Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Οικονομία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-08, 15:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αύξηση καταθέσεων στις ελληνικές τράπεζες

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Μετακινήσεις καταθέσεων εντός του τραπεζικού συστήματος και εισροές από το εξωτερικό, ειδικά από εφοπλιστικά κεφάλαια, φέρνει τις τελευταίες εβδομάδες η κρίση. Μάλιστα, επανέρχονται στο προσκήνιο οι καταθέσεις ταμιευτηρίου καθώς, για ορισμένους τουλάχιστον καταθέτες, βαρύνει περισσότερο η αίσθηση της ασφάλειας και λιγότερο οι αποδόσεις.

Στις παραδοσιακές τράπεζες καταγράφεται μεγάλη αύξηση καθώς ενδεικτικά η Εθνική και η Alpha Bank έχουν έκαστη νέες καταθέσεις ύψους 3,2 δισ. ευρώ στο τρίτο τρίμηνο του έτους. Ορισμένες εκτιμήσεις τοποθετούν μεταξύ των 8 και 10 δισ. ευρώ τις νέες καταθέσεις του τρίτου τριμήνου με τάση ενίσχυσης στον Οκτώβριο.

Οι μεγάλοι όμιλοι

Οι δύο μεγαλύτεροι όμιλοι έχουν ισχυρή εισροή καταθετικών κεφαλαίων, ειδικά το τελευταίο δεκαπενθήμερο με ποσά που φθάνουν το 1 με 1,5 δισ. ευρώ για κάθε τράπεζα. Η τάση μετακίνησης καταθέσεων αποδίδεται από τραπεζικά στελέχη στην μεταφορά από μικρότερες σε μεγαλύτερες τράπεζες καθώς και σε «εισαγωγή» καταθέσεων από τράπεζες του εξωτερικού, καταρχάς από Ελληνες που είχαν τοποθετήσεις στην αλλοδαπή.

Και οι τράπεζες που έχουν πιο επιθετική πολιτική στην προσέλκυση καταθέσεων καταγραφούν θετικές επιδόσεις, με την Εurobank να έχει συγκεντρώσει στο τρίτο τρίμηνο καταθέσεις ύψους 1,4 δισ. ευρώ από το δίκτυο και την Tράπεζα Πειραιώς να έχει αύξηση καταθέσεων κατά 45% από την αρχή του έτους.

Στο πρώτο εξάμηνο, οι μεγάλες τράπεζες προσέλκυσαν νέες καταθέσεις που πλησίασαν το ποσό των 20 δισ. ευρώ ενώ περίπου 5 δισ. ευρώ προήλθαν από εφοπλιστικά κεφάλαια. Οι Ελληνες εφοπλιστές αλλά και επιχειρηματίες με τοποθετήσεις στο εξωτερικό μεταφέρουν τα κεφάλαια τους στις εγχώριες τράπεζες λόγω των αποδόσεων που προσφέρονται αλλά και λόγω της ανησυχίας για το μέλλον ευρωπαϊκών ομίλων.

Το κίνητρο του φόβου οδηγεί και μικρότερους καταθέτες να στραφούν σε μεγάλες τράπεζες, επιλέγοντας μάλιστα το απλό ταμιευτήριο, παρά τις διαβεβαιώσεις ότι το σύνολο του τραπεζικού συστήματος είναι ασφαλές και υγιές.

Μεγάλο μέρος της κατάστασης σε μια οικονομία εξαρτάται από το κλίμα και για το λόγο αυτό άλλωστε η κυβέρνηση δεσμεύτηκε καταρχάς πολιτικώς για την εγγύηση των καταθέσεων και στη συνέχεια προχωρά σε νομοθετική ρύθμιση για την αύξηση του ορίου νομικής προστασίας των καταθέσεων στα 100.000 ευρώ από τα 20.000 ευρώ πριν.

Οι κινήσεις αυτές γίνονται παρά τη διαπίστωση, από την εποπτική αρχή καταρχάς, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε οποιαδήποτε τράπεζα στην Ελλάδα ανεξαρτήτως μεγέθους. Στο ίδιο μήκος κύματος, διαφύλαξης του κλίματος εμπιστοσύνης στο τραπεζικό σύστημα, και ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος Γιώργος Προβόπουλος προανήγγειλε νομικά μέτρα εναντίον όσων εντείνουν τον «εκνευρισμό» με τη διασπορά φημών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-08, 16:02
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μικρα...ελαχίστη minuscule ενδειξη για το ποσο κινδυνευουν οι ελληνικες τραπεζες και το "ρισκο" που πηρε ο αλογοσκουφιτσας...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-08, 18:58
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελικά να τα καταθέσω κάπου τα λεφτά, ή να τα αφήσω στο στρώμα να τα βρει ο Ευαγγελάτος;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-08, 19:01
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω παντως τα περισσευματα μου τα φυλαω μεσα σε ενα τασακι στο γραφειο μου επανω..και δεν κινδυνευουν να τους βαλω φωτια...γιατι αφενος εχω κοψει το τσιγαρο και αφ ετερου ειναι ολα κερματα που δεν καιγονται...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.