Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-08, 13:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο φασισμός των ολίγων

Ένταση στο Αριστοτέλειο

Σε πολλές σχολές οι εκλογές γίνονται μετ' εμποδίων
Επεισόδια, ένταση και απεργία καθηγητών σε αρκετά πανεπιστημιακά ιδρύματα συνθέτουν τη σημερινή εικόνα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σημειώθηκαν επεισόδια στην αίθουσα της Συγκλήτου, όταν περίπου 200 φοιτητές εισήλθαν στην αίθουσα, φωνάζοντας συνθήματα και αξιώνοντας τη διακοπή της συνεδρίασης.

Ακολούθησαν διαπληκτισμοί ανάμεσα στους Συγκλητικούς και τους φοιτητές με αποτέλεσμα κάποια στιγμή ο πρύτανης να χάσει τις αισθήσεις του και να μεταφερθεί με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο.

Ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής, Νίκος Μουσιόπουλος, δήλωσε ότι συγκάλεσε έκτακτη Κοσμητεία, προκειμένου να συζητηθεί το ενδεχόμενο τριήμερου κλεισίματος του πανεπιστημίου σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το επεισόδιο.

Ένταση επικράτησε και στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, όταν φοιτητές που πρόσκεινται στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά και αντιδρούν στο νόμο-πλαίσιο, εισέβαλαν στην αίθουσα και επιχείρησαν να διακόψουν τη διαδικασία. Η εκλογική διαδικασία, πάντως, συνεχίζεται κανονικά.

Εκλογές για νέους προέδρους έχουν προγραμματιστεί επίσης, στα ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και δυτικής Μακεδονίας.

ΑΠΕ / ΣΚΑΙ

Σχόλιο :

Είναι αδιανόητο, μια ελάχιστη μειοψηφία, με τις πλάτες μιας παρατάξεως που μετέχει στην βουλή, να έχει επιβάλει απίστευτες συνθήκες φασισμού και ολοκληρωτισμού στα Ανώτατα και Ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Προσπαθώ να κρατήσω τον εκνευρισμό μου, να μην χρησιμοποιήσω λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό και να κρατήσω ήπιους τόνους.

Όταν κτυπάς ακαδημαϊκούς δασκάλους και αυτοί δεν έχουν τρόπο να υπερασπιστούν, τόσε κάτι σάπιο υπάρχει.

Να πάνε στο διάολο και το ακαδημαικό άσυλο και η ασυδοσία. Να αποβληθούν από τα πανεπιστήμια όλοι αυτοί που ασχημονούν και να υπάρχει περιφρούριση τους ΤΩΡΑ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #2  
Παλιά 28-05-08, 14:06
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ο φασισμος των ολιγων δεν πιανει την εξουσια?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
  #3  
Παλιά 28-05-08, 14:06
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αδιανόητο, μια ελάχιστη μειοψηφία, με τις πλάτες μιας παρατάξεως που μετέχει στην βουλή, να έχει επιβάλει απίστευτες συνθήκες φασισμού και ολοκληρωτισμού στα Ανώτατα και Ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Αλλά είναι ευνόητο να αφήνονται τα δημόσια πανεπιστήμια στην τύχη τους χωρίς χρηματοδότηση ώστε να διευκολυνθεί η άλλωση της δημόσιας εκπαίδευσης απο τα αρπακτικά του ιδιωτικού τομέα.

Όσο για τις πλάτες του κόμματος στο οποίο αναφέρεσαι, είναι ευτυχές οτι υπάρχει στο κοινοβούλιο ένα δημοκρατικό κόμμα χωρίς εξαρτήσεις απο μεγαλοσυμφέροντα και χωρίς προσκυνητές εκδοτών, εφοπλιστών και εργολάβων. Περιμένω να δώ μέχρι πού θα φτάσει το ξεπούλημα για να αρχισετε να παίρνετε χαμπάρι τι γίνεται.
  #4  
Παλιά 28-05-08, 14:15
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Είναι ευνόητο, επίσης, τα πανεπιστήμια να μη δέχονται να καταρτίσουν ισολογισμούς... Αλλά ναι, δεν προλάβανε... δεν είχαν το προσωπικό...

Αυτά γίνονταν πάντα στα πανεπιστήμια, αλλά δεν υπήρχαν θύματα. Τώρα άκουσα για ένα θύμα στο ΤΕΙ Πειραιά. Πήγαν, οι αριστεριστές (τρομάρα...), να "κατασχέσουν" τα πρακτικά, έσπρωξαν τον καθηγητή (οι ευγένειες να λείπουν...), αυτός έπεσε, λιποθύμησε και τώρα είναι στο νοσοκομείο.

Αυτά γίνονταν και πέρισυ με τις καταλήψεις. Διέλυεαν τη συνέλευση της συγκλήτου, μπούκαραν στις συνελεύσεις των καθηγητών των σχολών κλπ, κλπ

Είπαμε! Το δίκιο του επαναστάτη...
__________________
Aslan is on the move...
  #5  
Παλιά 28-05-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σημειώθηκαν επεισόδια στην αίθουσα της Συγκλήτου, όταν περίπου 200 φοιτητές εισήλθαν στην αίθουσα, φωνάζοντας συνθήματα και αξιώνοντας τη διακοπή της συνεδρίασης.
Αυτό (ενδέχεται να) είναι αυτόφωρο αδίκημα και ο νόμος προβλέπει την επέμβαση της αστυνομίας.

Φυσικά, όπως τόσα άλλα πράγματα στο ελλαδιστάν, κάτι τέτοιο αποτελεί ασήμαντη λεπτομέρεια.
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φασισμος των ολιγων δεν πιανει την εξουσια?
Φυσικά όχι, η εξουσία έχει εκλεγεί με δημοκρατικές διαδικασίες από το λαό για να κυβερνήσει. Καλώς ή κακώς αυτό το σύστημα έχουμε και έτσι δουλεύει η κοινοβουλευτική δημοκρατία. Οποιαδήποτε προσπάθεια εξίσωσης του τραμπούκου που καίει και τρομοκρατεί με τους (ηλίθιους; πουλημένους; ανίκανους; πες το όπως θες) βουλευτές που έχει εκλέξει ο ελληνικός λαός είναι στρέβλωση της πραγματικότητας.
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά είναι ευνόητο να αφήνονται τα δημόσια πανεπιστήμια στην τύχη τους χωρίς χρηματοδότηση ώστε να διευκολυνθεί η άλλωση της δημόσιας εκπαίδευσης απο τα αρπακτικά του ιδιωτικού τομέα.
Άρα, με αυτή τη λογική, επειδή υπάρχουν τα αρπακτικά του ιδιωτικού τομέα πρέπει να υπάρχουν και οι τραμπούκοι στα πανεπιστήμια και να τα καταδικάζουν στην ανυποληψία εσαεί. Σωστά;
__________________
may you live in interesting times
  #6  
Παλιά 28-05-08, 15:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φασισμος των ολιγων δεν πιανει την εξουσια?
Την εξουσία την έχει μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση σύμφωνα με τους νόμους του κράτους.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά είναι ευνόητο να αφήνονται τα δημόσια πανεπιστήμια στην τύχη τους χωρίς χρηματοδότηση ώστε να διευκολυνθεί η άλλωση της δημόσιας εκπαίδευσης απο τα αρπακτικά του ιδιωτικού τομέα.
Άρα να το αφήσουμε στην μειοψηφία του 5-10%;
Αυτό είναι δημοκρατία; Είναι πρόοδος;

Είναι δίκαιο Ανδρέα να εκλέγουν τις πρυτανικές αρχές, τα λίγα κοματόσκυλα και όχι η πλειοψηφία των φοιτητών;

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις πλάτες του κόμματος στο οποίο αναφέρεσαι, είναι ευτυχές οτι υπάρχει στο κοινοβούλιο ένα δημοκρατικό κόμμα χωρίς εξαρτήσεις απο μεγαλοσυμφέροντα και χωρίς προσκυνητές εκδοτών, εφοπλιστών και εργολάβων.
Στην δημοκρατίες αποφασίζουν οι πλειοψηφίες και όχι οι μειοψηφίες. Ποιος θα μας σώσει από τους σωτήρες, τέλος πάντων;;;;;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #7  
Παλιά 28-05-08, 17:05
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 23:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι πως ειναι δυνατον κομματα της Βουλης που αγωνιζονται για την απλη αναλογικη στις βουλευτικες εκλογες, να υποστηριζουν (μεσω των φοιτητικων τουε παραταξεων) με βιαιο και αντιδημοκρατικο τροπο την εκλογη πρυτανεων δι αντιπροσωπων και οχι την απευθειας εκλογη απο τους φοιτητες.

Δηλαδη η δημοκρατια ειναι σωστη μονο οταν μας συμφερει; Μονο οταν εχουμε να κερδισουμε εδρες στο κοινοβουλιο και οχι οταν ειναι να εκφραστει η λαικη εντολη σε αλλους χωρους;

Αλλα ειναι πιο ευκολο να διαπραγματευτεις με τον υποψηφιο πρυτανη για την παραχωρηση 1 ψηφου απο τις 3-4 των εκλεκτορων φοιτητων, (συγχωρηστε με δεν γνωριζω ποσες ακριβως ειναι αυτες) παρα για τις 300 απο τις 2000 ψηφους ολων των φοιτητων... Και μετα βλεπουμε καποιους οι οποιοι δεν εχουν πατησει ποτε στα αμφιθεατρα και τα εργαστηρια να παιρνουν πτυχια σε 5 χρονια με αριστα ενω ολοι οι υπολοιποι φοιτητες παλευουν να περασουν το μαθημα "Η επιδραση του υπερπληθυσμου της κοκκινης γαριδας στην οικονομια της Νοτιας Ευρασιας"
  #8  
Παλιά 28-05-08, 22:45
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εξουσία την έχει μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση σύμφωνα με τους νόμους του κράτους.
πότε εγινε αυτο και δεν το εχω καταλαβει?

και εχω και μια αλλη απορια...
εαν οι κινητοποιησεις ηταν ειρηνικες με πλακατ, φωνες κλπ κλπ στα πόσα ψιλα θα περναγαν στις ειδήσεις? και δεν μιλαω για το συγκεκριμένο αλλα γενικά για κάθε κινητοποιηση που ως στόχο έχει να αναδείξει και να πεί αυτα που πιστευουν αυτοι που την κάνουν.
ποσο αναλγητοι εχουμε γινει που οταν γινεται μια κινητοποιηση ειδικα αν ειναι ειρηνικη το μονο που μενει ειναι οτι κόλλησε το κεντρο και τιποτε αλλο..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
  #9  
Παλιά 28-05-08, 22:58
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
πότε εγινε αυτο και δεν το εχω καταλαβει?
πασα αλλη συζητηση απολυτως περιττη.....
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
  #10  
Παλιά 29-05-08, 01:34
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα, με αυτή τη λογική, επειδή υπάρχουν τα αρπακτικά του ιδιωτικού τομέα πρέπει να υπάρχουν και οι τραμπούκοι στα πανεπιστήμια και να τα καταδικάζουν στην ανυποληψία εσαεί. Σωστά;
Όχι , έτερον εκάτερον. Προφανώς οι τραμπούκοι δεν εχουν θέση στα πανεπιστήμια και αν θέλεις αυτού του είδους οι καταστάσεις βολεύουν την κυβέρνηση που μαζί με τα ξερά θέλει να κόψει και τα χλωρά.

Το φοιτητικό κίνημα θα έπρεπε να αντιδράσει δημοκρατικά και μαζικά και να περιθωριοποιήσει αυτούς που σε τελική ανάλυση ενισχύουν τα σαθρά επιχειρήματα της ισοπεδωτικής και δουλικής κυβερνητικης λογικής.
  #11  
Παλιά 29-05-08, 04:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
πότε εγινε αυτο και δεν το εχω καταλαβει?
Έγινε στις εκλογές του περασμένου Σεπτεμβρίου, όπως και σε κάθε άλλες εθνικές εκλογές από το 74 και δώθε.

Σου θυμίζω, επίσης, ότι η παρούσα κυβέρνηση, που οι προοδευτικοί και ανεξάρτητοι από συμφέροντα κατηγορούν, εκλέχτηκε μετά την ψήφιση του νόμου για την παιδεία (και μετά από 70 νεκρούς από φωτιές κλπ κλπ). Εφόσον λοιπόν αποφάσισε ο ελληνικός λαός ότι αυτή είναι η πιο κατάλληλη (όσο σκάρτη κι αν είναι), ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είναι οι προοδευτικοί που θα τον αμφισβητήσουμε;
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν οι κινητοποιησεις ηταν ειρηνικες με πλακατ, φωνες κλπ κλπ στα πόσα ψιλα θα περναγαν στις ειδήσεις?
Πιθανόν θα τις αγνοούσαμε ολοκληρωτικά, και λοιπόν τι; Όποιος νομίζει ότι έχει δίκιο για οτιδήποτε πρέπει να καταστρέφει υλικό και πνευματικό έργο που εγώ, εσύ και πολλοί άλλοι έχουν πληρώσει με μεγάλο κόπο; Τόσο πολύ έχει ξεπέσει η ακαδημαϊκή κοινότητα που ο μόνος τρόπος να τραβήξει την προσοχή μας είναι οι καταστροφές και η τρομοκρατία;
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς οι τραμπούκοι δεν εχουν θέση στα πανεπιστήμια και αν θέλεις αυτού του είδους οι καταστάσεις βολεύουν την κυβέρνηση που μαζί με τα ξερά θέλει να κόψει και τα χλωρά.
Δυστυχώς, όμως, όταν κλέβουν κάλπες, καίνε περιουσίες και καταλύουν θεσμούς οι "προοδευτικοί" ψελλίζουν κάτι για τα μάτια και μετά αμέσως κραυγάζουν εναντίον της όποιας κυβέρνησης.
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φοιτητικό κίνημα θα έπρεπε να αντιδράσει δημοκρατικά και μαζικά και να περιθωριοποιήσει αυτούς που σε τελική ανάλυση ενισχύουν τα σαθρά επιχειρήματα της ισοπεδωτικής και δουλικής κυβερνητικης λογικής.
Το φοιτητικό κίνημα, αν και υπάρχει εδώ και 34 χρόνια, δεν μπορεί να βγάλει ούτε εννιαία αποτελέσματα στις εκλογές του και θα βγάλει τους τραμπούκους από τον πανεπιστημιακό χώρο;

Για να είμαστε και λίγο ρεαλιστές, διάβασε εδώ μερικές ωραίες, δημοκρατικές απόψεις του φοιτητικού κινήματος, που διατυπώνουν σε άπταιστα ελληνικά τη φοβερή ιδέα "στα @@ μας οι νόμοι".
__________________
may you live in interesting times
  #12  
Παλιά 29-05-08, 08:59
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγινε στις εκλογές του περασμένου Σεπτεμβρίου, όπως και σε κάθε άλλες εθνικές εκλογές από το 74 και δώθε.

Σου θυμίζω, επίσης, ότι η παρούσα κυβέρνηση, που οι προοδευτικοί και ανεξάρτητοι από συμφέροντα κατηγορούν, εκλέχτηκε μετά την ψήφιση του νόμου για την παιδεία (και μετά από 70 νεκρούς από φωτιές κλπ κλπ). Εφόσον λοιπόν αποφάσισε ο ελληνικός λαός ότι αυτή είναι η πιο κατάλληλη (όσο σκάρτη κι αν είναι), ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είναι οι προοδευτικοί που θα τον αμφισβητήσουμε;
το ξερει φιλε μου καλυτερα κι απο σενα κι απο μενα...το γιατι το λεει εσυ και εγω το ξερουμε καλυτερα και απο εκεινον

γιαυτο λεω οτι δεν εχει νοημα καθε παραπερα συζητηση....
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 29-05-08 στις 09:15
  #13  
Παλιά 29-05-08, 11:48
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερει φιλε μου καλυτερα κι απο σενα κι απο μενα...το γιατι το λεει εσυ και εγω το ξερουμε καλυτερα και απο εκεινον

γιαυτο λεω οτι δεν εχει νοημα καθε παραπερα συζητηση....
φυσικα και το ξερω, δεν ξερω αν το ξερω καλυτερα η χειρότερα παντως το ξερω....
Το γιατι δεν ξερω αν τελικα το ξερετε))))
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
  #14  
Παλιά 29-05-08, 11:49
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και να κανω μια παραθεση στελιο απο τα λεγόμενα σου σε άλλο thread....

"Ο μοναδικός άμεσος τρόπος, να αποφασίζει η πλειοψηφία, για τα πολύ σοβαρά θέματα, λέγεται δημοψήφισμα. Στα τελευταία 34 χρόνια, στην μεταπολίτευση δηλαδή, είχαμε μόλις ένα δημοψήφισμα, αυτό της επιλογής του πολιτεύματος. Κανένα άλλο.

Μπήκαμε στην ΕΟΚ, δεν μας ρώτησαν.
Μπήκαμε στην ΟΝΕ, δεν μας ρώτησαν.
Αλλάζουν το σύνταγμα δύο τρεις φορές, δεν μας ρώτησαν.
Υπογράφουμε ευρωσυντάγματα, δεν μας ρώτησαν.
Αποφασίζουν για τα ασφαλιστικό, δεν μας ρώτησαν.
Αποφασίζουν για τις τύχες μας, δεν μας ρώτησαν.

Ποιος φοβάται την κρίση του λαού; Ποιος τρέμει στην ιδέα, της διαφορετικής άποψης; Ποιος πολιτικός ζήτησε την γνώμη μας; Κανείς, απόλυτο μηδενικό, κανείς.

Ποιος είναι πάνω από το λαό και ποιος αποφασίζει για λογαριασμό του λαού;

Δημοκρατία έχουμε;"
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
  #15  
Παλιά 29-05-08, 13:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων

Δημοκρατία έχουμε;"
Οι αναφορές μου είναι για τα δημοψηφίσματα.

Η ερώτηση σου είναι άστοχη, φυσικά και έχουμε δημοκρατικό πολίτευμα, με όλα τα ελαττώματα της και με την εμμονή των εκάστοτε κυβερνώντων, σε όλες τις χρονικές στιγμές, να μην καταφεύγουν στην λαϊκή ψήφο σε κύρια θέματα.

Αυτό δεν αλλάζει το δημοκρατικό μας πολίτευμα, την εκάστοτε δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση, που βάση του συντάγματος αποφασίζει αυτή και όχι κάποιες μικρές μειοψηφίες που θέλουν φασιστικά να επιβάλλονται στις πλειοψηφίες, με το αστείο επιχείρημα ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα.

Αυτή η φασιστική νοοτροπία από τους δήθεν κάργα δημοκράτες, με βγάζει από τα ρούχα μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.