Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-06, 18:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Φάκελος Κοινωνική Περίθαλψη

Θέλω να ξεκινήσω ένα διάλογο, για το κατά την άποψη μου, δεύτερο στην σειρά μεγάλο άρρωστο μετά την εκπαίδευση, την κοινωνική περίθαλψη και ασφάλιση.

Θα σας αναφέρω δύο παραδείγματα ανώνυμα.

Κυρία, συνταξιούχος του ΙΚΑ, πάσχει από σοβαρή ασθένεια στα οστά. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη κάθε 15 ημέρες και για τουλάχιστον μία εβδομάδα, να μπαίνει σε νοσοκομείο να κάνει μεταγγίσεις και κάποιες ακτινοβολίες.
Τα νοσοκομεία αρνούνται πλέον να την δεχτούν, αν η κυρία δεν είχε την στήριξη των δικών της ανθρώπων, θα είχε πεθάνει εδώ και πολύ καιρό.

Αναγκαστικά οι δικοί της άνθρωποι, την βάζουν σε ιδιωτική κλινική με κόστος, αφαιρούμενης της συνδρομής του ΙΚΑ, να είναι 60-90 ευρώ την ημέρα μόνο για το δωμάτιο. Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε τις αποκλειστικές νοσοκόμες τα φάρμακα και τις εξετάσεις, τις αμοιβές γιατρών, που σημαίνει σε κάθε εβδομαδιαία παραμονή στην κλινική, το κόστος να φτάνει τα 2000-2500 ευρώ.

Ένας άλλος κύριος 62 ετών, με 27 χρόνια εργασίας και με ισάριθμα ασφάλιστρα, είναι άνεργος τα τελευταία 4 χρόνια, που σημαίνει ότι δεν μπορεί να σφραγίσει το βιβλιάριο υγείας μιας και δεν έχει ένσημα. Αν δεν περάσει το 65 έτος της ηλικίας, σύνταξη δεν υπάρχει και μαζί δεν υπάρχει και ασφάλιση. Παρακαλεί τον θεό να τον κρατάει στα πόδια του, μπας και αρρωστήσει και γίνει βάρος στους δικούς του ανθρώπους.

Αυτά πρέπει να συμβαίνουν σε ένα πολιτισμένο κράτος;

Αυτά πρέπει να συμβαίνουν σε μια ευνομούμενη κοινωνία;

Αυτά πρέπει να συμβαίνουν σε ένα κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Αυτά πρέπει να συμβαίνουν στην Ελλάδα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-06, 22:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Κυρία, συνταξιούχος του ΙΚΑ, πάσχει από σοβαρή ασθένεια στα οστά. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη κάθε 15 ημέρες και για τουλάχιστον μία εβδομάδα, να μπαίνει σε νοσοκομείο να κάνει μεταγγίσεις και κάποιες ακτινοβολίες.
Κατ'αρχήν δεν διαφωνώ μαζί σου στην ουσία.
Έχω αρκετά να πω για αυτό το θέμα.
Αδυνατώ να πιστέψω όμως αυτό που λες ότι δεν την δέχεται κανένα νοσοκομείο του Δημοσίου.
Είναι κατάκοιτη ? Έχει ανάγκη για συνεχή ιατρική παρακολούθηση ή πρέπει να μπαίνει στο νοσοκομείο κάθε 15 μέρες.
Έχετε ρωτήσει στο 6ο θεραπευτήριο ?
Δώσε μου περισσότερα στοιχεία να το ερευνήσω.
Όσο για τους άνεργους έχω την εντύπωση ότι ο ΟΑΕΔ προσφέρει ασφάλιση για άνεργους χωρίς να είμαι σίγουρος μπορώ και αυτό να το ψάξω.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 22-11-06 στις 22:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-06, 22:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετά από μια μικρή έρευνα

Με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2874/2000 δόθηκε η δυνατότητα στους μακροχρόνια ανέργους-ασφαλισμένους του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ να συνεχίσουν προαιρετικά την ασφάλισή τους για τη συμπλήρωση των χρονικών προϋποθέσεων για θεμελίωση δικαιώματος πλήρους σύνταξης γήρατος.

Δικαιούχοι προϋποθέσεις:

Δικαιούχοι είναι οι ασφαλισμένοι α) του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και β) των Ταμείων Επικουρικής Ασφάλισης Μισθωτών, οι οποίοι είναι ασφαλισμένοι για κύρια σύνταξη στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, εφόσον πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:
Είναι άνεργοι επί τουλάχιστον 12 συνεχείς μήνες και κατέχουν κάρτα ανεργίας ανανεούμενη ανά μήνα
Έχουν συμπληρώσει το 60ο έτος οι άνδρες και το 55ο οι γυναίκες. Ειδικά για τους ασφαλισμένους κατά τον ΚΒΑΕ ως όρια ηλικίας ορίζονται το 55ο για τους άνδρες και το 50ο για τις γυναίκες.
Κατά την υποβολή της αίτησης για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση δεν πρέπει να είναι ασφαλιστικά ανάπηροι σε ποσοστό 67% και άνω.
Ο υπολοιπόμενος χρόνος για τη συμπλήρωση του ελάχιστου αριθμού ασφάλισης για τη θεμελίωση πλήρους συνταξιοδοτικού δικαιώματος λόγω γήρατος στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή ΕΤΕΑΜ να μην υπερβαίνει τα 5 χρόνια (1.500 ημέρες).
Δικαιολογητικά:
Αίτηση του ανέργου στο Υποκατάστημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου κατοικίας του.
Ασφαλιστικά Βιβλιάρια του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή και άλλων φορέων και σε περίπτωση έλλειψής τους, απόφαση ή βεβαίωση των φορέων για τον χρόνο ασφάλισης σ' αυτούς.
Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/86 ότι ο αιτών δεν έχει άλλο χρόνο ασφάλισης εκτός αυτού που περιέχεται στα προσκομισθέντα βιβλιάρια ή τις βεβαιώσεις άλλων φορέων.
Βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι ο αιτών είναι εγγεγραμμένος στα Μητρώα του επί ένα συνεχές 12μηνο πριν την υποβολή της αίτησής του για υπαγωγή στην παρούσα προαιρετική, ότι κατέχει κάρτα ανεργίας ανενεούμενη ανά μήνα και πληροί τις προϋποθέσεις του άρθρου 10 του ν. 2874/2000.
Καταβολή των εισφορών

Οι εισφορές καταβάλλονται εξ ολοκλήρου από τον "Λογαριασμό για την Απασχόληση και την Επαγγελματική Κατάρτιση" (ΛΑΕΚ) του ΟΑΕΔ.

Περισσότερα εδώ

Νομίζω ότι το παράδειγμα που ανέφερες πληρεί όλες τις παραπάνω προυποθέσεις
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 22-11-06 στις 22:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-06, 23:04
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και συνεχίζοντας λίγο ακόμα την έρευνα

Τα τέσσερα προγράμματα που ασφαλίζουν ανέργους (29/3/06)


Αθήνα 29.3.2006, 23:44
Τέσσερα προγράμματα είναι αυτά που ισχύουν στο ΙΚΑ για την ασφαλιστική κάλυψη των ανέργων. Σχετική καταγραφή της ισχύουσας ασφαλιστικής προστασίας των ανέργων έγινε από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Προσωπικού Οργανισμών Κοινωνικής Πολιτικής (ΠΟΠΠΚΠ).

Συγκεκριμένα, το ΙΚΑ καλύπτει την ασφάλιση του κλάδου ασθένειας σε είδος:
- Των μακροχρόνια ανέργων ηλικίας άνω των 55 ετών.
- Των νέων μέχρι 29 ετών.
- Των μακροχρόνια ανέργων ηλικίας 29-55 ετών.

Επίσης, το ΙΚΑ καλύπτει την προαιρετική ασφάλιση μακροχρόνια ανέργων για την συμπλήρωση των ελάχιστων προϋποθέσεων συνταξιοδότησης. Επισημαίνεται ότι για την υλοποίηση των προγραμμάτων αυτών το ΙΚΑ επιδοτείται από το Λογαριασμό για την Απασχόληση και την Επαγγελματική Κατάρτιση (Λ.Α.Ε.Κ.) του ΟΑΕΔ.

1. Μακροχρόνια άνεργοι άνω των 55 ετών
Δικαιούχοι-Προϋποθέσεις:
- Ηλικία άνω των 55ετών κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για την υπαγωγή στην ασφάλιση του κλάδου ασθένειας.
- 3.000 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ ή και σε άλλο οργανισμό κύριας ασφάλισης.
- Εγγραφή ως ανέργων στον ΟΑΕΔ για 12μηνο τουλάχιστον.
- Κάρτα ανεργίας ανανεούμενη κάθε μήνα από τον ΟΑΕΔ.

2. Νέοι ηλικίας μέχρι 29 ετών
Δικαιούχοι-Προϋποθέσεις:.
- Νέοι που δεν έχουν υπερβεί το 29ο έτος, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης..
- Εγγραφή επί ένα συνεχές δίμηνο στα μητρώα ΟΑΕΔ ως άνεργων.
- Κάρτα ανανεούμενη ανά μήνα από τον ΟΑΕΔ.

3. Μακροχρόνια άνεργοι ηλικίας 29-55 ετών
Δικαιούχοι-Προϋποθέσεις:.
- Ηλικία άνω των 29 ετών και μέχρι 55, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.
- 600 μέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ ή και σε άλλο ασφαλιστικό φορέα κύριας ασφάλισης από παροχή εργασίας, οι οποίες προσαυξάνονται ανά 100 μέρες για κάθε έτος μετά τη συμπλήρωση του 30ου και μέχρι το 54ο έτος της ηλικίας.
- Εγγραφή ως ανέργων στο ΟΑΕΔ επί 12μηνο τουλάχιστον.
- Κάρτα ανεργίας ανανεούμενη κάθε μήνα από τον ΟΑΕΔ.
- Μη ασφάλιση για οποιοδήποτε λόγο στο Δημόσιο ή σε ασφαλιστικό οργανισμό.
Ολες οι παραπάνω κατηγορίες ανέργων καλύπτονται μόνο για παροχές σε είδος, από τον κλάδο ασθένειας του ΙΚΑ, δηλαδή για: Ιατρική περίθαλψη, Φαρμακευτική περίθαλψη, Νοσοκομειακή περίθαλψη, Οδοντιατρική περίθαλψη, Πρόσθετη περίθαλψη, Λουτροθεραπεία, Νοσοκομεία στο εξωτερικό, Προληπτική ιατρική κ.λπ. Αντίθετα, δεν χορηγούνται από το ΙΚΑ στις κατηγορίες αυτές των ασφαλισμένων παροχές σε χρήμα (επίδομα ασθένειας, ατυχήματος κ.λπ.).

4. Προαιρετική ασφάλιση μακροχρόνια ανέργων για συμπλήρωση προϋποθέσεων συνταξιοδότησης
Με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν. 2874/2000 η δυνατότητα στους μακροχρόνια ανέργους - ασφαλισμένους του ΙΚΑ να συνεχίσουν προαιρετικά την ασφάλισή τους για τη συμπλήρωση των χρονικών προϋποθέσεων για θεμελίωση δικαιώματος πλήρους σύνταξης γήρατος. Δικαιούχοι είναι οι ασφαλισμένοι: α)του ΙΚΑ, β)των Ταμείων Επικουρικής Ασφάλισης Μισθωτών, οι οποίοι είναι ασφαλισμένοι για κύρια σύνταξη στο ΙΚΑ, εφόσον πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:
- Είναι άνεργοι επί τουλά χιστον 12 συνεχείς μήνες και κατέχουν κάρτα ανεργίας ανανεούμενη ανά μήνα.
- Εχουν συμπληρώσει το 60ο έτος οι άνδρες και το 55ο οι γυναίκες. Ειδικά για τους ασφαλισμένους κατά τον ΚΒΑΕ (Κωδικας Βαρέων - Ανθυγιεινων Επαγγελματων) ως όρια ηλικίας ορίζονται το 55ο για τους άνδρες και το 50ο για τις γυναίκες.
- Κατά την υποβολή της αίτησης για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση δεν είναι ασφαλιστικά ανάπηροι σε ποσοστό 67%και άνω.
- Ο υπολειπόμενος χρόνος για τη συμπλήρωση του ελάχιστου αριθμού ασφάλισης για τη θεμελίωση πλήρους συνταξιοδοτικού δικαιώματος λόγω γήρατος στο ΙΚΑ-ΤΕΑΜ να μην υπερβαίνει τα 5 χρόνια (1500 ημέρες).


Πηγή : proslipsis.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-06, 23:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για πηγαίντε και στην Αμερική να δείτε τι γίνεται και μετά συζητάμε αν αυτό που έχουμε δεν είναι κοινωνικό κράτος!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-06, 23:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δηλαδή Γιατρέ μου είστε ευχαριστημένος με την ποιότητα αρωγής και κοινωνικής προστασίας;

Εγώ δεν είμαι, εγώ βλέπω μια απίστευτη αδιαφορία, ένα μπάχαλο παντού, με ένα ίδρυμα κοινωνικής ασφάλισης αλλαλούμ.

Αν είχαμε το δικαίωμα να διαλέξουμε κοινωνική ασφάλιση να είσαι σίγουρος ότι κανείς δεν θα επέλεγε το ΙΚΑ και τα λοιπά ταμεία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-06, 21:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Στην κοινωνική χώρα του Μίλτου, ο ασθενής σε βαριά κατάσταση, κλείνει ραντεβού σε μεγάλο αιματολογικό κέντρο των Αθηνών, στις 9 το πρωί. Οι Γιατροί, με συγκεκριμένο ραντεβού, εδέησαν να την δουν στις 18:30 το απόγευμα.

Η ίδια ασθενής, με ραντεβού συγκεκριμένης ώρας, στο μεγαλύτερο αντικαρκινικό νοσοκομείο της Ελλάδος, κλείνει ραντεβού στις 11πμ. Εδέησαν να την δουν στις 14:45.

Οι στενοί συγγενείς της ίδιας ασθενούς, ερχόμενοι στους ειδικούς γιατρούς για να τους γράψουν τα ειδικά φάρμακα, λαμβάνουν σαν απάντηση, την άρνηση.

Στενός συγγενής της ίδιας ασθενούς, ερχόμενος στο 'ιατρείο πόνου' ασφαλιστικού φορέα, με ραντεβού στις 08:30 πρωινή, εξυπηρετήθηκε στις 11:10.

Εγώ στην Αγγλία που έμεναν οι γονείς μου, ήμουν με την άρρωστη Μητέρα μου, είχα ραντεβού με τον ειδικό γιατρό (δημοσίου) στις 10:50.
Στις 10:51 η Μητέρα μου είχε μπει στον Γιατρό ο οποίος την εξέταζε.

Στην Αγγλία κάθε βδομάδα, και σε συγκεκριμένη ακριβέστατη ώρα, η Μητέρα μου πήγαινε στο Health Center της γειτονιάς της, να τις κάνουν αιματολογικές και λοιπές εξετάσεις (καρδιογραφήματα κλπ), να πάρει την εντολή προς το φαρμακείο για τα φάρμακα της.

Κάθε μήνα έκλεινε ραντεβού με τον ειδικό γιατρό του κεντρικού νοσοκομείου και κάθε εξάμηνο με τον σπεσιαλίστα καθηγητή. Ωράριο απόλυτο χωρίς λεπτό καθυστέρησης.

Η Μητέρα μου στην Αγγλία δεν ήταν καν ασφαλισμένη, αλλά επειδή ήταν ανασφάλιστη και πάνω από τα 60, είχε δωρεάν περίθαλψη και μηνιαία σύνταξη υπεργήρου ανασφαλίστου.

Αυτή η περίθαλψη, αν δεν είχες άλλους πόρους, σου εξασφάλιζε οικία επιπλωμένη, πληρωμένο το ρεύμα και το νερό συν αυτά που σου έδινε για να ζήσεις.

Αυτά ήταν επί εποχής της νεοφιλελεύθερης Μάργκαρετ Θάτσερ, ομολογώ ότι δεν ξέρω τι υπάρχει σήμερα.

Δεν σου δίνουν 300 και 400 ευρώ σύνταξη και σου λένε κόψε το λαιμό σου ζήσε μ' αυτά, σου εξασφαλίζουν τους μίνιμουμ όρους διαβίωσης.

Μην μου μιλάτε για κοινωνικό κράτος εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-06, 14:12
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μέριμνα-περίθαλψη

Τεράστιο κεφάλαιο Στέλιο, πονεμένο κι ατελείωτο. Κάθε περίπτωση και μοναδική, έρχεται να συνθέσει το παζλ του χάους που επικρατεί. Όχι, δεν είμαι γκρινιάρα. Παθούσα είμαι. Ασφάλιση/αυτασφάλιση/περίθαλψη και δικαιώματα, είναι από μόνα τους "νοσούντα θέματα". Πως μπορεί να σε θεραπεύσει(=υπηρετήσει) ένας ασθενής;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.