Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-08, 13:13
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-17 00:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επιστροφή των σχολικών βιβλίων

Από έγγραφο του Υπουργείου:

"Έχει παρατηρηθεί ότι στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς πολλοί μαθητές προβαίνουν στην καταστροφή των βιβλίων τους (σκίσιμο, διασκορπισμός σελίδων, κάψιμο) στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Ένα τέτοιο «έθιμο» αντίκειται στο δημοκρατικό ιδεώδες, καθώς υποδηλώνει την έλλειψη ευαισθησίας για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και αποκαλύπτει την απουσία σεβασμού στον έντυπο λόγο και, εν γένει, στην πνευματική αξία που εμπεριέχουν τα βιβλία.

Επιπλέον, γίνεται σαφές ότι οι μαθητές δεν έχουν αντιληφθεί το δυσβάσταχτο οικονομικό βάρος που αποτελεί η έκδοση των σχολικών εγχειριδίων, ετησίως, για τους φορολογούμενους γονείς τους. Παράλληλα, καθίσταται αισθητή η έλλειψη οικολογικής παιδείας και ευαισθησίας με αποτέλεσμα την επιβάρυνση του φυσικού περιβάλλοντος, λόγω της κατασπατάλησης φυσικών πόρων.

Άλλωστε, η πρόκληση φθορών στα σχολικά βιβλία υποβαθμίζει την αισθητική αντίληψη των μελών της σχολικής κοινότητας και αντιβαίνει στην πολιτιστική καλλιέργεια, που πρέπει να διέπει τους εμπλεκομένους στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Δεδομένων των δυσάρεστων συνεπειών αυτού του φαινομένου, καλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, με δική τους ευθύνη, να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους μαθητές, για την ανάγκη επιστροφής των βιβλίων στα σχολεία, στο τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς 2007-08. Τα επιστρεφόμενα βιβλία προορίζονται για ανακύκλωση προκειμένου να εξοικονομηθούν χρήματα, τα οποία και θα διατεθούν στις σχολικές επιτροπές για τη βελτίωση των σχολικών υποδομών.

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, 2008-09, οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων καλούνται να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές για την εφαρμογή του συστήματος της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης βιβλίων σε άριστη κατάσταση. Αναλυτικότερα, οι μαθητές οφείλουν να διατηρούν καθαρά τα σχολικά εγχειρίδια, τα οποία θα επιστραφούν με τη λήξη του σχολικού έτους και θα διανεμηθούν στους μαθητές που θα τους διαδεχθούν. Εξαιρούνται μόνο εκείνα τα σχολικά εγχειρίδια που προορίζονται για χρήση μεγαλύτερη του ενός έτους. (π.χ. βιβλία Πληροφορικής, βιβλία αναφοράς κ.ά.)

Με την εφαρμογή του συστήματος της επιστροφής των βιβλίων θα γίνεται εξοικονόμηση χρημάτων, αφού θα επαναχρησιμοποιούνται τα καθαρά αντίτυπα και ανακυκλώνονται τα φθαρμένα. Κατά αυτόν τον τρόπο, θα αποφεύγεται η κατασπατάληση χαρτιού, που είναι οικολογικά επιζήμια, και θα εμπεδώνεται ο σεβασμός των μαθητών στην πνευματική αξία των σχολικών βιβλίων, γεγονός που θα έχει άλλωστε τεράστια παιδαγωγική σημασία.
"

Συμφωνείτε με το παραπάνω μέτρο; Είναι δυνατόν να εφαρμοστεί;
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-08, 14:12
Το avatar του χρήστη argoum
argoum Ο χρήστης argoum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-12 21:33
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξέρω σχολεία που εφαρμόζεται χωρίς ιδιαίτερα προβήματα εδώ και χρόνια.
Με εξαίρεση μια μικρή μερίδα μαθητών που θελουν να κρατάνε τα βιβλία τους (είτε για λόγους συναισθηματικούς, είτε γιατί ό,τι έχουν γράψει οι ίδιοι μεσα είναι ...προσωπικά δεδομένα) τα περισσότερα παιδιά συμμετέχουν ευχάριστα στην ανακύκλωση των βιβλίων τους.

Το ότι αποφάσισε να το ...επιβάλλει το ΥΠΕΠΘ είναι που με τρομάζει...
__________________
Πολλά δε θέλει ο άνθρωπος. Νάν' ήρεμος, νάν' άκακος λίγο φαΐ, λίγο κρασί, Χριστούγεννα κι Ανάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-08, 15:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξοικονομηση μελανιου, χαρτιου, υλης και ενεργειας, τοσο σε ανακυκλωση οσο και σε παραγωγη. Αλλωστε τα πιο πολλα βιβλια καταληγουν σε τελετουργικες καυσεις στο τελος της χρονιας!!

Παντως δνε μπορω να φανταστω τι θα γινοταν αν αυτο ισχυε στα χρονια μου. Δεν μπορουσα να παλεψω τις ωρες του μαθηματος αν δεν εκανα Μικιμάου στις σελίδες των βιβλίων μου και αν δεν 'πειραζα' τις εικονες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-05-08 στις 15:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-08, 16:12
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-17 00:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεί κάποια παιδιά να θέλουν να κρατήσουν τα βιβλία τους. Κι επίσης πώς θα μελετάς ένα βιβλίο χωρίς να σημειώνεις πάνω του. Ή τόσες ασκήσεις έχουν τα βιβλία, δε γίνεται να μη γράφεις κάτι ποτέ σ'αυτά.

Φυσικά και υπάρχουν μαθητές που τα καταστρέφουν, αλλά πιστεύω ότι καλό θα ήταν να δίνεται τη δυνατότητα σε αυτούς που θέλουν να τα κρατήσουν να μπορούν.
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-08, 09:51
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επιστροφή προς ανακύκλωση στα σχολικά βιβλία

Από φέτος οι μαθητές γυμνασίων και λυκείων θα επιστρέφουν τα βιβλία τους στο σχολείο. Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου, οι διευθυντές θα πρέπει να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές για την ανάγκη επιστροφής των βιβλίων στα σχολεία.

Όπως αναφέρει Το Βήμα της Τρίτης, τα επιστρεφόμενα βιβλία θα προορίζονται για ανακύκλωση προκειμένου να εξοικονομηθούν χρήματα, τα οποία και θα διατεθούν στις σχολικές επιτροπές για τη βελτίωση των σχολικών υποδομών. Όσα από αυτά είναι σε καλή κατάσταση θα επαναχρησιμοποιηθούν.

Από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο οι διευθυντές θα πρέπει να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές για την εφαρμογή του συστήματος της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης βιβλίων, ώστε οι μαθητές να μην προκαλέσουν φθορές στα βιβλία.

Εξαιρούνται μόνο εκείνα τα σχολικά εγχειρίδια που προορίζονται για χρήση μεγαλύτερη του ενός έτους (βιβλία πληροφορικής, βιβλία αναφοράς κ.ά.).

in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-08, 10:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εσείς τι κάνατε με τα σχολικά σας βιβλία ;
Τα φυλάξατε σε μια κούτα στην αποθήκη ; Τα πετάξατε ; Τα κάψατε ;
Προσωπικά έχω φυλάξει τα πάντα από 1η δημοτικού, και γυρνάω στις σελίδες τους και βλέπω τις ζωγραφιές που κάναμε, τα σχόλια, τις καρδούλες , τα Smiles , τα λογότυπα των συγκροτημάτων, τα αυτοκόλλητα της Amiga κλπ.
Όταν κοιτάζω δε το περιεχόμενο τους, ανακαλύπτω ότι η ύλη έχει πολύ ενδιαφέρον και στενοχωριέμαι, είτε γιατί δεν τα διδαχτήκαμε σωστά γιατί σκοπός ήταν να λέμε το μάθημα απέξω, είτε γιατί η ύλη δεν ήταν σωστή για εκείνη την ηλικία με αποτέλεσμα να αδιαφορούμε.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-08, 10:21
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Κι εγώ τα έχω ακόμα... τα περισσότερα εις διπλούν! Με τους δυο γονείς δασκάλους, δεν πετιέται κανένα βιβλίο στο σπίτι.
Κάποια τα έχω κουβαλήσει μαζί μου, ιδίως αυτά που είχα στο λύκειο, για φρεσκάρισμα της ύλης. Άλλα τα κρατάω για τα παιδιά μου.
Κι όσες φορές έχουμε πει να καθαρίσουμε την αποθήκη, πάντα αφήνουμε τις κούτες με τα βιβλία στην αρχική τους θέση (κόλλημα )
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-08, 10:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς τι κάνατε με τα σχολικά σας βιβλία ;
Τω καιρώ εκείνω.... Τα βιβλία δεν τα έδιναν δωρεάν, εγώ τα περισσότερα που είχα, ανήκαν στον αδελφό και στην αδελφή μου, πήγαιναν από τον ένα στον άλλο.

Όλα αυτά τα βιβλία είναι καλά διατηρημένα σε κιβώτια, δεν πρέπει να έχει χαθεί κανένα. Μερικά μόνο τα δώρισα στο Μουσείο της Παιδείας στην Φιλοσοφική σχολή του Πανεπιστημίου της Αθήνας.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κοιτάζω δε το περιεχόμενο τους, ανακαλύπτω ότι η ύλη έχει πολύ ενδιαφέρον και στενοχωριέμαι, είτε γιατί δεν τα διδαχτήκαμε σωστά γιατί σκοπός ήταν να λέμε το μάθημα απέξω, είτε γιατί η ύλη δεν ήταν σωστή για εκείνη την ηλικία με αποτέλεσμα να αδιαφορούμε.
Kαι εγώ θεωρώ ότι μερικά από εκείνα τα βιβλία ήταν μοναδικά, η αριθμητική του Τόγκα, η φυσική του Μάζη , η γραμματική του Τζαρτζανου και αρκετά άλλα.

Απλά ήμασταν ανώριμοι να τα εκτιμήσουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τω καιρώ εκείνω.... Μερικά μόνο τα δώρισα στο Μουσείο της Παιδείας στην Φιλοσοφική σχολή του Πανεπιστημίου της Αθήνας.

μιλάμε για τόοοοοοοοσο αρχαία βιβλία!!!!!
Αυτά θείο, δεν είναι βιβλία!!

Πλάκες είναι, σκαλισμένες!!!!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-08, 12:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
H Fiber που δεν εχει ιντερνετ λεει το εξης:
μη δειχνετε οτι με αγνοειτε τοσο πολυ ανοιγοντας ακριβως το ιδιο θεμα
και τα εκανα merge
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-05-08 στις 12:33
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Ένα "ιδανικό" σενάριο θα ήταν ο μαθητής να πληρώνει στην αρχή της χρονιάς ένα ποσό για τα βιβλία. Στο τέλος του έτους, ανάλογα με την κατάσταση του βιβλίου, να του επιστρέφεται όλο ή μέρος του ποσού (ή τίποτα). Έτσι γίνεται η ουσία και δε φωνάζουν πολύ οι λαϊκοί αγωνιστές για τη δωρεάν παιδεία.

Στην ελληνική πραγματικότητα ("καλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, με δική τους ευθύνη"; χαχαχα...) δεν έχω ιδέα τι μπορεί ή πρέπει να γίνει ή αν έχει καν σημασία.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.