Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-08, 12:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Προαιρετική εφαρμογή των εν Ελλάδι νόμων

Του Στεφανου Μανου - Πρώην υπουργού

Εχω πολλές φορές γράψει στην «Καθημερινή» για την ανομία που επικρατεί στην Ελλάδα. Για νόμους που εφαρμόζονται επιλεκτικά. Για νόμους που επιβάλλονται μόνο στους ηλίθιους και αδύναμους.

Αφορμή για το σημερινό σημείωμα είναι η διαμάχη στη Μανολάδα για το μεροκάματο όσων ασχολούνται με τη συγκομιδή της φράουλας. Ζητούν να αυξηθεί το μεροκάματο από 23 ευρώ σε 26. Τα τηλεοπτικά δελτία παρουσίασαν διεξοδικά τις εκατέρωθεν απόψεις. Μάθαμε ότι οι παραγωγοί δεν μπορούν να δώσουν περισσότερα διότι δεν βγαίνουν και ότι οι εργαζόμενοι δεν μπορούν να ζήσουν με μεροκάματο 23 ευρώ.

Το ζήτημα είναι ότι σύμφωνα με τον νόμο κανένα μεροκάματο δεν μπορεί να είναι κατώτερο από το ελάχιστο της Εθνικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας που από 1/1/2008 είναι 33,4 ευρώ. Ο νόμος ισχύει για τους Έλληνες εργαζομένους και για τους ξένους, είτε είναι νόμιμοι είτε παράνομοι. Για το ζήτημα υπάρχει άλλωστε και πρόσφατη ομόφωνη απόφαση της ολομέλειας του Αρείου Πάγου.

Οι παραγωγοί που πληρώνουν τους μετανάστες εργαζομένους 23 ευρώ και όχι το νόμιμο κατώτατο μεροκάματο θα έπρεπε να οδηγηθούν στο αυτόφωρο, αν το κράτος λειτουργούσε στη Μανολάδα. Οι υπάλληλοι της Επιθεώρησης Εργασίας που ανέχονται αυτήν την κατάσταση θα έπρεπε να διωχθούν για παράβαση καθήκοντος. Η υπουργός Απασχόλησης θα έπρεπε να δώσει εξηγήσεις για όσα συμβαίνουν.

Εκτός αν η κυβέρνηση (στο... πλαίσιο επανίδρυσης του κράτους) μελετάει την καθιέρωση του θεσμού της προαιρετικής εφαρμογής των νόμων. Ιδίως όταν αφορούν μετανάστες.

Ελα καημένε, θα πουν οι κυνικοί και εύποροι θαμώνες στα κολωνακιώτικα στέκια, τι ασχολείσαι με αυτά τα θέματα! Και ποιος νόμος εφαρμόζεται στην Ελλάδα; Πρώτη φορά ακούς ότι αν δεν υπήρχαν τα φθηνά χέρια των μεταναστών δεν θα υπήρχε γεωργική παραγωγή στην Ελλάδα; Τι θέλεις, να μην έχουμε ελιές; Να μην έχουμε φράουλες; Οχι, και τις ελιές θέλω και τις φράουλες, αλλά και την εφαρμογή των νόμων. Αν πράγματι είναι «ανόητοι» οι νόμοι (θα πρέπει να είναι ανόητοι αν μου στερούν τις ελιές και τις φράουλες), να τους καταργήσουμε ή να τους αλλάξουμε.

Μήπως όμως δεν είναι ανόητοι οι νόμοι, αλλά ανόητοι είναι εκείνοι που τους εφαρμόζουν; Διότι γιατί να πληρώνουν μεροκάματα των 33,4 ευρώ οι φραουλάδες της Μανολάδας τη στιγμή που, κατά παράβαση του νόμου και με την απόλυτη ανοχή των κρατικών αρχών, μπορούν να πληρώνουν 23 ευρώ; Και μάλιστα χωρίς να επιβαρύνονται -πάλι παράνομα- με ασφαλιστικές εισφορές;

Ποια είναι η πραγματικότητα; Τηρείται η πολεοδομική νομοθεσία; Η περιβαλλοντική; Η φορολογική; Η ασφαλιστική; Η εργατική;

Τα τηλεοπτικά κανάλια και τα ραδιόφωνα λειτουργούν σύμφωνα με τους νόμους; Το προσωπικό των νοσοκομείων του ΕΣΥ αρνείται να πάρει τα φακελάκια που του δίνουν; κ.λπ., κ.λπ., κ.λπ.

Σε αυτό το γενικευμένο περιβάλλον ανομίας και επιλεκτικής εφαρμογής των νόμων ανθεί η διαφθορά και το κλέψιμο. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, οι κλέφτες, οι διεφθαρμένοι και οι παράνομοι, στις σπάνιες περιπτώσεις που τιμωρούνται, θεωρούν τον εαυτό τους αδικημένο. «Μόνο εμένα βρήκατε να τιμωρήσετε;» λένε με παράπονο.

Πώς διορθώνεται η κατάσταση αυτή που διώχνει από την Ελλάδα τις επενδύσεις και τους καλύτερους ανθρώπους; Μόνο με απόλυτη επιμονή στην εφαρμογή των κειμένων νόμων. Με τρόπο απόλυτο, χωρίς καμιά έκπτωση. Και πάντως όχι με τα κουραφέξαλα της κυβερνητικής ρητορείας και της συνοδευτικής απραξίας περί αμείλικτης στάσης απέναντι στην παρανομία. Ας κάνει η κυβέρνηση το πρώτο βήμα με τους φραουλάδες της Μανολάδας.

Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-08, 13:08
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Την περίοδο που εργαζόμουνα κυρίως ως Τεχνικός Ασφαλείας, είχα μελετήσει αρκετά την εργατική νομοθεσία, και κυρίως τα θέματα που αφορούν την Ασφάλεια και Υγιεινή στην Εργασία. Είχα μείνει σχετικά έκπληκτος καθώς δεν ήξερα ότι η ελληνική νομοθεσία έχει εναρμονιστεί σχεδόν πλήρως με την κοινωτική, και ότι στην ουσία ο νόμος προβλέπει με κάθε λεπτομέρεια την ασφάλεια και υγιεινή σε κάθε περιβάλλον.

Γρήγορα όμως φάνηκε το φαινόμενο που ισχύει σε κάθε κλάδο της ελληνικής κοινωνίας. Οι νόμοι υπάρχουν απλά για να παραβιάζονται.

Δεν ξέρω κατά πόσο, η οποιαδήποτε Κυβέρνηση, μπορεί να έχει την ικανότητα να εφαρμόζει πλήρως τους νόμους αφού ο Κρατικός Μηχανισμός είναι διεφθαρμένος από την κορυφή μέχρι τα νύχια. Για κάθε παράβαση που θα τιμωρούσε, θα ξεπετάγονταν άλλες 100.

Το πρώτο βήμα θα ήταν ίσως η απόδοση απόλυτης ευελιξίας στη Δικαιοσύνη χωρίς χρονοβόρες και γραφειοκρατικές διαδικασίες. Με αυτό τον τρόπο, η παρέμβαση ενός Εισαγγελέα για παράδειγμα θα μπορεί να γίνεται τάχιστα, και τα πρόστιμα να επιβάλλονται εντός ολίγων ημερών... με συνοπτικές διαδικασίες. Με ένα τέτοιο ισχυρό όργανο ελέγχου, και με συνεχείς καταγγελίες, σιγά σίγα θα μειώνονταν τα φαινόμενα διαφθοράς και το Κράτος θα μπορούσε να επεμβαίνει πιο άμεσα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-08, 13:19
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο βήμα θα ήταν ίσως η απόδοση απόλυτης ευελιξίας στη Δικαιοσύνη χωρίς χρονοβόρες και γραφειοκρατικές διαδικασίες. Με αυτό τον τρόπο, η παρέμβαση ενός Εισαγγελέα για παράδειγμα θα μπορεί να γίνεται τάχιστα, και τα πρόστιμα να επιβάλλονται εντός ολίγων ημερών... με συνοπτικές διαδικασίες. Με ένα τέτοιο ισχυρό όργανο ελέγχου, και με συνεχείς καταγγελίες, σιγά σίγα θα μειώνονταν τα φαινόμενα διαφθοράς και το Κράτος θα μπορούσε να επεμβαίνει πιο άμεσα.

Αμήν και πότε!!! Περιμένω το υπουργείο να επιβάλλει ένα πρόστιμο εδώ και κάτι μήνες και ακόμα το συζητάνε...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-08, 08:56
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Διότι γιατί να πληρώνουν μεροκάματα των 33,4 ευρώ οι φραουλάδες της Μανολάδας τη στιγμή που, κατά παράβαση του νόμου και με την απόλυτη ανοχή των κρατικών αρχών, μπορούν να πληρώνουν 23 ευρώ; Και μάλιστα χωρίς να επιβαρύνονται -πάλι παράνομα- με ασφαλιστικές εισφορές>>

το 33,4 που λες είναι μεικτό αντιστοιχεί σε περίπου 27 Ευρώ καθαρά (μεικτό - εργοδοτική εισφορά) για τον εργαζόμενο, και κόστος περίπου 37 για τον εργοδότη (μεικτό + εργοδοτική εισφορά).
Η νόμιμη λύση του προβλήματος αν όντως δεν βγαίνουν ούτε οι μεν ούτε οι δε είναι απλή, αλλά απαιτεί συμφωνία όλων. Πολύ απλά: υπεργολαβία. Ο παραγωγός αναθέτει στον εργολάβο συγκομιδέα, τη συγκομιδή της σοδειάς συγκεκριμένης έκτασης έναντι συγκεκριμένου τιμήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-08, 09:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το βασικό ημερομίσθιο είναι περίπου στα 26 ευρώ την ημέρα...
Άσχετα αν στον εργοδότη κοστίζει περίπου στα 40!


Ως τώρα οι αλλοδαποί ήταν τα φτηνά εργατικά χέρια.
Αν ισοσταθμιστούν με τους Έλληνες θα συμβούν δύο πράγματα.
1) Προφανώς οι εργοδότες θα προτιμήσουν Έλληνες
2) Θα αναγκαστούν να ακριβύνουν τα προϊόντα τους, κάτι που φυσικά τα λαμόγια θα περάσουν την αύξηση * 5 στον καταναλωτή.

Αντί το κράτος να περιορίσει λίγο τις κρατήσεις κουνάει το δάχτυλο στον τελευταίο τροχό της αμάξης...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-08, 09:42
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1) Το βασικό θέμα του άρθρου, δεν ήταν η οικονομική ανάλυση των ημερομίσθιων αλλά η αθέτηση μιας σειράς νόμων, όχι μόνο της εργατικής αλλά και της διοικητικής νομοθεσίας.

2) Ειδικά για το θέμα των φραουλάδων της Ηλείας, δεν είναι μόνο το μικρό μεροκάματο όσο και οι συνθήκες διαβίωσης των εργατών και η γενικότερη αντιμετώπιση των εργατών από τους αγρότες. Δε νομίζω ότι αν οι εργάτες έμεναν σε σωστές συνθήκες να είχαν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα 20 ευρώ.

Μην ξεχνάμε και το άλλο. Επειδή σαν λαός είμαστε απίστευτα κακομαθημένοι, έχουμε μάθει να κάνουμε πρώτα έναν υπολογισμό του "πόσα λεφτά θέλουμε να βγάζουμε" και μετά να γκρινιάζουμε αν δε μπορούμε να τα βγάλουμε, αντί να δούμε "πόσα ΜΠΟΡΟΥΜΕ να βγάλουμε" και μετά να θέτουμε συγκεκριμένους στόχους.

Εάν οι φραουλάδες της Ηλείας "μπαινουν μέσα" με 30 ευρώ μεροκάματο, τότε να πουλήσουν τα χωράφια τους και να κάνουν κάτι άλλο. Οι κανόνες του παιχνιδιού είναι σαφείς. Όταν έχεις ανθρώπους στη δούλεψή σου, οφείλεις να τους παρέχεις συγκεκριμένα αγαθά. Αν δε μπορείς να το κάνεις, ή κάνε μόνος σου τη δουλειά, ή κάνε κάτι άλλο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-08, 10:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό ημερομίσθιο είναι περίπου στα 26 ευρώ την ημέρα...
Άσχετα αν στον εργοδότη κοστίζει περίπου στα 40!
Δεν σε καταλαβαίνω Μιχάλη!

Το μεροκάματο όπως λέει και ο Μάνος στο άρθρο του, είναι 33.4 ευρώ. Ξεχνάς Μιχάλη ότι οι περισσότεροι ή μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία είναι μαύρη εργασία, χωρίς ασφάλιση, χωρίς περίθαλψη, χωρίς άλλα έξοδα στους τσιφλικάδες που βγάζουν από την μύγα ξύγκι και συνέχεια διαμαρτύρονται.

Αν πιστεύει ότι για χάρη του φτηνού κόστους, θα πρέπει οι μετανάστες να θεωρηθούν δούλοι, τότε να τους αλυσοδέσουν κιόλας και να έχουν και ένα με μαστίγιο;

Ξεχνάτε βρε παιδιά ότι οι συμπατριώτες μας μισό αιώνα πριν, έφευγαν και αυτοί μετανάστες για να ζήσουν τις φαμίλιες τους. Έκαναν τις δουλειές που δεν έκαναν οι Γερμανοί στην Γερμανία και οι Βέλγοι στο Βέλγιο, δούλευαν κυρίως μερικές εκατοντάδες μέτρα κάτω από την γη μεταλλωρύχοι η συντριπτική πλειοψηφία.

Είχα όμως ασφάλιση, τα παιδιά τους πήγαιναν σε σχολεία και όσο και αν είναι υπερόπτες οι γερμανοί, μπήκαν στον τρόπο ζωής και έζησαν εκεί. Σήμερα τα παιδιά τους έχουν σπουδάσει είναι επιστήμονες. Τους δόθηκαν οι ευκαιρίες και την εκμεταλλεύτηκαν πάντα με σκληρή δουλειά.

Θέλω οι μετανάστες στην Ελλάδα να έχουν ανθρώπινη συμπεριφορά, να έχουν ασφάλιση, να έχουν αύριο σύνταξη, να σπουδάσουν τα παιδιά τους, να προσφέρουν στην χώρα που τους φιλοξενεί να την σεβαστούν και να τους σεβαστεί και αυτή με την σειρά της.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-08, 14:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε καταλαβαίνω Μιχάλη!

Το μεροκάματο όπως λέει και ο Μάνος στο άρθρο του, είναι 33.4 ευρώ. Ξεχνάς Μιχάλη ότι οι περισσότεροι ή μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία είναι μαύρη εργασία, χωρίς ασφάλιση, χωρίς περίθαλψη, χωρίς άλλα έξοδα στους τσιφλικάδες που βγάζουν από την μύγα ξύγκι και συνέχεια διαμαρτύρονται.
Όπως είπε η Elbereth είναι 33.4 μείον τις κρατήσεις. Μένουν περίπου 26 ευρώ λοιπόν (κάπου 600 € το μήνα).
Δεν νομίζω ότι ο βασικός μισθός έχει πάει στα 800 ευρώ για να είναι το ημερομίσθιο στα 33.4...
Και δεν νομίζω ότι το κράτος μιλάει για μαύρα ημερομίσθια.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-04-08, 15:36
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν σας βοηθά αυτό που άκουσα: Ακριβώς λόγω του νόμου, τους προσλαμβάνουν με καθεστώς μερικής απασχόλησης, πχ 6 ώρες την ημέρα, ώστε να δικαιολογούνται μετά να τους δίνουν 15-20-25 ευρώ (όσα βγαίνουν).

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το πτηνό: Αν μετά τη σωστή εφαρμογή των νόμων το κόστος του φραουλά παραγωγού είναι τέτοιο που δε βγαίνει, ας κλείσει το μαγαζί κι ας μην παράγει φράουλες.

Τυχαίνει να ξέρω πολύ συγκεκριμένη περίπτωση με ελιές, αν και σαφώς μικρότερης κλίμακας. Μετά τα εργαλεία, λιπάσματα, εργατικά, ελαιοτριβείο και τα λοιπά κόστη, ο παραγωγός αποφάσισε ότι δε συμφέρει και απλά θα πουλήσει τα κτήματα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-08, 17:50
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά τα εργαλεία, λιπάσματα, εργατικά, ελαιοτριβείο και τα λοιπά κόστη, ο παραγωγός αποφάσισε ότι δε συμφέρει και απλά θα πουλήσει τα κτήματα

χμμμ...και αν τον ακολουθησουν και πολλοι αλλοι στο τελος θα πουλαμε το αυτοκινητο για να αγοραζουμε ενα μπουκαλακι λαδι του οποιου η τιμη λογω ελαχιστης παραγωγης θα μιμητε το πετρελαιο...

κι αν κανουν το ιδιο και οι παταταδες οι φρουταδες οι σαλαταδες οι φουρναραιοι κτλ θα τρωμε χαρουπια οπως στην κατοχη αν τα βρισκουμε και αυτα

(χωρις αυτο να σας δωσει την εντυπωση οτι ειμαι υπερ των παραγωγων)
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-04-08, 19:58
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ...και αν τον ακολουθησουν και πολλοι αλλοι στο τελος θα πουλαμε το αυτοκινητο για να αγοραζουμε ενα μπουκαλακι λαδι του οποιου η τιμη λογω ελαχιστης παραγωγης θα μιμητε το πετρελαιο...

κι αν κανουν το ιδιο και οι παταταδες οι φρουταδες οι σαλαταδες οι φουρναραιοι κτλ θα τρωμε χαρουπια οπως στην κατοχη αν τα βρισκουμε και αυτα

(χωρις αυτο να σας δωσει την εντυπωση οτι ειμαι υπερ των παραγωγων)
Όχι γιατί όλα αυτά τα υποθετικά σενάρια ανήκουν στο ίδιο οικονομικό σύστημα οπότε τα συγκεκριμένα υπερκέρδη για τα οποία μιλάς θα διοχετεύονταν πάλι στο αγοραστικό κενό.

Ή για να τα θέσουμε με όρους φράουλας, την παραγωγή θα την αγόραζε κάποιος που θα μπορούσε να βγάλει κέρδη τηρώντας τη νομοθεσία, είτε εκσυγχρονίζοντας τη διαδικασία παραγωγής είτε δημιουργόντας κερδοφόρους συνεταιρισμούς. Η ζήτηση για φράουλες δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ. Εδώ δε σταμάτησε η ζήτηση για αρνί του οποίου η τιμή έχει δεκαπλασιαστεί τα τελευταία 7 χρόνια.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-04-08, 21:30
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
κανε λιγη υπομονη...εδω θα εισαι..πιθανον και εγω....

αλλα ριξε και μια ματια τι συνεβη με τις τιμες των ψαριων απο την ωρα που ισχυσαν οι περιορισμοι της εε στο ψαρεμα και κανε συγκριση με τις αλλες χωρες της μεσογειου εκτος εε που δεν εχουν περιορισμους..

θεμα προσφορας και ζητησης ειναι και δεν εχω δει μεχρι σημερα τουλαχιστον τιποτα να επιστρεφει στο αγοραστικο κοινο..συνηθως κατεληγαν σε λογαριασμους στην ελβετια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.