Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-08, 09:40
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Talking ταϊσμα Κροκο....

Κάμερες ασφαλείας στη Alice Springs Reptile Centre, διάσημο ζωολογικό κήπο στην Αυστραλία αποθανάτισαν ένα επτάχρονο αγόρι να σκοτώνει συνολικά 13 ζώα, αναφέρει το CNN.Η επίθεση συνέβη την Τετάρτη το πρωί, αφότου μπήκε το αγόρι στο ζωολογικό κήπο παραβιάζοντας τον φράκτη ασφαλείας και αποφεύγοντας τους συναγερμούς αισθητήρων. Κατά τη διάρκεια του επόμενου ημιώρου, χτυπούσε μερικά από τα ζώα με πέτρα μέχρι θανάτου ενώ έριξε άλλα ζωντανά μέσα από τους δύο φράκτες όπου φυλάσσονταν οι κροκόδειλοι.

Μια χελώνα, , δύο γενειοφόροι δράκοι, δύο ακανθώδεις σαύρες και ένα σπάνιο είδος σαύρας goanna 20 ετών του ζωολογικού κήπου ήταν μεταξύ εκείνων των ζώων που σκοτώθηκαν. Ο διευθυντής Rex Neindorf του ζωολογικού κήπου είπε ότι πολλά από τα ζώα ήταν σπάνια και θα είναι δύσκολο να αντικατασταθούν, και πρόσθεσε ότι το γεγονός ότι ένα επτάχρονο αγόρι μπορεί να προκαλέσει τόσο πολύ όλεθρο σε ένα τέτοιο σύντομο χρονικό διάστημα, είναι απίστευτο. Ο κ. Neindorf είπε ότι το αγόρι αρνήθηκε να μιλήσει όταν εξετάστηκε από την αστυνομία. Δεδομένου ότι στην Αυστραλία τα παιδιά κάτω από την ηλικία των 10 ετών δεν μπορούν να διωχθούν ποινικά για τις ενέργειές τους, ο ζωολογικός κήπος θα λάβει μέτρα ενάντια στους γονείς του μικρού.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-08, 12:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μέσα σε μισή ώρα τόση ζημιά;
Καλά, και οι φρουροί ή οι γονείς του που ακριβώς ήταν;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-08, 13:34
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
....Καλά, και οι φρουροί ή οι γονείς του που ακριβώς ήταν;
Έκαναν άγριο ΣEX (όλοι μαζί)...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-08, 14:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεδομένου ότι στην Αυστραλία τα παιδιά κάτω από την ηλικία των 10 ετών δεν μπορούν να διωχθούν ποινικά για τις ενέργειές τους, ο ζωολογικός κήπος θα λάβει μέτρα ενάντια στους γονείς του μικρού.
Και όχι μόνο στην Αυστραλία, αλλά άσχετο!
Βεβαίως υπάρχουν περιπτώσεις που παρά το νεαρόν της ηλικίας έχουν διωχτεί και παιδιά, όταν η πράξη τους είναι εγκληματική ως ανωτέρω, υπάρχει ανάλογο παράδειγμα στην Αγγλία όπου ο πιτσιρικάς για άλλο - αλλά εξίσου σοβαρό - έγκλημα, σαπίζει στην φυλακή με ισόβια κάθειρξη εδώ και δεκαετίες.

Σαν πολίτης, μπορώ μόνο να φρίξω και να σκεφτώ "άλλος ένας εγκληματίας μεγαλώνει..."
Σα γονιός, θα ήθελα να το βουτήξω και να το φυτέψω στον κήπο να βγάλει ρίζες να ησυχάσουμε.
Από τη μια θυμώνω με τους γονείς γιατί κάτι έχουν κάνει λάθος, από την άλλη τους λυπάμαι γιατί το παιχνίδι έχει πλέον χαθεί...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-08, 15:15
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, και οι φρουροί ή οι γονείς του που ακριβώς ήταν;
να δεις που θα ηταν δημοσιοι υπαλληλοι ελληνικης καταγωγης


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-08, 15:17
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
...το παιχνίδι έχει πλέον χαθεί...
Φυσικά κι έχει χαθεί. Το παιδάκι έπαιζε με τα ζωάκια το "ποιος είναι ο δολοφόνος"!!!!!

Και τώρα που πιάσανε το παιδάκι;;; ποιος θα παίξει;;;;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει ανάλογο παράδειγμα στην Αγγλία όπου ο πιτσιρικάς για άλλο - αλλά εξίσου σοβαρό - έγκλημα, σαπίζει στην φυλακή με ισόβια κάθειρξη εδώ και δεκαετίες.
Αυτό θα το κάνουν ντα... Μάλλον...

Όταν ένα παιδί 10 χρονών έχει για παιχνίδι του τον θάνατο κάτι φταίει. Αν όχι οι γονείς, μιλάμε για εγκληματία εκ γενετής και άρρωστο μυαλό. 'Οχι, να ΜΗ βγει στην κοινωνία ένα τέτοιο άτομο.

Να με συγχωράτε αλλά όταν ήμουν 10 χρονών δεν έπαιρνα το θάνατο τόσο ελαφριά, ούτε έβρισκα αστείο το να βασανίζω και να σκοτώνω ζώα.
Μιλάμε για ένα άτομο ψυχικά διαταραγμένο που του αξίζει να μπει στον κάδο ανακύκλωσης της κοινωνίας για να μην κλαίνε άλλοι γονείς τα παιδάκια τους αργότερα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-08, 15:54
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό θα το κάνουν ντα... Μάλλον...

Όταν ένα παιδί 10 χρονών έχει για παιχνίδι του τον θάνατο κάτι φταίει. Αν όχι οι γονείς, μιλάμε για εγκληματία εκ γενετής και άρρωστο μυαλό. 'Οχι, να ΜΗ βγει στην κοινωνία ένα τέτοιο άτομο.
Εδώ πλέον Μιχάλη τίθεται ένα άλλο και πολύ πιο σοβαρό ζήτημα νομίζω.
Κατά πόσον ένα τέτοιο αρρωστημένο μυαλό πρέπει να χαίρει το άσυλο της ηλικίας του;
Σαφώς φταίνε οι γονείς για το ανήλικο, σαφώς κάτι δεν πάει καλά. Αλλά τιμωρώντας τους γονείς θα σωθεί η κοινωνία από ένα μελλοντικό εγκληματία;
Τιμωρώντας τον/ην ανήλικο/η θα σωθεί μεγαλώνοντας; Κάτω από ποιες συνθήκες φυλάκισης;
Τίθεται θέμα ψυχιατρικής μέριμνας; κλπ, κλπ.
Σημειωτέον ότι επειδή τυγχάνει να θυμάμαι πώς ήμουν στα 10 μου, κι επειδή επίσης τυγχάνει να έχω τώρα ένα από τα παιδιά μου στα 10... δεν είναι καθόλου "απαίδευτο" και "παιδιάστικο" αυτό που κάνει ένα παιδί σε αυτήν την ηλικία. Προφανώς το παιδί είναι πάντα παιδί, όμως στα 10 γνωρίζει πολύ καλά τι κάνει και γιατί.
Τα παιδιά σήμερα έχουν πολλά ερεθίσματα, έχουν τα μέσα, ωριμάζουν γρηγορότερα.
Η νομοθεσία πού έχει μείνει;...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-08, 15:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά πόσον ένα τέτοιο αρρωστημένο μυαλό πρέπει να χαίρει το άσυλο της ηλικίας του;
Σαφώς φταίνε οι γονείς για το ανήλικο, σαφώς κάτι δεν πάει καλά. Αλλά τιμωρώντας τους γονείς θα σωθεί η κοινωνία από ένα μελλοντικό εγκληματία;
Τιμωρώντας τον/ην ανήλικο/η θα σωθεί μεγαλώνοντας; Κάτω από ποιες συνθήκες φυλάκισης;
Μα δεν διαφωνώ... Ή οι γονείς με τον τρόπο τους μεγαλώνουν έναν εγκληματία και έχουν εμφυσήσει στο μυαλό του αυτό το πράγμα οπότε η λύση είναι απλά η στείρωση ή το παιδί είναι άρωστο και πρέπει να κλειστεί κάπου μέχρι νεωτέρας.
Πάντως αυτό το σύνολο δεν μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερο στην κοινωνία χωρίς να γίνει κάτι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-08, 16:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
ή το παιδί είναι άρωστο και πρέπει να κλειστεί κάπου μέχρι νεωτέρας.
Πάντως αυτό το σύνολο δεν μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερο στην κοινωνία χωρίς να γίνει κάτι.
Οπότε εδώ θέτουμε ζήτημα νομοθεσίας εγκληματικότητας ανηλίκων.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-08, 16:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ελεύθερο το παιδάκι; Μπράβο.

Σε 6-7 χρόνια θα μπει με πολυβόλο στην τάξη του, και θα καθαρίσει καμιά 20ρια, επειδή, αυτό το τέρας κυκλοφορεί ελεύθερο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-08, 18:14
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Παραθέτω μερικές ... ατάκτως ειρημένες σκέψεις μου, προσπαθώντας να "απαντήσω", εν μέρει, σε αρκετές παρατηρήσεις που έγιναν προηγομένως για το θέμα...


Ευθύνη για την ανατροφή και τη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός παιδιού φυσικά και έχουν οι άνθρωποι που το μεγαλώνουν (τις περισσότερες φορές οι γονείς τους)...ως εκ τούτου θωρούνται "αυτουργοί" της όποιας πράξης θα γίνει από το ανήλικο άτομο όπου είναι κηδεμόνες.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε ή είμαστε σε θέση να "σιγουρέψουμε ή βεβαιώσουμε" τα πιθανολογούμενα σενάρια περί εγκληματικότητας για την συγκεκριμένη ή κάθε σχετική περίπτωση...

Συμφωνώ στο ότι " όταν ένα παιδί έχει για παιχνίδι του τον θάνατο κάτι φταίει"

Διαφωνώ στο " μιλάμε για εγκληματία εκ γενετής και άρρωστο μυαλό. 'Οχι, να ΜΗ βγει στην κοινωνία ένα τέτοιο άτομο". Οι εγκληματίες δημιουργούνται και "τρέφονται" στο περιβάλλον όπου ζουν και αναπτύσσονται.
Μπορώ να δεχτώ ότι οι περισσότεροι γονείς έχουν αγνές προθέσεις για τα παιδιά τους, όμως πάμπολλες φορές η δική τους συμπεριφορά έχει αυτά τα αποτελέσματα, τα οποία "εξωτερικεύονται" με τις πράξεις των παιδιών τους...

Ο καθένας και η καθεμία έχει εντελώς ξεχωριστή προσωπικότητα και βιώματα...(επίσης) ως εκ τούτου δεν συγκρίνουμε τον εαυτό μας βάσει του πώς μεγαλώσαμε, τί θα κάναμε ή τι κάναμε εμείς στην τάδε ηλικία γιατί δεν υπάρχει αυτό το "μέτρο" σύγκρισης!

Ούτε γνωρίζει κανείς μας ακριβώς τα βιώματα και την ψυχοσύνθεση του συγκεκριμένου παιδιού για να μπορέσει έτσι και από "απόσταση" να συμπεράνει το οτιδήποτε. Σαφώς και η πράξη είναι κατακριτέα, μπορώ να τη χαρακτηρίσω όπως θέλω και σύμφωνα με ότι εγώ κρίνω και αισθάνομαι (μιλάω για την πράξη)...δεν μπορώ να "αποδώσω" χαρακτηρισμούς, καταδίκες και να κάνω μελλοντικά σενάρια για το ίδιο το παιδί...

Το τί αξίζει για τον καθένα και καθεμία μας..."κάδος ανακύκλωσης" ή δεν ξέρω τί άλλο... πάλι νομίζω, ότι αυτό δεν μπορεί να το πει κανείς, τουλάχιστον με αντικειμενικότητα...

Μπορεί να θεωρούμε τα παιδιά πιο ώριμα σήμερα (και μάλλον έτσι είναι) γιατί τα ερεθίσματα είναι περισσότερα και οι γονείς προσεγγίζουν με άλλο τρόπο (από παλαιότερα) το θέμα της διαπαιδαγώγισής τους, ξεχνάμε όμως ότι η "συναισθηματική" ηλικία του κάθε παιδιού δεν μπορεί να "επιταχυνθεί" και να συμβαδίσει με την βιολογική και νοητική του ηλικία ...Οι συναισθηματικές ανάγκες των παιδιών δεν αλλάζουν είτε έχουν IQ 200 ή 20!

Για μένα το θέμα δεν είναι η νομοθεσία και ο εγκλεισμός του 10χρονου παιδιού σε άσυλο, έτσι ώστε να "γλιτώσει" η κοινωνία...

Νομίζω ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει η συνδρομή ειδικών για να στηρίξουν το παιδί και τους γονείς, να επανεξετάσουν θέματα σχέσεων, συμπεριφορών και επικοινωνίας τους με απώτερο στόχο τη "διόρθωση" λανθασμένων χειρισμών στο θέμα της ανατροφής του παιδιού...(η αναφορά είναι συνοπτική "χωράει" μεγάλη συζήτηση εδώ...)

Γιατί θα πρέπει να "διαβάζω" στο ...μέτωπο αυτού του παιδιού = μελλοντικός εγκληματίας και να μην "διαβάζω: είμαι θυμωμένος, πληγωμένος, το δείχνω με αυτή την ακραία πράξη επιθετικότητας...για να σας προκαλέσω να με προσέξετε και να με αγαπήσετε";
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 07-10-08 στις 18:21
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-08, 19:00
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί θα πρέπει να "διαβάζω" στο ...μέτωπο αυτού του παιδιού = μελλοντικός εγκληματίας και να μην "διαβάζω: είμαι θυμωμένος, πληγωμένος, το δείχνω με αυτή την ακραία πράξη επιθετικότητας...για να σας προκαλέσω να με προσέξετε και να με αγαπήσετε";
Απλουστατα επειδη αν ητανε απλα θυμωμενος και πληγωμενος,δεν θα πηγαινε στην μεση της νυχτας να σκοτωσει αθωα ζωα με τετοια μανια.Αυτην την καραμελα με την αγαπη την ακουμε συνεχεια, ιδιαιτερα οταν συμβαινουν εγκληματα φοβερα...αυτοι οι ανθρωποι γενικως δεν εχουν συναισθηματα, (γεννιουνται ετσι και υπαρχουν αρκετοι)οποτε ο θανατος και η αγαπη και το μισος δεν τους λενε απολυτος τιποτα.Γινονται serial killers απλουστατα επειδη βρισκουν γοητεια στο να βασανιζουν και να σκοτωσουν.
Δεν με ενδιαφερει η ηλικια του, για μενα ειναι αρκετα μεγαλος να πληρωσει γι'αυτο που εκανε.Μονο ο τροπος που το εκανε δειχνει ξεκαθαρα οτι παραεχει εξυπναδα και ητανε γνωστης του τι εκανε.Αυριο θα καθαρισει ανθρωπους και δεν θα τον νοιαζει κιολας.
Η θεση του ειναι σε ψυχιατρειο, αυτο ειναι σιγουρο, και δυστηχως, σε τετοιες περιπτωσεις, οι γονεις δεν ευθυνονται 100%...
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-08, 19:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ένα παιδί μπορείς να αναγνωρίσεις σαν λάθος την έλλειψη κινδύνου, την ανωριμότητα, την ανευθυνότητα...

Σε μία ανάλογη περίπτωση δηλαδή, αυτό το παιδί όταν θα μεγαλώσει και θα ωριμάσει αρκετά για να σκοτώνει ανθρώπους, αρκετά υπεύθυνο για να μην αφήνει ίχνη και με χωρίς την έλλειψη κινδύνου να πιαστεί και να τιμωρηθεί, θα κάνει τον Hannibal από ταινία θρίλερ σκληρή πραγματικότητα...

Και θα βγαίνουν να λένε στα κανάλια... "Από μικρός φαινόντανε! Είχε μπει στο ζωολογικό κήπο και σκότωσε τόσα ζώα!"

Αλλά ξέχασα... Το να σκοτώσεις άνθρωπο έχει μεγαλύτερη πέραση στα ανθρωποφάγα κανάλια! Υψηλότερη θέαση και περισσότερα επεισόδια...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-08, 20:16
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευθύνη για την ανατροφή και τη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός παιδιού φυσικά και έχουν οι άνθρωποι που το μεγαλώνουν (τις περισσότερες φορές οι γονείς τους)...ως εκ τούτου θωρούνται "αυτουργοί" της όποιας πράξης θα γίνει από το ανήλικο άτομο όπου είναι κηδεμόνες.
Με το να μπούνε φυλακή δηλαδή οι γονείς θα καλυτερέψουν τα πράγματα λέμε ε;
Θα γίνουν καλύτεροι άνθρωποι και γονείς, και μέχρι να ξαναβγούν στην κοινωνία θα είναι αγγελούδια, ενώ το "καμάρι" τους θα έχει μεγαλώσει Θεός οίδε πού και θα έχει γίνει κι αυτό καλύτερο.
Ένα παιδί που συστηματοποιημένα μπήκε νύχτα σε ένα ζωολογικό κήπο και σκότωσε αμείλικτα τόσα ζωντανά πλάσματα, θα στεναχωρηθεί πολύ που ο μπαμπάς και η μαμά του έγιναν "ντα" από το νόμο και θα γίνει τύπος και υπογραμμός.
Και για να αναφέρω μέχρι πού μπορεί να φτάσει η διαστροφή ενός 10χρονου, γνωρίζοντας τη νομοθεσία - μας έφαγε η ενημέρωση δα! - θα μπορούσε να το έχει κάνει και επίτηδες για να τους ξεφορτωθεί. Σαν το σεναριάκι με τα παιδάκια στον Καναδά που με το παραμικρό που τα μαλώνανε οι γονείς τους σηκώναν το τηλέφωνο και παίρναν την αστυνομία!

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε ή είμαστε σε θέση να "σιγουρέψουμε ή βεβαιώσουμε" τα πιθανολογούμενα σενάρια περί εγκληματικότητας για την συγκεκριμένη ή κάθε σχετική περίπτωση...
Συμφωνώ στο ότι " όταν ένα παιδί έχει για παιχνίδι του τον θάνατο κάτι φταίει"
"κάτι φταίει" απλώς βρε Κωνσταντίνα μου;
Εδώ μιλάμε για ένα 10χρονο που καταφχαριστιότανε τον πόνο και το αίμα όχι ενός, αλλά ολόκληρης αγέλης ζωντανών πλασμάτων!

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ στο " μιλάμε για εγκληματία εκ γενετής και άρρωστο μυαλό. 'Οχι, να ΜΗ βγει στην κοινωνία ένα τέτοιο άτομο". Οι εγκληματίες δημιουργούνται και "τρέφονται" στο περιβάλλον όπου ζουν και αναπτύσσονται.
Μπορώ να δεχτώ ότι οι περισσότεροι γονείς έχουν αγνές προθέσεις για τα παιδιά τους, όμως πάμπολλες φορές η δική τους συμπεριφορά έχει αυτά τα αποτελέσματα, τα οποία "εξωτερικεύονται" με τις πράξεις των παιδιών τους...
Ο καθένας και η καθεμία έχει εντελώς ξεχωριστή προσωπικότητα και βιώματα...(επίσης) ως εκ τούτου δεν συγκρίνουμε τον εαυτό μας βάσει του πώς μεγαλώσαμε, τί θα κάναμε ή τι κάναμε εμείς στην τάδε ηλικία γιατί δεν υπάρχει αυτό το "μέτρο" σύγκρισης!
Δε συγκρίνουμε το πώς μεγαλώσαμε, συγκρίνουμε το ότι στην ηλικία των 10 ξέραμε τι ακριβώς κάναμε, και σήμερα τα παιδιά ξέρουν πολύ περισσότερο και πολύ πιο συνειδητά. Το άλλοθι "παιδί είναι, δεν πειράζει" ξεπερνάει τα όριά του κι αυτοαναιρείται.

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε γνωρίζει κανείς μας ακριβώς τα βιώματα και την ψυχοσύνθεση του συγκεκριμένου παιδιού για να μπορέσει έτσι και από "απόσταση" να συμπεράνει το οτιδήποτε. Σαφώς και η πράξη είναι κατακριτέα, μπορώ να τη χαρακτηρίσω όπως θέλω και σύμφωνα με ότι εγώ κρίνω και αισθάνομαι (μιλάω για την πράξη)...δεν μπορώ να "αποδώσω" χαρακτηρισμούς, καταδίκες και να κάνω μελλοντικά σενάρια για το ίδιο το παιδί...
Ενώ όλοι οι άλλοι έχουμε μεγαλώσει στα πούπουλα...
Μ' αυτή τη λογική θα έπρεπε να είμαστε ακόμη στην εποχή του ροπάλου.

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να θεωρούμε τα παιδιά πιο ώριμα σήμερα (και μάλλον έτσι είναι) γιατί τα ερεθίσματα είναι περισσότερα και οι γονείς προσεγγίζουν με άλλο τρόπο (από παλαιότερα) το θέμα της διαπαιδαγώγισής τους, ξεχνάμε όμως ότι η "συναισθηματική" ηλικία του κάθε παιδιού δεν μπορεί να "επιταχυνθεί" και να συμβαδίσει με την βιολογική και νοητική του ηλικία ...Οι συναισθηματικές ανάγκες των παιδιών δεν αλλάζουν είτε έχουν IQ 200 ή 20!
Μην τα μπερδεύεις. Δεν είναι τα πάντα τόσο αγγελικά πλασμένα. Και φυσικά ο συναισθηματικός τους κόσμος δεν επιταχύνεται. Γι' αυτό και είναι ανεπίτρεπτο ένα 10χρονο να σκοτώνει ζώα τόσο προμελετημένα κι αμείλικτα, ενώ τα περισσότερα της ηλικίας του κλαίνε ακόμα και για ένα σκοτωμένα μυρμήγκι.

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα το θέμα δεν είναι η νομοθεσία και ο εγκλεισμός του 10χρονου παιδιού σε άσυλο, έτσι ώστε να "γλιτώσει" η κοινωνία...
Αυτό να μου το επαναλάβεις όταν ένα τέτοιο παιδί/άνδρας θα πειράξει το δικό σου παιδί/άνθρωπο, όταν όπως είπε κι ο Στέλιος θα σε πάρουν από το τηλέφωνο του σχολείου του παιδιού σου και θα σου πουν το παιδάκι σας μαχαιρώθηκε ή πυροβολήθηκε από ένα συμμαθητή του... (χτύπα ξύλο)

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει η συνδρομή ειδικών για να στηρίξουν το παιδί και τους γονείς, να επανεξετάσουν θέματα σχέσεων, συμπεριφορών και επικοινωνίας τους με απώτερο στόχο τη "διόρθωση" λανθασμένων χειρισμών στο θέμα της ανατροφής του παιδιού...(η αναφορά είναι συνοπτική "χωράει" μεγάλη συζήτηση εδώ...)
Αφού οι ίδιοι οι γονείς δεν το κατάλαβαν νωρίτερα, πιθανόν η ζημιά που έχει γίνει να είναι ήδη μη αναστρέψιμη.

Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θα πρέπει να "διαβάζω" στο ...μέτωπο αυτού του παιδιού = μελλοντικός εγκληματίας και να μην "διαβάζω: είμαι θυμωμένος, πληγωμένος, το δείχνω με αυτή την ακραία πράξη επιθετικότητας...για να σας προκαλέσω να με προσέξετε και να με αγαπήσετε";
Έλα τώρα!... Με αυτή τη λογική θα είχαμε αλληλοεξοντωθεί ως είδος.
Κοίτα γύρω σου, δες τους φίλους και τους γνωστούς σου. Πόσοι από αυτούς/εμάς κουβαλάμε θυμούς και πίκρες, πληγές και φορτία αβάσταχτα;... Ωραία δικαιολογία λοιπόν. Και φυσικά θα μπορεί να την επαναλαμβάνει κι αργότερα, όταν θα θερίσει κανένα ολόκληρο πανεπιστήμιο. "Δεν αγαπήθηκα αρκετά" θα πει, και δεκάδες μανάδες θα κλαίνε τα παιδιά τους για χάρη του ενός.

Όχι, λοιπόν... προτιμώ να ζήσουν αυτά τα δεκάδες παιδιά, παρά αυτό το ένα...

Φιλικά,
Άννα
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.