Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Οικονομία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-08, 13:25
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Cool Πως μας Εφτασε η κριση ....

Νομιζω πως παιζεται ενα τεραστιο...Παγκοσμιο παιγνιδη χρηματος στην πλατη μας..Το τι μας περιμενη γνωστο...Οι Τραπεζες κλεινουν και δηλωνουν αδυναμια πληρωμων...Λες και εγω ο Ιδιωτης που κανει το ιδιο..το κρατος τρεχει να τον σωσει....Γιατι αραγες τρεχουν για τις Τραπεζες..Μα τι παραπανω προσφερει μια τραπεζα...και το κλασσικο ΟTHER PEOPLE MONEY...Aν χαθουν τα χρηματα ειναι αλλων..Εμεις τα μεγαλοστελεχοι τρωμε απο τα κοροϊδα που τρεχουν να μας τα ακουμπησουν....

Μην Χαιρεστε γιατι συνεχιζεται στην Ζωη μας...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-08, 13:41
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και ολα αυτα τα Λαμογια μεσα στα πραγματα παρακολουθουν αφουγκραζωντε και επενδυουν σε ειδη που ανηκουν σε μια ξεχασμενη απο ολους εμας αγορα που τελικα αποδεικνηεται κερδοφορα...αφου μετατωπιζωντε τα κερδη σε αυτες...και επειδη οταν καποιος κερδιζη υπαρχη μοιραια και αυτος που χανη..εμεις ολοι τα κοροϊδα παιζουμε τον αχαρο ρολο αυτον....Δεν χανουμε και πολλα ομως...τους κοπους μιας ζωής μονο και την συνταξη μας...Πουσε Βαγγελη.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-08, 13:44
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και Βαζω τα γελια στο ποσο ευκολα Βγηκε να μας πει μην ανησυχουμε και η Ελληνικες τραπεζες δεν κινδυνευουν απο την Υφεση..και μας εγγυηθηκε και 100 χιλιαρικα ανα καταθετη....και σε καθε τραπεζα....Δηλ. τι μας ειπε Στελιο; Παρτε οτι παραπανω των 100 χιλιαδων εχετε στην Εθνικη και δωστε τα σε αλλη τραπεζα...Δωστε και σωστε...ΟΥΕ τι ερχεται και μας τελειωσε και η Βαζελινη....

Ασχετο απο μεταφορα....Αλλα με την σημερινη αισθηση...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-08, 13:46
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν Χρειαζεται να εχεις τελειωσης καμοια Οικονομικη σχολη για να αντιμετωπισης το φαντασμα της Ανεργιας να κτυπα την πορτα σου...και να βλεπεις τη τσεπη σου να αδειαζη ολο και περισσοτερο στο διαβα καθε μηνα....Οσο για τις εγγυησεις Αλογοσκουφη....Τις ακουω και ολα ερχωντε πιο κοντα στο να νοιωθω οτι τα χασαμε Ολα...Οσα Δουλευαμε χρονια τωρα και οσα ερχωντε οπως η συνταξη και Αλλα......Δεν ΦΩΝΑΖΩ το λεω μονο......ΟΥΦ.

παλι απο μεταφορα...αλλα σχετικο!
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 10-10-08 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-08, 15:53
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι δηλώσεις εκπροσώπων του ΔΝΤ και κεντρικών τραπεζών, πως «κανείς δε γνωρίζει το μέγεθος της κρίσης», μόνο οργή προκαλούν. Όταν μετά την πρώτη μεγάλη ληστεία του 2000, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ο Dow Jones ξεπέρασε το φράγμα των 10.000 και τον Οκτώβριο του 2007 ξεπέρασε μάλιστα ακόμη και τις 14.000, στη Wall Street άνοιγαν πανάκριβες σαμπάνιες και ο Μπους με τον Greenspan καμάρωναν για τη δυναμική της αμερικανικής οικονομίας.
Το ίδιο διάστημα, πολλοί οικονομολόγοι και αναλυτές, που ζούσαν μέσα στην αγορά, αλλά δεν είχαν εξαρτήσεις από κερδοσκόπους, τράπεζες και κυβερνήσεις ούτε έδρες σε πανεπιστήμια, έκρουαν τον κώδωνα του κινδύνου. Ενας από αυτούς, γνωστός φοροτεχνικός και σύμβουλος επιχειρήσεων (μου διαφεύγει το όνομά του) σε συνέντευξη στο περιοδικό Spiegel, είχε πει πως «αν δεν ξεφουσκώσουμε ελεγχόμενα τη φούσκα αυτή θα εκραγεί τινάζοντας στον αέρα τα πάντα». Η πρότασή του ήταν «να παραιτηθούν όλοι οι δανειοδότες (κράτη και τράπεζες) από ένα μεγάλο μέρος των παραφουσκωμένων και πλασματικών απαιτήσεών τους (από την τοκογλυφία και κερδοσκοπία), ώστε να επανέλθει η ήδη διαταραγμένη ισορροπία».
Οι φωνές του, όπως και πολλών άλλων ανθρώπων της εφηρμοσμένης-πρακτικής οικονομίας, πνίγονταν μέσα στις ιαχές του θριάμβου των κερδοσκόπων αλλά και των μικροκαταθετών-τζογαδόρων. Οι κυβερνώντες, που δεν είναι απαραιτήτως πάντα και οι εξουσιάζοντες, κώφευαν ή άκουγαν μόνο τους χορηγούς τους.
Αντί λοιπόν να εφαρμόσουν ένα είδος ελεγχόμενης «Σεισάχθειας», που θα απέτρεπε εκατομμύρια ανθρώπων να χάσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν καθώς και το κραχ που ζούμε τώρα, τι κάνουν; Φουσκώνουν ακόμη περισσότερο την ήδη τρύπια φούσκα, χρεώνουν ακόμη περισσότερο τους ήδη καταχρεωμένους πολίτες για να σώσουν τους κερδοσκόπους και τους υπαίτιους, εκείνους δηλαδή που γνώριζαν καλύτερα από όλους το επερχόμενο κραχ.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα της παράνοιας είναι η χθεσινή είδηση: «Ανώτατα στελέχη της AIG, που διασώθηκε με λεφτά των αμερικανών φορολογουμένων, την επόμενη ημέρα της διάσωσης, για να το γιορτάσουν, πήγαν μια εβδομάδα στο ακριβότερο παραθεριστικό θέρετρο της Καλιφόρνια και ξόδεψαν 440 000 δολάρια σε διαμονή, φαγητό, Spa, μανικιούρ και πετικιούρ».
Ηταν κοινό μυστικό στην πιάτσα της αγοράς ότι εδώ και δύο χρόνια τα ακριβοπληρωμένα στελέχη των επενδυτικών τραπεζών (ο μάνατζερ της Lehman Brothers κέρδιζε επισήμως 250 εκατομ. το χρόνο) επένδυαν τα χρήματά τους σε σταθερές αξίες (έργα τέχνης, διαμάντια και χρυσό) και όχι σε μετοχές.
Ποιοι μας κυβερνούν αλήθεια; Μήπως οι Νεφελίμ και οι Εφραίμ;


Γράφει ο Αλέξανδρος Πιστοφίδης εγω μεταφερω οπως παντα..
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-08, 16:00
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και για να θυμηθουμε και τον Εφραιμ...

Από όλα όσα ακούστηκαν αυτές τις μέρες για τα έργα και τις ημέρες του μοναχού Εφραίμ, αυτό που ήταν περισσότερο σοκαριστικό για την ποιότητα του ανθρώπου, ήταν η μαρτυρία ενός άλλου γέροντα μοναχού που διηγήθηκε στην τηλεόραση ότι ο Εφραίμ -στις αρχές της καριέρας του στο Άγιο Όρος- έδωσε εντολή να περιμαζέψουν τα γέρικα μουλάρια, που συνήθως τα αφήνουν στα βουνά γύρω απ’ το μοναστήρι για να τελειώσουν την ζωή τους (μετά από χρόνια σκληρής δουλειάς) και τα πούλησε σ’ ένα τσίρκο που τότε ήταν στην Θεσσαλονίκη, για να γίνουν τροφή στα λιοντάρια.
Τέτοια κυνικότητα και σκληρότητα ψυχής δύσκολα συναντά κανείς ακόμα και σε εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου. Τι σχέση μπορεί να έχει ένας τέτοιος άνθρωπος με τον χριστιανισμό και τον μοναχισμό; Το αθώο βλέμα των γέρικων και ταλαίπωρων ζώων δεν τον συγκινούσε. Όλα γι' αυτόν ήταν χρήμα από τότε.
Εντάξει, ξέρουμε ότι πολλοί ιερωμένοι λατρεύουν το χρήμα και είναι βουτηγμένοι στην «αμαρτία», κι ότι οι χριστιανικές διακυρήξεις τους είναι υποκριτικές και κενές περιεχομένου, αλλά τέτοια αιμοβόρα επίδοση δύσκολα μπορείς να συναντήσεις.
--------------------------------------------------------------------------
Τελικα οτι και να διαβαζω λασπη δεν βλεπω...να του πετα κανεις...Μονο του επιστρεφει τον Βουρκο του...καταπληκτικος συνδιασμος DNA ..Kυπριος με Εβραιο.....καλυτερο δεν γινεται....λεω ισως λεω ..μικρος να ταηζε κροκοδειλους.....και να ξεφυγε απο τους ψυχολογους....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-08, 19:47
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σχετικα με το πουσαι Βαγγελη μην το λες σε εμενα αλλα στον καθρεπτη σου διοτι οταν γκρινιαζα μου ελεγες ολα πανε καλα
παντως ειναι ευχαριστο οτι επι τελους αντεδρασες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-08, 23:47
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν κλεβω την δουλεια των οικονομολογων....Αλλα δεν αντεχω να δειχνω οτι δεν καταλαβαινω τι μου γινεται στο χαζοχαρουμενο...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.