Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-06, 10:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Υπάρχει ανισορροπία μεταξύ επαγγελματικής και προσωπικής ζωής;

Διαβάσα στην Καθημερινή ένα άρθρο έρευνα, σε διάφορες χώρες, για την ανισορροπία μεταξύ επαγγελματικής και προσωπικής ζωής που επηρεάζει την υγεία και την οικογένεια.

Ας δούμε λίγα αποσπάσματα :

Διεθνής έρευνα σε 24 χώρες ανά τον κόσμο δείχνει ότι η πλειονότητα του εργαζόμενου πληθυσμού (69%) δηλώνει ότι δεν βιώνει ικανοποιητική ισορροπία μεταξύ επαγγελματικής και προσωπικής ζωής, ενώ ο μισός πληθυσμός (49%) αισθάνονται ότι αυτή η «ανισορροπία» τους επηρεάζει προσωπικά: η προσωπική υγεία και η σχέση με την οικογένεια ή/και τον σύντροφο είναι οι δύο τομείς που επηρεάζονται αρνητικά από την έλλειψη “work-life balance” (ορολογία που τείνει να χρησιμοποιείται διεθνώς).

Η έρευνα έδειξε επίσης ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ χωρών ως προς το πώς αισθάνονται οι εργαζόμενοι πάνω στο θέμα της ισορροπίας μεταξύ επαγγελματικής και προσωπικής ζωής. Φαίνεται ότι πολύ λίγες χώρες (όπως η Ολλανδία, η Ρουμανία, και η Ιρλανδία) εμφανίζουν κάτω από το 50% των εργαζόμενων να παραπονιούνται για έλλειψη “worklife balance”. Αντίθετα, οι χώρες με το μεγαλύτερο πρόβλημα φαίνεται ότι είναι το Μεξικό, η Ρωσία και η Ιαπωνία.

Για τις περισσότερες χώρες, το κύριο αίτιο αυτής της ανισότητας μεταξύ εργασίας και λοιπών τομέων ζωής είναι τα ωράρια εργασίας, κάτι που αναφέρθηκε ως πρόβλημα από το 62% των ερευνωμένων. Σε κάποιες χώρες, όπως η Αυστραλία, η Ελλάδα, η Ισπανία και η Αγγλία, περισσότερο από το 80% του εργαζόμενου πληθυσμού θεωρεί τις υπερβολικές ώρες εργασίας ως τον βασικό λόγο για την ανισορροπία που βιώνει μεταξύ εργασιακής και προσωπικής ζωής.

Λόγω της σημαντικότητας του προβλήματος, περισσότεροι από τους μισούς εργαζόμενους (55%) ανά τον κόσμο δηλώνουν ότι μέσα στα τελευταία δύο χρόνια έχουν κάνει κάποιες ενέργειες για να βελτιώσουν την κατάσταση της ζωής τους. Ένας στους τρεις (33%), ποσοστό που αναλογεί στο 19% του συνολικού αριθμού εργαζομένων ανά τον κόσμο, δηλώνουν ότι εγκατέλειψαν την δουλειά τους ή άλλαξαν δουλειά προκειμένου να ανακτήσουν ισορροπία στην προσωπική και οικογενειακή ζωή τους, και το μεγαλύτερο ποσοστό από την άποψη αυτή εμφανίζεται στην Ισπανία (55%), ενώ το χαμηλότερο εμφανίζεται στην Γερμανία (15%).

Η λύση του προβλήματος για μια μεγάλη αναλογία εργαζομένων έρχεται από την αναζήτηση πιο ευέλικτου ωραρίου (60%), ή της δυνατότητας να εργάζονται εντός σπιτιού κάποιες ή όλες τις ώρες εργασίας (42%). Η άποψη αυτή εμφανίζεται ιδιαίτερα ισχυρή στην Ταϊλάνδη, με 90% των εργαζομένων να επιδιώκουν πιο ευέλικτα ωράρια και 74% να αναζητούν εργασία που μπορούν να κάνουν από το σπίτι τους.

Περίπου οι μισοί ερευνώμενοι ανά τον κόσμο (54%) πιστεύουν ότι η Κυβέρνηση του Κράτους τους θα πρέπει να μεριμνήσει ώστε οι εργαζόμενοι πολίτες τους να βελτιώσουν την ισορροπία μεταξύ της επαγγελματικής και της προσωπικής τους ζωής. Η άποψη αυτή εκφράζεται ισχυρότερα στην Ελλάδα, στην Ισπανία, στην Βραζιλία και στην Ταϊλάνδη, όπου πάνω από το 80% των πολιτών επιθυμεί την Κρατική παρέμβαση σε αυτόν τον τομέα

Πλήρες άρθρο στην Καθημερινή

Εσείς πόσο, από τον ημερήσιο χρόνο σας, τον αφιερώνετε σε σας και στους δικούς σας; Πόσο όργανα είστε της λογικής ζούμε για να δουλεύουμε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-06, 11:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αφου το κρατος ειναι αυτο που θελει να δουλευουμε οσο γινεται περισσοτερο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-06, 11:26
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υποθέτω ότι μιλάμε για τους ιδιωτικούς υπάλληλους έτσι; Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχουν πρόβλημα οι δημόσιοι που είναι ζήτημα αν δουλεύουν και το 40άωρό τους. Το όνειρο ενός ιδιωτικού υπάλληλου είναι να βρεί μία δουλειά που να παίρνει αρκετά λεφτά για να ζεί με 8άωρο πενθήμερο.
Προσωπικά δουλεύω περίπου 50 - 60 ώρες την εβδομάδα με το ρεκόρ μου να είναι κάπου στις 100 όταν έχω μεγάλο φόρτο εργασίας. Η γυναίκα μου δουλεύει σταθερά από 57 εώς 65 ενώ τις μέρες των εορτών είναι στάνταρ πάνω από 80.
Κανείς από τους δύο μας όμως δεν είναι υπάλληλος.
Όσο πιό ποιοτική θέλεις τη ζωή που σου απομένει στο σπίτι τόσο πιό λίγη πρέπει να είναι τελικά.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-06, 12:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχήν πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε με τον όρο ισσοροπία στην επαγγελματική - οικογενειακή ζωή.
Πιστεύω ότι σημαντικότερος παράγοντας είναι το αν σου αρέσει η εργασία σου (θεωρώ δεδομένο ότι η οικογένειά σου σου αρέσει) έτσι ώστε να γυρίζεις στο σπίτι σου με καλή ψυχολογία.
Αν αυτό που κάνεις στην δουλειά σου σε εξοντώνει ψυχολογικά (και ίσως σωματικά) δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει αυτή η ισοροπία.
Σίγουρα υπάρχει και μια ισσοροπημένη σχέση μεταξύ ωρών εργασίας και ωρών στην οικογένεια ώστε να μπορέσεις να επιτύχεις αυτήν την ισσοροπία.
Πιστέυω ότι το 8ωρο είναι μια λογική σχέση, και αν κάποιος εργοδότης θα ήθελε να σε απασχολήσει περισσότερο μια μερα , πέραν των αυξημένων αποδοχών για τις υπερωρίες θα έπρεπε να σου δίνει άδεια τον χρόνο που σε απασχόλησε παραπάνω αλλά μέσα στην ίδια την εβδομάδα που έγινε η υπερωριακή απασχόληση ώστε να μην ξεφύγει η κατάσταση.
Προσωπικά δουλεύω 37 ώρες την εβδομάδα σαν υπάλληλος και 15 ώρες σαν ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή 52 ώρες σαν σύνολο.
Η άποψη μου δεν είναι ζούμε για να δουλεύουμε αλλά ζούμε για να δημιουργούμε και να γινόμαστε πιο σοφοί και πιο τέλειοι προσφέροντας ταυτόχρονα και στην κοινωνία και σε αυτούς που οφείλουμε. Μέσα από τα παραπάνω οδηγούμαστε και στην ευτυχία.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-06, 22:35
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατάρα...εγώ και στο σπίτι ανοίγω το φορητό, συνδέομαι με VPN στο γραφείο και γράφω ή απαντάω σε e-mail....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.