Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-06, 10:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αιολική ενέργεια: η λύση στις κλιματικές αλλαγές!

Νέα έκθεση της Greenpeace και της Παγκόσμιας Ένωσης Αιολικής Ενέργειας για τις τεράστιες δυνατότητες της αιολικής ενέργειας

Στα πλαίσια του Παγκοσμίου Συνεδρίου Αιολικής Ενέργειας που ξεκίνησε σήμερα στην Αδελαΐδα της Αυστραλίας, η Greenpeace και η Παγκόσμια Ένωση Αιολικής Ενέργειας, δημοσίευσαν έκθεση για τις τεράστιες δυνατότητες και τα πολλαπλά οφέλη της αιολικής ενέργειας. Δείτε τα κυριότερα σημεία της έκθεσης.

Περισσότερο από το ένα τρίτο (34%) της παγκόσμιας κατανάλωσης ηλεκτρικής κατανάλωσης μπορεί να καλυφθεί από την αιολική ενέργεια έως το 2050. Το ποσοστό αυτό καλύπτει και την ηλεκτρική κατανάλωση των βιομηχανιών.
Στην περίπτωση που η ανάπτυξη της αιολικής ενέργειας ικανοποιήσει αυτόν τον στόχο, τότε υπολογίζεται ότι θα έχει αποφευχθεί η έκλυση 113 δισεκατομμυρίων τόνων διοξειδίου του άνθρακα μέχρι το 2050.

Για να αποτρέψουμε οριστικά τον κίνδυνο των κλιματικών αλλαγών, θα πρέπει να μειώσουμε τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα τουλάχιστον κατά 50% μέχρι το 2050. Κάτι τέτοιο μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο αν αναπτυχθεί σημαντικά η αιολική ενέργεια.αιολικής ενέργειας. Στην περίπτωση που η αιολική ενέργεια ικανοποιήσει τον στόχο του 34%, έως το 2050 αναμένεται να απασχολούνται 1,1 εκατομμύρια εργαζόμενοι παγκοσμίως.

Το 2005 ήταν η καλύτερη χρονιά για την αιολική ενέργεια, καθώς εγκαταστάθηκαν 11.531 MW αιολικής ενέργειας σημειώνοντας την καλύτερη σχετική επίδοση στην ιστορία.
Οι χώρες με τη μεγαλύτερη εγκατεστημένη ισχύ είναι: Γερμανία (18.428 MW), Ισπανία (10.027 MW), ΗΠΑ (9.149 MW), Ινδία (4.430 MW) και Δανία (3.122 MW). Επίσης, η Ιταλία, η Αγγλία, η Ολλανδία, η Κίνα, η Ιαπωνία και η Πορτογαλία έχουν ξεπεράσει το φράγμα των 1.000 MW.

Η κατάσταση στην Ελλάδα

Μόλις 661 MW αιολικής ενέργειας είναι εγκατεστημένα στην Ελλάδα. Η Οδηγία 2001/77 μας υποχρεώνει να καλύψουμε το 20,1% της ηλεκτροπαραγωγής από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ) έως το 2010. Αυτό σημαίνει ότι περίπου 3.000 MW αιολικής ενέργειας θα πρέπει να εγκατασταθούν μέσα στα επόμενα τρία χρόνια!

Ο νέος νόμος για τις ΑΠΕ, αν και βελτιώνει το καθεστώς για την ανάπτυξη των ΑΠΕ, ωστόσο αφήνει άλυτα μία σειρά από σημαντικά προβλήματα, όπως ο ειδικός χωροταξικός σχεδιασμός για τις ΑΠΕ που ακόμα δεν υπάρχει.

Πηγή : Greenpeace
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 18:33
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδω να απαντησω πως συμφωνα με την αποψη μου, η αιολική ενεργεια ειναι μια απο τις βασικές λύσεις, με την βοηθεια αλλων μορφων ΑΠΕ και εξοικονομησης ενεργειας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-07, 23:53
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η λύση είναι η συντηξη την ανάπτυξη της οποίας πολεμάει η γνωστή πρασινοχαφιεδοργάνωση...
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-07, 00:40
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λύση είναι η συντηξη την ανάπτυξη της οποίας πολεμάει η γνωστή πρασινοχαφιεδοργάνωση...
παντοτε με τον κομψο λογο και την καλη κουβεντα στο στομα...[....]
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zefuros : 11-10-07 στις 11:29
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-07, 09:55
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πως βγαίνουν τα ποσοστα αν δεν υπάρχει ολοκληρωμένος σχεδιασμός για τις ΑΠΕ?
Και δε νομίζω να υπάρχει και ολοκληρωμένος ενεργειακός σχεδιασμός γενικότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-07, 11:45
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λύση είναι η συντηξη την ανάπτυξη της οποίας πολεμάει η γνωστή πρασινοχαφιεδοργάνωση...
Η συντηξη αργει ακομα. Εχουμε καμιά εκατοστή χρόνια μέχρι να βγει σε εμπορική εφαρμογή. Κατι πρεπει να κανουμε μεχρι τοτε. Εαν ειχαμε διαθεσιμη την τεχνολογία της συντηξης τωρα, το συζηταγαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-07, 11:47
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως βγαίνουν τα ποσοστα αν δεν υπάρχει ολοκληρωμένος σχεδιασμός για τις ΑΠΕ?
Και δε νομίζω να υπάρχει και ολοκληρωμένος ενεργειακός σχεδιασμός γενικότερα.
Δεν μπορώ να ξερω πως βγηκαν αυτα τα ποσοστά, υποθέτω πως ειναι εκτιμήσεις που γινονται λαμβανοντας υποψη διαφορες παραμετρους και τις δυνατοτητες που υπάρχουν σε αποθεματα και δυναμικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνω με την αναγκη για αμεση ενταξη των ΑΠΕ στον ενεργειακό χαρτη όλων των χωρων.Ομολογω όμως ότι η "εκθεση" αυτή της Greenpeace μου ηρθε κάπως.Μου θυμισε τις ασκήσεις επι χαρτου που καναμε στο στρατο που δεν είχαν μεγαλη σχεση με την πραγματικότητα...Καλη η θεωρεία αλλα η ουσία ειναι η πράξη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-07, 12:19
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με την αναγκη για αμεση ενταξη των ΑΠΕ στον ενεργειακό χαρτη όλων των χωρων.Ομολογω όμως ότι η "εκθεση" αυτή της Greenpeace μου ηρθε κάπως.Μου θυμισε τις ασκήσεις επι χαρτου που καναμε στο στρατο που δεν είχαν μεγαλη σχεση με την πραγματικότητα...Καλη η θεωρεία αλλα η ουσία ειναι η πράξη.
Οπως εγραψα και παραπάνω, την ακριβεια της παραπανω εκθεσης δεν μπορω να την κρινω, καθως καταρχην δεν την εχω διαβασει. Ειδα ομως στο αρθρο πως στην εκθεση συμμετειχε και η παγκοσμια ενωση αιολικής ενέργειας, η οποία ολ και κατι παραπανω θα γνωρίζει.

Συμφωνω μαζι σου πως η ουσία ειναι η πράξη. Η αναπτυξη των ΑΠΕ, και ας μην παιζουμε με τα ποσοστά. Οσο μεγαλύτερη η απεξάρτηση απο τα ορυκτά καύσιμα, τόσο το καλύτερο. Θελουμε ομως πολυυυυυυυυ δρομο ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σκοπός των ΑΠΕ δεν είναι να αντικαταστήσει το 100% των αναγκών σε ενέργεια. Σκοπός και σκοπός που μπορούμε να καταφέρουμε, είναι να μειώσουμε τους ρύπους.

Αυτό μπορεί εύκολα (αν και με κόστος) να επιτευχθεί :

1ον Με τις ΑΠΕ
2ον Με την χαμηλή εκπομπή ρύπων από τα αυτοκίνητα τα αεροπλάνα κλπ μέσα.
3ον Από το καλύτερο δυνατό φιλτράρισμα στις πιο ρυπογόνες φωτογραφίες και πρώτες και καλύτερες αυτές της παραγωγής ενέργειας από τον λιγνίτη.
4ον Από την προσεγμένη κατασκευή των σπιτιών, με μόνωση από την ζέστη και το κρύο, από την αυτάρκεια τους σε ενέργεια με τους ηλιακούς συλλέκτες και γιατί όχι με τα φωτοβολταικά.
5ον Από τις έξυπνες ηλεκτρικές συσκευές που καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα. Από κλιματισμό μέχρι τον λαμπτήρα του μπάνιου σας.

Αν αυτά γίνουν και πρέπει να γίνουν δυστυχώς απ όλους, τότε θα σώσουμε τον πλανήτη μας και ίσως να κερδίσουμε τον χρόνο μέχρι πραγματοποίηση της σύντηξης.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-07, 15:53
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προμελέτη απο τον Ευρωπαικο Οργανισμό Αιολικής ενεργειας για την επιτευξη 180.000MW αιολικής ισχύος εως το 2020. Μπορειτε να το διαβασετε εδώ. Η εκτίμηση αναφέρει κάλυψη ηλεκτροπαραγωγής σε ποσοστό 15% για την Ευρωπη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.