Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-08, 09:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Εκτεθειμένοι οι χρήστες του Facebook

Στη φόρα προσωπικά δεδομένα των χρηστών του Facebook

Τρεις ώρες και κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις προγραμματισμού ήταν αρκετές, ώστε δημοσιογράφοι τηλεοπτικής εκπομπής να "κλέψουν" προσωπικά δεδομένα των χρηστών του Facebook.

Ο δημοφιλέστατος ιστότοπος, στον οποίο φιλοξενούνται περισσότερα από 69 εκ. άτομα από ολόκληρο τον κόσμο, δεν προστατεύει επαρκώς τα προσωπικά δεδομένα των μελών του, κάτι που απέδειξαν περίτρανα οι δημοσιογράφοι της εκπομπής "Click", η οποία εξειδικεύεται στην τεχνολογία.

Το μόνο που έκανε η δημοσιογραφική ομάδα, όπως αποκάλυψε και το BBC, ήταν να φτιάξει ένα πρόγραμμα, το οποίο παρουσίαζε στους χρήστες με τη μορφή κουίζ ή παιχνιδιού, και όταν αυτοί το "κατέβαζαν", τα προσωπικά δεδομένα τόσο αυτών όσο και των φίλων τους γίνονταν εν αγνοία τους διαθέσιμα στον χειριστή του προγράμματος.

Το εν λόγω πρόγραμμα "κατέβασαν" τέσσερις χρήστες του Facebook, των οποίων το όνομα, η διεύθυνση, η ημερομηνία γέννησής τους, ακόμα και το όνομα του εργοδότη τους, εκτέθηκαν στα "αδιάκριτα" μάτια των δημοσιογράφων.

Σύμφωνα με το BBC, ο μόνος τρόπος για να είναι ασφαλής ένας χρήστης, αλλά και οι επαφές του στο Facebook, "είναι να αφαιρέσει όλες τις εφαρμογές και να μην τις χρησιμοποιεί, καθώς τα κενά στην ασφάλεια του συγκεκριμένου δικτυακού τόπου μπορεί να γίνουν επικίνδυνα στα χέρια επιτήδειων".

ΣΚΑΙ.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-08, 11:41
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που έκανε η δημοσιογραφική ομάδα, όπως αποκάλυψε και το BBC, ήταν να φτιάξει ένα πρόγραμμα, το οποίο παρουσίαζε στους χρήστες με τη μορφή κουίζ ή παιχνιδιού, και όταν αυτοί το "κατέβαζαν", τα προσωπικά δεδομένα τόσο αυτών όσο και των φίλων τους γίνονταν εν αγνοία τους διαθέσιμα στον χειριστή του προγράμματος.
Εν αγνοία τους; Εγώ βλέπω ξεκάθαρα το checkbox "Allow this application to: know who I am and access my profile".

Πώς είναι δυνατόν να πατήσεις εκεί accept και να λες μετά "εν αγνοία μου";

Εχουμε πλέον πέσει τόσο χαμηλά σε usability requirements στις web εφαρμογές;

Το crackbook, μια χαρά privacy features έχει. Τα δίνει όλα ως επιλογή στον χρήστη.

Τα μόνα πράγματα που θα μπορούσαν να με ανησυχήσουν είναι δύο:

1) Οι υπάλληλοι του crackbook μπορούν εν δυνάμει να δουν στοιχεία μου, όπως αντίστοιχα και ο administrator του mail provider μου μπορεί να διαβάσει τα email μου, εάν το θελήσει.

2) Για τους conspirancy theorists αυτό: Κάποια agency του στυλ CIA (ή CTU, χμ, πολύ "24" βλέπω τελευταία) μπορεί να ζητήσει από το crackbook όλα τα στοιχεία που κρατάει, και το crackbook να τα δώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-08, 13:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι μας λετε... πρεπει ο Μπομπ να ανησυχει μη πεσουν οι γυμνες φωτογραφιες του που ανεβασα στο προφιλ μου, σε κακα χερια :Ρ

Εχει δικιο ο Αβελέας πως είσαι υπεύθυνος για ό,τι ανεβαζεις

Το Φειςμπουκ βασικα με εχει ανησυχησει στο εξης πραγμα: Παρα πολλα παιχνιδια και εφαρμογες που βαζουμε στη σελιδα μας, ειναι 'ψυχολογικα' τεστ. Πολυ ευκολα τα αποτελεσματα τους θα μπορουσαν να καταχωρηθουν σε βαση δεδομενων και να δημιουργηθει ενα προφιλ προσωπικοτητας, προτιμησεων κλπ για τον καθενα μας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-05-08 στις 14:09
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-08, 14:25
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-11-17 23:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=cVHWIdkFsYg&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=mCGSYWd1HOI&NR=1
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-08, 14:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το δευτερο βιντεο (που δε λεει και τιποτα αξιολογο) γραφει το εξης στο προφιλ:
PS: This is just for fun... I`m not serious about it... I just wanted to try out some editing techniques...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-08, 15:19
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Χρησιμοποιώ το facebook τρία χρόνια, ποτέ δεν αισθάνθηκα οτι απειλούνται προσωπικά μου δεδομένα. Ο κάθε χρήστης είναι σε θέση να καθορίζει την ποιότητα και την ποσότητα των δεδομένων που είναι διαθέσιμα σε τρίτους. Για το προφίλ για παράδειγμα που εμπεριέχει όλες τις προσωπικές πληροφορίες είναι εύκολη η διαβάθμιση του ώστε ξεχωριστές κατηγορίες χρηστών να βλέπουν διαφορετικά πράγματα.

Περισσότερος κόσμος την έχει πατήσει απο δήθεν μηνυματα τραπεζών που ζητάνε κωδικούς πρόσβασης, αν δεν έχεις την ελάχιστη υποψία οτι κάτι στραβό μπορεί να συμβεί δεν φταίει ούτε το facebook ούτε το internet.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.