Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-08, 20:38
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Τί σας απασχολεί στον τομέα επάγγελμα/ εργασία;

Ο τομέας επάγγελμα και εργασία είναι καθοριστικός παράγοντας στη ζωή μας, τόσο γιατί καλύπτει τις βασικές βιοποριστικές ανάγκες μας όσο και την ανάγκη μας για δημιουργικότητα...με απώτερο στόχο πάντα την "ολοκλήρωση" της προσωπικότητάς μας!

Το ερώτημα είναι: Τί σας απασχολεί την περίοδο αυτή (ή και στο άμεσο μέλλον) σε σχέση με το επάγγελμα και την εργασία σας;

1. Η διαδικασία εύρεσης εργασίας;
2. Η βελτίωση των γνώσεων και δεξιοτήτων σας στον τομέα του ενδιαφέροντός σας;
3. Η ανέλιξη-προαγωγή σας, σε σχέση με τη θέση που έχετε τώρα;
4. Εργασιακά θέματα (σχέση με εργοδότες, συναδέλφους, κ.ο.κ.);
5. Η πορεία ή και ανάπτυξη της επιχείρησής σας;
6. Άλλο (αναφέρετε τί)
7. Τίποτα από τα παραπάνω.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-08, 21:11
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
8. Να περαση ο λιγος χρονος και να βγω στην συνταξη.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-08, 22:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά με απασχολεί η υποχρεωτική διεύρυνση του ωραρίου εκτός 8ώρου (συνήθως χωρίς πληρωμή), με την δικαιολογία της αύξησης της ανταγωνιστικότητας, με αποτέλεσμα τον εκμηδενισμό του χρόνου που αφιερώνει στον εαυτό του ή την οικογένειά του ο εργαζόμενος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-08, 22:37
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί σας απασχολεί την περίοδο αυτή (ή και στο άμεσο μέλλον) σε σχέση με το επάγγελμα και την εργασία σας;
Κάποτε με απασχολούσαν όλα αυτά, τα οποία θεωρώ εξαιρετικά σημαντικά για έναν άνθρωπο και ιδιαίτερα τους νεότερους. Σήμερα, ευτυχώς, ο εργασιακός τομέας και τα προβλήματα που θα μπορούσε να μου δημιουργήσει δεν είναι πλέον κάτι που με απασχολεί
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-08, 00:44
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ελλειψη ρευστοτητας,στην αγορα...
Πως θα εισπραξω τα χρηματα που μου χρωστουν,οι πελατες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-08, 12:44
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολλά με απασχολούν. Το πώς θα βρω δουλειά όταν τελειώσω με τις σπουδές μου, το αν θα βρω δουλειά, και κυρίως: το τι δουλειά θα βρω, το αν θα καταφέρω να δουλεύω με τους όρους που θέλω. Όλα αυτά στο εξωτερικό, γιατί για την Ελλάδα τις ξέρω τις απαντήσεις: θα βρω δουλειά, αλλά δύσκολα, και δεν θα είναι με τους όρους που θέλω.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-08, 13:07
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά με απασχολούν. Το πώς θα βρω δουλειά όταν τελειώσω με τις σπουδές μου, το αν θα βρω δουλειά, και κυρίως: το τι δουλειά θα βρω, το αν θα καταφέρω να δουλεύω με τους όρους που θέλω. Όλα αυτά στο εξωτερικό, γιατί για την Ελλάδα τις ξέρω τις απαντήσεις: θα βρω δουλειά, αλλά δύσκολα, και δεν θα είναι με τους όρους που θέλω.
Απολύτως δικαιολογημένες οι σκέψεις και οι προβληματισμοί!
Σχετικά με την Ελλάδα, τη βάζεις στο "περιθώριο" ενδεχομένως γιατί ξέρεις καλύτερα το επαγγελματικό-εργασιακό περιβάλλον της χώρας που βρίσκεσαι...Πάντως αν είναι αυτός ο λόγος σκέψης μη επιστροφής σου στα..."πάτρια", θα σου έλεγα ότι μπορείς και στην Ελλάδα να βρεις εργασία στον τομέα σου και με τους όρους που επιθυμείς...
Προϋπόθεση: Η εύρεση εργασίας απαιτεί προετοιμασία και οργάνωση, μέθοδο, χρόνο, επιμονή και υπομονή...!

Συχνά λέω (και το πιστεύω!) ότι πολλά πράγματα στη ζωή μας είναι δύσκολα ΤΙΠΟΤΑ ακατόρθωτο!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-08, 13:34
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αυτά που με απασχολούν, είναι ο σκληρός ανταγωνισμός για την κατάκτηση πτυχίων (ο οποίος συχνά εξαρτάται και από την οικονομικη επιφάνεια), η σκληρή δουλεία για την κατάκτηση γνώσεων. Ελπίζω να βρω μια εργασία που να έχει σχέση με αυτό που σπουδάζω. Αν πάλι όχι, τότε αρκεί να βγάζω το ψωμί μου χωρίς άγχος.
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-08, 19:14
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αδυναμία εύρεσης ικανού προσωπικού σε όλα τα επίπεδα της επιχείρησης. Ιδιαίτερα νέων ανθρώπων. Που να έχουν όρεξη για δουλειά, να είναι προσγειωμένοι, να μην έρχονται στην συνέντευξη α) με τη μαμά τους β) με τα ρούχα που φοράνε στα κλάμπ κλπ.κλπ.

Σε λίγο όλοι οι εργάτες θα είναι Πακιστανοί, και όλα τα υπόλοιπα τμήματα θα έχουν γίνει outsourced ένας θεός ξέρει που.

Και όχι λόγω κόστους, λόγω ανάγκης.

Ειμαι στα απαισιόξοξά μου σήμερα, έ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-08, 19:26
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Δες το θετικά!
Εγώ, σε οικογενειακή επιχείρηση από τα 12, κοντεύω να μάθω Αλβανικά για να συνεννοούμαι.
Είναι ένα αισιόδοξο μήνυμα: Μάθε κι εσύ μια ακόμα ξένη γλώσσα, μπορείς
...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αδυναμία εύρεσης ικανού προσωπικού σε όλα τα επίπεδα της επιχείρησης. Ιδιαίτερα νέων ανθρώπων. Που να έχουν όρεξη για δουλειά, να είναι προσγειωμένοι, να μην έρχονται στην συνέντευξη α) με τη μαμά τους β) με τα ρούχα που φοράνε στα κλάμπ κλπ.κλπ.

Σε λίγο όλοι οι εργάτες θα είναι Πακιστανοί, και όλα τα υπόλοιπα τμήματα θα έχουν γίνει outsourced ένας θεός ξέρει που.

Και όχι λόγω κόστους, λόγω ανάγκης.

Ειμαι στα απαισιόξοξά μου σήμερα, έ;
Νομίζω ότι περιγράφεις ένα μέρος της πραγματικότητας...
Συνήθως το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού ή κάποιοι υπεύθυνοι αξιολόγησης μπορούν να αναζητήσουν προσωπικό το οποίο θα είναι ικανό για τις αντίστοιχες θέσεις.

(Χωρίς να γνωρίζω τη δική σας επιχείρηση, αναφέρω μερικά γενικά ερωτήματα/ σκέψεις σε σχέση με το θέμα συζήτησης)
Με ποιό τρόπο και πού κοινοποιείτε τις ανάγκες σας για να εντοπίσετε το κατάλληλο για εσάς προσωπικό;
Πέρα από την καταχώρηση κάποιας αγγελίας (εφημερίδα ή site), αναζήτηση προσωπικού μέσω γνωστών κλπ. γνωρίζετε φορείς που μπορείτε να απευθυνθείτε; (Υπάρχουν ειδικά προγράμματα "προετοιμασίας" και αξιολόγησης -των εν δυνάμει εργαζομένων- για συγκεκριμένες θέσεις. Οι υπηρεσίες αυτές είναι δωρεάν για τους εργοδότες γιατί τα προγράμματα αυτά είναι επιχορηγούμενα από την ΕΕ).

Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσα να σας δώσω.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-08, 07:38
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<4. Εργασιακά θέματα (σχέση με εργοδότες, συναδέλφους, κ.ο.κ.);>>

άγχος, πολύ άγχος. Ότι όταν κάτι μπορεί να πάει στραβά θα πάνε όλα ταυτόχρονα στραβά. Τα τρελά ωράρια της τελευταίας εβδομάδας, μέχρι τα μεσάνυχτα, με μόνο διάλειμμα την αδιαπραγμάτευτη ώρα της βόλτας του μπόμπιρα στην παιδική χαρά (που και αυτή όμως έχει περικοπεί χρονικά).

αγχωμένα
...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-08, 08:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αδυναμία εύρεσης ικανού προσωπικού σε όλα τα επίπεδα της επιχείρησης. Ιδιαίτερα νέων ανθρώπων. Που να έχουν όρεξη για δουλειά, να είναι προσγειωμένοι, να μην έρχονται στην συνέντευξη α) με τη μαμά τους β) με τα ρούχα που φοράνε στα κλάμπ κλπ.κλπ.

Τις περισσότερες φορές, ο εργοδότης θέτει τις παραπάνω προυποθέσεις αλλά ταυτόχρονα θεωρεί ότι ο εργαζόμενος πρέπει να παίρνει και βασικό μισθό.
Θέλει δηλαδή, κάποιος να είναι σοβαρός, ικανός, καταρτισμένος, με όρεξη για δουλειά αλλά να του δίνει και 800 euros.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-08, 19:01
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσα να σας δώσω.
Ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας Δυστυχώς είμαι ανώτατο στέλεχος σε βιομηχανία, με θυγατρικές στο εξωτερικό και πλήρως οργανωμένο τμήμα HR...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-08, 19:18
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις περισσότερες φορές, ο εργοδότης θέτει τις παραπάνω προυποθέσεις αλλά ταυτόχρονα θεωρεί ότι ο εργαζόμενος πρέπει να παίρνει και βασικό μισθό.
Θέλει δηλαδή, κάποιος να είναι σοβαρός, ικανός, καταρτισμένος, με όρεξη για δουλειά αλλά να του δίνει και 800 euros.
Εγώ με τον βασικό ξεκίνησα. Γιατί ο νέος ο οποίος ξεκινάει μια δουλειά με προοπτικές, δεν μπορεί να ξεκινήσει με τον βασικό, κακό είναι; Θεωρείς δηλαδή πως παίρνοντας το πτυχίο ξέρεις πραγματικά τίποτα; Αμφιβάλλω...Αν έχεις ικανότητες, θα συνδιάσεις τις σπουδές σου με την εμπειρία, και οι αυξήσεις και οι προαγωγές δεν θα αργήσουν. Αν αργήσουν, έχει και αλλού πορτοκαλιές (εταιρίες) που πλέον δεν θα σου δώσουν τον βασικό. Θεωρείς δηλαδή εκ των προτέρων πως οι εταιρείες είναι χαζές, και δεν θέλουν να εξελίξουν το προσωπικό τους και κυρίως να το κρατήσουν;

Ομως, σήμερα στην πράξη ζητάς βοηθό λογιστή, και σου έρχονται 10 άτομα με μεταπτυχιακά στο finance εκ των οποίων οι 9 δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε όλα τα επίπεδα. Και από απαιτήσεις, άσε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.