Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-08, 21:48
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σκληρή ΑΙ στα πρόθυρα?

Ξέρω οτι αυτή είναι μια συζήτηση που έχουμε κάνει καμια 10αριά φορές στην Άκρο, ήδη από το 1994. Δεν άντεξα όμως στον πειρασμό όταν διάβασα οτι μηχανές σχεδόν επιτυγχάνουν στο Turing test.

Πιο συγκεκριμένα, φαίνεται οτι μερικα προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης κατάφεραν να πείσουν περίπου 25% των κριτών στο Turing test. Σίγουρα μένει αρκετός δρόμος μέχρι το 90% και ακόμα περισσότερος μέχρι το Blade runner. Είμαι βέβαιος όμως οτι όλοι θα θεωρούσαμε αυτό το αποτέλεσμα τουλάχιστον εξωφρενικό πριν απο μια δεκαετία.

Να αναβαθμισώ το πισί σε 16 πύρηνο με 64 γίγα μνήμη, ή θα είναι πιο έξυπνο απο μένα?

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Και το κυριότερο, αν ο Η/Υ μου γίνει πιο έξυπνος απο εμένα, εγώ τι χρησιμότητα θα έχω?
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 13-10-08 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #2  
Παλιά 13-10-08, 21:55
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το κυριότερο, αν ο Η/Υ μου γίνει πιο έξυπνος απο εμένα, εγώ τι χρησιμότητα θα έχω?

για την ωρα του χρειαζεσαι ακομα για να κανεις τις αναβαθμησεις του να τον ανοιγεις και να του πληρωνεις τον λογαριασμο της συνδεσης και του ηλεκτρικου..

οταν αυτα αρχισουν να γινωνται αυτοματως να αρχισεις να ανησυχεις....

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-08, 22:00
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
για την ωρα του χρειαζεσαι ακομα για να κανεις τις αναβαθμησεις του να τον ανοιγεις και να του πληρωνεις τον λογαριασμο της συνδεσης και του ηλεκτρικου..

οταν αυτα αρχισουν να γινωνται αυτοματως να αρχισεις να ανησυχεις....

Για τις αναβαθμίσεις θα συμφωνήσω. Ο λογαριασμός του ηλεκτρικού πληρώνεται και μέσω e-banking και το άνοιξε/κλείσε μπορεί να γίνει μέσω Wake-up On Lan χωρίς να είμαι εκεί.

Ευτυχώς, το ρημάδι το καλώδιο που οδηγεί στη πρίζα εξακολουθώ να το ελέγχω, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θα το τραβούσα αν πχ με εκβίαζε ο Η/Υ μου οτι θα στείλει τα λεφτά μου στη Νιγηρία. Θυμηθείτε τις σκηνές με τον περιβόητο HAL.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-08, 22:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο συγκεκριμένα, φαίνεται οτι μερικα προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης κατάφεραν να πείσουν περίπου 25% των κριτών στο Turing test.
Παρ' όλα αυτά και ενώ υπάρχουν εφαρμογές ΑΙ σε πολλά προγράμματα κατασκευές διαστημική κλπ, δεν έχουμε δει καμιά σπουδαία εφαρμογή στα προγράμματα για χομπίστες.

Εγώ με την Ελίζα που γνώρισα το 1985, την δικιά μας Αφροδίτη του 1989 (πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης που φτιάχτηκε από φίλο μας και λειτουργούσε σαν μέλος της της τότε BBS, μάθαινε απο τις απαντήσεις και κράταγε στοιχεία για κάθε μέλος και επικοινωνούσε μαζί τους), δεν είδα κάτι εντυπωσιακό, μια συνέχεια δηλαδή.

Αν μερικοί έκριναν ότι δεν έχει ανταπόκριση, μάλλον έκριναν λάθος.

(Είμαι πολύ of topic μάλλον ε
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-08, 22:04
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...νομίζω πως είναι ευκαιρία για αυτοκριτική και αυτογνωσία. Αν η ''εξυπνάδα'' είναι το μόνο κριτήριο ''αξίας'' τότε, κάποτε (ίσως σύντομα) θα χάσουμε το παιχνίδι. Αν όχι... τα ξαναλέμε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-08, 22:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε βρισκω καποια λογικη στο Turing Test

Η πραγματικη τεχνητη νοημοσυνη εχει να κανει με αφομοιωση "γνωσεων" και αναλογες αποφασεις

Στο μικρο screenshot που ειδα δε φαινεται τιποτα τετοιο. Ο προγραμματιστης μπορει ανετα να φτιαξει ενα προγραμμα που δινει διπλωματικες και ουδετερες απαντησεις, εμπλουτισμενες με εκφρασεις οπως "what a shame!" για να τουμπαρουν την υποκειμενικοτητα του ελεγκτη... και φυσικα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το νοημα της μελετης
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-10-08 στις 22:32
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-08, 22:57
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...νομίζω πως είναι ευκαιρία για αυτοκριτική και αυτογνωσία. Αν η ''εξυπνάδα'' είναι το μόνο κριτήριο ''αξίας'' τότε, κάποτε (ίσως σύντομα) θα χάσουμε το παιχνίδι. Αν όχι... τα ξαναλέμε...
To ζήτημα δεν είναι τι αξία έχω εγώ για εμένα τον ίδιο. Πολλοί άνθρωποι (περίπου οι μισοί) είναι κάτω του μέσου όρου σε εξυπνάδα αλλά αγαπούν μια χαρά τον εαυτό τους. Μερικοί εκλέγονται στη βουλή κιόλας και σίγουρα πάρα πολλοί ζουν όμορφα τη ζωή τους.

Το ζήτημα είναι τι χρησιμότητα έχουν σ'ένα επαγγελματικό περιβάλλον και ως μέλη μιας ανταγωνιστική κοινωνίας. Διότι μπορεί να με θεωρείς ευχάριστη παρέα για κρασί και αμπελοφιλοσοφία (υποθετικά μιλώντας), αλλά είμαι σίγουρος οτι αν μια μηχανή είναι πιο ικανή απο εμένα στη δουλειά μου τότε τα πράγματα θα γίνουν δύσκολα για την επιβίωσή μου.

Απο εκεί και πέρα, οι προεκτάσεις περι ηθικής και φιλοσοφίας της ανθρώπινης αξία έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά αμιγώς θεωρητικό. Ο ορισμός της αξίας εξαρτάται από το συγκεκριμένο πλαίσιο αναφοράς και υπάρχουν τέτοια πλαίσια στα οποία η εξυπνάδα παίζει ρόλο.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #8  
Παλιά 13-10-08, 23:08
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε βρισκω καποια λογικη στο Turing Test

Η πραγματικη τεχνητη νοημοσυνη εχει να κανει με αφομοιωση "γνωσεων" και αναλογες αποφασεις
10^Ν επιστήμονες[*] που ασχολούνται με θέματα τεχνητής νοημοσύνης (μεταξύ των οποίων και ο Turing) θεωρούν οτι είναι ένα χρήσιμο τεστ, έστω και αν ασφαλώς δεν επιλύει "φιλοσοφικά" ή "ηθικά" προβλήματα ανώτερης τάξης. Μπορούμε πάντα να απαιτήσουμε κάτι καλύτερο, αλλά μια ιδέα που έχει επιβιώσει επι 50+ χρόνια αξίζει κάποιο σεβασμό έστω και ως σημείο εκκίνησης και προβληματισμού.

Εννοείται οτι αν έχεις κάποια φανταστική ιδέα για να ελέγξουμε πρακτικά την αφομοίωση γνώσεων, μπορείς να την αναπτύξεις, να την παρουσιάσεις και να κερδίσεις το βραβείο ... Τούρινγκ.

Φιλικά,
Π.
[*] Όταν διαφωνείς ανοικτά με μια μεγάλη ομάδα ειδικών καλό είναι να θυμάσαι το ανέκδοτο με τον πόντιο στην εθνική οδό. Δεν αποκλείεται να είσαι η εξαίρεση, αλλά οι πιθανότητες είναι εναντίον σου.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-08, 23:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα απο τη φυση του ιδιου του τεστ: εξεταζεται ο υπολογιστης στην προσομοιωση της χρησης της γλωσσας και μονο. Αυτο δεν εχει απαραιτητα να κανει με τη νοημοσυνη.

Αν υπηρχε ενα αναλογο Τεστ Τουρινγκ για... πχ ανδροειδη, θα κερδιζαν 'ποντους' οσα ανδροειδη ειχαν συνθετικο δερμα που μοιαζει με αληθινο, δηλαδη απο παραγοντα εντελως ασχετο με την ουσια αυτου που εξεταζεται.

Και για να κανω backup τα λογια μου με καποιον ειδικο... http://www.zompist.com/turing.html
[*] Και με τα βραβεια Γκινες ασχολουνται χιλιαδες ανθρωποι επι χρονια. Παρολαυτα ειναι εντελως αχρηστα, οπως ακριβως και τα ρεκορ που παρουσιαζουν, που παρά την κενότητά τους αποτελούν απο μόνα τους κίνητρο!! Με λιγα λογια το τεστ Τουρινγκ μπορει να ειναι απλα κατι σαν εθιμο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-10-08 στις 23:26
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-08, 00:14
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα απο τη φυση του ιδιου του τεστ: εξεταζεται ο υπολογιστης στην προσομοιωση της χρησης της γλωσσας και μονο. Αυτο δεν εχει απαραιτητα να κανει με τη νοημοσυνη.
....
[*] Και με τα βραβεια Γκινες ασχολουνται χιλιαδες ανθρωποι επι χρονια. Παρολαυτα ειναι εντελως αχρηστα, οπως ακριβως και τα ρεκορ που παρουσιαζουν, που παρά την κενότητά τους αποτελούν απο μόνα τους κίνητρο!! Με λιγα λογια το τεστ Τουρινγκ μπορει να ειναι απλα κατι σαν εθιμο
Για το πρώτο σημείο: αυτή ακριβώς είναι η αξία της δοκιμασίας αυτής. Οτι παρακάμπτει κάτι που στην ουσία είναι εξαιρετικά δύσκολο, δηλαδή τον ορισμό της νοημοσύνης, και στέκεται σε κάτι που είναι καθαρά πρακτικό και εμπειρικό, δηλαδή την ικανότητα απρόσκοπτης καθημερινής επικοινωνίας. Αυτό είναι και το ζητούμενο σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Το πρόβλημα δεν είναι καθόλου τετριμμένο και είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις κάτι το οποίο οι άνθρωποι κάνουν πάντοτε εξαιρετικά καλύτερα απο τους Η/Υ.

Για παράδειγμα, ακόμα και μια γιαγιά 90 ετών με αρχόμενη άνοια μπορεί να σε πείσει οτι έχει ικανότητες επαρκούς λεκτικής επικοινωνίας (χωρίς να μπαίνεις σε βαθιά νερά), ενώ είναι πιθανό να μην μπορεί ούτε καν να βρει το δρόμο μέχρι την τουαλέτα ή να αφαιρέσει το 7 από το 100. Πρόσφατα άρχισα να κάνω τεστ άνοιας σε μερικούς ασθενείς μου και διαπίστωσα οτι πάρα πολλοί απο αυτούς, που θεωρούνταν απόλυτα φυσιολογικοί στην καθημερινή κουβεντούλα είναι βαθύτατα ανεπαρκείς σε απλές νοητικές δοκιμασίες! Φαντάσου πόσο ικανοί είναι οι άνθρωποι στην κουβεντούλα ωστε ακόμα και όταν έχουν σοβαρή νοητική δυσλειτουργία, εξακολουθούν να μπορούν να σε παραπλανούν.

Για το δεύτερο σημείο: συγχέεις το βραβείο Γκίνες που είναι ένας θεσμός πολιτιστικού χαρακτήρα με μια επιστημονική δημοσίευση ενός διακεκριμένου επιστήμονα. Αν και δε θα έλεγα ποτέ οτι η δοκιμασία Τούρινγκ έχει τη βαρύτητα της "Θεωρίας της σχετικότητας", εντούτοις, δεν μπορείς εύκολα να την απορρίψεις βασιζόμενος σε κάτι που κάποιος είπε στο blog του. Μια που σου αρέσουν και οι δημοσιεύσεις, σε παραπέμπω σε ένα σχετικό άρθρο που δημοσιεύτηκε το 1992: The Turing Test Is Not A Trick: Turing Ιndistinguishability Is A Scientific Criterion, S Harnad - SIGART Bulletin, 1992.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #11  
Παλιά 14-10-08, 03:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Για τους αμύητους, το Turing Test είναι το εξής:

Ένας άνθρωπος-κριτής συνομιλεί με δύο άτομα μέσω γραπτής επικοινωνίας (πχ chat), ένας εκ των οποίων είναι άνθρωπος και ο άλλος η μηχανή που υποβάλλεται στο τεστ. Αν ο κριτής δεν μπορεί να διακρίνει ποιος εκ των δύο είναι η μηχανή, τότε η μηχανή περνά το τεστ.

Η χρήση chat γίνεται για να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κριτήριο η προφορά των λέξεων.

Το τεστ δεν έχει κανένα περιορισμό θεματολογίας και ο κριτής μπορεί να μιλήσει για οποιοδήποτε θέμα επιθυμεί.

Ο νικητής στο άρθρο κορόιδεψε το 25% των συνομιλητών του, δηλαδή 1 στους 4 ανθρώπους θεώρησαν ότι μιλούσαν με άνθρωπο ενώ στην πραγματικότητα ήταν λογισμικό.

Μέχρι σήμερα καμία μηχανή δεν έχει περάσει αυστηρά το τεστ.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-08, 19:43
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...έχεις δίκαιο Πέτρο. Κακώς επεκτάθηκα σε αυτό που εσύ λες ηθικό και φιλοσοφικό πλαίσιο, ενώ εγώ εντόπιζα την διαφορά στο πνεύμα, την θεία πνοή. Ίσως πάλι, το μυαλό μου πήγε στα γνωστά έργα (fiction) της επανάστασης των κομπιούτερ ενάντια στους ανθρώπους.

Όσον αφορά όμως την ''αντικατάσταση'' του ανθρώπινου δυναμικού εργασίας του ευάλλωτου σε (ανθρώπινα) λάθη από μηχανές, ήδη γίνεται και προοδευτικά η αυτού του είδους εργασιακή απασχόληση για τον μέσο άνθρωπο καταντά απαγορευτική. Είναι λιγότερο επίπονο και η ίδια δεν θα αντιδράσει αν την πετάξεις στα σκουπίδια (άντε καλά ανακύκλωση ή επισκευή) συγχωρώντας ή μη για ένα λάθος της... από έναν ''αργό'' (και όχι μόνο) άνθρωπο που με αυτήν την δουλειά θάχει να θρέψει και μια οικογένεια και από πίσω.

Είναι φυσικό επόμενο η ψυχρή λογική να θέλει ένα μηχάνημα που να μηδενίζει τα λάθη, να έχει ομοιομορφία, γρηγοράδα παραγωγής, υγεία (μη μπαίνοντας ανθρώπινα χέρια) και πολλά άλλα που αυτοί, με αυτήν την οπτική, έχουν δίκαιο.

Δεν ξέρω αν θα περάσουμε ή θα εμμείνουμε στην ρομαντική εποχή του: αυτό είναι ''χειροποίητο'', παρότι το ''εργοστασιακό'' ίσως ( ; ) είναι πιο τέλειο (χωρίς ψεγάδι), αλλά και πιο φτηνό. Αυτό το κατάφεραν οι έμποροι με τα χαλιά. Μπράβο τους τα υπόλοιπα, χάλι το χαλί Μιχάλη... για να δούμε, πως θα αντισταθούμε

νομίζω είναι η ελπίδα μας... να μην αλλάξουμε τον φυσικό κέντρο άξονα ζωής από αγάπη σε δυνάμεις και γνώσεις. Με την παραπάνω πρόταση, καθόλου (ή μόνο θεωρητική ηθικοφιλοσοφική) αλλά ιδιαιτέρως πρακτική, καθώς υπεισέρχεται και καθορίζει μυστικά, όλες μας τις δραστηριότητες... με εμάς, όχι απλούς παρατηρητές, αλλά ο καθένας στο μέτρο της συμμετοχής του στα μελλούμενα, για μια ποιοτικότερη και όχι μίζερη και καταδυναστευμένη από μηχανήματα... ζωή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 14-10-08 στις 19:45
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #13  
Παλιά 14-10-08, 21:04
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...έχεις δίκαιο Πέτρο. Κακώς επεκτάθηκα σε αυτό που εσύ λες ηθικό και φιλοσοφικό πλαίσιο, ενώ εγώ εντόπιζα την διαφορά στο πνεύμα, την θεία πνοή. Ίσως πάλι, το μυαλό μου πήγε στα γνωστά έργα (fiction) της επανάστασης των κομπιούτερ ενάντια στους ανθρώπους.

Δεν ξέρω αν θα περάσουμε ή θα εμμείνουμε στην ρομαντική εποχή του: αυτό είναι ''χειροποίητο'', παρότι το ''εργοστασιακό'' ίσως ( ; ) είναι πιο τέλειο (χωρίς ψεγάδι), αλλά και πιο φτηνό. Αυτό το κατάφεραν οι έμποροι με τα χαλιά. Μπράβο τους τα υπόλοιπα, χάλι το χαλί Μιχάλη... για να δούμε, πως θα αντισταθούμε

νομίζω είναι η ελπίδα μας... να μην αλλάξουμε τον φυσικό κέντρο άξονα ζωής από αγάπη σε δυνάμεις και γνώσεις. Με την παραπάνω πρόταση, καθόλου (ή μόνο θεωρητική ηθικοφιλοσοφική) αλλά ιδιαιτέρως πρακτική, καθώς υπεισέρχεται και καθορίζει μυστικά, όλες μας τις δραστηριότητες... με εμάς, όχι απλούς παρατηρητές, αλλά ο καθένας στο μέτρο της συμμετοχής του στα μελλούμενα, για μια ποιοτικότερη και όχι μίζερη και καταδυναστευμένη από μηχανήματα... ζωή
Προσωπική μου άποψη είναι οτι η ζήτηση για ανθρώπινες υπηρεσίες θα γίνει σταδιακά είδος πολυτελείας, αφού προφανώς όσα μπορούν να γίνουν απο μηχανές κοστίζουν φτηνότερα. Ήδη σκέψου οτι μπορείς να μπεις στο ίντερνετ να παραγγείλεις, να πληρώσεις, να κάνεις δήλωση στην εφορία και δεν ξέρω και'γω τι άλλο, χωρίς ανθρώπινη επαφή. Αντίθετα, το να απασχολήσεις έναν άνθρωπο (ειδικά κάποιον με προχωρημένη παιδεία) θα γίνει σύντομα απαγορευτικά ακριβότερο.

Κατα τα άλλα, το να γίνει άξονας της ζωής μας η αγάπη δεν το βλέπω πάρα πολύ πιθανό εκτός και αν περάσουμε σε κάποιο νέο κοινωνικό και φιλοσοφικό ρεύμα (πχ ως συνέπεια της οικονομικής κρίσης?). Είναι τέτοια, όμως, η εξάρτησή μας από το σημερινό τρόπο ζωής, που δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό αν δε μεσολαβήσει κάποιο κοσμοϊστορικό γεγονός.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #14  
Παλιά 14-10-08, 21:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τα άλλα, το να γίνει άξονας της ζωής μας η αγάπη δεν το βλέπω πάρα πολύ πιθανό
Ευτυχως ομως αποτελει αξωνα για μερικα ατομα. Κατα τα αλλα δεν νομιζω να ηταν ποτε και μαλλον ποτε δε θα ειναι.

Οποτε μαλλον ειναι ασχετο με το θεμα της ΤΝ... δε βρισκω γιατι θα επηρρεασει αυτον τον τομεα η αναπτυξη της
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-10-08, 22:07
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Θα μείνω σ' αυτό, αφήνοντας χώρο για άλλες (πιο εξειδικευμένες και από αγαπητά μέλη) σκέψεις...
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Είναι τέτοια, όμως, η εξάρτησή μας από το σημερινό τρόπο ζωής, που δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό αν δε μεσολαβήσει κάποιο κοσμοϊστορικό γεγονός....
...εκτιμώ πως ένας άνθρωπος κατά μόνας και όχι μαζικά, (εφόσον ελλείπει και απαξιούται, η σχετική προς αυτό παιδεία) μπορεί να ζήσει ''κοσμοϊστορικά (για τον εαυτό) γεγονότα'', τα οποία, δεν έχουν απαραίτητα εξωτερική αιτία και προέλευση. Ούτε πάλι πρέπει αυτά να περιμένουμε για να αλλάξουμε προς το πνευματικότερο και ανθρωποκεντρικό.

Βοηθάει βέβαια η εξωτερική κατάσταση, (σαν αφορμή) αλλά η κύρια αιτία είναι η θέληση μεταστροφής του έσω ανθρώπου από τη μία, την τετράγωνη και ψυχρή και συμφεροντολογική λογική, που ΔΕΝ προοδεύει τον άνθρωπο κοινωνικά, (παρά την τεχνολογική εξέλιξη) καθώς όλοι αντιλαμβάνονται τα ανθρώπινα αδιέξοδα, στην ''άλλη'' λογική, του Λόγου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.