Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γιαγιά, οι άγγελοι έχουν φτερά;

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ

Το Σάββατο, 12/7/2008, πηγαίνοντας για μπάνιο, στη Σκύρο, βρέθηκα μπροστά σε μιά εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη, διαπιστώνοντας οτι το σύννεφο στο βάθος δεν ήταν ακριβώς σύννεφο, αλλά πυκνός καπνός.
Ηταν καπνός από μεγάλη φωτιά στο πευκοδάσος που κάλυπτε το βόρειο κομμάτι του μικρού νησιού.
Και ήταν μεγάλη η φωτιά γιατί λίγα λεπτά αργότερα, μόλις βρέθηκα στην αμμουδιά της Καλαμίτσας, είδα τα πυροσβεστικά Canadair CL-415 να κατεβαίνουν στη θάλασσα γι’ανεφοδιασμό, κι’ήταν επτά (από τα 10 που διαθέτουμε!!!).

Αν και είχαν αρχίσει νωρίτερα τις ρίψεις, να μιλήσω μόνο γι’αυτό που είδα:

Με τα μάτια μου, λοιπόν, τα έβλεπα, εξήμισι ώρες, να πηγαινοέρχονται σε κύκλους χτυπώντας το θηρίο που είχε ξυπνήσει απ’το πρωί και κατάτρωγε το δάσος.
Ορμούσαν μέχρι που νύχτωσε, ξανά και ξανά, χωρίς ανάσα, χωρίς φαί, ακατούρητοι, ακούραστοι, χωρίς φόβο, πολεμώντας με τις μικρές τους υδάτινες λόγχες να γκρεμίσουν το θεόρατο καθεδρικό των πύρινων γλωσσών.
Δεν φοβήθηκαν ούτε όταν, κατά τις δύο το μεσημέρι, το τέρας σηκώθηκε όρθιο και ούρλιαξε τόσο δυνατά που ο καπνός του έφτασε στο Σούνιο.

Από κοντά πολέμαγαν και δυό ελικόπτερα, αυτά που είναι σαν τεράστιες ακρίδες, πολύ μικρά όμως στην άνιση μάχη.
Και δεν έφυγαν, παρά μόνο σαν νύχτωσε και δε βλέπανε άλλο.

Και απ’τα χαράματα της Κυριακής ξανάρχισε ο πόλεμος.
Μέχρι που τελικά, νικήσανε.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Οσες ώρες τα έβλεπα, τα Canadair γύριζαν σε κύκλους των οκτώμισι λεπτών (άντε πές εννέα), δηλαδή έκαναν τουλάχιστον 43 ρίψεις το καθένα.
Με 5,5 τόνους νερό περίπου σε κάθε ρίψη κουβάλησαν και έριξαν στη φωτιά τουλάχιστον 236 τόνους νερού το καθένα.

Και συνολικά ρίξανε, όσο τα έβλεπα εγώ, πάνω απο 1655 τόνους νερού.

Οι 43 ρίψεις αντιστοιχούν σε όσες απο/προσγειώσεις κάνει ένα πλήρωμα Boeing 747 σε 6 μήνες, αν δεν κάνω λάθος.
Η μέγιστη ταχύτητα των CL-415 είναι 375 km/h (λίγο πιο γρήγορα από Formula 1), ενώ όταν κάνουν ρίψη, πετούν (?) με 195 km/h (πιο αργά απο την τελική του οικογενειακού μας αυτοκινήτου).

Το κάθε πλήρωμα αποτελείται από δύο άτομα που ανήκουν στην Ελληνική Πολεμική Αεροπορία.

Δεν πετούν σε ρομαντικά ηλιοβασιλέματα, πετούν μέσα σε καπνό και φλόγες.

Οι σμαραγδένιες θάλασσες, που κολυμπάμε εμείς που «βλέπουμε» είναι νερό για να σβήσει η φωτιά

Οταν, όταν και άν, τελειώσουν και γυρίσουν στην Ελευσίνα δεν τους περιμένει κανείς.

Δεν απεργούν. Ποτέ!

Δεν επιτρέπεται να είναι ευρύπυγοι, άρα δεν υνδικαλίζονται.

Δεν είναι αρμόδιοι, άρα είναι υπεύθυνοι.

Δεν φορούν φανταχτερές στολές και δεν εμφανίζονται ποτέ σε κανάλια.

Η γειτονιά τους ξέρει μόνο οτι δουλεύουν (!) στην Αεροπορία.

Δεν θα αναφερθεί ποτέ κανείς γι’αυτούς με το μικρό τους όνομα.

Ούτε με το επίθετο, διότι είναι ανώνυμοι!!!

Νομίζω όμως, οτι θυμάμαι κάποιους αριθμούς:

2049
2044
2054
2053
2050
2052
2051

ΑΦΙΕΡΩΣΗ

Με κατανόηση, στην παγκόσμια κότα, που δήλωσε σε «κανάλι» στην τελευταία φωτιά του Υμηττού «...τ’αεροπλάνα κάνανε μία ώρα νάρθουν...» !!!

Μία, να είναι η ώρα σας, μαντάμ.
Κι εκείνη, στο κρεββάτι!

ΕΥΧΗ

Την έχει κάνει η γιαγιά μου:

«Γειά στα χεράκια σας παλληκάρια μου» και, «Να σας χαίρεται η μανούλα σας λεβέντες μου» Και η γυναίκα σας και τα παιδιά σας κι εμείς οι κολυμβητές, οι παρατηρητές, οι αμέτοχοι, οι ευγνώμονες

Υ.Γ. Σαν παρατηρητής, κολυμβητής, αμέτοχος και θλιβερά ανίκανος, έσφιγγα ασυναίσθητα τις γροθιές μου όταν οι πιλότοι πίεζαν (και ίσως με τα ίδια τους τα χέρια τους τραβούσαν) τα CL-415, να σηκωθούν φορτωμένα, βογγώντας από την Καλαμίτσα.
Ο ήχος από τους P&W, που αγωνίζονταν να ισορροπήσουν τα αεροπλανάκια που κλυδωνίζονταν στο δυνατό Βοριά δεν είχε τίποτα το ηρωικό, το φαντασμαγορικό, τέλος πάντων!

- Γιαγιά, οι άγγελοι έχουν φτερά;
- Εχουν, αγόρι μου.
- Γιαγιά, οι άγγελοι έχουν ονόματα;
- Εχουν αγόρι μου.
- Και πώς τους λένε:
- 2049, 2044, 2054, 2053, 2050, 2052, 2051.

Από email που πήρα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-08, 21:10
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ

Το Σάββατο, 12/7/2008, πηγαίνοντας για μπάνιο, στη Σκύρο, βρέθηκα μπροστά σε μιά εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη, διαπιστώνοντας οτι το σύννεφο στο βάθος δεν ήταν ακριβώς σύννεφο, αλλά πυκνός καπνός.
Ηταν καπνός από μεγάλη φωτιά στο πευκοδάσος που κάλυπτε το βόρειο κομμάτι του μικρού νησιού.
Πράγματι! εκείνη τη μέρα ήμουν στον Άγιο Ανδρέα (στα ΚΑΑΥ). Είχε σκοτεινιάσει ο ουρανός από τον καπνό. Περισσότερο έμοιαζε με μαύρο σύννεφο, έτοιμο για καταιγίδα. Τουλάχιστον, στην αρχή, έτσι νομίσαμε...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΦΙΕΡΩΣΗ

Με κατανόηση, στην παγκόσμια κότα, που δήλωσε σε «κανάλι» στην τελευταία φωτιά του Υμηττού «...τ’αεροπλάνα κάνανε μία ώρα νάρθουν...» !!!
Η ουσία είναι, πως υπάρχουν γυναίκες και άνδρες που κάνουν τη δουλειά τους και στους τρεις κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων, χωρίς πολλά-πολλά. Γιατί, αυτή είναι η ...δουλειά τους. Αμείβονται χαμηλά, αλλά συνεχίζουν να κάνουν τη δουλειά τους. Το σχόλιο της «παγκόσμιας κότας» μ' είχε εξοργίσει κι εμένα. Όχι η ίδια η «κότα». Δικαιολογημένη η άγνοιά της. Μ' εξόργισε η αναπαραγωγή. Ας μείνει εδώ όμως το θέμα αυτό, γιατί μπορεί να μαλώσουμε ξανά με τον ...mimo.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-08, 12:11
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' εξόργισε η αναπαραγωγή. Ας μείνει εδώ όμως το θέμα αυτό, γιατί μπορεί να μαλώσουμε ξανά με τον ...mimo.
Μα γιατί ανάβουν τα αίματα Μάλλον αναφέρεσαι στα γραπτά του περσινού καλοκαιριού............ εγώ έτσι τα έζησα έτσι τα έγραψα.....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-08, 12:18
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως θα σταθώ στο θέμα.
Είναι εντυπωσιακό για να μη πω τρελό να τους βλέπεις να <<βουτούν>> στις φλόγες.
Είναι εντυπωσιακή και η δύναμη του νερού που ρίχνουν. Θεωρώ πως έχουν ξεπεράσει κάθε έννοια καθήκοντος διότι αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα αεροπλάνα είναι και <<κάποιας>> ηλικίας.

πάντως για την ιστορία προτιμώ τα ονόματα που εμείς (με τον Easty) τους γνωρίζουμε είναι ποιο <<ρομαντικά>> ονόματα: Αφροδίτη ταναγρας, Αφροδίτη Ιωαννίνων κτλ (τα επιχειρησιακά ονόματα τους δηλαδή).
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-08, 19:47
debbief Ο χρήστης debbief δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-10-08 20:54
Ήμουν Καλαμάτα το προηγούμενο καλοκαίρι την περίοδο των πυρκαγιών της Ηλείας και της Μεσσηνίας και είδα από κοντά την δουλειά αυτών των ανθρώπων. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που προσπαθήσατε για όλους εμάς... από τα βάθη της καρδιάς μου.

Ένα δριμύ κατηγορώ για τις εκάστοτε κυβερνήσεις που κάθε καλοκαίρι
επιδίδονται στις λασπολογίες, που μας ξέχασαν και με τις φωτιές και με τους σεισμούς.. Που με τα λεφτά από τις αρπαχτές τους τόσα χρόνια θα είχαμε αγοράσει τόνους από εκείνο το ειδικό υγρό που βοηθά στην κατάσβεση των πυρκαγιών και δεν θα είχαμε θρηνήσει φίλους και συγγενείς στα μέρη μου.

Συμφωνώ ότι τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα τις περισσότερες φορές αργούσαν, αλλά ήταν δεκάδες τα μέτωπα σε όλη την Ελλάδα, όνι μόνο στην Πελοπόννησο, αλλά και στην Εύβοια και στην Κρήτη.

Μην κατηγορούμε τους πιλότους λοιπόν. Πρώτα εμάς που τόσα χρόνια ψηφίζουμε τους ίδιους και τους ίδιους..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.