Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Κάγκελα

Αυτούσιο από το indymedia, ημερομηνία 20/5/2008, ώρα 14:45 :
Σήμερα στις 12+ αρκετός κόσμος από το στέκι κ διάφοροι άλλοι, κυρίως φοιτητές, αλλά και αριστεροί κ ανένταχτοι, μαεύτηκαν έξω από την πύλή Ζωγράφου κ με τροχό ξύλωσαν όλα τα έξτρα κάγκελα που είχε τοποθετήσει η πρυτανεία για να μην μπορεί κανείς να μπαίνει τα βράδυα κ τα σαββατοκύριακα στην πολυτεχνειούπολη. Επίσης ξυλώθηκε κ απαλλωτριώθηκε κ η πόρτα των πεζών οπότε τώρα δεν χρειάζεται να πηδάμε κάγκελα. Κάποιος κόσμος στη συνέχεια πέταξε τα κάγκελα έξω από την είσοδο της πρυτανείας κ το γραφείο του πρύτανη. Όποιος έχει φωτο ας ανεβάσει.

ΥΓ: απέναντι από την πύλη στον δρόμο είχαν μαζευτεί τρεις ασφαλήτες, οι οποίοι έγιναν αντιληπτοί κ έφυγαν, ενώ μια διμοιρία είχε στρατοπεδεύσει έξω από το ΑΤ Ζωγράφος. Φωτογράφος (μάλλον δημοσιογράφος) τράβαγε από κτήριο τον συγκεντρωμένο κόσμο αλλά αποχώρησε όταν μαζεύτηκε κάτω από το διαμέρισμα κόσμος.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-08, 16:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτούσιο από το indymedia, ημερομηνία 20/5/2008, ώρα 14:45 :
Α ρε ξύλο που θέλουνε... Να χαρώ εγώ κάτι δημοκράτες....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-08, 09:18
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Μερικοί πρόεδροι τμημάτων του Πολυτεχνείου, αφήνουν τους αναρχικούς και έχουν μία αίθουσα δικιά τους. Τη λένε "αυτόνομη κατάληψη", αν θυμάμαι καλά. Έχουν μέσα κρεβάτι, βιβλιοθήκη, πινγκ-πόνγκ κλπ.

Μια φορά, καθώς έβγαινα από την πολυτεχνειούπολη, ήρθαν κάποιοι τύποι και μου είπαν, να μην πάω προς τα εκεί γιατί είναι αναρχικοί, που "μαλώνουν" με τους αστυνομικούς. Προχώρησα λίγο, και άκουσα φωνές. Πίσω μου ήταν δύο κοπέλες. Με ρώτησαν "τι γίνεται;" και τους είπα ότι είναι οι αναρχικοί -και για να τις πειράξω, συμπλήρωσα - που κλέβουνε, αρπάζουνε τσάντες (είδα ότι είχαν τσάντες) κλπ. Τότε μου λένε έντρομες: "Σε έχουν κυνηγήσει ποτέ αναρχικοί;" και αρχίζουν να τρέχουν! Μόλις το είδα, άφησα τα... αστεία, και άρχισα να τρέχω του σκοτωμού. Τους είδαμε πίσω μας με κράνη. Και έτσι τρέχαμε όλοι μαζί...
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-08, 14:10
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι να πει κανεις για τους τσαμπα μαγκες....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-08, 03:17
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτο λεει αρκετα για τα χαλια που μας δερνουν.....δεν νομιζω να χρειαζονται περισσοτερα σχολια....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-08, 08:26
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Α, εδώ μου δίνεται η δυνατότητα να πω και άλλα που έχω ζήσει ή έχω ακούσει στην πολυτεχνειούπολη. Σημειώνω, ότι δεν υποστηρίζω την άποψη που λέει, ότι για όλα φταίνε οι αναρχικοί, απλώς αναφέρω μερικά γεγονότα. Να άλλο ένα που άκουσα από ένα φίλο μου:

Αυτός ο φίλος μου, ανήκει στη ΔΑΠ. Δεν ξέρω για πιο λόγο, είχαν πάει το βράδυ, περίπου 12:00 τά μεσάνυχτα, για να κολήσουν αφίσες (ενώ της ΚΝΕ και ΕΑΑΚ κολάνε μέρα-μεσημέρι, η ψαρόκολα δουλεύει καλά). Πεινάσανε, λοιπόν, και είπαν σε έναν φίλο τους (και αυτός γνωστός μου), που εκείνη την εποχή ήταν κουρεμένος γουλί, να πάει να τους φέρει σουβλάκια. Πήγε, λοιπόν. Εκείνη την ώρα, ο φίλος μου έβλεπε να μπαίνουν μέσα στην πολυτεχνειούπολη οι "περίεργοι". Κατά διαβολική σύμπτωση, και οι αναρχικοί που ήταν μέσα, είπαν σε έναν δικό τους να πάει να φέρει σουβλάκια. Κατά διαβολική, πάλι, σύμπτωση και οι δύο "σουβλακοφόροι" ήρθαν στην πύλη την ίδια στιγμή. Όταν είδε ο αναρχικός τον ξυρισμένο ΔΑΠίτη, ο οποίος έτυχε να φοράει και μπλούζα με κουκούλα, παράτησε το μηχανάκι (και τα σουβλάκια) και άρχισε να τρέχει. Όπως μου είπε ο φίλος μου, ο αναρχικός πήρε τον άλλο για χρυσαυγίτη, λόγω και της κόμμωσης. Σε λίγα λεπτά καταφθάνουν κάποια ντερέκια με κράνη και καδρόνια και ρωτάνε, γιατί βαρέσανε τον φίλο τους. Αυτοί είπαν πως δεν έγινε τίποτε, αλλά οι αναρχικοί δεν πείσθηκαν. Άρχισαν, λοιπόν, πάλι το κυνηγητό.

Η ιστορία, όσον αφορά τον φίλο μου, τελειώνει ως εξής: "Με πιάσανε, μου ρίξανε δυο-τρεις μπάτσες, τους ζήτησα συγγνώμη, τους εξήγησα ότι δεν έκανα τίποτε και με αφήσανε"...
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-08, 10:39
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Να πω και κάτι άλλο, χωρίς αναρχικούς όμως!

Ήταν μια μέρα σαν τις άλλες. Αλλά κάτι ξεχωριστό έγινε. Εμείς δεν καταλάβαμε τίποτε. Κάτι φωνές μόνο, εκεί που λέμε εμείς "Γενικές Έδρες". Σε αυτόν τον χώρο περίπου. Στη συνέχεια μάθαμε, γιατί φρόντισαν να μας ενημερώσουν ο πρόεδρος της ΠΚΣ της σχολής μου, αλλά και ο πρόεδρος των ΕΑΑΚ της σχολής μου. Αυτό που έγινε είναι, ότι ήρθαν κάποιες δεκάδες ΚΝίτες με κράνη, για να πλακωθούν με κάποιους ΕΑΑΚίτες. Τελικά πλακώθηκαν και να τα αποτελέσματα:

Των ΕΑΑΚ: "Κάποιος ΚΝίτης, έριξε γρονθιά σε έναν συμφοιτητή μας, το έσπασε την άνω γνάθο και τώρα βρίσκεται στο νοσοκομείο."

Την ΠΚΣ: "Κάποιος ΕΑΑΚίτης, έριξε ένα σπασμένο γυαλί και έκοψε ενός συμφοιτητή μας το δάχτυλο."

Έγινε ο σχετικός καυγάς, έμπροσθεν μας και διακόπτοντας το μάθημα. Η κορυφαία στιγμή του "διαλόγου":

ΕΑΑΚ: "Τέτοιοι τραμπουκισμοί δεν επιτρέπονται στο πανεπιστήμιο!" και μπλα, μπλα, μπλα...
ΠΚΣ: "Τραμπουκισμοί!; Τέτοιες φράσεις δεν επιτρέπεται να ακούγονται στο πανεπιστήμιο, που είναι τόπος ιδεολογικών ζυμώσεων..." και μπλα, μπλα, μπλα...

Την επαύριο, η ΠΚΣ της σχολής ανάρτησε την σχετική "καταγγελία" του γεγονότος. Ένας φίλος του παιδιού, που είχε το δυστήχημα με την άνω γνάθο, όρμηξε να σκίσει την καταγγελία. Ο άλλος τον εμπόδισε. Το συμβάν τελείωσε ως εξής:

Πρ. των ΕΑΑΚ: "Αγόρι μου..." μπλα, μπλα, μπλα...
Πρ. της ΠΚΣ: "Δεν είμαι αγόρι σου!", χωρίς μπλα!
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-08, 10:39
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Κι άλλο ένα:
Τα ΕΑΑΚ πριν τις εκλογές δημοσιεύουν το παρόν "γεγονός", για να κομπλάρουν τους πρωτοετείς και να σηκώσουν ένα κύμα αηδίας για τη ΔΑΠ:

"Δύο μελη της ΔΑΠ, έποιασαν μία κοπέλα των ΕΑΑΚ, μέσα στη πολυτεχνειούπολη, της έδειραν, της έκοψαν τα μαλλιά, την έλουσαν με μπλε μπογιά και την έβαλαν να πιει μπλε μπογιά."

Το "γεγονός" αυτό μου φαίνεται υπερβολικό για να έχει γίνει, γι' αυτό κρατώ μία αμφιβολία, γι' αυτό και το αναφέρω ως "γεγονός".
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-08, 15:38
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι άλλο ένα:
Τα ΕΑΑΚ πριν τις εκλογές δημοσιεύουν το παρόν "γεγονός", για να κομπλάρουν τους πρωτοετείς και να σηκώσουν ένα κύμα αηδίας για τη ΔΑΠ:

"Δύο μελη της ΔΑΠ, έποιασαν μία κοπέλα των ΕΑΑΚ, μέσα στη πολυτεχνειούπολη, της έδειραν, της έκοψαν τα μαλλιά, την έλουσαν με μπλε μπογιά και την έβαλαν να πιει μπλε μπογιά."

Το "γεγονός" αυτό μου φαίνεται υπερβολικό για να έχει γίνει, γι' αυτό κρατώ μία αμφιβολία, γι' αυτό και το αναφέρω ως "γεγονός".
To θυμαμαι αυτο το γεγονός. κλασσική προβοκάτσια, καθως 4 μέρες μετά η συγκεκριμενη κοπέλα βρισκοταν στο χωρο των εκλογων, όλο ενεργεια, γελώντας και χλευαζοντας. και τα μαλλιά της ιδια ητανε...

αυτο ομως που δεν εγραψες, ειναι πως την επομενη μέρα πλακωσανε στις Γενικές έδρες 200 ατομα απο τα ΕΑΑΚ ολης της Αθηνας, και πλάκωσαν στο ξυλο συνφοιτητες μου της ΔΑΠ Ηλεκτρολογων που καθονταν στα τραπεζακια τους. Τουλάχιστον 3 πηγαν νοσοκομειο για τις πρωτες βοηθειες, ενω 1 απο αυτους για 2 εκατοστα δεν εχασε το ματι του.

Ειναι το συνοθυλευμα των καφρων και κομπλεξικων παιδιων των Β.Π.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-08, 21:27
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Ε, λέω και γω πια! Το είχα διαισθανθεί ότι ήταν προβοκάτσια.
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-08, 20:47
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Και τώρα το τελευταίο.

Ήταν γνωστό σε όλους ότι μέχρι πέρσι, κάθε σαββατοκύριακο, γινόντουσαν rave party στην πολυτεχνειούπολη. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν να σπάσουν δύο φορές το εστιατόριο (τζάμια, και μικρές υλικές ζημιές), καθώς και τον Γρηγόρη. Μετά πολλά, και μετά από όλα όσα έγιναν, η πρυτανεία πήρε τη "σκληρή" απόφαση να τα απαγορεύσει.

Χαρακτηριστικό περιστατικό, όπως το διηγήθηκε καθηγητής μου:
Ήταν απόγευμα Σαββάτου, αργά, κι αυτός επειδή είχε δουλειά στη σχολή είχει καθήσει. Όταν έφευγε, είδε έναν νέο, ο οποίος ήταν φανερό ότι είχε πάρει τη δόση του, να κρατάει μια κοτρώνα, έτοιμος να την πετάξει στο εστιατόριο. Ο καθηγητής μου του είπε να μην το κάνει αλλά αυτός το έκανε...

Και θυμάμαι, όταν τόλμησε ο πρύτανης του πολυτεχνείου Κρήτης να πει ότι είδε άνθρωπο να κάνει τη δόση του στο πανεπιστημίο, έγινε από τα ΕΑΑΚ το έλα να δεις.
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.