Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-06, 19:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ένα καταναλωτικό παραμύθι

Πικρός καφές για το περιβάλλον

Μια φανταστική ιστορία για την πραγματικότητα
του περιβάλλοντος


Ο κύριος Πράσινος κάθισε αναπαυτικά στην πολυθρόνα του απολαμβάνοντας τον καφέ του (Κολομβίας με φίνο άρωμα, ψημένος στην καινούργια καφετιέρα που του χάρισε η πεθερά του για την ονομαστική του εορτή). Είχε ξεκοκαλίσει ήδη την εφημερίδα του και τέλειωνε το διάβασμα του αφιερώματος για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος. Τα στοιχεία του έφεραν τρόμο και δυσάρεστες σκέψεις. Το κλίμα αλλάζει, η τρύπα του όζοντος μεγαλώνει, τα μεταλλαγμένα τρόφιμα εισβάλλουν στο πιάτο μας, τα δάση ξεκληρίζονται, τα πυρηνικά μας απειλούν. “Οι πολυεθνικές φταίνε για όλα”, μουρμούρισε ο κ. Πράσινος. “Έχουν τις κυβερνήσεις του χεριού τους και κάνουν ότι θέλουν. Μωρέ, το χρήμα κυβερνά”. Πήρε μια βαθιά ανάσα, ήπιε μια γουλιά καφέ ακόμη και συνέχισε το διάβασμα.
Η παράλληλη ιστορία του καφέ

Το φλιτζάνι του καφέ που έπινε ο κ. Πράσινος έχει να μας πει τη δικιά του ιστορία για την ημέρα του περιβάλλοντος. Η παράλληλη αυτή ιστορία θα μπορούσε να ξεκινά από τη συλλογή των καρπών του καφέ στην Αντιόχεια της Κολομβίας. Ή καλύτερα τρεις γενιές πριν, όταν η δασώδης τότε περιοχή της Αντιόχειας αποψιλωνόταν για να στηθούν οι πρώτες φυτείες καφέ. Σήμερα, τα πάλαι ποτέ δάση της περιοχής είναι από τα πιο απειλούμενα οικοσυστήματα του πλανήτη.

Στην Αντιόχεια, χρειάστηκαν 200 κόκκοι καφέ ή αλλιώς το 5% της ετήσιας απόδοσης ενός φυτού καφέ, για να παραχθούν τα δύο φλιτζάνια αρωματικού καφέ που κατανάλωσε σήμερα ο κ. Πράσινος. Μόνο πέρσι, ο κ. Πράσινος κατανάλωσε την ετήσια απόδοση 18 δέντρων καφέ.

Για να μεγαλώσουν αυτά τα δέντρα χρειάστηκαν πολλοί ψεκασμοί με εντομοκτόνα, τα οποία παρήχθησαν στην κοιλάδα του Ρήνου στη Γερμανία. Τα απόβλητα των εργοστασίων φυτοφαρμάκων έχουν ρυπάνει το Ρήνο, υποβαθμίζοντας τα παρόχθια οικοσυστήματα και τη ζωή που συντηρεί το ποτάμι.

Στην Κολομβία πάλι, όταν ψεκάζονταν τα δέντρα του καφέ, ένα ποσοστό από τα εντομοκτόνα παρασύρθηκε από τον αέρα και κατέληξε στα πνευμόνια των αγροτών. Υπολείμματα φυτοφαρμάκων ξεπλύθηκαν από τις βροχές και κατέληξαν στα κοντινά ποτάμια.

Ο καφές μεταφέρθηκε στο Λονδίνο με ένα γιαπωνέζικο φορτηγό, που κατασκευάστηκε με κορεάτικο χάλυβα. Ο σίδηρος προερχόταν από ένα ορυχείο στην Παπούα Νέα Γουινέα κοντά στη γη μιας φυλής ιθαγενών. Κανείς φυσικά δεν αποζημίωσε ποτέ τους ιθαγενείς αυτούς για τη χαμένη γη τους, ούτε για τις βλάβες από τη ρύπανση που προκάλεσε το ορυχείο.

Στο Λονδίνο, ο καφές ξεφορτώθηκε και καβουρδίστηκε σε υψηλή θερμοκρασία για 13 λεπτά. Πακεταρίστηκε σε συσκευασία με τέσσερεις στρώσεις (πολυαιθυλένιο, νάιλον, αλουμίνιο και πολυεστέρα) και στάλθηκε με φορτηγά στην Ελλάδα. Τα τρία στρώματα πλαστικών της συσκευασίας είχαν κατασκευαστεί με πετρέλαιο προερχόμενο από τη Σαουδική Αραβία που μεταφέρθηκε με τάνκερ στη Λουιζιάνα των ΗΠΑ και από εκεί τα πλαστικά εξήχθησαν στη Βρετανία. Το εργοστάσιο πλαστικών της Λουιζιάνα είναι εγκατεστημένο σε μια περιοχή γνωστή και ως “διάδρομος του καρκίνου” και οι περίοικοι κατηγορούν τις βιομηχανίες πως επέλεξαν μια περιοχή όπου διαμένουν κυρίως φτωχοί μαύροι για να αποθέσουν τα τοξικά τους απόβλητα. Τη μέρα που τα πλαστικά έφευγαν για Ευρώπη, γίνονταν στην περιοχή μια διαδήλωση με αίτημα “περιβαλλοντική δικαιοσύνη”.

Το αλουμίνιο της συσκευασίας είχε κατασκευαστεί στις βορειοδυτικές ακτές των ΗΠΑ, η δε πρώτη ύλη, ο βωξίτης, είχε εξορυχθεί στην Αυστραλία και μεταφέρθηκε με ένα φορτηγό πλοίο που έκαιγε πετρέλαιο προερχόμενο από την Ινδονησία. Ο βωξίτης είχε εξορυχθεί σε μια περιοχή που για χιλιάδες χρόνια θεωρούνταν ιερή γη των Αβοριγίνων. Η επεξεργασία του αλουμινίου έγινε με χρήση ενέργειας που προέρχονταν από ένα υδροηλεκτρικό σταθμό πάνω στον ποταμό Κολούμπια. Η κατασκευή του μεγάλου φράγματος που εξυπηρετεί αυτόν τον υδροηλεκτρικό σταθμό θεωρείται υπεύθυνη για την κατάρρευση της τοπικής οικονομίας, που βασίζονταν στο ψάρεμα του σολομού πριν βέβαια ξεκινήσουν τα έργα για το υδροηλεκτρικό.

Το καβούρδισμα του καφέ έγινε με το κάψιμο πετρελαίου της Βόρειας Θάλασσας. Η διύλιση αυτού του πετρελαίου έγινε σε ένα διυλιστήριο γνωστής πετρελαϊκής εταιρίας (απ’ αυτήν φουλάρει βενζίνη και ο κ. Πράσινος). Οι περίοικοι του διυλιστηρίου αυτού διαμαρτύρονται συχνά για τη ρύπανση που προκαλεί και διατείνονται πως οι αναθυμιάσεις του διυλιστηρίου ευθύνονται για τα αυξημένα κρούσματα καρκίνου στην περιοχή.

Από τον Πειραιά που ξεφορτώθηκε ο καφές, έφτασε στο σουπερμάρκετ απ’ όπου ψωνίζει ο κ. Πράσινος με ένα φορτηγό που καίει πετρέλαιο με προέλευση από το Κουβέιτ. Το πετρέλαιο αυτό μεταφέρθηκε με ένα τάνκερ ελληνικής πλοιοκτησίας, με λιβεριανή σημαία και κατασκευασμένο στη Νορβηγία με ατσάλι προερχόμενο από κάπου από την ανατολική Ευρώπη. Το φορτηγό κόλλησε στα φανάρια της Κατεχάκη και από το μαρσάρισμα μαύρισε ο τόπος. Εκείνη τη μέρα, η Greenpeace έβγαλε μια ανακοίνωση που εξηγούσε πως τα επίπεδα των καρκινογόνων μικροσωματιδίων είναι εξαιρετικά υψηλά στην Αθήνα και πως τα σωματίδια αυτά προέρχονται κυρίως από την καύση του ντίζελ.

Την παρακολουθούσε την Greenpeace ο κ. Πράσινος. Πάντα διάβαζε τις ανακοινώσεις της. Έτσι είχε μάθει για παράδειγμα πως τα χάρτινα φίλτρα του καφέ που έχουν λευκανθεί με χλώριο είναι επικίνδυνα γιατί καθώς περνάει από μέσα τους ο καφές παράγονται διοξίνες. Έτσι λοιπόν ο κ. Πράσινος είχε δύο επιλογές. Ή θα έβρισκε χάρτινα φίλτρα που δεν έχουν λευκανθεί με χλώριο αλλά με άλλες ασφαλείς ουσίες ή θα αγόραζε ένα μεταλλικό φίλτρο. Προτίμησε το δεύτερο μιας και είναι πολλαπλών χρήσεων. Το μεταλλικό φίλτρο του καφέ είχε επιχρυσωθεί με χρυσό που προέρχονταν από τη Ρωσία. Για κάθε ουγγιά χρυσού που παράγεται εκεί, προκύπτουν δέκα τόνοι απόβλητα. Τα υγρά απόβλητα των ορυχείων χρυσού έχουν εξαιρετική οξύτητα και μπορούν να προκαλέσουν ζημιά στα υδάτινα οικοσυστήματα πολλά χιλιόμετρα μακριά από το ίδιο το ορυχείο.

Η ιστορία δεν σταματά εδώ. Ο κ. Πράσινος έπλυνε το φλιτζάνι του καφέ χρησιμοποιώντας απορρυπαντικό που κατέληξε στην αποχέτευση και από εκεί στη θάλασσα την οποία και ρύπανε. Ο κύκλος είναι πράγματι ατέρμονος. Το πραγματικό ερώτημα είναι αν ο κ. Πράσινος μπορεί να συνεχίσει το καφεδάκι του χωρίς ενοχές. Σε τελευταία ανάλυση, ο καφές είναι μια μικροαπόλαυση που σπάει την καθημερινή μονοτονία. Φέρνει τους ανθρώπους κοντά, βοηθά την κουβεντούλα. Γιατί να μας βγει από τη μύτη; Η αλήθεια είναι πως ένα προϊόν που ταξιδεύει από την άκρη της Γης για να το χαρούμε, αναπόφευκτα θα προκαλέσει μια επιβάρυνση στο περιβάλλον. Το ερώτημα είναι πόση επιβάρυνση είναι δικαιολογημένη και σε τελική ανάλυση ανεκτή. Πρέπει π.χ. να καταστρέφεται η γη των ιθαγενών για να αποκτήσουμε πρώτες ύλες; Πρέπει να καταστρέφεται το περιβάλλον για να καταφέρνουν κάποιοι να παράξουν φθηνά προϊόντα με κάθε τίμημα; Μήπως άλλες τεχνικές, άλλες καθαρότερες τεχνολογίες, άλλα φιλικότερα προς το περιβάλλον υλικά θα έκαναν την απόλαυση του καφέ περισσότερο απόλαυση και λιγότερο βάσανο για ένα συνειδητοποιημένο πολίτη όπως είναι ο κ. Πράσινος; “Το άτιμο το χρήμα”, είπε ο κ. Πράσινος πίνοντας και την τελευταία γουλιά καφέ. “Αρκετά με την Ημέρα Περιβάλλοντος. Ας ρίξουμε μια ματιά και στα αθλητικά”.

Η ιστορία αυτή αποτελεί διασκευή μιας αντίστοιχης ιστορίας που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Worldwatch.

Πηγή : GreenPeace
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-06, 23:40
Το avatar του χρήστη Basil
Basil Ο χρήστης Basil δεν είναι συνδεδεμένος
+ 1947 - 2007
 

Τελευταία φορά Online: 22-08-07 21:39
Φύλο: Άντρας
Φοβάμαι ότι φτάνουμε στις υπερβολές, να μας κόψει και το καφεδάκι θέλει η GreenPeace;

Εδώ χάνεται ο πλανήτης και εμείς ξυνόμαστε μου φαίνεται.
__________________
Ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-06, 02:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν και ο καφές ήταν μόνο η αφορμή και θέλει να καταδείξει οτι κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα ενέχει περιβαλλοντικό κόστος. Δεν χρειάζεται να φτάνουμε στην υπερβολή. Μερικά απλά πράγματα απο όλους μας και κάποια πολύ σημαντικότερα απο την πολιτεία.

Μιλάτε για το περιβάλλον κύριοι του ελληνικού γραφείου της Greenpeace, μπορείτε να μας πείτε ακριβώς τι ουσιαστικά βήματα έχετε κάνει για την αφύπνιση της κοινής γνώμης ; Ή μήπως περιορίζεστε σε θεατρικού τύπου διαμαρτυρίες μπροστά σε υπουργία ;

Η ΔΕΗ π.χ. ετοιμάζει την κατασκευή νέων μονάδων λιγνίτη. Πείτε μας αν έχετε κινητοποιηθεί και με ποιούς τρόπους πάνω σε αυτό το ζήτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-06, 11:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σχετικά με τον λιγνίτη διάβασε αυτές τις σελίδες της GreenPeace:

http://www.greenpeace.org/greece/news/lignitis

http://www.greenpeace.org/greece/press/118523/lignitis

http://www.greenpeace.org/greece/pre...o-more-lignite

Αντί να κατηγορούμε Ανδρέα τους άλλους για ενέργειες ή παραλήψεις, καλο θα ήταν να δούμε τι κάνουμε οι ίδιοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-06, 14:38
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Αντί να κατηγορούμε Ανδρέα τους άλλους για ενέργειες ή παραλήψεις, καλο θα ήταν να δούμε τι κάνουμε οι ίδιοι.
Το οτι αναφέρεται το θέμα στην ιστοσελίδα της εμένα δεν μου λέει τίποτα. Καλώς ή κακώς εγώ ή εσύ μόνοι μας δεν έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε πολλά. Ένα συντονιστικός φορέας όμως με το κύρος και την αναγνωρισιμότητα της Greenpeace θα μπορούσε να είναι πιο δραστήριος. Απο πιέσεις σε πολιτικά πρόσωπα και ΜΜΕ μέχρι συναυλίες διαμαρτυρίας και ξέρω γω τι άλλο.

Παγκόσμια η Greenpeace έχει μετεξελιχθεί σε μια οργάνωση με μορφή πολυεθνικής, με αναρίθμητο έμμισθο προσωπικό μαζί βέβαια με τους πολλούς ακόμα εθελοντές της. Τα έσοδα πια δεν προέρχονται πια μονο απο χορηγίες και εισφορές αλλά η οργάνωση συμμετέχει σε πολλές άλλες μορφές επειχειρηματικής δράσης. Δεν το θεωρώ κακό. Αλλά πολύ θα ήθελα να δώ στην ελληνική τηλεόραση ένα σποτάκι της οργάνωσης που να ταρακουνίσει τον μέσο έλληνα. Η ένα φυλλάδιο στις κυριακάτικες εφημερίδες που να ενημερώνει για τα πολύ απλά πράγματα που μπορεί να κάνει ο καθένας μας, όπως και εσύ αναφέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-06, 14:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω δεν πινω καφε.. γιουχουουουου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-06, 12:35
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο κύριος πράσινος κάθησε και άνοιξε τον υπολογιστή του ο οποίος για να δημιουργηθεί έχει δημιουργήσει ήδη 20 μεγατόνους απόβλητων και δεν είναι και ανακυκλώσιμος.

Με το που τον άναψε δημιούργησε ακόμη περισσότερα προβλήματα στον πλανήτη μιας και χρησιμοποίησε ρεύμα που περνάει από μετασχηματιστές λιγνήτη.

Άνοιξε το word του το οποίο κατανάλωσε ακόμη περισσότερη ενέργεια και έγραψε ένα μήνυμα σχετικά με τον καφέ ενός άλλου πράσινου μικρού ανθρωπιού (σαν lemmings ακούγεται αυτό).

Όταν τελείωσε, το έκανε post στη σελίδα του που έχει φαρδύ πλατύ το logo της Greenpeace, έναν υπολογιστή που μένει 24 ώρες την ημέρα ανοιχτός και καταναλώνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ πόρους μιας και δεν πέφτει καν σε sleep mode. Ναι, είναι ο administrator της.

Αυτό δημιούργησε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα στον πλανήτη γιατί ακόμα περισσότερα μικρά πράσινα ανθρωπάκια λάβανε μήνυμα (από άλλα μηχανήματα του διαβόλου που ροκανίζουν τα resources του πλανήτη) και ανοίξαν τους υπολογιστές τους για να το διαβάσουν. Για να μην μιλήσω για τα άλλα μικρά πράσινα ανθρωπάκια που ανοίξανε ένα thread σε μία άλλη ιστοσελίδα και το σχολιάζουν.

Μετά μιλάμε για τρομουστερία! Την οικολογοϋστερία που την πάς;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-06, 12:44
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε νομίζω ότι το άρθρο της Greenpeace θέλει να "ψυρίσει" τις καταναλωτικές μας συνήθειες. Υποθέτω ότι το παραθέτει σαν καλό παράδειγμα ενίσχυσης των τοπικών αγορών εις βάρος των παγκοσμίων.

Γενικά έχουν γίνει πολλές μελέτες σχετικά με την κατανάλωση αγαθών και προϊόντων που πρώτα ταξιδεύουν σε όλο τον πλανήτη μέχρι να φτάσουν σε εμάς και τα συμπεράσματα είναι ότι πλέον, προκειμένου η οικονομία και η παραγωγή να είναι ανανεώσιμες, θα πρέπει να ενισχυθούν οι τοπικές αγορές και οι επιμέρους οικονομίες.

Ειδικά για τον καφέ έχουν δημιουργηθεί οργανισμοί πρότυπα (και ολίγον πειραματικοί) στη Λατινική Αμερική οι οποίοι λειτουργούν επιτυχώς σε τοπικό επίπεδο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-06, 12:55
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλίμονο, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Greenpeace. Αυτό που λέω είναι ότι στα πάντα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο. Το να διυλίζουμε το κουνούπι μόνο ενοχλητικό καταντάει. Πρέπει να δούμε πραγματικά που είναι το πρόβλημα και να μην χαριτολογούμε δημιουργώντας εντυπώσεις. Το θέμα της ενέργειας στον πλανήτη μας είναι ένα σοβαρό θέμα και πρέπει να ξεκινήσουμε από τα πιό κραυγαλέα και βασικά προβλήματα. Ας κοιτάξουμε πρώτα να διασώσουμε ότι μπορούμε από τα δάση μας για παράδειγμα και ας μην κάνουμε μελέτες για το πόσο σωστά πρέπει να αναπνέουμε για να μην δημιουργούμε παραπάνω διοξείδιο του άνθρακα από αυτό που μπορούν να αποροφήσουν τα φυτά του πλανήτη.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-06, 20:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θεμα δεν εινα να γινουμε τοσο 'ψειρες'. Το θεμα ειναι να καταλαβουμε πως ειναι τα πραγματα, πως ο,τι απλο πραγματακι κανουμε, εχει καποιο κοστος. Αν το βαλουμε καλα στο μυαλο μας και στη νοοτροπια μας και αφησουμε τον ωχαδελφισμο ('ελα μωρε τωρα που πειραζει που αφησα ανοιχτη την οθονη, εδω τοσες ειναι αναμενες στο απεναντι γραφειο') αυτο θα βγει μονο του σε ο,τι μικροπραγματακια κανουμε στη ζωη μας.

Αποψη μου ειναι οτι ο μεσος ανθρωπος τα εχει ολα σα δεδομενα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-11-06 στις 20:31
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-06, 12:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως είπα και πιό πρίν, ακόμα και το ότι αναπνέουμε δημιουργεί διοξείδιο του άνθρακα. Αυτό είναι κάτι που παίρνουμε σαν δεδομένο. Δεν νομίζω ότι ο καφές που πίνω εγώ σε έναν χρόνο έχει το ίδιο κόστος στην φύση με ένα φορτηγό με ατελή καύση σε μία μέρα. Εδώ γίνονται πυρηνικές δοκιμές κάθε μέρα, τον καφέ θα κόψουμε; :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-06, 14:54
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:01
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα και πιό πρίν, ακόμα και το ότι αναπνέουμε δημιουργεί διοξείδιο του άνθρακα. Αυτό είναι κάτι που παίρνουμε σαν δεδομένο. Δεν νομίζω ότι ο καφές που πίνω εγώ σε έναν χρόνο έχει το ίδιο κόστος στην φύση με ένα φορτηγό με ατελή καύση σε μία μέρα. Εδώ γίνονται πυρηνικές δοκιμές κάθε μέρα, τον καφέ θα κόψουμε; :P
Ο καφές που πίνεις σε ένα χρόνο, έχει το ίδιο κόστος στη φύση, με το μουστάκι των οδηγών οχημάτων (σε σχέση με το επιπλέον βάρος του οδηγού και την ετήσια επιβάρυνση στην ατμόσφαιρα απ' αυτό, λόγω αυξημένης κατανάλωσης καυσίμων)... όπως έχουμε πει και σε άλλη συζήτηση. Υπερβολίτσες!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.