Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-08, 11:35
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ξέρεις από Tone-mapped HDR;

Από τότε που πήρα την καινούρια μηχανή μου έχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι για HDR φωτογραφία. Ναι, δε μου έφτανε το απίστευτα καλύτερο εύρος της Nikon D300 σε σχέση με την Olympus C-8080WZ, προσπαθώ να το επεκτείνω στα χωράφια του σουρεαλισμού.

Αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν έχω καταφέρει να φτάσω σε αποτελέσματα επεξεργασίας σαν αυτά που βλέπει κανείς εδώ, παραδείγματος χάριν.

Αντ'αυτού, έχω αυτό εδώ, στο οποίο μου πάνε πολλά πράγματα στραβά:



Τι κάνω λάθος; Να τα παρατήσω και να σταματήσω να προσποιούμαι ότι ξέρω φωτογραφία; (ξέρω ότι η σύνθεση είναι προβληματική, περισσότερο με απασχολεί το προβληματικό μου post-processing όμως)

Με την ευκαιρία, αυτή είναι η χτεσινή δύση του ηλίου από την Πεντέλη.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-08, 11:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κάνω λάθος; Να τα παρατήσω και να σταματήσω να προσποιούμαι ότι ξέρω φωτογραφία; (ξέρω ότι η σύνθεση είναι προβληματική, περισσότερο με απασχολεί το προβληματικό μου post-processing όμως)
Ϊσως αν έπαιρνες Olympus
Πλάκα κάνω, δεν ξέρω και κανέναν άλλον στην άκρο να ξέρει ούτε τα μισά απ όσα ξέρεις εσύ.

Εγώ δεν έχω ούτε το 1%, αλλά στην φωτογραφία της Πεντέλης με ξενίζει λίγο το χρώμα του εδάφους, ενώ ο ουρανός είναι φοβερός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-08, 12:02
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ναι, έχεις δίκιο. Θα πουλήσω την δεύτερη καλύτερη μηχανή της Nikon που έχω για να πάρω τη δεύτερη φτηνότερη Four Thirds που υπάρχει, με μισό εμβαδό sensor. Θα σου τη χάριζα, αλλά προφανώς η δική σου είναι καλύτερη και δε θα τη θέλεις. :-P

Ο υπερβολικός κορεσμός των χρωμάτων είναι αναπόφευκτος με το Fattal tone-mapping. Δοκίμασα να μοντάρω δύο εκδόσεις, η μία με τον πλήρη κορεσμό για τον ουρανό, η άλλη με χαμηλότερο κορεσμό για το έδαφος, αλλά κάτι συνέχισε να πηγαίνει πολύ στραβά.

Κυρίως αναρωτιόμουν αν έχει πολύ θόρυβο η φωτογραφία ή αν ο ουρανός γύρω από τα βουνά φαίνεται πολύ περίεργος (εκεί που γίνεται πιο φωτεινό το χρώμα και κάνει Fattal haloes).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-08, 14:41
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
(Επιτέλους! και κάτι ενδιαφέρον! )

Θα μπορούσες Αλέξιε να μας περιγράψεις χοντρικά (ή αν έχεις όρεξη, με λεπτομέρειες) το workflow, ξεκινώντας από το κλικ (bracketing - multiple exposures και με τί βήμα +- EV) και συνεχίζοντας με το post-processing (σύνθεση - διορθώσεις και με ποιό πρόγραμμα);

Παρεπιπτόντως, το monitor και ο printer που χρησιμοποιείς είναι καλιμπραρισμένοι, αν και δεν μιλάμε βέβαια για εκτύπωση ακόμα;

Υπόψη, πως δεν έχω ιδέα για το τί ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις και ούτε βέβαια για το τί φταίει, μιας κι αν ο Στέλιος ξέρει το 1%, εγώ είμαι στο 2% ακόμα, αλλά είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία για συζήτηση πάνω σ' αυτές τις τεχνικές.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-08, 11:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες Αλέξιε να μας περιγράψεις χοντρικά (ή αν έχεις όρεξη, με λεπτομέρειες) το workflow, ξεκινώντας από το κλικ (bracketing - multiple exposures και με τί βήμα +- EV) και συνεχίζοντας με το post-processing (σύνθεση - διορθώσεις και με ποιό πρόγραμμα);
Συνήθως τραβάω 9 bracketed στο ±1EV (-4, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, +4) και τις καταγράφω σε 14-bit Nikon RAW Format (NEF), για να υπάρχει έξτρα εύρος. Αν βαριέμαι πολύ ή αν δεν είναι πολύ έντονες οι αντιθέσεις μπορεί να τραβήξω και λιγότερες (η συγκεκριμένη είναι από 5).

Στον Η/Υ τις φορτώνω στο qtpfsgui που είναι workflow front-end για τα διάφορα δωρεάν HDR εργαλεία στο Linux.

Εκεί κάνω auto-align (για φωτογραφίες χωρίς τρίποδα) με τον αλγόριθμο του Hugin, χτίζω το HDR με λίγο πολύ τις default τιμές, και το σώζω σε OpenEXR format.

Ο τρελός πειραματισμός γίνεται στη φάση του tone mapping, όπου δοκιμάζω όλους τους αλγορίθμους με διαφορετικές παραμέτρους μέχρι να βρω κάτι που μου ταιριάζει.

Αν δε βρω, σώζω μία ή περισσότερες, τις σώζω σε 24bpp LDR και πηγάινω στο gimp, και φτιάχνω ένα mask gradient από τη μία στην άλλη. Το είχα κάνει και σ'αυτή τη φωτογραφία για να μειώσω τον κορεσμό των χρωμάτων στο κοντινό λοφάκι και για να αποφύγω τα halos στην κορυφογραμμή της Πάρνηθας στο βάθος. Στην έκδοση αυτού του thread δεν υπάρχει αυτό γιατί δεν δούλεψε αρκετά καλά.

Έχω καταλήξει, βλέποντας από κοντά δεκάδες φωτογραφίες άλλων, ότι κάτι δεν πάει καλά στην υλοποίηση του αλγορίθμου Fattal στα εργαλεία που χρησιμοποιώ. Τον ίδιο αλγόριθμο χρησιμοποιούν και το Photoshop και το Photomatix, αλλά τα αποτελέσματα δείχνουν καλύτερα. Κάποια στιγμή που δε βαριέμαι μπορεί να δοκιμάσω τη δωρεάν έκδοση του Photomatix για να δω αν παίζει καλύτερα.

Αλλά σίγουρα κάνω κάτι λάθος γιατί βλέπω εξαιρετικής ποιότητας HDR φωτογραφίες στο Flickr (ζηλεύω!).


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτόντως, το monitor και ο printer που χρησιμοποιείς είναι καλιμπραρισμένοι, αν και δεν μιλάμε βέβαια για εκτύπωση ακόμα;
Όχι (ακόμα). Αφ'ενός γιατί το καλιμπράρισμα μάλλον απαιτεί Windows (όχι ότι έχω ψάξει για Linux ακόμα). Αφ'ετέρου γιατί ακόμα κι αν καλιμπράρω εγώ, όλα τα εκατομμύρια που έχουν μη καλιμπραρισμένες οθόνες θα βλέπουν κάτι ελαφρά διαφορετικό. Όταν η υποστήριξη για colour profiles γίνει πιο κοινή θα το σκεφτώ.

Η φωτογραφία που διδάχτηκα όμως μου έχει αφήσει την αντιμετώπιση ότι αν εξαρτώμαι από τη χρωματική ακρίβεια και τις μικροδιαφορές αντίθεσης, τότε μάλλον τραβάω χάλια φωτογραφίες.

Άλλωστε δεν έχω εκτυπωτή και δεν τυπώνω φωτογραφίες. Κυρίως online τις δείχνω, μια και οι φωτογράφοι (και φωτογραφόφιλοι) φίλοι μου είναι διάσπαρτοι από τον Καναδά μέχρι την Ανταρκτική.

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπόψη, πως δεν έχω ιδέα για το τί ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις και ούτε βέβαια για το τί φταίει, μιας κι αν ο Στέλιος ξέρει το 1%, εγώ είμαι στο 2% ακόμα, αλλά είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία για συζήτηση πάνω σ' αυτές τις τεχνικές.
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία προσπάθησα να αναδείξω τις ελάχιστες διαφορές αντίθεσης από τις ακτίνες του ήλιου. Το ευχάριστο bonus ήταν ότι έγραψαν ωραία ακόμα και οι περιοχές της Αθήνας που φωτίζονταν από τις ακτίνες του ήλιου!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-08, 20:28
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Η φωτογραφία σου Αλέξιε, όπως τη βλέπω εδώ, είναι oversaturated, έχει μια κυανή απόχρωση σε όλες τις χρωματικές και τονικές περιοχές κι ένα «περίεργο» contrast. Γενικά δείχνει αφύσικη, πιθανόν από υπερβολικό post processing.

Δοκίμασα κι εγώ σήμερα το HDR workflow με το photoshop cs3 extended και είχα φυσικό αποτέλεσμα, αλλά με μια κυανή απόχρωση, περισσότερο εμφανή στα γκρίζα-λευκά. Πιθανόν η συγκεκριμένη αδυναμία να είναι αποτέλεσμα του αλγορίθμου Fattal, που όπως λες (δεν το ήξερα), χρησιμοποιεί και το photoshop. Διορθώνεται όμως εύκολα.

Επειδή δουλεύουμε σε διαφορετικό περιβάλλον, θα είχε ενδιαφέρον να μου έστελνες τα 5 RAW αρχεία (π.χ. στο rapidshare), να τα δοκίμαζα στο photoshop και να εντοπίζαμε τυχόν διαφορές (αν βέβαια δεν τίθεται θέμα copywrite κλπ... σου υπόσχομαι να μη τα χρησιμοποιήσω για εμπορικούς σκοπούς )

Πάντως, έχεις δίκιο για τις αντίστοιχες φωτό στο Flickr. Πολλές απ' αυτές είναι πράγματι, να τις ζηλεύεις...

Α! ξέχασα... σε ότι αφορά στο calibration (τουλάχιστον) του monitor, έχω σοβαρές αντιρρήσεις και το θεωρώ απαραίτητο, ανεξάρτητα με το πού θα δείξεις τις φωτογραφίες σου. Έχει σημασία να έχεις σωστά χρώματα (και κυρίως γκρίζους τόνους και σωστή αντίθεση) στην οθόνη σου, ώστε να ξέρεις τί σου γίνεται στη φάση της επεξεργασίας. Αν οι άλλοι δεν έχουν, πρόβλημά τους. Αν δεν έχεις εσύ, δεν έχουν κι οι άλλοι, διπλό πρόβλημα... αλλά αυτό είναι άλλη, «ακαδημαϊκή» συζήτηση

Σε ποιά χρωματική περιοχή δουλεύεις; sRGB, adobe RGB κλπ;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 30-07-08 στις 20:33
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.