Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-08, 10:49
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry Περί οικονομικής κατάστασης και του λόγου του Πρωθυπουργού στην ΔΕΘ

Τελικα μετα απο Σοβαρο διαβασμα των ΜΜΕ σχετικα με την ομιλια του πρωθυπουργου στο "Βελλιδιο"...Δεν Ξερω αλληθινα ποιους επεισε και ποιους οχι...Ηταν ενας καλος λογος ή προσπαθεια καλου λογου.... Τι τελικα απαντησε;Εγω περιμενα να απαντηση σε Ολα οσα με απασχολουν και με κανουν να χανω την πιστη μου....στην ζωή,στο μελλον των παιδιων μου....απαντηση στην Ακριβια και στο καθημερηνο μου γιγνεστε....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 11:03
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.acrobase.gr/showthread.ph...599#post197599
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-08, 11:05
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτειμω απαντησεις με λογια και οχι με παραμυθια....Η Πολιτικη ειναι η Ζωη μας...και σχολιαζεται με λογια...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-08, 11:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απάντησε :
Παρόλο που η οικονομική μας πολιτική είναι αλάνθαστη, λόγω της διεθνούς συγκυρίας έχουμε κάποια προβληματα στην οικονομία μας οπότε όπως επιβραύνεται όλη η ανθρωπότητα θα επιβαρυνθούμε και εμείς.
Δεν έχουμε κάνει κανένα λάθος, διαφθορά δεν υπάρχει, αν έχετε κάποιο στοιχείο δώστε το στον εισαγγελέα, η χώρα είναι σε τροχιά επιτυχίας και εσείς αφού δεν μπορείτε να αποφύγετε τον βιασμό απολάυστε τον.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-08, 11:14
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι Τρελλα...να εισαι με τον αυτοκρατωρα....και γυμνος τελικα.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορει να τα χρονια μου να ειναι υποδιαιρεση ολων των δικων σας, αλλα κρινω αφελες το σκεπτικο σου, Βαρθολ

Καλως η κακως δε θα περιμενα ουτε θα βασιζομουν ποτε σε λογο-ομιλια Πρωθυπουργου η προεδρου κομματος για να ενημερωθω και να παρω απαντησεις.

Στις ομιλιες δε μιλαει ο ιδιος ο πολιτικος, ουτε οι ιδεολογιες του. Μιλανε οι συγγραφεις της ομιλιας, οι image makers, η στρατηγικη, η ωραιοποιηση

Α, και φυσικα οι υποσχεσεις ειναι κατα κανονα ψεμματα. Αυτο το ακουω απο τοτε που γεννηθηκα, και παρολαυτα ακομη πιστευετε σε αυτες.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-08, 12:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αν κάποιος διαφωνεί στα παρακάτω, καλά θα κάνει κάποιος να του κάνει μάθημα οικονομικών:

Στο τελευταίο διάστημα, ο Κόσμος μπήκε σε μια εξαιρετικά βεβαρημένη περίοδο, γεμάτη αβεβαιότητες και οικονομικούς κλυδωνισμούς. Η χρηματοπιστωτική κρίση στις Ηνωμένες Πολιτείες, η διαρκώς αυξανόμενη ζήτηση, αλλά και τα διεθνή κερδοσκοπικά «παιχνίδια», προκάλεσαν έκρηξη στις διεθνείς τιμές του πετρελαίου, των βασικών τροφίμων, των εμπορευμάτων. Τα προβλήματα, σ’ ολόκληρο τον Κόσμο, ξεπέρασαν τις δυνατότητες των επιμέρους οικονομιών:

- Οι ρυθμοί ανάπτυξης μειώνονται,

- η οικονομική δραστηριότητα συμπιέζεται,

- η ακρίβεια εξελίσσεται σε μείζον κοινωνικό ζήτημα.

Μεγάλοι διεθνείς οικονομικοί οργανισμοί διαψεύστηκαν στις εκτιμήσεις τους. Η Ε. Επιτροπή αναθεώρησε προς το δυσμενέστερο, δύο φορές, τις προβλέψεις της για την ανάπτυξη στην Ευρωζώνη. Τα έως τώρα αποτελέσματα, όμως, ήταν ακόμη χαμηλότερα. Ο μέσος ρυθμός της ανάπτυξής της, από 2,8% το 2006, συρρικνώθηκε στο μισό, ενώ οι πιο ισχυρές οικονομίες (Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία) κατέγραψαν, το τελευταίο τρίμηνο, αρνητικά πρόσημα. Είχαν, δηλαδή, αναπτυξιακή υποχώρηση. Ο μέσος πληθωρισμός στην Ευρωζώνη, από το 1,8%, τον Ιούλιο του 2007, εκτινάχθηκε στο 4%, σε ένα χρόνο. Υπερδιπλασιάστηκε και κατέγραψε ιστορικό ρεκόρ, από τη σύσταση της ΟΝΕ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-08, 12:43
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδη λεει αληθεια....Να το πω στον Βαγγελη να σκαση....απο το κακο του....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-08, 12:44
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το 'χω ξαναπεί, κάποτε είχαμε κρεμασμένο στη κουζίνα ένα δικτυωτό φανάρι, για τα ευπαθή φαγώσιμα, να τα προστατεύονται κι΄από τις μύγες… Τότε δεν είχε εφευρεθεί το ντι ντι τι… Και στο μπάλικο υπήρχαν δυό ειδών τυριά, φέτα και κεφαλίσιο, το πολύ και κασέρι… Σήμερα έχουμε ψυγείο και καταψύκτη και στη βιτρίνα του σουπερμάρκετ μοστράρουν δεκάδες ειδών τυριά… Τότε είχαμε -όχι όλοι- ένα ραδιοφωνάκι, σήμερα οι πάντες τηλεόραση -αρκετοί, πλάσμα- τότε δεν είχαμε τηλέφωνο, τώρα πλημμυρίσαμε κινητά που μιλάνε, αποθηκεύουν μηνύματα, τραγουδάνε, φωτογραφίζουν, βιντεοσκοπούν, ακόμη και κάνουν ανθρώπους να πηδήσουν από το μπαλκόνι…
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη λεει αληθεια....Να το πω στον Βαγγελη να σκαση....απο το κακο του....
Δεν ξέρω τι λέει Γιώργο, αλλά δυστυχώς την δεδομένη στιγμή, παρόμοιες καταστάσεις ζει όλος ο δυτικός κόσμος.

Δεν δίνω άλλοθι σε κανένα, δεν γουστάρω κανέναν, περνάω δύσκολα όπως όλοι μας, δεν είμαι το λαμόγιο, ούτε απ αυτούς που τρώνε. Το να αρνηθώ τους οικονομικούς παραλογισμούς που δυστυχώς ζει ο δυτικός κόσμος (και μαζί δεκάδες κράτη του τρίτου κόσμου), με την παγκοσμιοποιημένη αισχροκέρδεια των πετρελαιάδων, που κρατούνε όμηρο, τις οικονομίες της δύσης, θα ήταν τύφλωση, που ακόμα σε ένα παροπλισμένο οικονομολόγο, θα ήταν ανεπίτρεπτη.

Σαφώς και θα ήθελα λύσεις και όχι λόγια, στην κερδοσκοπία, στην φοροδιαφυγή, στην ελάφρυνση των αδυνάτων, την δραστική μείωση της γραφειοκρατίας, το άνοιγμα όλων των επαγγελμάτων, στο ξεκίνημα μια νέας οικονομικής δραστηριότητας χωρίς να σου ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια και να σε κάνουν να μετανοιώνεις που γεννήθηκες στην χώρα αυτή.

Σαφώς και θα ήθελα, το σεμνά και ταπεινά να έχει εφαρμογή ΣΕ ΟΛΟΥΣ και σε όποιο τσογλάνι υπάρχει έστω και υποψία για λοβιτούρες, να βγαίνει εκτός μέχρι να υπάρχει δικαστική έρευνα.

Σαφώς και θα ήθελα υπηρεσίες υγείας και πρόνοιας, που να σου προσφέρουν την σιγουριά ότι είσαι σε καλά χέρια.

Σαφώς και θα ήθελα πολλά ακόμα δίκαα αιτήματα, των χαμηλοσυνταξιούχων, που βιώνουν με τον χειρότερη τρόπο και πληρώνουν αυτοί το τίμημα της διεθνούς οικονομική ύφεσης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-08, 13:20
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος διαφωνεί στα παρακάτω, καλά θα κάνει κάποιος να του κάνει μάθημα οικονομικών:

Και εμείς οι έλληνες βρήκαμε τήν λύση και το αντίδοτο.
Αύξηση φόρων,αύξηση φορων ,αύξηση φόρων,αύξησ.............

Είμαστε φοβεροί πρέπει να μεας δώσουν βραβείο Νόμπελ Βλακεί......μπαρδόν Οικοναμικών επιστημών.

Αλήθεια βρέ παιδια χθές το μεσημέρι ποιόν κηδέυανε και είχαν όλοι κάτι μούρες μακρύτερες και τών μουλαριών,Εγώ πάντως έψαχνα μέσα στα λουλούδια για το φέρετρο του πεφιλημένου νεκρού αλλά δέν κατώρθωσα να το βρώ.

τσκ,τσκ.τσκ περίεργα πράγματα

Φιλικά
Fazer6...... μπαρδόν
Ενας φοροφυγάς.
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-08, 19:34
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα μετα απο Σοβαρο διαβασμα των ΜΜΕ σχετικα με την ομιλια του πρωθυπουργου στο "Βελλιδιο"...Δεν Ξερω αλληθινα ποιους επεισε και ποιους οχι...Ηταν ενας καλος λογος ή προσπαθεια καλου λογου.... Τι τελικα απαντησε;Εγω περιμενα να απαντηση σε Ολα οσα με απασχολουν και με κανουν να χανω την πιστη μου....στην ζωή,στο μελλον των παιδιων μου....απαντηση στην Ακριβια και στο καθημερηνο μου γιγνεστε....
Το ίδιο CD ειχαν βάλει, απο πέρυσι,πρόπερσι.
Πλέον οι ομιλίες του Πρωθυπουργού μας μοιάζουν play back.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-08, 09:58
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην παλιά καλή Δημοκρατία της Γερμανίας, ήταν αδύνατον για το ίδιο άτομο να συνδυάσει τρία γνωρίσματα: πεποίθηση (πίστη στην επίσημη ιδεολογία), ευφυΐα και εντιμότητα. Εάν πίστευες και ήσουν ευφυής, δεν ήσουν έντιμος. Εάν ήσουν ευφυής και έντιμος, δεν ήσουν πιστός. Εάν ήσουν πιστός και έντιμος, δεν ήσουν ευφυής.
----------------------------------------------------------------------------
Τι να προσθεσω...τωρα που αρχιζη να Ισχυη και στην Ελλαδιτσα μας....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-08, 19:38
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
παντως ακουγωντας τους πολιτικους ανεξαρτητου κομματος εχω κανει ενεργειες αν και εχω γεννηθει στην Αθηνα να γραψουν στην ταυτοτητα μου οτι εχω γεννηθει στην
Μαλακασα ωστε να λεω με υπερηφανεια οτι ειμαι Μαλακασιανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-08, 20:58
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι λέει Γιώργο, αλλά δυστυχώς την δεδομένη στιγμή, παρόμοιες καταστάσεις ζει όλος ο δυτικός κόσμος.
Τα χρηματιστήρια πάνε μία πάνω και μία κάτω. Αυτό είναι γνωστό. Το θέμα είναι όταν η αγορά πλημμύριζε από λεφτά πριν από 2-3 χρόνια αν κάναμε τις σωστές ενέργειες (όπως πχ γνωστός υπουργός) ώστε να επωφεληθούμε και να πάμε μπροστά, ατόμικά αλλά και εθνικά.

Επιπλέον, είναι αστείο να λέμε όταν η οικονομία πάει καλά οτι η κυβέρνηση έκανε το θαύμα της και όταν η οικονομία πάει άσχημα οτι η κυβέρνηση είναι άμοιρη ευθυνών. Είναι γνωστό οτι ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται και είναι επίσης σαφές οτι όλοι μας καταλαβαίνουμε, λιγότερο ή περισσότερο, κάποιες πτυχές της διεθνής συγκυρίας και κρίνουμε την κυβέρνηση μέσα στο πλαίσιο αυτό.

Θα μπορούσα να κάνω πάρα πολλά σχόλια πάνω στην οικονομική πολιτική της κυβέρνησης (πχ η βλακώδης φορολογία των μετοχών που θα ενοχλήσει όλους τους κακομοίρηδες μικρομετόχους και θα στείλει όλους τους μεγαλομετόχους στο Λουξεμβούργο ή στη Ζυρίχη). Τελικά, όμως, νομίζω οτι αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι η αίσθηση διάχυτης ηθικής παρακμής.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Όπως έλεγε στην "Καθημερινή" ο Παπαχελάς, θα έπρεπε να βάλουν τους πολιτικούς σε ένα δωμάτιο με δύο πινακίδες : "απο εδώ για το πάρτυ" και "απο εδώ για την πολιτική" και να τους αφήσουμε να διαλέξουν.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.