Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-06, 15:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Απόρριψη προϊόντων

Απόρριψη προϊόντων ως μη κατάλληλων για ανθρώπινη κατανάλωση
Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, από τα μέσα Ιουνίου έως και σήμερα, απορρίφθηκαν κατά την εισαγωγή τους ως μη κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση, τα εξής προϊόντα φυτικής και ζωικής προέλευσης:

· 250.000 κιλά κατεψυγμένες σαρδέλες από Μαρόκο, λόγω μη ταυτοποίησης του προϊόντος.

· 82.418 κιλά συνολικά (αφορά απόρριψη τεσσάρων διαφορετικών φορτίων), φιλέτα κατεψυγμένων ψαριών από Κίνα, λόγω αυξημένης περιεκτικότητας σε πολυφωσφορικά άλατα.

· 25.440 κιλά κοτόπουλα (ολόκληρα) κατεψυγμένα από Αργεντινή, λόγω μη ταυτοποίησης του προϊόντος.

· 16.320 κιλά κονσέρβες ψαριών από Ταϊλάνδη, λόγω μη ταυτοποίησης του προϊόντος.

· 9.000 κιλά κατεψυγμένες σουπιές από Ινδία, λόγω ανίχνευσης καδμίου πέραν του επιτρεπόμενου ορίου.

· 6.600 κιλά φιλέτα κατεψυγμένων ψαριών από Ινδονησία, λόγω ανίχνευσης υδραργύρου πέραν του επιτρεπόμενου ορίου.

· 48 κιλά ψάρια αποξηραμένα από Σρι-Λάνκα, λόγω απουσίας υγειονομικού πιστοποιητικού.

· 32 κιλά μαλάκια νωπά από Κίνα, λόγω αλλοίωσης των οργανοληπτικών χαρακτηριστικών.

· 94 κιλά σαλιγκάρια νωπά από Νιγηρία, λόγω αλλοίωσης των οργανοληπτικών χαρακτηριστικών.

· 6 κιλά κονσέρβες ψαριών από Χιλή, λόγω απουσίας υγειονομικού πιστοποιητικού.

· 100.000 κιλά κρεμμύδια ξερά από Ινδία, λόγω μυκητολογικών προσβολών.

· 73.307 κιλά αμυγδαλόψιχα από Η.Π.Α., (αφορά απόρριψη τεσσάρων διαφορετικών φορτίων), λόγω αυξημένης περιεκτικότητας αφλατοξινών.

· 69.510 κιλά συνολικά (αφορά απόρριψη τριών διαφορετικών φορτίων), από Τουρκία, λόγω ανίχνευσης παθογόνου καραντίνας.

· 14.000 κιλά πατάτες από Συρία, λόγω μεγέθους φύτρων μεγαλύτερων του κανονικού.

· 25.000 κιλά φιστίκια με κέλυφος από Αργεντινή, λόγω αυξημένης περιεκτικότητας αφλατοξινών.

· 21.000 κιλά αγγουράκια νωπά για βιομηχανική χρήση από Τουρκία, λόγω ελλιπούς σήμανσης και σήψης του φορτίου σε ποσοστό μεγαλύτερο του κανονικού.

· 20.030 κιλά άφρυκτου καφέ από Βιετνάμ, λόγω παρουσίας μελανών και εντομότρητων κόκκων και ξένων σωμάτων
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-06, 15:55
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συγνώμη τι σχέση έχει το θέμα με την οικολογία?

συγνώμη τι σχέση έχει το θέμα με την οικολογία?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-06, 16:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μη ταυτοποίησης του προϊόντος... Καλά οι κονσέρβες αλλά προσπάθησαν να μας πουλήσουν κάτι που δεν είναι κοτόπουλο για κοτόπουλο; Και οι φύτρες στις πατάτες... Δεν μπορούσαν να κόψουν την πατατιά πριν τις εισάγουν;
Για να πούμε όμως τα πράγματα με το όνομά τους, πολλά πράγματα συμβαίνουν λόγω της μεταφορικής εταιρίας. Αν για κάποιο λόγο αργήσει ΠΟΛΥ κάποιο προϊόν ενδέχεται να αλλοιωθεί. Οι πατάτες να φυτρώσουν, τα ψάρια να μυρίσουν, κλπ. Πολλές φορές μάλιστα βάζουν το δαχτυλάκι τους οι τελωνιακοί ώστε να μείνουν στη ζέστη ευπαθή φορτία και να καταστραφούν γιατί πήραν ένα δωράκι από τον ανταγωνιστή αυτού που κάνει την εισαγωγή. Υπάρχουν κάποια προϊόντα τα οποία ελέγχονται από τοπικές "μαφίες" όπως συνηθίζουμε να τις ονομάζουμε στο εμπόριο, οι οποίες φυσικά έχουν χώσει όλο το χέρι στο βάζο με το μέλι και δεν δέχονται παράπλευρα "δαχτυλάκια" να τους το "κλέβουν".
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-06, 16:52
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και σας τρομάζουν αυτά?

Πριν 3 -4 χρόνια κατανάλωσα κατεψιγμένο γνωστής εταιρίας.
Αποτέλεσμα 1 εβδομαδα στο Νοσοκομείο, από τι συμφωνα με το δείγμα που κατάθεσα στην εισαγγελία είχε ένα μικρόβιο διότι ο χώρος σφαγής και τυποιποίησης ήταν κοινός (το ήξεραν) και ένα μικρόβιακι <<πέρασε>>,
αποτέλεσμα, χάλασα 1.000.000 Δρχ και τον μεταβολισμό μου, τι έπαθε η εταιρία
καλά είναι σας χαιρετάει, δεν έγινε τίποτα από την ειαγκελία, ούτε από την Γραματεία καταναλωτή, ούτε από τις διάφορες οργανώσεις , ούτε καν από τα κανάλια ......
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-06, 17:30
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
αποτέλεσμα, χάλασα 1.000.000 Δρχ και τον μεταβολισμό μου, τι έπαθε η εταιρία
καλά είναι σας χαιρετάει, δεν έγινε τίποτα από την ειαγκελία, ούτε από την Γραματεία καταναλωτή, ούτε από τις διάφορες οργανώσεις , ούτε καν από τα κανάλια ......
Αυτό μου φαίνεται περίεργο. Τυχαίως έχω παραβρεθεί σε σχετικά δικαστήρια και ακόμη και σε περιπτώσεις που ήταν φανερό ότι η υπόθεση ήταν στημένη και ότι ο "δήθεν" παθών έλεγε ψέμματα, και στο ποινικό δικαστήιο υπήρξαν καταδίκες και στο αστικό δόθηκαν μεγάλες αποζημιώσεις.

Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-06, 17:41
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
το grosso κόλπο έχει να κάνει με την έδρα της εταιρίας....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.