Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-08, 23:30
Το avatar του χρήστη woody
woody Ο χρήστης woody δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-04-21 21:37
Φύλο: Άντρας
PDA Και RS 232

Να κανω και εγω την ερωτηση μου....! Μπορει κανεις μεσω απο το PDA του να μπορεσει με καποιον ανταπτορα ή με καποιο οτιδηποτε gadjet να βγαλει σειριακη θυρα????????. Για παραδειγμα εχω ενα Mio 168 θα μπορεσει ποτε να γινει αυτο εφικτο.....?????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-08, 23:43
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν εχει USB θυρα ,Κυκλοφορουν Usb to RsSerial Adaptor....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-08, 23:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.cosmodata.gr/product_b.ph...&mid=2&pid=845

αυτος ειναι adapter απο usb σε rs232 .. δες μηπως μπορεις να κανεις καμια πατεντα
ή/και με αυτό

http://www.techgsm.gr/TR_PDA_MDA_XDA_I,32122.html
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-08, 09:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Υπάρχουν δύο είδη συσκευών USB: ελεγκτές και περιφερειακά. Στη μία άκρη του καλωδίου πρέπει να βρίσκεται ελεγκτής, στην άλλη περιφερειακό (είναι ένας από τους λόγους που τα καλώδια USB έχουν διαφορετικά βύσματα στις δύο άκρες τους).

Aν το PDA μπορεί να μιλήσει σε εκτυπωτή μέσω της θύρας USB του, τότε είναι ελεγκτής και μπορεί να δεχτεί USB-to-RS232 bridge (αλλά θα χρειαστεί σχετικούς drivers!)

Αν το PDA έχει σειριακή θύρα (Παλιότερα Palm, Zaurus, κλπ, προφανώς με το κατάλληλο καλώδιο μπορεί να μιλήσει RS-232 χωρίς bridge).

Αν το PDA χρησιμοποιεί τη θύρα USB για να συνδέεται μόνο σε Η/Υ, τότε, ως προς το USB πρωτόκολο, είναι περιφερειακό και τα USB-to-RS232 bridges δε θα δουλέψουν, ό,τι ηλεκτρική/μηχανική πατέντα και να κάνεις.

Υπάρχουν σειριακές θύρες σε CF, αλλά δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν σε SD (και μπορεί να χρειάζεσαι το SD slot σου για μνήμη).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-08, 10:53
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δύο είδη συσκευών USB: ελεγκτές και περιφερειακά.
Θα έλεγα οτι υπάρχουν δύο ρόλοι USB - πολλές συσκευές μπορούν να συμπεριφερθούν και σαν ελεγκτές και σαν περιφερειακά ανάλογα με την περίσταση, είτε με επιλογή του χρήστη είτε αυτόματα.

Υπάρχουν σειριακές θύρες σε CF, αλλά δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν σε SD (και μπορεί να χρειάζεσαι το SD slot σου για μνήμη).
Υπάρχουν (πχ). Μια άλλη λύση μέσω SDIO θα ήταν κάποιο bluetooth module στο PDA και bluetooth-to-RS232 adaptor στην άλλη μεριά. Όλα αυτά προυποθέτουν υποστήριξη SDIO και διαθέσιμους drivers στο PDA φυσικά.

Στην περίπτωση του Mio πάντως μου φαίνεται οτι η ευκολότερη λύση θα ήταν με κάποιο IrDA adaptor (πχ αυτό) στην άλλη συσκευή.

Woody: αν μπορείς πες μας τί ακριβώς θέλεις να πετύχεις (ποιά είναι η εφαρμογή, τί είδους συσκευή θέλεις να συνδέσεις κλπ).

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-08, 11:34
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα οτι υπάρχουν δύο ρόλοι USB - πολλές συσκευές μπορούν να συμπεριφερθούν και σαν ελεγκτές και σαν περιφερειακά ανάλογα με την περίσταση, είτε με επιλογή του χρήστη είτε αυτόματα.
Πράγματι (ξέχασα να αναφέρω ότι προφανώς είναι υπεραπλούστευση η απάντηση για να μη μακρηγορούμε)!

Βέβαια στην πράξη τα PDA που το κάνουν αυτό είναι πολύ λίγα.


Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην περίπτωση του Mio πάντως μου φαίνεται οτι η ευκολότερη λύση θα ήταν με κάποιο IrDA adaptor (πχ αυτό) στην άλλη συσκευή.
Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο. Το IrDA ορισμένων MIO είναι προβληματικό (ή πχ δεν έχει καθόλου εγκατεστημένο transceiver παρά τα αντίθετα λεγόμενα του manual). Ψαχνόμαστε για κανά 20λεπτο στη δουλειά μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε (ας είναι καλά οι ψηφιακές φωτογραφικές).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-08, 21:42
Το avatar του χρήστη woody
woody Ο χρήστης woody δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-04-21 21:37
Φύλο: Άντρας
Κατα ρχας θα συμφωνησω με τον Morgul για το Irda τον Mio που οντος ειναι ΠΑΡΑ πολυ προβληματικο. Τους ανταπτορες απο USB σε RS 232 τουσ ξερω καθως και εχω αγορασει. Η δουλεια μου βασικα ειναι μεσα στον ΟΤΕ στο τμημα του Metro Ethernet το οποιο ειναι υπευθηνο για τα οπτικα δικτυα, τις διασυνδεσεις με τα ip dslams καθως και με εταιρικους πελατες οι οποιοι θελουν καποιο δικτυο οπτικο. Το "θεμα" ειναι οτι επειδη παιζει πολυ περπατημα και επειδη πρεπει να εχω παντα ενα laptop μαζι σε περιπτωση που γινει κατι του στυλ "ωχ χασαμε το διαχειριστικο vlan ... και δεν εχουμε προσβαση απομακρυσμενη" στην περιπτωση αυτη πρεπει να συνδεσεις το laptop με console και να κανεις αυτο που πρεπει να κανεις. Και σκεφτομουν εκει που κουβαλαω ολοκληρο laptop ας δω εαν υπαρχει κατι ποιο lite οπως ειναι ενα PDA.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-08, 22:56
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αχά, σειριακό τερματικό τσέπης! Το έχω κάνει αυτό με PalmOS συσκευή, αλλά για να είμαι ειλικρινής (ενώ μεν δουλεύει) χωρίς QWERTY δεν θα σου αρέσει πολύ. Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να βρεις κάποιο Psion series 5 δεύτερο χέρι, είναι μάλλον η καλύτερη λύση γι αυτή τη δουλειά.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.