Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-08, 00:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ονοματα οδων

Η δουλεια που κανω με φερνει σε επαφη με πολλα ονοματα οδων. Εντυπωση μου ειναι οτι το ονομα που υπαρχει στις περισσοτερες οδους ειναι 'Ελευθεριος Βενιζελος'. Πρεπει να υπαρχει απο μια οδος με τετοιο ονομα σε σχεδον καθε πολη!!

Εντυπωση μου εχουν κανει (οσον αφορα τη συχνοτητα) και οι 'Καραολη και Δημητριου' αλλα και 'Χρυσοστομου Σμυρνης' που και αυτες υπαρχουν σχεδον παντου

Θα ηθελα να ρωτησω (σιγουρα κποιοι θα ξερετε) ποιοι ηταν οι Καραολης-Δημητριος και ο Χρυσόστομος Σμύρνης, και τι σπουδαίο έκαναν για να εξηγεται η 'δημοφιλια' τους ανα την Ελλάδα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-08, 00:46
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τιποτα το σπουδαιο..απλα πεθαναν για την πατριδα τους...

οι καραολης και δημητριου κυπριοι την εποχη της εοκα.. (απο τους φιλους μας τους αγγλους προφανως)

τον χρυστομο προσπαθησαν να τον "ψηλωσουν" οι τουρκοι στην κρεμαλα
αλλος ενας απο τους φωτισμενους ιεραρχες...

τι στο καλο μαθαινετε σχολειο;; οτι τον "εκτοπισαν" και αυτον η ουτε καν αυτο;

μην τρομαξουμε τα παιδια μας κιολας...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-08, 12:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να ρωτησω (σιγουρα κποιοι θα ξερετε) ποιοι ηταν οι Καραολης-Δημητριος και ο Χρυσόστομος Σμύρνης, και τι σπουδαίο έκαναν για να εξηγεται η 'δημοφιλια' τους ανα την Ελλάδα;
Θα μπορούσα να παραβλέψω ότι δεν ξέρεις τον αγώνα της ΕΟΚΑ και τους πρωτομάρτυρες της, τους ηρωικούς Μιχαλάκη Καραολή και Ανδρέα Δημητρίου που τους κρέμασαν οι Άγγλοι κατακτητές και τους έθαψαν μέσα στην φυλακή, στον ίδιο χώρο που έθαψαν και όλα τα παλικάρια της ΕΟΚΑ (Εθνική Οργάνωση Κυπρίων Αγωνιστών) (και που καμιά σχέση δεν έχει με την λεγόμενη ΕΟΚΑ Β) και που από τότε ονομάστηκαν φυλακισμένα μνήματα.

Αλλά το να μην ξέρεις τον εθνομάρτυρα Χρυσόστομο Μητροπολίτη Σμύρνης, πραγματικά δεν το περίμενα. Τον μεγάλο ιεράρχη που δεν εγκατέλειψε το βασανισμένο ποίμνιο του και βασανίστηκε και τυραννίστηκε και κρεμάστηκε από τον Τουρκικό όχλο.

Με όλον τον σεβασμό Μιχάλη, με βγάζει από τα ρούχα μου.
Εκτός πια και αν πούνε ότι πέθανε στον .... συνωστισμό...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-08, 13:01
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με όλον τον σεβασμό Μιχάλη, με βγάζει από τα ρούχα μου.
Ααα, πού να έβλεπες άγνοια που έχω εγώ... Καρδιακό θα πάθαινες!

Ο,τι "έμαθα" στο σχολείο, το ξέχασα εντός εβδομάδων, για να μην πω ημερών. Μάλιστα, την επομένη των εξετάσεων, πρέπει να σβήστηκε τελείως από το κεφάλι με εντολή του τύπου dd if=/dev/zero.

Εάν δεν το ψάξει κανείς από μόνος του το θέμα, δεν πρόκειται να μάθει ιστορία.

Ή γεωγραφία, μαθηματικά, φυσική, βιολογία, ....

Είναι ίσως λίγο ουτοπικό να περιμένεις από το σχολείο να καταφέρει έναν ενήλικο να ξέρει τέτοια πράγματα. Και ιδίως μάλιστα ελληνικό σχολείο (λέγε με αποστήθιση).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-08, 13:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβως ετσι ειναι. Για να τα λεει αυτα ο Αβελέας που πρεπει να ήταν καλός μαθητής, φαντασου τί συνέβαινε με μένα, που εκτος αυτου η Ιστορια ηταν απο τα χειροτερα μου μαθηματα!

Περαν αυτου ομως, ακομα κι αν προσπαθω, δε θυμαμαι να εχει αναφερθει καθολου το ΕΟΚΑ στα μαθηματα. Μπορει να ειχε αναφερθει στο βιβλιο 3ης Λυκειου, αλλα αυτο ηταν το χειροτερο και πιο κακογραμμενο σχολικο βιβλιο που υπηρξε ανα τις ταξεις, δεν το καναμε ολο, οποτε δε μετραει

ΥΓ. μη κοιτας που μερικα απο αυτα τα εχεις ζησει κιολας :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-06-08 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-08, 14:15
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
έτσι είναι. Τα σχολεία κατήντησαν άχρηστα και περιτά. Μεγάλη θλίψη. Όταν οι μαθητές τις τελευταίες εβομάδες πριν τις πανελλήνιες δεν πάνε σχολείο για να πάνε φροντιστήριο με την ανοχή αν όχι ενθάρυνση των καθηγητών τα πράγματα είναι χάλια. Προβληματίζομαι για το τι θα συμβουλέψω τα παιδιά μου σε δυο χρόνια. Μακάρι να μπορούσα οικονομικώς να τους στείλω σε καλά ιδιωτικά. Έτσι κι ααλλιώς με τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια θα αγγίξω τα μισά έξοδα των ιδιωτικών τουλάχιστον. Καλά που υπάρχουν και κάποιοι δρόμοι να μας κάνουν να αναρωτιόμαστε και να μαθαίνουμε για τους Καρολή και Δημήτριο, για τον Χρυσόστομο Σμύρνης για τον Καραθεοδωρή και για τόσους ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-08, 15:26
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι είναι. Τα σχολεία κατήντησαν άχρηστα και περιτά. [...]
Παραδοσιακή ελληνική πίκρα και δυσαρέσκεια στα πάντα; (τα καλά αγνοούνται ως δεδομένα, τα κακά διατυμπανίζονται και μένουν)

Το βασικό πρόβλημα με όλα τα συστήματα υποχρεωτικής μόρφωσης στον κόσμο είναι ότι, πολύ απλά, δε δουλεύουν. Ναι μεν διδάσκουν βασική γραφή, ανάγνωση και λίγη αριθμητική, αλλά από κει και πέρα κανείς δε μπορεί να διδάξει φιλομάθεια.

Το εκπαιδευτικό σύστημα (παντού, όχι μόνο στην Ελλάδα — δεν εικάζω, το βασίζω σε εμπειρία του συστήματος στο εξωτερικό κι από τις δύο πλευρές) προϋποθέτει ότι ο μαθητής ή φοιτητής θέλει να μάθει. Αν δε θέλει να μάθει, δεν πρόκειται να μάθει.

Το ποσοστό των φιλομαθών ανθρώπων είναι ελάχιστο, κι αυτό δεν αλλάζει με το χρόνο. Είναι θέμα ανθρώπινης φύσης.

Επί του παρόντος, φιλομαθής είναι κάποιος που εκφράζει την απορία του Gildor παραπάνω. Ξέρεις πόσες χιλιάδες άτομα βλέπουν τέτοια ονόματα και δεν τους απασχολεί τι είναι;

Κανείς δεν ξέρει μέχρι να μάθει. Κανείς δε μαθαίνει μέχρι να το θελήσει. Τι είναι πιο χρήσιμο χαρακτηριστικό; Να έχεις 20€ στο χέρι ή μόνιμη δουλειά;

Προσωπικά τον επικροτώ το Γίλδωρα. Μακάρι, όταν φτάσουν στην ηλικία του τα παιδιά σου να έχουν τη φιλομάθεια, την παρατηρητικότητα και την ευφυΐα να εκφράζουν παρόμοιες ερωτήσεις.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-08, 15:32
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά τον επικροτώ το Γίλδωρα. Μακάρι, όταν φτάσουν στην ηλικία του τα παιδιά σου να έχουν τη φιλομάθεια, την παρατηρητικότητα και την ευφυΐα να εκφράζουν παρόμοιες ερωτήσεις.
παρα πολυ σωστη προσεγγιση...
(γιατι δεν την σκεφτηκα και εγω ο βλαξ;; καταραμενο αλτζχαιμερ)
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-08, 15:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. μη κοιτας που μερικα απο αυτα τα εχεις ζησει κιολας :Ρ
Ναι ήμουν μαθητής των τελευταίων τάξεων του δημοτικού, όταν ξεκίνησε ο αγώνας της ΕΟΚΑ. Μαθητής της ΣΤ τάξης την κάναμε κοπάνα και πήγαμε στο μεγάλο συλλαλητήριο.

Τον Χρυσόστομο Σμύρνης, τον έμαθα πρώτα από τις περιγραφές των δικών μου ανθρώπων, που το βίωσαν στην καταστροφή της Σμύρνης και άφησαν και εκείνοι πίσω πολλούς συγγενείς τους, που σφαγιάστηκαν από τους Τούρκους.

Έχει δίκαιο ο Avel που δεν θυμάται τίποτα από το σχολείο, έτσι όπως γίνεται το μάθημα της ιστορίας και των περισσοτέρων μαθημάτων, είναι λογικό να ξεχαστεί με τα χρόνια. Εκεί όμως θα πρέπει να μας ενδιαφέρει και λίγο εμάς. Φυσικά ο Gildor ήθελε να ανοίξει ένα θέμα, γιατί απλά μπορούσε με τις μηχανές αναζήτησης να βρει τις απαντήσεις του και να αποφύγει την γκρίνια μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-08, 17:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι να τα κάνεις τα βιβλία της ιστορίας όταν μπορείς να πιεις ούζα με τους αυτόπτες μάρτυρες;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-08, 23:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά ο Gildor ήθελε να ανοίξει ένα θέμα, γιατί απλά μπορούσε με τις μηχανές αναζήτησης να βρει τις απαντήσεις του και να αποφύγει την γκρίνια μου
Δυστυχως, η εμπειρια μου λεει οτι σε μηχανες αναζητησης τοσο γνωστα ονοματα, ειναι ψυλλοι στα αχυρα. Κατα 99% θα εβρισκα σελιδες και διευθυνσεις εταιρειων που βρισκονται στις εν λογω οδους. Και οχι, δεν εψαξα... (δεν μπηκα καν στον κοπο να ψαξω, βασει της παραπανω λογικης), οποτε μπορειτε να με διαψευσετε

ΥΓ. Εποικοδομητικη η συζητηση ομως. Ποσες χιλιαδες πιθανες εποικοδομητικες συζητησεις δε χανονται καθε μερα, οποτε χρησιμοποιουμε τις μηχανες αναζητησης ε; :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.