Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-08, 13:48
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 09:46
Φύλο: Γυναίκα
Ομοιοπαθητική. Ποιά η γνώμη σας?

Τον τελευταίο καιρό ταλαιπωριέμαι με ένα πρόβλημα υγείας (Ω.Ρ.Λ.).
Όλες οι εξετάσεις ( ακόμη και μαγνητική ) δεν έδειξαν κάτι.
Έχω επισκεφθεί διαφορους γιατρούς, αλλά τιποτα.

Σκεφτομαι τη λύση της ομοιοπαθητικής. Απο οτι ειδα όμως με μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ, οι αποψεις διιστανται..
Άλλοι την αποδέχονται και άλλοι την απορρίπτουν κατηγορηματικά. Τίθεται βέβαια εδώ, και ενα θέμα ανταγωνισμού ιατρών - φαρμακευτικών εταιρειών...

Μια φίλη μου αν και φαρμακοποιός, ήταν θετική στο να το επιχειρήσω.

Ερωτώ λοιπόν.. Ποια η γνώμη σας για την ομοιοπαθητική?
Θα την επιλέγατε?
Εχετε κάνει ποτε ομοιοπαθητική και ποια τα αποτελέσματα?
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-08, 14:04
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Δεν έχω και πολύ καλή γνώση του θέματος, αλλά νομίζω ότι η ομοιοπαθητική είναι για την ιατρική, ότι η αστρολογία για την αστρονομία. Πιστεύω ότι τα αποτελέσματά της είναι, ίσως, συγκυριακά. Εγώ, πάντως, δεν θα το επιχειρούσα. Εμπιστεύομαι την ιατρική, παρά τις αδυναμίες της (κυρίως η άγνοια ή ανοικανότητα των γιατρών...).
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-08, 14:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω πολλούς γνωστούς που κάνοντας ομοιοπαθητική για ορισμένες παθήσεις τους (κυρίως δερματοπάθειες) είδαν αποτέλεσμα.
Εφόσον δεν την επιχειρήσεις εις βάρος κάποιας συμβατικής θεραπείας (δηλαδή να διακόψεις κάποια θεραπεία που σου έδωσε ο γιατρός σου) και όλες οι συμβατικές μεθόδοι έχουν αποτύχει θα σου έλεγα να δοκιμάσεις. Παρενέργειες δεν θα έχει.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 21-04-08 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-08, 15:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
O βελονισμός, η ομοιοπαθητική και ένα σωρό άλλες "αρχαίες" μέθοδοι, αν δεν πέσεις σε απατεώνα είναι πολύ πιο σοβαρές και αποτελεσματικές από την "σύγχρονη" ιατρική.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-08, 15:25
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν δεν πέσεις σε απατεώνα
Αυτό είναι νομίζω το βασικό. Δεν ξέρω πόσοι Ομοιοπαθητικοί Γιατροί ασχολούνται σοβαρά με την "επιστήμη" τους, αλλά σίγουρα υπάρχει ένα μεγάαααλο ποσοστό απατεωνών. Και αν ήδη έχεις κουραστεί να πηγαίνεις από εδώ και από εκεί σε κλασσικούς Ιατρούς χωρίς αποτέλεσμα, σκέψου να μπλέξεις με Ομοιοπαθητικούς.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
O βελονισμός, η ομοιοπαθητική και ένα σωρό άλλες "αρχαίες" μέθοδοι, αν δεν πέσεις σε απατεώνα είναι πολύ πιο σοβαρές και αποτελεσματικές από την "σύγχρονη" ιατρική.
Γι'αυτό την επόμενη φορά που κάποιος έχει έμφραγμα, έλκος, πνευμονία, διαβήτη (και οποιαδήποτε άλλη από Ν σοβαρές ασθένειες), ας πάει σε έναν ομοιοπαθητικό να δούμε τι θα γίνει... Να υπενθυμίσω οτι με τις αρχαίες μεθόδους το προσδόκιμο επιβίωσης ήταν 35 χρόνια αν δεν σε έπιανε πρώτα καμια φυματίωση.

Δυστυχώς η σύγχρονη ιατρική ΔΕΝ έχει αποτελεσματικές θεραπείες για πολλά πράγματα (όπως και η σύγχρονη τεχνολογία δεν έχει θεραπεία για ένα καμμένο pentium, για παράδειγμα) οπότε είναι κατανοητή η επιθυμία των ασθενών να εξαντλήσουν όλες τις δυνατότητες και να ψάξουν εναλλακτικές θεραπείες. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα οτι οι θεραπείες αυτές δουλεύουν. Απλά σημαίνει οτι ικανοποιούν την ανάγκη των ασθενών να κάνουν κάτι για το πρόβλημά τους...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-08, 21:28
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό την επόμενη φορά που κάποιος έχει έμφραγμα, έλκος, πνευμονία, διαβήτη (και οποιαδήποτε άλλη από Ν σοβαρές ασθένειες), ας πάει σε έναν ομοιοπαθητικό να δούμε τι θα γίνει...
Θα τον κάνει καλά; Εδώ δεν μπορεί να θεραπεύσει το μετακαρπικό σύνδρομο βρε Πέτρο μου και χρησιμοποιεί νυστέρι το οποίο επαναλαμβάνεται κάθε κάτι χρόνια!
Εγώ το μετακαρπικό μου το θεράπευσα με γυμναστική, τα άλατα στον αυχένα με κάποιο έλαιο, και την ακαμψία που είχα στον αχίλλειο τένοντα που προσπάθησαν με επαναλαμβανόμενες εγχειρίσεις να τον θεραπεύσουν όσο ήμουν μικρός τον θεράπευσε συγκεκριμένο είδος γυμναστικής σε 6 μήνες...
Έχω πάει ν φορές στο δερματολόγο για να μου πει ότι αυτό που είχα λεγόντανε δερματογραφία και με φούντωνε στις κορτιζόνες και μισό ποτήρι ξύδι με έκανε να το ξεπεράσω!
Η πιτσιρίκα μου είχε κολικούς και η γιατρός ήθελε να της δίνω φάρμακα και depon για να ηρεμήσει και τελικά τους ξεπέρασε με ζεσταμένο χαμομήλι μέσα σε ελαιόλαδο και εντριβές!

Όταν η ιατρική θα προχωρήσει και γίνει σοφή όσο οι παλαιότερες γενιές το συζητάμε... Για να μην παρεξηγηθώ, φυσικά και θα πάω σε έναν γιατρό αν έχω κάτι το σοβαρό και χρειάζεται εγχείρηση. Πριν όμως πάω να με κόψουν θα δοκιμάσω οτιδήποτε άλλο!

Ο Ιπποκράτης δεν συνταγογραφούσε prozac μάναμ...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-08, 22:00
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από DIONI Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι τη λύση της ομοιοπαθητικής. Απο οτι ειδα όμως με μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ, οι αποψεις διιστανται..
Άλλοι την αποδέχονται και άλλοι την απορρίπτουν κατηγορηματικά. Τίθεται βέβαια εδώ, και ενα θέμα ανταγωνισμού ιατρών - φαρμακευτικών εταιρειών...
Δεν μπορώ να σου πω οτι η ομοιοπαθητική δεν δουλεύει. Αλλωστε είναι γνωστό οτι σε πολλές ιατρικές μελέτες το λεγόμενο "πλασέμπο" (δηλαδή η χορήγηση αδρανούς ουσίας!) έχει μια μη αμελητέα κλινική αποτελεσματικότητα. Το φαινόμενο είναι γνωστό και δε θα το αναλύσω. Δεδομένου, λοιπόν, οτι αρκετοί ασθενείς θα νιώσουν καλύτερα αν τους δώσεις ... ζάχαρη, φαντάζομαι οτι αρκετοί ασθενείς θα νιώσουν καλύτερα αν τους δώσεις ομοιοπαθητικά φάρμακα.

Αντίθετα, αισθάνομαι την ανάγκη να υπερασπιστώ όχι την αποτελεσματικότητα της σύγχρονης ιατρικής, αλλά την επιστημονική της μεθοδολογία. Αυτό είναι ένα θέμα μάλλον "φιλοσοφικό", αφού για τον ασθενή/αποδέκτη, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν πίσω από μια θεραπεία βρίσκονται 1,000,000 επιστημονικά άρθρα, πειράματα με ποντίκια, κύτταρα, εθελοντές και ολόκληρο το human genome project. Σε τελική ανάλυση, για τον ασθενή σημασία έχει αν γυρίζει σπίτι του χαρούμενος.

Επειδή, λοιπόν, πρόκειται για δύο θέματα τελείως διαφορετικά, συνοψίζω την κατάσταση αντικειμενικά ως εξής:
α) Η ομοιοπαθητική δουλεύει. Το ίδιο και το ξεμάτιασμα. Δεν υπάρχουν πολλές, αρκετά αυστηρές επιστημονικές μελέτες που να δείχνουν οτι δουλεύει περισσότερο από ένα οποιοδήποτε μαντζούνι ("πλασέμπο"). Κατα τα άλλα, αυτό δεν αφορά πολλούς συνανθρώπους μας που είναι ευτυχισμένοι με τον ομοιοπαθητικό τους και το ρίσκο για την υγεία είναι μάλλον μικρό. Αν για σένα η ομοιοπαθητική δουλεύει, τόσο το καλύτερο.
β) Η ομοιοπαθητική δεν έχει σοβαρές επιστημονικές βάσεις. Αυτό δε σημαίνει οτι δε δουλεύει. Το οτι δεν γνωρίζαμε το νόμο της βαρύτητας δε σημαίνει οτι τα μήλα δεν έπεφταν απο τη μηλιά πριν τη γέννηση του Νεύτωνα. Απλά σημαίνει οτι δεν ξέραμε γιατί. Κατα τη γνώμη μου, αυτό απο μόνο του είναι ένα πρόβλημα.

Κατα τα άλλα, δες ένα σχετικά πρόσφατο άρθρο που συνοψίζει ένα μεγάλο μέρος της επιστημονικής βιβλιογραφίας πάνω στην ομοιοπαθητική. Πρόκειται για ένα γνωστό και ιδιαίτερα σοβαρό περιοδικό παθολογίας, οπότε αν έχεις όρεξη για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να το συμβουλευτείς.
A Critical Overview of Homeopathy
Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-08, 22:15
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τον κάνει καλά; Εδώ δεν μπορεί να θεραπεύσει το μετακαρπικό σύνδρομο βρε Πέτρο μου και χρησιμοποιεί νυστέρι το οποίο επαναλαμβάνεται κάθε κάτι χρόνια!
Εγώ το μετακαρπικό μου το θεράπευσα με γυμναστική, τα άλατα στον αυχένα με κάποιο έλαιο, και την ακαμψία που είχα στον αχίλλειο τένοντα που προσπάθησαν με επαναλαμβανόμενες εγχειρίσεις να τον θεραπεύσουν όσο ήμουν μικρός τον θεράπευσε συγκεκριμένο είδος γυμναστικής σε 6 μήνες...
Έχω πάει ν φορές στο δερματολόγο για να μου πει ότι αυτό που είχα λεγόντανε δερματογραφία και με φούντωνε στις κορτιζόνες και μισό ποτήρι ξύδι με έκανε να το ξεπεράσω!
Η πιτσιρίκα μου είχε κολικούς και η γιατρός ήθελε να της δίνω φάρμακα και depon για να ηρεμήσει και τελικά τους ξεπέρασε με ζεσταμένο χαμομήλι μέσα σε ελαιόλαδο και εντριβές!
Ο Ιπποκράτης δεν συνταγογραφούσε prozac μάναμ...
Εχμ, δεν αμφιβάλλω οτι όλα αυτά που λες δουλεύουν μια χαρά για τις καταστάσεις που περιγράφεις. Ούτε θα σου πρότεινα ποτέ να πας στο χειρουργειο για κάτι που μπορείς να ξεπεράσεις με φυσικοθεραπεία και γυμναστική.

Εξακολουθείς, όμως, να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα σε καθημερινά ενοχλήματα (οσοδήποτε ενοχλητικά!) και βαριές αρρώστιες. Διότι αν έχεις μια τρύπα στο στομάχι, αυτή δεν πρόκειται να κλείσει με την ομοιοπαθητική. Αν έχεις μια βουλωμένη αρτηρία στην καρδιά, δεν πρόκειται να ξεβουλώσει με μασαζ. Αν έχεις πνευμονία, δεν πρόκειται να γίνεις καλά με χαμομήλι.

Κατα τα άλλα, καλά κάνεις και μένεις μακριά από γιατρούς και νοσοκομεία και συνέχισε έτσι. Πρόσεξε όμως μην το παρακάνεις γιατί για κάποια πράγματα δεν πιάνει ούτε το μασάζ, ούτε η γυμναστική, ούτε το χαμομήλι, ούτε τα έλαια.

Τα περι φιλοσοφία και Ιπποκράτη τα παρακάμπτω διότι με την ίδια λογική θα έπρεπε να φοράμε χιτώνες, να καβαλάμε άλογα και να γράφουμε σε πέτρινες πλάκες. Όχι οτι αυτό είναι απαραίτητα κακό, αλλά επειδή είμαι σίγουρος οτι αναγνωρίζεις την προόδο που έχει γίνει σε όλους τους τομείς (προφανώς για να βλέπεις το μήνυμά μου, πιστεύεις τα περι ηλεκτρισμού, πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών), δεν μπορεί να πιστεύεις οτι συγκεκριμένα η ιατρική οπισθοχωρεί τη στιγμή που οι άλλες επιστήμες προχωρούν ταχύτατα προς τα εμπρός.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-08, 22:23
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 09:46
Φύλο: Γυναίκα
Πολύ ενδιαφέρον το αρθρο ευχαριστώ..

Έχω μια ενσταση...

Απο τη στιγμή που ξέρεις οτι ενα χάπι είναι placebo, ουσιαστικά αυτό
παυει να λειτουργει ευεργετικα (αυτοαναιρείται)

Επομένως αν είχε αποδειχθει οτι ομοιοπαθητική = placebo δεν θα είχε κανένα θετικό αποτέλεσμα σε όσους ασθενείς την ακολουθούν ως θεραπευτική μέθοδο
δεδομένου οτι ο ασθενής θα ήξερε απο πριν οτι όλο αυτό ειναι επίπλαστο...

Πράγμα το οποίο δεν ισχύει... νομίζω
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIONI : 22-04-08 στις 11:31
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-08, 22:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα δεν το ξέρεις!!
Στις κλινικές μελέτες δεν δου λένε ποιο είναι το placebo.
Ούτε στην ομοιοπαθητική σου λέει κανείς οτι δεν δουλεύει σίγουρα!
Άρα είσαι με την αβεβαιότητα άρα το placebo λειτουργεί μια χαρά.
Νομίζω πάντως ότι όλα συνοψίζονται σε αυτό που σας είπα.
Εφόσον δεν διακόπτεις ή απορρίπτεις συμβατική θεραπεία η οποία μπορεί να σε κάνει καλά, μπορείς να παίρνεις όχι μόνο ομοιοπαθητικά, αλλά και βουντού να κάνεις.
Εδώ έχουμε δει ασθενείς να διακόπτουν την χημειοθεραπεία για να πάρουν φραπελιά..
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-08, 23:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Διότι αν έχεις μια τρύπα στο στομάχι, αυτή δεν πρόκειται να κλείσει με την ομοιοπαθητική.
Μιλάς σε κάποιον που έπαιρνε φάρμακα για το έλκος για χρόνια χωρίς να βοηθάει και τελικά το καταπολέμησε με μαστίχα Χίου...



Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις μια βουλωμένη αρτηρία στην καρδιά, δεν πρόκειται να ξεβουλώσει με μασαζ. Αν έχεις πνευμονία, δεν πρόκειται να γίνεις καλά με χαμομήλι.
Σίγουρα καλό μου. Δεν πρόκειται να ρισκάρω και να πάω σε απατεώνα που θα μου πει ότι μπορεί να θεραπεύσει τα πάντα με φασκόμηλο.

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τα άλλα, καλά κάνεις και μένεις μακριά από γιατρούς και νοσοκομεία και συνέχισε έτσι. Πρόσεξε όμως μην το παρακάνεις γιατί για κάποια πράγματα δεν πιάνει ούτε το μασάζ, ούτε η γυμναστική, ούτε το χαμομήλι, ούτε τα έλαια.
Μένω μακρυά από γιατρούς και από νοσοκομεία όσο μπορώ...
Πες μου όμως κάτι...
Η γυναίκα μου είχε ένα πρόβλημα και είχαν πρηστεί οι αδένες της.
Πήγαμε σε παθολόγο και μας είπε ότι είναι ίωση...
Πήγαμε σε ΩΡΛ και μας είπε ότι έχει βουλώσει η σιελογόνος και χρειάζεται φάρμακα.
Πήγαμε σε χειρούργο και μας είπε ότι είναι νυστέρι.
Σε λίγο, αν πηγαίναμε σε γυναικολόγο μπορεί να την έβγαζε και έγγυο!

Γιατί κάθε γιατρός λέει τα δικά του, σύμφωνα με τον δικό του κλάδο και ποτέ σύμφωνα με το τι είναι καλύτερο για τον ασθενή;


Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορεί να πιστεύεις οτι συγκεκριμένα η ιατρική οπισθοχωρεί τη στιγμή που οι άλλες επιστήμες προχωρούν ταχύτατα προς τα εμπρός.
Γιατί όχι;
Ο βελονισμός είναι μία επιστήμη που υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Γιατί θα πρέπει να υποστώ το νυστέρι και να μην κάνω δοκιμή με βελονισμό πρώτα;
Γιατί όλοι οι γιατροί βλέπουν τις εναλακτικές μεθόδους ιατρικής, οι οποίες προυπήρχαν της σύγχρονης ιατρικής και βγάζουν σπυράκια;
Υπ' όψιν, ούτε βελονιστής είμαι, ούτε ομοιοπαθητικός και συχαίνομαι τις βελόνες όσο τίποτα άλλο.
Απλά συζητάμε...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-08, 00:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όλοι οι γιατροί βλέπουν τις εναλακτικές μεθόδους ιατρικής, οι οποίες προυπήρχαν της σύγχρονης ιατρικής και βγάζουν σπυράκια;
Γιατί χρησιμοποιώντας επιστημονική μεθοδολογία (βλέπε κλινικές μελέτες) αποδεικνύεις ότι δεν έχουν πραγματικό αποτέλεσμα.
Πώς να το κάνουμε..η φραπελιά ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ!
Μην ξεχνάς ότι και όσοι λένε τα ζώδια πέφτουν μέσα καμιά φορά.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 22-04-08 στις 00:09
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-04-08, 00:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βελονισμός είναι μία επιστήμη που υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Στην παραπάνω φράση υπάρχει μία λέξη με έντονα γράμματα. Δώστε τον ορισμό της έντονης λέξης προκειμένου να συνεχιστεί η συζήτηση
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-04-08, 00:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί χρησιμοποιώντας επιστημονική μεθοδολογία (βλέπε κλινικές μελέτες) αποδεικνύεις ότι δεν έχουν πραγματικό αποτέλεσμα.
Πώς να το κάνουμε..η φραπελιά ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ!
Μην ξεχνάς ότι και όσοι λένε τα ζώδια πέφτουν μέσα καμιά φορά.
Δεν μιλάω για απατεώνες, οι οποίοι μπορεί να βρίσκονται σε αυθονία στους ομοιοπαθητικούς γεωθεραπευτές κλπ πρακτικούς αλλά για κανονικούς ανθρώπους που έχουν μάθει από τις παλαιότερες γενιές κάποια "μυστικά".
Απατεώνες υπάρχουν και στην ιατρική. Λογικά λιγότεροι, αλλά και πάλι υπάρχουν.

Το ότι εγώ ξεπερνάω τον πόνο χωρίς καταπραϋντικά και καταφέρνω να ξεπεράσω οποιαδήποτε ίωση πριν καν αυτή προλάβει να κάνει τον συνηθισμένο κύκλο των 3 ημερών εμένα μου φτάνει σαν απόδειξη.
Μπορώ να σου το αποδείξω δημιουργώντας fake πυρετό στον εαυτό μου.
Επειδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω επιστημονική μεθοδολογία χάνει την αξία του;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.