Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-08, 11:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δώσε μου πενήντα λεπτά

Η σκηνή ήταν από χθες στην Στουρνάρη. Ένας κύριος κοντά στα 30 μου κάνει νόημα από το απέναντι πεζοδρόμιο και με τη χαρακτηριστική φιγούρα με τον δείκτη του δεξιού χεριού πάνω στο στόμα, είναι μου λέει Ψιτ έλα να σου πω.

Λέω πάλι βρήκαμε κανένα παλιό ακροβασιανό ή κανένα πελάτη μου στο γραφείο μου που δεν τον θυμάμαι ως συνήθως.

Περνάω το πεζοδρόμιο και χαμογελαστός για να μην τον προσβάλω ότι δεν τον ξέρω, του λέω γεια χαρά. Μου απαντάει : Δώσε μου ένα πενηντάλεπτο.
Ορίστε; Ήταν η άμεση απάντηση μου.
Έλα δεν κατάλαβες, δώσε μου ένα πενηντάλεπτο, ένα δύο ευρώ ότι θέλεις.

Η συχνότητα της νέας μορφής ζητιανιάς έχει αυξηθεί ιδιαίτερα. Στο κέντρο κυρίως ψαρεύουν φορτικά την ελεημοσύνη και προσωπικά εμένα με απωθεί.

Δεν είναι κλασικός επαίτης, που κάθεται σε μια γωνιά χωρίς να ενοχλεί και να εισπράττεις μια ευχή, έστω και ψεύτικη, κάθε φορά που ένα νόμισμα σου, πέσει στο πιατάκι του. Για εικοσιπέντε ολόκληρα χρόνια, δούλευα στο κέντρο, κοντά στα Χαυτεία, είχαμε τους τακτικούς μας ζητιάνους, στο σύνολο τους γεροντάκια. Χαιρόσουν και ηρεμούσες για όσα τους έδινες, ήξερες ότι οτιδήποτε και αν συμβαίνει, θα κάνει τα γεροντάκια, λίγο πιο χαρούμενα.

Χρόνια μετά, συνάντηση μια τακτική μας γριούλα, που όταν με αναγνώρισε φωτίστηκε το πρόσωπο της. Σας έχασα μου λέει, πήγατε πουθενά αλλού; Της εξήγησα ότι έκλεισε η δουλειά μας. Μου απάντησε τόσες ευχές που σας έδινα δεν ήταν ικανές να κρατήσουν ανοικτό το μαγαζί σας; …..

Η σημερινή επαιτεία με απωθεί, είναι θα έλεγα …επαγγελματική και με εκνευρίζει αφάνταστα η φορτικότητα.

Κάνω μήπως άσχημα;

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 12:09
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παλι Φτηνα τη Γλυτωσες...Στη Γειτονια μου...Πολυ Τυχερος που εφυγες...Και τωρα σχολιαζης...
Βρε Στελιο Πρεζονια ειναι...Και Αφου κτυπησανε την Δοση τους...Μετα πεινασανε και να φαμε κανα σουβλακι....Ζητα...Στον Διπλανο (το συστημα) Εχει....

Γιατι τελικα εκπλησεσαι; Απο το Γεγονος το Ιδιο ή απο την απουσια της κοινωνιας.....¨η απο την Δικη σου παρουσια σε τετοιους Χωρους...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-08, 12:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Στελιο Πρεζονια ειναι...Και Αφου κτυπησανε την Δοση τους...Μετα πεινασανε και να φαμε κανα σουβλακι....Ζητα...Στον Διπλανο (το συστημα) Εχει....
Δεν είναι πρεζόνια όλοι. Ούτε ο συγκεκριμένος ήταν. Επαγγελματίας επαίτης ήταν.

Αν ήταν χρήστης ναρκωτικών θα του έδινα λεφτά, όχι από φόβο, αλλά επειδή θα ήμουν σίγουρος ότι τα λεφτά θα έπιαναν τόπο, ακόμα και αν ήταν να πάρει την δόση του.
Καλύτερα να τα πάρει οικειοθελώς παρά η ανάγκη του να τον οδηγήσει σε παράνομες ενέργειες.

Ας είμαστε λίγο επιεικείς με αυτά τα παιδιά, ας τους προσφέρουμε λίγη στοργή και ας τους αποδείξουμε ότι τους θέλουμε πίσω.

Βγήκα εκτός θέματος και το ξέρω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-08, 15:35
hilander Ο χρήστης hilander δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-06-19 17:25
Φύλο: Άντρας
Τέλη της δεκαετίας των 80 και αρχή της δεκαετίας των 90, φοιτητής στο Πολυτεχνείο, θυμάμαι ότι στην είσοδο της Στουρνάρη υπήρχε ένα καλάθι με κουλούρια και δίπλα ένα μεγάλο ταψί με τα λεφτά που άφηναν αυτοί που αγόραζαν κουλούρια. Τον κουλουρά ποτέ μου δεν τον είδα, αλλά και ποτέ κανείς δε διανοήθηκε να πάρει κουλούρι χωρίς να πληρώσει ή ακόμα χειρότερα να κλέψει. Άραγε, τι θα έλεγε σήμερα αυτός ο κουλουράς;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-08, 18:27
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω μήπως άσχημα;
Οχι.-

.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.