Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-08, 23:00
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-17 00:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υποκλίθηκαν στην ευφυΐα δύο Ελλήνων μαθητών

«Οι διοργανωτές μάς προκάλεσαν και βάλαμε στοίχημα πέντε... μπίρες. Πήραμε τα μετάλλια, τις μπίρες και φύγαμε», λένε ενθουσιασμένοι

Εβαλαν στοίχημα... πέντε μπίρες με τους διοργανωτές και μάζεψαν όλα τα μετάλλια το περασμένο Σαββατοκύριακο σε διεθνή μαθηματικό διαγωνισμό στο Βάλτσε της Ρουμανίας.

Δύο μαθητές λυκείου από τη Θεσσαλονίκη αρίστευσαν στον διαγωνισμό «Πυθαγόρας» και μάλιστα κατάφεραν να λύσουν ασκήσεις στερεομετρίας, που ποτέ δεν είχαν διδαχτεί, μετατρέποντάς τες σε επιπεδομετρία, εκπλήσσοντας τους βαθμολογητές που... υποκλίθηκαν στην ευφυϊα τους.

Ο Ορφέας Αντωνίου πήρε χρυσό μετάλλιο και ο Βαγγέλης Ταρατόρης χάλκινο, ενώ μαζί πήραν το χρυσό στο ομαδικό... αγώνισμα, αφήνοντας τους επαίνους και τις απλές διακρίσεις για τους υπόλοιπους 600 μαθητές από διάφορες χώρες της Ευρώπης.

Γιος του προέδρου του μαθηματικού τμήματος του Α.Π.Θ., ο Ορφέας Αντωνίου μεγάλωσε σε ένα σπίτι γεμάτο από μαθηματικά και τα αγάπησε. Μαθητής της Β λυκείου στα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, κάνει πολλές ώρες μαθήματα για τη δική του ευχαρίστηση κι όχι για να προχωρήσει την ύλη, την οποία άλλωστε ξέρει απέξω κι ανακατωτά.

«Η Ρουμανία έχει παράδοση στα μαθηματικά και όταν φτάσαμε οι διοργανωτές είχαν ένα ύφος σνομπ, του στυλ «τι θέλετε εσείς εδώ», «δεν έχετε καμία ελπίδα για διάκριση». Εμείς δεν πτοηθήκαμε και ένας από αυτούς με προκάλεσε να βάλουμε στοίχημα. Δέχτηκα, βάλαμε στοίχημα πέντε μπίρες, πήραμε τα μετάλλια, τις μπίρες και φύγαμε», δήλωσε στο «Εθνος».

Υποτροφία
Ενα ολοστρόγγυλο 20 πήρε ως γενική βαθμολογία πριν από λίγες μέρες στον έλεγχο ο Βαγγέλης Ταρατόρης, που φοιτά με υποτροφία στο ίδιο σχολείο. Στον διαγωνισμό της Ρουμανίας βρήκε τα θέματα δύσκολα, αλλά όπως κι ο Ορφέας έλυσε τη στερεομετρία με... επιπεδομετρία και έφυγε με το χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό και το χρυσό στο ομαδικό.

«Από πολύ μικρός ήμουν πιο μπροστά από τους άλλους στα μαθηματικά. Μου αρέσουν πολύ και νομίζω ότι μπορώ να λύσω και τα πιο δύσκολα προβλήματα, όσο κι αν χρειαστεί να παιδευτώ», μας είπε ο Βαγγέλης, που φυσικά θέλει να σπουδάσει στο μαθηματικό, ενώ από 10 χρόνων έχει το ECDL -είναι μάλλον ο μικρότερος σε ηλικία κάτοχος του διπλώματος αυτού- και παράλληλα έχει αποκτήσει πολλά χρυσά μετάλλια σε αγώνες κολύμβησης, όπου αποτελεί μια από τις ελπίδες της χώρας μας στο ελεύθερο.

Τους δύο μαθητές συνόδευσε στη Ρουμανία ο καθηγήτρια μαθηματικών Ελένη Μήτσιου.

ΕΘΝΟΣ 23/04/2008
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-08, 15:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπράβο στα παιδιά!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-08, 19:01
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το ότι οι μαθητές ήταν Έλληνες, γιατί είναι σημαντικό στοιχείο για την ιστορία;

Αν ήταν π.χ. Αλβανοί, θα το βρίσκαμε ανάξιο ουσίας;

Το θέμα θα μπορούσε κάλλιστα να λέγεται "Υποκλίθηκαν στην ευφυΐα δύο μαθητών".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από FiBeR Εμφάνιση μηνυμάτων
«Η Ρουμανία έχει παράδοση στα μαθηματικά και όταν φτάσαμε οι διοργανωτές είχαν ένα ύφος σνομπ, του στυλ «τι θέλετε εσείς εδώ», «δεν έχετε καμία ελπίδα για διάκριση». Εμείς δεν πτοηθήκαμε και ένας από αυτούς με προκάλεσε να βάλουμε στοίχημα. Δέχτηκα, βάλαμε στοίχημα πέντε μπίρες, πήραμε τα μετάλλια, τις μπίρες και φύγαμε», δήλωσε στο «Εθνος».
Αυτό σου κάνει γκρινιάρη;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-08, 21:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι οι μαθητές ήταν Έλληνες, γιατί είναι σημαντικό στοιχείο για την ιστορία;
Αν οι μαθητές ήταν αδέλφια σου δεν θα χαιρόσουν πάρα πολύ;

Αφ ενός μπράβο σε κάθε παιδί που προοδεύει, αφ' ετέρου μπράβο που αυτά τα παιδιά είναι Ελληνόπουλα. Χωρίς καμιά εθνικιστική τάση, θα προτιμούσα να είναι ελληνόπουλα αντί για αμαρικανάκια, ιταλάκια, γερμανάκια κλπ.

Θα χαιρόμουν πιο πολύ αν ήταν ανιψάκια μου ή απλά ακροβασάκια μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-08, 23:23
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-06-23 22:40
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χίλλια Μπράβο στα παιδιά!Άξιοι και οι δυό τους!Ασφαλώς και η χαρά ειναι διπλή επειδή είναι Ελληνόπουλα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-08, 18:10
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω πως ο Στέλιος έχει δίκιο εδώ. Άλλο ο εθνικισμός και ο φανατισμός, άλλο να χαίρεσαι επειδή κερδίζει η όποια "ομάδα σου". Νομίζω πως αντανακλαστικά χαιρόμαστε πιο πολύ με τα επιτεύγματα των κοντινών μας, και όσο ανοίγει ο κύκλος πάει λέγοντας. Το ότι είναι Έλληνες μας δίνει μια αίσθηση εγγύτητας, έχουμε αμέσως κάτι κοινό. Ανθρώπινα είναι αυτά. Εγώ ας πούμε χάρηκα πιο πολύ για τον Ορφέα Αντωνίου παρά για τον Βαγγέλη Ταρατόρη, εξ ίσου αντανακλαστικά. Γιατί; Γιατί τον σύντροφό μου τον λένε Ορφέα, το επίθετό μου είναι Αντωνίου, και ο πατέρας μου του οποίου το επίθετο φέρω είναι τρελλός μαθηματικός που κέρδιζε μικρός σε τέτοιους διαγωνισμούς! Κι όλα αυτά για κάτι εντελώς επιφανειακό, για ένα όνομα. Και η εθνικότητα επιφανειακή είναι, η ουσία είναι πως κάποιοι κέρδισαν σε έναν σοβαρό μαθηματικό διαγωνισμό, αλλά πάντα κάποιοι κερδίζουν. Το γιατί και πόσο θα χαρεί κανείς δεν στηρίζεται πάντα σε ουσιαστικά πράγματα. Και παιδάκια γεννιούνται κάθε μέρα, αλλά για κάποια μόνο χαιρόμαστε.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 25-04-08 στις 18:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.