση του πληθυσμού, όπως υποστηρίζει το EndGame, τον έλεγχο του κόσμου όπως λέει το 1984. Ξέρω όμως σίγουρα ένα πράγμα. Ότι αυτό που ζούμε και ονομάζουμε ελευθερία δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με την ελευθερία που είχαν στο μυαλό τους τα 80 εκατομμύρια ανθρώπων (στρατιωτών-πολιτών) που έχασαν την ζωή τους στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.

[U]Πηγή:tsopanis.wordpress.com[U]
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to argeadas For This Useful Post:
papa (28-10-08)
  #13  
Παλιά 28-10-08, 20:51
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
πολεμησαμε μεν κυριως για λογους φιλοτιμου..(ναι υπηρχε ακομα τοτε)

και καλα καναμε..οπως δεν σκυβαμε το κεφαλι στον "δυνατο" του σχολειου και προτιμουσαμε να τις "φαμε" παρα να κανουμε πισω..

κατα τα αλλα σωστες οι επισημανσεις σου φιλε μας και καλως τις θετεις εστω και για προβληματισμο....


@palsar τωρα αυτο με τους τουρκους με μπερδεψε περισσοτερο
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-08, 20:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από argeadas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Xenios βρήκα ένα κείμενο που μ΄έβαλε σε σκέψεις.
Γιατί δεν λες αυτό που θες να πεις με δικά σου λόγια; Ας αφήσουμε στην άκρη τα κείμενα που έχουν προέλευση τις νεοναζιστικές και νεοφασιστικές νεολαίες που προσπαθούν να μας πείσουν ότι κακώς πολεμήσαμε τους Φασίστες της Ιταλίας και τους Ναζί της Γερμανίας.

Είναι αυτοί οι ίδιοι που θέλουν να σβήσουν από τις μνήμες των ανθρώπων, τα ολοκαυτώματα και τις εθνοκαθάρσεις, είναι αυτοί οι ίδιοι που διαγράφουν τον μαρτυρικό αφανισμό των Εβραίων, των Πολωνών των Ρώσσων και των χιλιάδων Ελλήνων που βασανίστηκαν και εκτελέστηκαν άδικα από τις ορδές των τυφλωμένων ναζιστικών καθαρμάτων.

Όταν σου ζητάνε την χώρα σου, καμιά απάντηση δεν είναι πιο έντιμη από το ΌΧΙ φίλε μου, κανείς υπολογισμός δεν μπορεί να γίνει, καμιά διαπραγμάτευση. Η ιστορία αυτού του τόπου, ανά τους αιώνες, είναι γεμάτες τεράστια ΟΧΙ, χωρίς μικρόψυχους υπολογισμούς, χωρίς σκυψίματα κεφαλιού, χωρίς ξεβρακώματα.

Από το Μολών Λαβέ μέχρι το ΌΧΙ, υπάρχει το ελληνικό φιλότιμο και η λεβεντιά, που δεν μπαίνει σε καλούπια, δεν μπαίνει σε ζυγαριές.

Το 1940 οι Ιταλοί έκαναν το λάθος στις 15 Αυγούστου, να μας τσαντίσουν με τον άνανδρο τορπιλισμό της Έλλης, δυόμιση μήνες μετά, στις 28 Οκτωβρίου εσύ τι θα απαντούσες;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-08, 21:09
argeadas Ο χρήστης argeadas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-10 14:15
Φύλο: Άντρας
Δηλαδή αυτοί που θεωρούντε δημοκράτες,αυτοί που μας βοήθησαν στο Β΄παγκόσμιο και στον Α΄παγκόσμιο δεν είναι φασίστες;

Δεν θέλουν να σβήσουν τις μνήμες μας;(βιβλίο ΣΤ΄δημορικού).
Μήπως τότε για Αγγλία,Γαλλία,Ρωσία δεν υπήρχαν τα φιλετάκια της Ελλάδας;

Αγαπητέ μου είμαι στρατιωτηκός και θα έδινα το αίμα μου για την Ελλάδα.
Είμαι από περιοχή χιλιοκαμένη από τους πολέμους.(Σιδηρόκαστρο)
Αυτό όμως δεν είναι εμπόδιο να σου πω πως δεν βλέπω φασίστες μόνο τους Γερμανούς και τους Ιταλούς του 1940.

Φιλικά argeadas
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.