Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα > Οι φίλοι μας τα ζώα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-08, 18:14
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στειρωση, ναι η οχι;

Στείρωση, ναι ή όχι;



Η στείρωση αποτελεί τον μόνο τρόπο για να σταματήσει το πρόβλημα των αδέσποτων ζώων στη χώρα μας. Στειρώνοντας το ζωάκι μας όχι μόνο αποφεύγουμε να δημιουργήσουμε νέα αδέσποτα αλλά προστατεύουμε τον φίλο μας από διάφορα νοσήματα του γεννητικού συστήματος(π.χ. πυομήτρα ,χρόνια προστατίτιδα κ.α.)Η στείρωση είναι φαρμακευτική ή χειρουργική. Η δεύτερη προτείνεται λόγω των ασύγκριτα μικρότερων επιπλοκών.

Στα θηλυκά γίνεται ολική ωοθυστερεκτομή και μπορεί να γίνει μετά την ηλικία των 6 μηνών. Ωστόσο προτείνω να πραγματοποιείτε μετά την ηλικία του ενός έτους γιατί έχει παρατηρηθεί ότι η στείρωση σε θηλυκά ζώα κάτω του έτους μπορεί να προκαλέσει ακράτεια ούρων λόγω έλλειψης οιστρογόνων. Επίσης η χειρουργική στείρωση πριν από την ηλικία των δύο ετών συντελεί στην μείωση των πιθανοτήτων για ανάπτυξη νεοπλασίας των μαστών.

Στα αρσενικά ζώα γίνεται ευνουχισμός ο οποίος μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την ηλικία των 6 μηνών ,αν και προτείνω να γίνεται μετά την ηλικία των 10-12 μηνών για να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του ζώου. Με την στείρωση τους προλαμβάνουμε μελλοντικές υπερτροφίες του προστάτη στους αρσενικούς σκύλους, το μαρκάρισμα του σπιτιού μας από τους γάτους και τους σκύλους καθώς και την αποφυγή των «καβγάδων» μεταξύ των αρσενικών ζώων. Ο χαρακτήρας τους δε γίνεται ηπιότερος.

Ωστόσο θα πρέπει να αλλάξετε την διατροφή τους μετά την στείρωση για την αποφυγή έντονης παχυσαρκίας. Μπορούμε να τους διαθέσουμε τροφές με λιγότερα λιπαρά (light). Επίσης στους αρσενικούς γάτους θα πρέπει να χορηγούμε τροφές με χαμηλή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο για την αποφυγή του ουρολογικού συνδρόμου του γάτου.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-08, 01:59
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η γάτα μου θα γίνει 3 χρονών τον Αύγουστο και δεν θέλω να τη στειρώσω. Τουλάχιστον όχι πριν γεννήσει μία φορά.

Όταν έχει οίστρο, μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για να μην είναι τόσο ανήσυχη?
Προς το παρόν το αντιμετωπίζουμε με παιχνίδια ώστε να είναι απασχολημένη ή με κουβέντα (Ελπίζω να μην σας ακούγεται γελοίο, αλλά της μιλάώ και με καταλαβαίνει. Προσπαθεί να είναι χαμηλόφωνη, αλλά τη βλέπω πως υποφέρει. Έχω κολλήσει με το θέμα αυτό της στείρωσης. Δεν θέλω να τη στειρώσω αν δεν γεννήσει τουλάχιστον μια φορά.)

Εκτός από το πυομήτριο και τον καρκίνο των μαστών, από τι άλλο κινδυνεύει λόγω αυτής της κατάστασης?
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xena : 22-07-08 στις 03:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-08, 14:15
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Η γάτα σου από τίποτα.
Τα γατάκια της όμως; Εκτός κι αν έχεις σκοπό να τα κρατήσεις όλα.
Αν όμως εφαρμόσεις το ίδιο σε κάθε γατάκι, θα φθάσεις πολύ σύντομα σε αδιέξοδο.
Όλοι μας στην αρχή περνάμε αυτό το σοκ. Κάποιοι έπρεπε να γεμίσουμε με γάτες πριν συνειδητοποιήσουμε την κατάσταση για να πάρουμε κατά την γνώμη μου, την μόνη ορθολογική απόφαση, που και το ζώο μας έχει σε υγεία και την γειτονιά δεν την φέρνει πολύ εναντίον μας και την ψυχική υγεία μας εξασφαλίζει και δεν γεμίζει τον κόσμο με ακόμα περισσότερα αδέσποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν και ολοι γνωριζουμε την πρακτικη οφελεια της στειρωσης, για ηθικους και συναισθηματικους λογους θα προσπαθησω να μη προβω ποτε σε κατι τετοιο

Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γάτα μου θα γίνει 3 χρονών τον Αύγουστο και δεν θέλω να τη στειρώσω. Τουλάχιστον όχι πριν γεννήσει μία φορά.
Γιαυτο χαιρομαι που βλεπω τετοιες ευαισθησιες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-07-08 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-08, 14:54
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Nαι αλλά αν δεν συνδέονται αυτά τα 2 Μιχάλη,όταν για να μην ζοριστείς συναισθηματικά,δημιουργει 5 αδέσποτα που με την σειρά τους θα γεννήσουν κι άλλα αδέσποτα?Είναι πιο ηθικό ή θα σε ΄κάνει να κοιμάσαι πιο ήσυχα?
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-08, 15:20
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θελω να πω την γνωμη μου για αυτο το θεμα,και να περιγραψω καποια πραγματα,μιας και μεγαλωσα στην επαρχια
και λογω καποιων δραστηριοτητων μου ερχομαι,σε επαφη με καποια ζωα.
Ειμαι εντελως αντιθετος με την στειρωση των ζωων,εκτος αν υπαρχουν λογοι υγειας.
Για το θεμα των αδεσποτων,που ειναι σοβαρο προβλημα για τα ζωα και τους ανθρωπους, ευθυνομαστε εμεις,
που ενθουσιαζομαστε οταν αποκτουμε ενα ζωο,μετα το βαριομαστε και το αφηνουμε στην τυχη του.
Ολοι μας θελουμε να λεγομαστε ζωοφιλοι,και νομιζουμε οτι εμεις μπορουμε να κανουμε ενα ζωο ευτυχισμενο
με την φροντιδα μας,αλλα κατα την (προσωπικη μου γνωμη)αυτο ειναι λαθος.
Το καθε ζωο πρεπει να εχει το φυσικο του περιβαλλον,οταν π.χ εχουμε ενα κυνιγοσκυλο,κλεισμενο σε ενα διαμερισμα
το παιζουμε και μας κανει ευτυχισμενους,αυτο το ρωτησαμε αν θελει να ειναι εκει κλεισμενο?
Για να ειμασταν εμεις στην θεση του?
Το ταϊζουμε κροκετες και κονσερβες,σε αυτο του αρεσουν και τα τρωει, για να τρωγαμε και εμεις συνεχεια τετοια πραγματα?
Γιατι να τους κανουμε σειιρωση? Οταν ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης,γιατι να μην τα αφησουμε να κανουν αυτο που
τα καλει η φυση τους? Αν τους κανουμε στειρωση θα ειναι ευτυχισμενα? Αυτα δεν θελουν να αποκτησουν μικρα?
Μονο με εμας θα ειναι ευτυχισμενα?
Ας τα αφησουμε λιγο να χαρουν και αυτα,και εαν δεν μπορουμε να τα συντηρησουμε ,ας τα διαθεσουμε σε καποιον
αλλον μετα απο ενα χρονικο διαστημα,που να ξερουμε οτι θα περνουν καλα...και να ειναι οσο ποιο κοντα στο φυσικο τους
περιβαλλον.


(Ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη,χωρις να θελω θηξω κανεναν)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-08, 15:32
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ στο ότι τα ζώα πρέπει να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.Αφού για τον Α ή Β λόγο όμως δεν συμβαίνει αυτό-δεν θα ήταν καλό να μετριάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τις αρνητικές συνέπειες?
Το 'προβλημα' δεν αφορά τόσο τους σκύλους -όπου και να έχεις κάποιο σπίτι σου ακόμα και αστείρωτο μπορείς να αποφύγεις το να ζευγαρώσει.Με τις γάτες όμως τι κάνουμε?Αν έχεις μια γάτα αναγκαστικά θα την αφήσεις έξω και εκείνη αν βρίσκεται σε περίοδο αναπαραγωγής φυσικά και θα ζευγαρώσει.Ετσι αρχίζει ο πολλαπλασιασμός των αδεσποτων θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει κάνοντας στείρωση στην γάτα.Μπορούμε βέβαια και να την αφήσουμε να γεννήσει στην περίπτωση που είμαστε σίγουροι ότι ΄θα κρατήσουμε όλα τα μωρά ή να τους εξασφαλίσουμε μια νέα 'οικογένεια' και όχι να τα αφήσουμε σε μια κούτα έξω από κάποιο κτηνιατρείο.

Δεν είναι και η καλύτερη λύση η στείρωση αλλά πρέπει να επιλεξουμε.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-07-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στους κατοικίδιους σκύλους που δεν υπάρχει η περίπτωση να έρθουν σε μη ελεγχόμενη επαφή με άλλα ζώα, για μένα η στείρωση είναι απαράδεκτη.

Να γίνει στείρωση σε σκυλιά αδέσποτα ή σε αυτά που κυκλοφορούν πιο ελευθερα, ναι είναι αναγκαίο.

Τώρα στα γατιά, με τα οποία δεν έχω και πολλές σχέσεις και επειδή είναι λίγο ή πολύ αλανιάρικα, το θεωρώ και εδώ αναγκαίο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-07-08, 15:42
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ στο ότι τα ζώα πρέπει να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.Αφού για τον Α ή Β λόγο όμως δεν συμβαίνει αυτό-δεν θα ήταν καλό να μετριάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τις αρνητικές συνέπειες?
Το 'προβλημα' δεν αφορά τόσο τους σκύλους -όπου και να έχεις κάποιο σπίτι σου ακόμα και αστείρωτο μπορείς να αποφύγεις το να ζευγαρώσει.Με τις γάτες όμως τι κάνουμε?Αν έχεις μια γάτα αναγκαστικά θα την αφήσεις έξω και εκείνη αν βρίσκεται σε περίοδο αναπαραγωγής φυσικά και θα ζευγαρώσει.Ετσι αρχίζει ο πολλαπλασιασμός των αδεσποτων θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει κάνοντας στείρωση στην γάτα.Μπορούμε βέβαια και να την αφήσουμε να γεννήσει στην περίπτωση που είμαστε σίγουροι ότι ΄θα κρατήσουμε όλα τα μωρά ή να τους εξασφαλίσουμε μια νέα 'οικογένεια' και όχι να τα αφήσουμε σε μια κούτα έξω από κάποιο κτηνιατρείο.

Δεν είναι και η καλύτερη λύση η στείρωση αλλά πρέπει να επιλεξουμε.
Συμφωνω..Ιδιαιτερα με τις γατες.
Αν αγαπουμε πραγματικα το κατοικιδιο μας,φροντιζουμε το καλυτερο γι' αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-07-08, 18:08
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω και γάτες και σκυλιά.
Από αυτά τρείς γάτες μένουν μέσα (μένουν δηλαδή τρόπος του λέγειν, μπαινοβγαίνουν όποτε τους κάνει κέφι) και ένα σκυλί. Τα υπόλοιπα σκυλιά απλά τα συντηρώ μαζί με άλλους γείτονες και γυρίζουν ελέυθερα στους δρόμους, αφού τους φορέσαμε λουρί ώστε να μην τα πάρει ο μπόγιας. Εννοείται πως όλα τα ζώα δεν έχουν αγοραστεί γιατί μπορείς να πάρεις τόσα αδέσποτα και να τα βάλεις σπίτι σου που είναι πραγματικά κρίμα να συντηρήσεις το απάνθρωπο εμπόριο ζώων το οποίο αποδεδειγμένα παράγει αδέσποτα. Στο σκυλί που μένει μέσα δεν του έχω κάνει στείρωση διότι ζει σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Δεν μπορώ να πώς όμως πως δεν υποφέρει αλλά εδώ δρώ συναισθηματικά και όχι λογικά, και ευτυχώς αυτή μου η επιλογή δεν γεννά αδέσποτα.
Το χειρότερο πρόβλημα με τα αδέσποτα, εκτός από την αθλία τους κατάσταση όταν δεν βρουν κάποιο μόνιμο κατάλυμα, (ένα μέρος να κουρνιάσουν όταν κάνει κρύο ή βρέχει και εξασφαλισμένη τροφή και περίθαλψη) είναι οι άνθρωποι.
Και δεν λέω, κανείς δεν θέλει να βρίσκει ακαθαρσίες στο πεζοδρόμιό του, ούτε να βλέπει τον σκουπιδοντενεκέ αναποδογυρισμένο και τα σκουπίδια σκόρπια κάτω, αλλά τα ζωάκια είναι τα μόνα που δεν φταινε. Φροντίσαμε και τα αποσπάσαμε από το φυσικό τους περιβάλλον και αυτό είναι τελεσίδικο. Οι πόλεις μας, τα χωριά μας τα σπίτια μας είναι το φυσικό τους περιβάλλον.
Στο σπίτι μου (ας είναι καλά η κυρα Νίκη από τον κάτω όροφο) μπαίνει καζάνι για να ταϊστούν τόσα ζώα. Όποιος δεν μπορεί να το κάνει αυτό μακάρι να τα ταϊζει ξηρά τροφή και κονσέρβες.
Το πρόβλημα δεν είναι ο σκύλος μου, η γάτα μου αλλά τα αδέσποτα και το ερώτημα δεν είναι στείρωση ναι ή όχι, αλλά στείρωση ή αδέσποτα;

Συγχωρήστε την συναισθηματική μου φόρτισή. Πολύ περισσότερο δεν υπονοώ τίποτα για κανέναν από τους προλαλήσαντες γιατί όπως κι εγώ μέχρι κάποια στιγμή έβλεπα αλλά δεν ήξερα. Και όλοι δείχνουν με την ευαισθησία τους τις προθέσεις τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-07-08, 21:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι αλλά αν δεν συνδέονται αυτά τα 2 Μιχάλη,όταν για να μην ζοριστείς συναισθηματικά,δημιουργει 5 αδέσποτα που με την σειρά τους θα γεννήσουν κι άλλα αδέσποτα?Είναι πιο ηθικό ή θα σε ΄κάνει να κοιμάσαι πιο ήσυχα?
Μα δε δημιουργησα ποτε αδεσποτα

(και δε με ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι με τη στειρωση, μιλαω για μενα)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-08, 04:12
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το λοιπόν.
Μένω στον 3ο όροφο. Η γάτα μου δεν έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες.
Γιατί πρέπει να τη στειρώσω έτσι όπως έχει η κατάσταση? Δεν είναι εξάρτημά μου η γάτα μου! Ούτε αισθάνομαι πως έχω δικαίωμα να παρέμβω στη φύση της. Το να μην μπορέσει να ζευγαρώσει τελικά ένα ζώο ή να μην κάνει απογόνους, συμβαίνει συχνά στη φύση. Συμβαίνει και στον άνθρωπο. Η στείρωση όμως είναι εξωγενής παρέμβαση (από τον άνθρωπο) με βάση τη νοοτροπία του.
Αυτά όσον αφορά τη φυσιολογία ενός ζώου. ΑΝ το δούμε και κοινωνικά, τότε το να μην μπορέσει να ζευγαρώσει είναι και αυτό δική μας παρέμβση μιας και τα απομονώνουμε από τον υπόλοιπο τοπικό πληθυσμό του είδους τους. Και αν το πάμε και πιο πέρα, παρέμβαση είναι και η διατήρηση ενός είδους ως οικόσιτου... Και φτάνουμε σε αδιέξοδο. Στην πραγματικότητα, ο ΄νθρωπος με τον τρόπο του ελέγχει τον πληθυσμό ααυτών των ζώων ανάλογα με τ συμφέροντά του (και τη συνείδησή του, και τον πολιτισμό του...).

Έχω μιλήσει στους γείτονες. Κανείς δεν έχει παράπονο! (Το ξαναλέω, η γάτα μου όσο περνάει ο καιρός γίνεται και πιο χαμηλόφωνη και δεν βγαίνει ποτέ στις βεράντες όταν είναι σε αυτή τη φάση). Ξέρω πια πως αντιλαμβάνεται πλήρως τις διαθέσεις μου και το νόημα όσων λέω, όταν της μιλάω και μου απαντάει. Συνεννοούμαστε με τα μάτια για το παραμικρό

Όσον αφορά τα γατάκια, λάθος μου που δεν το ξεκαθάρισα από την αρχή. Φυσικά και δεν σκοπεύω να τα παρατήσω "κάπου" ή να τα πετάξω από τη γέφυρα (όπως κάνουν στο χωριό μας κι έκαναν και στη γάτα μου όταν γεννήθηκε). Και θα θελα να κρατήσω και ένα. Έχω υποσχεθεί πολλά γατιά σε γνωστές οικογένειες, με αυστηρά κριτήρια... όμως και πάλι αναγνωρίζω πως ποτέ δεν μπορείς να προβλέψεις σε τι χέρια θα πέσουν.

Το θέμα της σχέσης ζώων-ανθρώπου είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα που οδηγεί σε πολλά αδιέξοδα έτσι όπως έχουμε μάθει να αντιλαμβνόμαστε τη θέση μας στη Φύση. Με εξοργίζει και δεν έχω καμία διάθεση να συγχιστώ νυχτιάτικα.

Το πώς έφτασα να έχω δικό μου κατοικίδιο (και μάλιστα γάτα!) είναι μια πολύ (πραγματικά πολυ...) μεγάλη ιστορία.

Εδώ και χρόνια έχω ασχοληθεί με τα αδέσποτα σκυλιά (παλιότερα στη Σαρωνίδα και πιο μετά στην πλατεία Κασταλίας στο Μαρούσι). Αν πω περισσότερα, θα πέσω ψυχολογικά... Από τις παραμονές των Ολυμπιακών και μετά, έχω πια την άποψη πως το να φροντίζουμε αδέσποτα, δεν είναι λύση. Πρέπει να υπάρξουν υποχρεωτικά μέτρα που θα υποχρεώνουν τους ιδιοκτήτες να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους.

Παρόλ΄αυτά, συνεχίζω να έχω πάντα στο αυτοκίνητο κονσέρβες και αμπούλες για τα τσιμπούρια. Στις εθνικές οδούς πάντα συναντάς σκυλιά που κυριολεκτικά λοιμοκτονούν και δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους απ'την αφαίμαξη! Αν είναι υγιή κατά τ'άλλα.

Το μόνο σίγουρο είναι πως ό,τι και να τους προσφέρουμε, εμείς παίρνουμε πάντα περισσότερα! Έτσι τουλάχιστον αισθάνομαι εγώ. Πιστεύω πως το να κάνουμε το καλύτερο για τα αδέσποτα, ο καθένας μας, κάνει καλό σ' εμάς προσωπικά πάνω απ΄'ολα. Όμως δεν είναι η λύση στο πρόβλημα που λέγεται "εγκατάλειψη".

Και δυστυχώς, όσο περισσότερα κάνεις γι αυτά, τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες να σου φορτώσει ένας ακόμη ανώνυμος μ*λ*κ*ς συνάνθρωπός σου το κατοικίδιό του που το βαρέθηκε ή που δεν μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του διότι μικρούλι ήταν γούτσου γούτσου και τώρα που μεγάλωσε δεν του αρέσει!!! Ο ίδιος μ*λ*κ*ς συντηρεί το εμπόριο ζώων και εκπαιδεύει τα παιδιά του στη νοοτροπία "έλα μωρέ, ζώο είναι, πώς κάνεις έτσι!".

Και η ύπαρξή τους μόνο (ως αδέσποτα) είναι άλλη μια απόδειξη για το πόσο παρασιτικό Είδος είναι ο 'Ανθρωπος.
Οι πάγοι που λιώνουν στους πόλους της Γης, είναι η κορυφή του παγόβουνου της ανθρώπινης παρασίτωσης...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-08, 08:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πάγοι που λιώνουν στους πόλους της Γης, είναι η κορυφή του παγόβουνου της ανθρώπινης παρασίτωσης...
Δεν μπορώ παρά να μην χειροκροτήσω γι' αυτά που είπες.
Σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-09, 12:27
katerina27 Ο χρήστης katerina27 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-09 10:48
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
με τη στειρωση συμφωνω κι εγω! ειναι ευθυνη ενος σωστου ιδιοκτητη κατα τη γνωμη μου! ενταξει μπορουμε να βαλουμε το ζωακι μας να γεννησει μια φορα αν νομιζουμε πως με αυτο τον τροπο θα ικανοποιησουμε την βιολογικη του αναγκη αλλα κα τη δικια μας αναγκη να το δουμε . αποκει κα περα ομως πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι θα κρατησουμε ολα τα μικρα που μπορει να σημαινει πως δεν ειναι μονο 1-2, η να ειμαστε σιγουροι οτι αυτοι που θα τα παρυν θα ειναι το ιδιο υπευθυνοι οπως εμας κ δεν θα τα πεταξουν στο δρομο μολις τα βαρεθουν, πραγμα πολυ δυσκολο γιατι εγω προσωπικα δν ειμαι σιγουρη ουτε για τον εαυτο μου που λενε οχι να εχω εμπιστοσυνη σε αλλους! εω παντως εχω κανει στειρωση στη σκυλιτσα μο που εχω στο σπιτι κι εχω το κεφαλι μου ησυχο κ απο αποψη υγειας γιατι εκανε συχνα ψευδοκυησεις αλλα κ απο αποψη μωρων γιατι αν πετουσαν τα σκυλακια εκει που θα τα εδινα θα τρελαινομουν!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.