Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-08, 14:48
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
«Δεν είμαι του αντρός μου»

«Δεν είμαι του αντρός μου»

"Αντιδράσεις γυναικών προκαλεί η διάταξη που επιτρέπει στους συζύγους κοινό επώνυμο

Με το σύνθημα «δεν είμαι του αντρός μου» γυναικείες οργανώσεις αντιδρούν στο νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης που δίνει τη δυνατότητα στους συζύγους να διατηρούν το ίδιο επώνυμο, και καταγγέλλουν ότι στην πατριαρχική Ελλάδα αυτό σημαίνει να αφήνονται οι γυναίκες βορά στις πιέσεις για αλλαγή του επωνύμου τους μετά τον γάμο.

Με το νομοσχέδιο που εγκρίθηκε προ ημερών από την Κυβερνητική Επιτροπή αλλάζει ένα σημαντικό άρθρο του νόμου 1329/1983, που υιοθέτησε η πρώτη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για το οικογενειακό δίκαιο και αποτέλεσε τομή για τα γυναικεία δικαιώματα στην Ελλάδα και για την ισότητα των δύο φύλων στην οικογένεια.

Συγκεκριμένα προτείνεται η γυναίκα να μην διατηρεί αναγκαστικά το οικογενειακό της επίθετο, όπως προβλέπει ο ισχύων νόμος, αλλά να παίρνει αυτό του συζύγου, εφόσον υπάρχει συναίνεση και των δύο.

Οι γυναικείες οργανώσεις -Ομάδα Γυναικών Θεσσαλονίκης, Παγκόσμια Πορεία Γυναικών, και τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών για θέματα φύλου και ισότητας ΕΠΕΑΚ ΙΙ (ΤΕΙ Πάτρας)- που υπογράφουν τη σχετική ανακοίνωση, σημειώνουν ότι το νομοσχέδιο «αφήνει τη γυναίκα βορά στις πιέσεις του συζύγου και του οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος για αλλαγή του επιθέτου της, γιατί γνωρίζουμε στην πατριαρχική Ελλάδα τι σημαίνει 'συναίνεση και των δύο συζύγων'». ΟΙ ίδιες αναφέρουν, μεταξύ άλλων, πως «γνωρίζει ο κ. υπουργός ότι κανείς άνδρας δεν θα δεχόταν στην Ελλάδα -και πολύ σωστά, αφού το όνομα είναι βασικό στοιχείο της ταυτότητας του ατόμου- να αλλάξει το επώνυμό του και να πάρει αυτό της συζύγου του».

Οι οργανώσεις ζητούν να αποσύρει η κυβέρνηση «μαζί και τα γελοία επιχειρήματα», όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν, πάνω στα οποία στηρίζει την πρότασή της.

Η επιχειρηματολογία της κυβέρνησης στηρίζεται στο γεγονός ότι «μετά τη διαγραφή, αρχικά από τα διαβατήρια και κατόπιν από τις ταυτότητες, του ονόματος του συζύγου είναι πολύ δύσκολο στα νόμιμα ζεύγη να αποδείξουν, ταξιδεύοντας κυρίως στο εξωτερικό, ότι είναι καθ’ όλα νόμιμα ζεύγη και όχι παράνομα, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται, κατά τη διενέργεια διαφόρων συναλλαγών. Με την εισαγόμενη ρύθμιση, προς άρση των εμφανιζομένων προβλημάτων, παρέχεται η δυνατότητα στους συζύγους να έχουν το ίδιο επώνυμο, εάν φυσικά αμφότεροι το επιθυμούν».

Το πρόβλημα ωστόσο αφορά μόνο τις χώρες με αυστηρά θεοκρατικά καθεστώτα και ως εκ τούτου δεν προκύπτει ανάγκη αλλαγής της ελληνικής έννομης τάξης με επιστροφή, όπως καταγγέλλουν οι γυναικείες οργανώσεις, «μετά από ένα τέταρτο του αιώνα στην παράδοση της ελληνικής πατριαρχικής οικογένειας και στην υποτέλεια της γυναίκας».

«Αν έχουν προβλήματα τα ζευγάρια που επισκέπτονται χώρες με θεοκρατικούς νόμους, τότε ας βγάλει η κυβέρνηση ένα επίσημο χαρτί όπου θα αναφέρεται ο γάμος των δύο, αντί να οδηγεί την Ελλάδα σε θεοκρατικά βήματα» σημειώνουν οι υπογράφουσες το κείμενο οργανώσεις.

Επισημαίνουν επίσης ότι «οι διοικητικές δυσλειτουργίες ενδεχομένως θα είναι ασύγκριτα περισσότερες εντός Ελλάδας με τη ρύθμιση αυτή. Ολες οι νέες γυναίκες σήμερα μορφώνονται, αποκτούν πτυχία και διπλώματα, κάνουν αγοραπωλησίες, υπογράφουν επίσημα έγγραφα. Επιπλέον τα διαζύγια σήμερα είναι πολύ πιο συχνά, με αποτέλεσμα οι γυναίκες να ταλαιπωρούνται με τη γραφειοκρατία» σε περίπτωση διαζυγίου, οπότε η γυναίκα θα πρέπει να ξαναπάρει το πρηγούμενο επώνυμό της.

Εκτός από την απόσυρση της εν λόγω διάταξης, οι γυναικείες οργανώσεις ζητούν «από όλες τις γυναίκες βουλευτές να απορρίψουν αυτή την κατάργηση κεκτημένου δικαιώματος και να επαναβεβαιώσουν ότι ο νόμος χρειάζεται βελτίωση και όχι υπονόμευση».

Newsroom ΔΟΛ

(Πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?ln...0&lngDtrID=244)


Παρατήρηση: κάτι αντίστοιχο συμβαίνει ήδη με το επώνυμο των παιδιών, όπου αν δεν δηλωθεί (στο γάμο) κάτι "διαφορετικό" (δηλαδή το όνομα της μητέρας ή και των δύο γονιών)...είναι "αυτονόητο" - και νόμιμο - να παίρνουν το όνομα του πατέρα...!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-08, 14:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατήρηση: κάτι αντίστοιχο συμβαίνει ήδη με το επώνυμο των παιδιών, όπου αν δεν δηλωθεί (στο γάμο) κάτι "διαφορετικό" (δηλαδή το όνομα της μητέρας ή και των δύο γονιών)...είναι "αυτονόητο" - και νόμιμο - να παίρνουν το όνομα του πατέρα...!
Οι αντιδράσεις για μένα είναι ακατανόητες. Δεν αφαιρεί το δικαίωμα, απλά το συμπληρώνει. Δεν καταλαβαίνω που είναι το τραγικό.

Όσο για τα παιδιά δεν είναι πιο λογικό να παίρνουν το όνομα του πατέρα τους; Δεν έχουν με τίποτα άλλο να ασχοληθούν, θα έλεγα στο τέλος;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-08, 15:13
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αντιδράσεις για μένα είναι ακατανόητες. Δεν αφαιρεί το δικαίωμα, απλά το συμπληρώνει. Δεν καταλαβαίνω που είναι το τραγικό.

Όσο για τα παιδιά δεν είναι πιο λογικό να παίρνουν το όνομα του πατέρα τους; Δεν έχουν με τίποτα άλλο να ασχοληθούν, θα έλεγα στο τέλος;
εγώ πολύ θα ήθελα να μπορούσα να πάρω το όνομα του αντρός μου. γιατί να μην υπάρχει και αυτή η επιλογή για εκείνες που το θέλουν?

τώρα όσο για τα παιδιά .. δεν είναι πιο λογικό να παίρνουν το όνομα της μητέρας τους, που τα κυοφορεί 9 μήνες... ; δεν ξέρω.. ρωτάω...
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αντιδράσεις για μένα είναι ακατανόητες. Δεν αφαιρεί το δικαίωμα, απλά το συμπληρώνει. Δεν καταλαβαίνω που είναι το τραγικό.

Όσο για τα παιδιά δεν είναι πιο λογικό να παίρνουν το όνομα του πατέρα τους; Δεν έχουν με τίποτα άλλο να ασχοληθούν, θα έλεγα στο τέλος;

Εύλογο που οι αντιδράσεις είναι ακατανόητες και "φυσικό" να μη γίνεται αντιληπτή η "σημαντικότητα" κάποιων τέτοιων "λεπτομερειών" (οι οποίες στο σύνολό τους δεν είναι "λεπτομέρειες" τελικά..), από το ανδρικό φύλο, γιατί ενώ κάποια πράγματα ή και διαδικασίες είναι αυτονόητες για τους άνδρες, για τις γυναίκες είναι κατάκτηση (στην καλυτερη περίπτωση)!

Γιατί είναι πιο λογικό ( ; ) να παίρνουν το όνομα του πατέρα τα παιδιά και όχι της μητέρας; Ποιά "λογική'' το ... υπαγορεύει...;
Η δική μου "λογική" λέει ότι τα παιδιά πρέπει να παίρνουν το όνομα της μητέρας είναι πιο..."ασφαλές", υπάρχει και ένα επιπλέον "τεκμήριο", αυτό του τοκετού!
Επίσης, γιατί να μην έχει δικαίωμα το παιδί να επιλέξει, όταν ενηλικιωθεί, ποιό από τα δύο ονόματα ή και τα δύο αν θέλει να έχει;

Το σημείο αυτό του νομοσχεδίου, θεωρώ πως μας "επιστρέφει" σε άλλη "κοινωνική και θεσμική δομή", η οποία πλέον δεν υφίσταται και δεν μπορεί να "υπάρξει"...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-08, 16:22
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
μενω μονον στο θεμα του επιθετου των παιδιων
πρεπει να παρουν το επιθετο της μητερας διοτι ειναι πιο σιγουρο
ποσες και ποσες γυναικες δεν κυοφορουν τον καρπο ενος παρανομου δεσμου ενω ευρισκονται εις γαμον κοινωνια και το χρεωνεται το παιδι αδικως ο συζυγος ;.οσο για το επιθετο της συζυγου ειναι θεμα συμφωνιας ζευγαριου.
υποτιθεται οτι παντρευοντε απο αισθημα .αρα υπαρχει επικοινωνια και κατανοηση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-08, 16:42
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ποσες και ποσες γυναικες δεν κυοφορουν τον καρπο ενος παρανομου δεσμου ενω ευρισκονται εις γαμον κοινωνια και το χρεωνεται το παιδι αδικως συζυγος ;
Αν πάρει δηλαδή το όνομα της γυναίκας δεν θα το χρεωθεί ο σύζυγος; Πάλι δικό του θα νομίζει ότι είναι.
Καλώς ή κακώς παραδοσιακά το παιδί παίρνει το επώνυμο του πατέρα και αυτό πρέπει να διατηρηθεί παρ' εκτός στην περίπτωση που ΚΑΙ οι δύο σύζυγοι συμφωνήσουν το παιδί να πάρει το επώνυμο της μητέρας ή και των δύο. Το προαιρετικά οι γυναίκες να παίρνουν και το επώνυμο του συζύγου με αφήνει αδιάφορο. Αφού είναι προεραιτικά όποια δεν θέλει δεν το παίρνει. Ας ασχοληθούμε και με κανένα σοβαρό ζήτημα επιτέλους. Την ανισοτιμία των γυναικών στους εργασιακούς χώρους, τις σεξουαλικές παρενοχλήσεις που υφίστανται από καθάρματα εργοδότες πολλές γυναίκες και χίλια δύο άλλα σοβαρά και πραγματικά θέματα.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-08, 20:49
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ή κακώς παραδοσιακά το παιδί παίρνει το επώνυμο του πατέρα και αυτό πρέπει να διατηρηθεί παρ' εκτός στην περίπτωση που ΚΑΙ οι δύο σύζυγοι συμφωνήσουν το παιδί να πάρει το επώνυμο της μητέρας ή και των δύο.
Με το "Παραδοσιακά" μου έρχεται ο συνειρμός... "πίστευε και μη ερεύνα".
Κάτι σαν το μουρουνέλαιο που δεν σου αρέσει αλλά πρέπει να το...καταπιείς!(; ) Όμως για όλα υπάρχουν εναλλακτικές και λύσεις, αρκεί να θέλουμε να κάνουμε κάτι να ξεφύγουμε από τα "συνήθη και τα...παραδοσιακά", πάντα με θετική πρόθεση και με γνώμονα την "ισοτιμία" (στη συγκεκριμένη περίπτωση...)

Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας ασχοληθούμε και με κανένα σοβαρό ζήτημα επιτέλους. Την ανισοτιμία των γυναικών στους εργασιακούς χώρους, τις σεξουαλικές παρενοχλήσεις που υφίστανται από καθάρματα εργοδότες πολλές γυναίκες και χίλια δύο άλλα σοβαρά και πραγματικά θέματα.
Για τη σοβαρότητα του θέματος έχω απαντήσει (αν δεις τα posts θα καταλάβεις). Η εργασιακή (και όχι μόνο) ανισοτιμία, η σεξουαλική παρενόχληση, κ.ο.κ., συμφωνώ ότι είναι πολύ-πολύ σοβαρά προβλήματα που υφίστανται και βεβαίως μπορούμε να τα συζητήσουμε αλλού ως αυτόνομα και ξεχωριστά νέα θέματα.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-08, 21:05
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αυτα τα παραδοσιακα μας μαραναν....δηλαδη αν το μπαμπα τον λενε "Μουσακα" η "Μπουλης" η ξερω γω τι, τα παιδια πρεπει να υποφερουν μια ζωη ?
Ολα αυτα πρεπει να ειναι επιλογη του καθενος, οπως και η θρησκεια...δεν καταλαβα γιατι για παραδειγμα, με το βαπτισμα σαν χριστιανος, παιρνεις αυτοματα και την θρησκεια των γονιων? Αντε δηλαδη...τελικα ολα τα πληρωνουν τα καημενα παιδια που δεν θα ρωταει κανεις ποτε ουτε τους δινει δικαιωμα να αποφασισουν αργοτερα....
Αμαν πια με τα "παραδοσιακα" σας, αντε να πληρωνουν και καμια διατροφη μερικοι αφου τα παιδια παιρνουν το ονομα τους...
2008 εχουμε, καιρος να υπαρχει και δικαιωμα επιλογης ....για ολους

συγχιστηκα παλι
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-08, 21:11
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αχ ναι , ξεχασα....αυτες οι χαζες με τα "δικαιωματα" τους, αντε να χαιρονται που επιτελους μπορουν να διαλεξουν τι 8ελουν, τι το πηραν προσωπικα , μαλλον ανυπαντρες και σκασμενες ειναι σορρυ...αντε ουστ κιολας, δουλεια δεν ειχανε και βρηκανε...μονο το "συλλογο για τα δικαιωματα της σπασμενης σκουπας "δεν ειδα γραμμενο εκει....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-08, 23:42
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δηλαδη αν το μπαμπα τον λενε "Μουσακα" η "Μπουλης" η ξερω γω τι, τα παιδια πρεπει να υποφερουν μια ζωη
Αν κάποιος έχει λόγους μπορεί να αλλάξει το επώνυμο και ναι μια χαρά είναι να παίρνουν τα παιδιά του πατέρα και δεν βρίσκω λόγο να αλλάξει (μπορούν να πάρουν και της μητέρας ή και των δύο αν συμφωνήσουν οι γονείς).
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-06-08 στις 00:42 Αιτία: επιθετικο σχολιο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-08, 00:34
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αυτα που γραφω μπορει να ειναι αναξια σχολιασμου....αν αυτο θα μου το ελεγε οποιοσδηποτε αλλο εκτως απο σενα....κατα τα υπολοιπα, απαξιω να σου απαντησω...κατι τετοιοι σαν και σενα τσαμπα σκια κανουν στην Γη....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xymox : 17-06-08 στις 00:36
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-08, 00:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας με διορθωσει καποιος ειδικος αλλα εχω την εντυπωση οτι τα γονιδια του πατερα ειναι αυτα που παραμενουν στις επομενες γενιες

Βασει φυσης λοιπον, ειναι θεμιτο να υπερισχυει το επωνυμο του πατερα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-08, 00:46
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ok,ποιος παιζει με τις απαντησεις εδω και κοβει και ραβει οπως γουσταρει? ΑΝΤΕ!
αμα ειναι ετσι ας φυγουμε , σορρυ ....ωραια δημοκρατια εχουμε....
μερσι Gildor....απο σενα δεν το περιμενα με τιποτα....κοψε και αυτο ...μη χαλασει η εικονα....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-08, 00:47
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας με διορθωσει καποιος ειδικος αλλα εχω την εντυπωση οτι τα γονιδια του πατερα ειναι αυτα που παραμενουν στις επομενες γενιες

Βασει φυσης λοιπον, ειναι θεμιτο να υπερισχυει το επωνυμο του πατερα
Πατέρας είναι και ο μπαμπάς της νύφης

Κι εφόσον ο γιος μου είναι ίδιος ο πατέρας μου, γιατί να μην έχει το επίθετό του;
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
μερσι Gildor....απο σενα δεν το περιμενα με τιποτα....κοψε και αυτο ...μη χαλασει η εικονα....
To επανέφερα Ντιάνα, όμως θα πρέπει να προσέξουμε τους χαρακτηρισμούς. Καθήκον των admin και τουν οργανωτή του Club, είναι να προσπαθεί να κρατήσει ένα διάλογο, μακριά από ειρωνείες και προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.