Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-06, 16:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πως να βγάλετε διαβατήριο

Το πρωί έχουμε πολύ πρωινό ξύπνημα, το ξυπνητήρι στις 6:30 ώστε στις 7 να είστε πλυμένος ντυμένος να έχει πιει το καφεδάκι σας ή το τακτικό σας πρωινό και να βγείτε από το σπίτι μη ξεχνώντας να έχετε τα εξής εφόδια :

1. Δύο φωτογραφίες ειδικές για διαβατήριο
2. Παράβολα και τις αιτήσεις συμπληρωμένες στην ακρίβεια μαζί με όλα τα σχετικά χαρτιά.
3. Ένα παγούρι νερό ή μια φιάλη νερό σφραγισμένη
4. Κεφτέδες ή σάντουιτς ή μια σαλατούλα ή κανένα αυγουλάκι σφικτό.
5. Μια σοκολάτα ή ένα τσιπς ή άλλο snack
6. Μια ψάθα ή μια κουβέρτα ή μια κουρελού για να την αράξετε στο τμήμα γιατί σιγά μην βρείτε καρέκλα.
7. Κινητό τηλέφωνο με μπαταρία πλήρως φορτισμένη ώστε να μπορείτε από καιρού εις καιρόν να βρίζετε την γυναίκα σας την φίλη σας κλπ για την ιδέα που είχαν να πάτε ταξίδι στο εξωτερικό.
8. Μια σακούλα αεροστεγή, δεν ξέρετε τι μπορεί να σας συμβεί τόσες ώρες.

Αν δεν τα κάνεις αυτά κινδυνεύεις να πεινάσεις να διψάσεις να θέλεις να ... να θες να βρίσεις κοκ.

Πήγαμε λοιπόν στο τμήμα πρωί πρωί με την δροσούλα και κόψαμε το ρημάδι με την σειρά προτεραιότητας, 189 νούμερο, ακόμα δεν είχαν ξεκινήσει, αλλά λες τι στο καλό μια δύο ώρες θα τελειώσεις. Είσαι και παρέα με ένα φίλο σου με τον γιο του, πήρα ένα νούμερο εγώ ένα ο φίλος.
Δυόμισι ώρες μετά εγώ δίνω τα χαρτιά και ο φίλος δίνει τα δικά του και του παιδιού του οπότε ακούμε τον αστυνόμο που είχε αναλάβει τον φίλο να ρωτάει τι είναι αυτό; ένα νούμερο για δύο διαβατήρια;

Ε ναι λέει το παιδί μου είναι 12 ετών τι να το βάλω να πάει μόνος του να παραδώσει τα χαρτιά εγώ του τα δίνω.

Και αυτοί που περιμένουν ρε κύριος τι είναι τα κορόιδα;

Εσύ δηλαδή μου πουλάς ότι προστατεύεις τον κόσμο; τι πιο λογικό από το να βγάλω εγώ το διαβατήριο του παιδιού μου μαζί με το δικό μου.

Κάποιο υπάρχει ένα χαρτί που λέει για κάθε διαβατήριο ένα νούμερο.

Τι λες βρε φίλε εκεί είναι γεμάτο χαρτιά δεν θα έπρεπε αυτό να είναι σε εμφανές σημείο;

Με λίγα λόγια ο φίλος ξανακάθισε στην ουρά για να βγάλει και το άλλο διαβατήριο και τελικά φύγαμε από εκεί το μεσημέρι στις 14:30 από τις 7 το πρωί που πήγαμε.

Αν παρ' όλα αυτά εσείς θέλετε να πάτε στο εξωτερικό, άστε ρε παιδιά, καλή είναι και η Ελλάδα.....

Κύριε Υπουργέ Δημοσίας Τάξεως, Κύριε Υπουργέ Εσωτερικών, Κυρία Υπουργέ Εξωτερικών, τα δικά σας διαβατήρια πως τα βγάλατε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-06, 20:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ μου Στέλιο. Θέλω να ξέρεις οτι το να διαφωνώ μαζί σου δεν είναι η τζούρα μου που έτσι και δεν την πάρω θα τρελλαθώ αλλά τι να κάνω με αυτά που διαβάζω ;

Ενώ γνωρίζεις οτι διαβατήρια παλαιού τύπου δεν θα ισχύουν απο το νέο έτος εσύ φροντίσες να το ανανεώσεις μόλις ένα πρίν λήξουν και γνωρίζοντας οτι αυτό ακριβώς το χρονικό διάστημα η ζήτηση θα είναι πολύ αυξημένη λόγω των διακοπών ! Δηλαδή τι να κάνει η αστυνομία, να ανοίξει 10 επιπλέον τμήματα έκδοσης διαβατηρίων και να περιμένει πότε θα δεήσει ο καθένας να πάει να αλλάξει το έντυπό του ;

Ήμουν απο τους πρώτους που έλαβαν το νέο διαβατήριο, πριν απο 11 μήνες. Δεν ταλαιπωρήθηκα στο ελάχιστο. Μάλιστα οι άνθρωποι μου είπαν εξ'αρχής οτι οι φωτογραφίες που είχα ενδεχομένως να μην είναι οι κατάλληλες και γλίτωσα έγκαιρα την απόρριψη της αίτησης μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-06, 20:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα δεν είναι μόνο η ταλαιπωρία, είναι και η καφρίλα αυτών που σου λένε να πάρεις 2 νούμερα για το αυτονόητο!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-06, 21:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ μου Στέλιο. Θέλω να ξέρεις οτι το να διαφωνώ μαζί σου δεν είναι η τζούρα μου που έτσι και δεν την πάρω θα τρελλαθώ αλλά τι να κάνω με αυτά που διαβάζω ;
Αστα αυτά πειραχτήρι :-)

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ γνωρίζεις οτι διαβατήρια παλαιού τύπου δεν θα ισχύουν απο το νέο έτος
Δηλαδή αν υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να φύγει κανείς μεθαύριο θα πρέπει να το ξεχάσει ή απλά πέρασα απ' έξω και είπα στάσου να βγάλω και ένα διαβατήριο :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-06, 23:48
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Δηλαδή αν υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να φύγει κανείς μεθαύριο θα πρέπει να το ξεχάσει ή απλά πέρασα απ' έξω και είπα στάσου να βγάλω και ένα διαβατήριο :-)
Ακόμα και για αυτό Στέλιο μου η πανταχού παρούσα Ελληνική Αστυνομία έχει προβλέψει, στο βγάζουν σε μια μέρα μόνο που τα δικαιολογητικά πρέπει να τα καταθέσεις στο Α.Τ. Παγκρατίου. Αμέσως, να κατηγορήσετε τους πρέτορες !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-06, 01:15
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 21:16
Φύλο: Άντρας
Φαντάζομαι ότι ο Στέλιος αναφέρεται στο αστυνομικό τμήμα στην Αγ.Λαύρας. Προσωπικά όταν πήγα να βγάλω διαβατήριο ξεμπέρδεψα πολύ σβέλτα (γιατί πήγα μεσημέρι). Τελικά το διαβατήριο νέου τύπου δεν το χρησιμοποιήσα αλλά άκουσα ότι θα ισχύσουν καινούργια κόλπα από 1/1, ξέρει κανείς κάτι; αυτοί που έχουν νέου τύπου πρέπει να κάνουν πάλι την ίδια διαδικασία;

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-06, 09:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και έρχομαι εγώ τώρα και ρωτάω! Που θέλεις να πάς κύριε; Εδώ σε όλη την Ευρώπη ταξιδεύεις με την ταυτότητά σου! Τι δουλειά έχεις εκτός Ευρώπης; Επειδή δηλαδή θέλει να πάει ο Στέλιος στην Αυστραλία για Χριστούγεννα και να τρώει βασιλόπιτα στην παραλία περιτριγυρισμένος από μπικινοφορούσες (και μη) αιθέριες υπάρξεις θα πρέπει η Ελληνική Αστυνομία να τρέχει πανικόβλητη; Οεο;
Εγώ τι να πω ρε παιδιά που πρέπει να έχω διαβατήριο σε ισχύ για να εκδίδω ταυτότητα και το διαβατήριό μου εκδίδεται από την Λευκωσία;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-11, 11:08
Merentith
Guest
 

Η τραγική κατάσταση που περιγράφεις φίλε συνεχίζεται ιδια και απαράλλαχτη και το 2011! Σήμερα πηγα για δευτερη φορά στη αστυνομική διεύθυνση Σερρών( το χωριό μου που απέχει 45χλμ) για να βγάλω διαβατηριο στις 8.10 το πρωι (η υπηρεσία ανοιγει στις 8) και μου είπαν έλα ξανά αυριο γιατί ήδη έχουν δωσει 30 χαρτάκια για να εξυπηρετησουν σημερα! 180χλμ, 90€ (μόνο τα παραβολα και φωτογραφιες,δεν βάζω τις βενζινες στο πάνε-ελα), 3 ωρες χαμενες και τιποτα απ'ολα αυτα δεν πιάνει τόπο στο υπεροχο ελληνικό δημόσιο! 3 μέρες δεν είναι αρκετες ούτε για να καταθεσεις τα χαρτια σου για διαβατηριο! Το "θηρίο" του δημοσίου δεν καταλαβαίνει από τέτοια, το 8ωρο ειναι 8ωρο και έσυ είσαι ένας ακομη άτυχος που έπεσε για άλλη μια φορά στα "νύχια" του...όπως και γω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.