Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-06, 09:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τα εισιτήρια για την Ακρόπολη

ΟΙ τιμές εισιτηρίων για την Ακρόπολη μαζί με την επισκεψη στο Μουσείο και την αρχαία αγορά είναι :

Τιμές εισιτηρίων

Γενική είσοδος € 12
Μειωμένο εισιτήριο € 6
Δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου φοιτητές Α.Ε.Ι ή ισοτίμων σχολών χωρών εκτός Ε.Ε., με την επίδειξη της φοιτητικής τους ταυτότητας

πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. άνω των 65 ετών, με την επίδειξη Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου

οι συμμετέχοντες σε διεθνή συνέδρια, μετά από έγκριση του Γενικού Διευθυντού Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς

συνοδοί γονείς στις εκπαιδευτικές επισκέψεις των σχολείων Α΄βάθμιας εκπαίδευσης

οι συμμετέχοντες στα προγράμματα εκδρομών που διοργανώνει ο Οργανισμός Εργατικής Εστίας
Ελεύθερη είσοδος τα μέλη του Ελληνικού Κοινοβουλίου

νέοι ηλικίας έως 19 ετών με την επίδειξη της Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου

φοιτητές των Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων σχολών χωρών της Ε.Ε., καθώς και των Σχολών Ξεναγών με την επίδειξη της φοιτητικής τους ταυτότητας

οι υπηρετούντες τη στρατιωτική τους θητεία με την επίδειξη υπηρεσιακής ταυτότητας

υπάλληλοι του ΥΠΠΟ, του ΤΑΠΑ, του ΤΔΠΕΑΕ και του ΟΠΕΠ, με την επίδειξη της υπηρεσιακής τους ταυτότητας

κάτοχοι ειδικής ταυτότητας-μέλους ICOM-ICOMOS

ξεναγοί με την επίδειξη ταυτότητας του Υπουργείου Ανάπτυξης

συνοδοί εκπαιδευτικοί στις επισκέψεις σχολείων και ιδρυμάτων της Α΄βάθμιας, Β΄βάθμιας και Γ΄βάθμιας εκπαίδευσης

δημοσιογράφοι με την επίδειξη ταυτότητας ΕΣΗΕΑ
μέλη Εταιριών και Συλλόγων Φίλων Μουσείων και Αρχαιολογικών Χώρων, με την επίδειξη κάρτας-μέλους

επίσημοι φιλοξενούμενοι του Ελληνικού Δημοσίου, μετά από έγκριση του Γενικού Διευθυντού Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς

συνοδοί τυφλών και ατόμων με κινητικά προβλήματα

κάτοχοι δελτίου ελεύθερης εισόδου

κάτοχοι της "Κάρτας Πολιτισμού"

Ημέρες ελεύθερης εισόδου για όλους τους επισκέπτες
οι Κυριακές κατά το διάστημα από 1 Νοεμβρίου έως 31 Μαρτίου

η πρώτη Κυριακή κάθε μήνα, πλην των μηνών Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου (όταν η πρώτη Κυριακή είναι αργία, ως ημέρα εισόδου καθορίζεται η δεύτερη Κυριακή κ.ο.κ.)

οι επίσημες αργίες του Κράτους

6 Μαρτίου (μνήμη Μελίνας Μερκούρη)

18 Απριλίου (Διεθνής Ημέρα Μνημείων)

18 Μαϊου (Διεθνής Ημέρα Μουσείων)

5 Ιουνίου (Παγκόσμιος Ημέρα Περιβάλλοντος)

το τελευταίο Σαββατοκύριακο Σεπτεμβρίου κάθε έτους (Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-06, 09:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τώρα θα μου πείτε σιγά μην ανέβω την ακρόπολη, εγω θα σας αντιπρότεινα να πάτε να δείτε και την πορεία των αναστηλώσεων, αξίζει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-06, 11:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να παμε ολοι μαζι... αλλιως δεν προκειται να παω και ναι, αυτο ειναι απειλη :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-06, 11:19
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
πληγές!

δεν ξέρω γιατί αλλά όταν ήμουν Γυμνασιόπαιδο συνήθιζα μέ ένα πολύ καλό φιλαράκι να πηγαίνω κάθε Κυριακή βόλτα στην Ακρόπολη.
Τότε μάλιστα επιτρεπόταν να ανέβεις και τις σκάλες λίγο πριν την είσοδο στον Παρθενώνα..

Το φιλαράκι ήταν απίστευτα αρχαιολάτρης και μου εξιστορούσε πολλά από την Ελληνική Αρχαιότητα και "μυστικά" της Ακρόπολης (ξέρετε ότι υπάρχουν τουλάχιστον τρεις κρυμμένες πόρτες (κλεισμένες φυσικα στα σύγχρονα χρόνια) που επικοινωνεί η Ακρόπολη με την Πλάκα,την Αρχαία Αγορά κτλ..

Αργότερα βγήκε αυτός ο κανονισμός που έλεγε ότι το εισητήρια εισόδου θα χρεώνονται ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!.. Παρότι υπήρχαν και τότε ημερολογιακές εξαιρέσεις (όπως αναφέρονται και στο σχετικό Δελτίο Τύπου) ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΑ!...

Και ερωτώ;
Είναι ή δεν είναι φυσική κληρονομιά όλων των κατοίκων αυτής της χώρας οι αρχαιολογικοί τόποι;. Φορολογούμαστε (ούτως ή άλλως) όλοι ; Τότε γιατί πρέπει να (ξανά)πληρώνω; Μάλλον καλύτερα να το θέσω έτσι:
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΟΥ;

Φανταστείτε ας πούμε ότι ο Ίκτίνος και ο Καλλικράτης ζουν και χτίζουν κάτι super duper Σήμερα.. Θα το κάνουν για το έθνος,τον πολιτισμό ή οποιοδήποτε ευγενικό σκοπό και δεν θα θέλουν φυσικά να χρεώσουν περισσότερο τους συμπολίτες τους! Αντίθετα θα θέλουν το έργο τους να το "χαρούν" όλοι χωρίς οικονομικές επιβαρύνσεις.

Θα μου πείτε ότι αυτό όμως θέλει συντήρηση και όσο να'ναι έχει και τα έξοδά του (φύλακες, προστασία κτλ)..

Ναι συμφωνώ ΑΛΛΑ:
α) τόσα χρόνια (μέχρι που φτιάχτηκε ο κανονισμός) πώς τα βγάζανε πέρα;
β) λίγα μαζεύονται από τους τουρίστες;
γ) το ξανάγραψα : ΠΛΗΡΩΝΩ ΗΔΗ ΤΟΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ!..

Και η λογικής της για μένα αδικαιολόγητης χρέωσης επεκτείνεται ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ. αυτο και αν είναι φυσική κληρονομιά.. Η θάλασσα ήταν, είναι και θα είναι πάντα εκεί. Εγώ γεννήθηκα πάνω της. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΑΞΩ 1 ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ;;;;..
Να την προσέχω ναι, να την προστατεύω ναι.. Αλλά να πληρώνω ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;.. Τα εισητήρια πρέπει να επιβαρύνουν τους τουρίστες!.. Έχουμε πολλούς Δόξα Τω Θεώ! Γιατί να νιώθω και εγώ τουρίστας στη χώρα μου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-06, 11:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να δεις που σε λίγο καιρό θα βλέπεις και πανό με διαφημίσεις να κρύβουν τα έργα που αναστηλώνονται!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-06, 12:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ερωτώ;
Είναι ή δεν είναι φυσική κληρονομιά όλων των κατοίκων αυτής της χώρας οι αρχαιολογικοί τόποι;. Φορολογούμαστε (ούτως ή άλλως) όλοι ; Τότε γιατί πρέπει να (ξανά)πληρώνω; Μάλλον καλύτερα να το θέσω έτσι:
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΟΥ;
Δεν νομίζω ότι κανένα υπουργείο Πολιτισμού θα ήθελε να βάλει εισιτήριο στους αρχαιολογικούς χώρους και φυσικά ποτέ δεν το έκανε.

Αν θυμάμαι καλά το 1983-4 η τότε ΕΟΚ μας ζήτηση ή να καταργήσουμε το δωρεάν στους Έλληνες ή όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες να μην πληρώνουν εισιτήριο. Η τότε ΥΠΠΟ Μελίνα (αν δεν κάνω χρονικό λάθος), και μεταξύ μας καλά έκανε, είπε ότι δεν είναι δυνατόν να βλέπουν τα μνημεία μας στο τσάμπα, όταν εμείς στο Λούβρο και στο Βρετανικό Μουσείο, πληρώνουμε για να δούμε τα κλεμμένα δικά μας αριστουργήματα.

Προσωπικά θεωρώ την απόφαση, μέσα στο πλαίσιο αυτό, σωστή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-06, 13:13
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά υπάρχουν τόσες πολλές ελεύθερες ημέρες που στην τελική μπορούμε να πηγαίνουμε τότε αν θέλουμε.
Όσο για τις παραλίες, αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα που πρέπει κάποια στιγμή να μπεί σαν θέμα, το οποίο όμως δεν έχει θέση σε αυτό το thread.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-06, 15:04
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι κανένα υπουργείο Πολιτισμού θα ήθελε τσάμπα, όταν εμείς στο Λούβρο και στο Βρετανικό Μουσείο, πληρώνουμε για να δούμε τα κλεμμένα δικά μας αριστουργήματα.
Δεν ξέρω για το Λούβρο αλλά στο Βρετανικό Μουσείο η είσοδος είναι δωρεάν. Η γνώμη μου είναι οτι για τους πολίτες της Ε.Ε. η είσοδος στην Ακρόπολη πρέπει και επιβάλλεται να είναι δωρεάν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-06, 15:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο Λούβρο δεν είναι δωρεάν και έχει νομίζω και αρκετά υψηλή τιμή ανάλογα σε ποιές πτέρυγες θα πας.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.