Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-08, 22:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάθε έφηβος είναι ξεχωριστή προσωπικότητα

Οι ειδικοί τονίζουν ότι η εφηβεία είναι μια περίοδος που τη χαρακτηρίζει η αντιδραστικότητα προς το οικογενειακό περιβάλλον και προς κάθε μορφή εξουσίας. Οι εξάρσεις επιθετικότητας, οι ιδιαίτερες ενδυματολογικές προτιμήσεις και η εκκεντρική εμφάνιση του εφήβου είναι χαρακτηριστικά της προσπάθειάς του για ανεξαρτητοποίηση, αναφέρει η Ελευθεροτυπία (14.04.2008).

«Τον τελευταίο καιρό», επισημαίνουν οι ειδικοί της τηλεφωνικής συμβουλευτικής γραμμής 'Σύνδεσμος για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων, «παρατηρούμε ότι ο αριθμός των εφήβων που υιοθετούν την εμφάνιση της ομάδας των εφήβων emo (συντομογραφία του emo-tional, δηλαδή συναισθηματικός) αυξάνεται διαρκώς. Εχουμε σίγουρα παρατηρήσει αυτόν τον τύπο νέων στο δρόμο ή στην τηλεόραση. Αυτή η εφηβική τάση έχει ξεκινήσει από τη δεκαετία του '80 στην Αμερική και την Ευρώπη. Στην Ελλάδα έχει εμφανιστεί το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να είναι ολοένα και πιο αναγνωρίσιμη». «Είναι όμως πραγματικά μια εφηβική τάση μόδας, κυρίως ενδυματολογική μίμηση -όπως τόσες άλλες στο παρελθόν- ή πίσω από αυτήν την εφηβική αντίδραση κρύβεται κάτι άλλο για το οποίο πρέπει να ανησυχούμε;», ρωτάνε οι περισσότεροι γονείς.

Ο έφηβος έχει ανάγκη να απορρίψει τους γονείς του και ό,τι εκείνοι αντιπροσωπεύουν. Η ένταξή του σε ομάδες συνομηλίκων του τον κάνει να αισθάνεται ασφάλεια και προστασία, καθώς βρίσκει μέσα σ' αυτές αξίες και ιδέες που του ταιριάζουν. Εξάλλου, στην εποχή των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, οι αντιδράσεις των νέων τείνουν να παίρνουν όλο και πιο συλλογικό χαρακτήρα.

Προς αναζήτηση της πρωτοτυπίας, που θα τον κάνει ξεχωριστό, ο έφηβος υιοθετεί και μιμείται εξεζητημένες και ακραίες μορφές εμφάνισης (χτένισμα, ντύσιμο), ή ακόμα και ιδεολογίας, στην ανάγκη του να ενταχθεί σε μια ομάδα με τα ίδια χαρακτηριστικά με εκείνον που θα τον καταλαβαίνει και θα μπορεί να επικοινωνεί. Μπροστά στην κριτική των μεγαλυτέρων σε κάποιο εκκεντρικό χτένισμα ή σε κάποια ενδυματολογική λεπτομέρεια, ο έφηβος βρίσκεται εκτεθειμένος, καθώς αισθάνεται ότι δεν τον καταλαβαίνουμε. Μεγάλη σημασία δίνει λοιπόν ο έφηβος στο συναίσθημά του και γενικά σε ό,τι αφορά τον εσωτερικό του κόσμο. Ο χαρακτήρας του είναι πολλές φορές εύθραυστος μπροστά σ' αυτά που έχει να αντιμετωπίσει.

«Είναι σημαντικό», τονίζουν οι ειδικοί, «να αποφεύγεται οποιαδήποτε προκατάληψη ή δαιμονοποίηση τέτοιων εφηβικών συμπεριφορών. Για την εφηβεία δεν υπάρχει ένα ενιαίο σχήμα ανάπτυξης. Κάθε έφηβος είναι ξεχωριστή προσωπικότητα, έχει τις δικές του ανάγκες και κουβαλά τα προσωπικά του βιώματα. Είναι σημαντικό ωστόσο οι γονείς να έχουν υπόψη τους ότι υπάρχουν συμπεριφορές εφήβων που ξεπερνούν τα όρια της φυσιολογικής εφηβικής κρίσης και θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή τους (π.χ. χαράκωμα) και πρέπει να αναρωτηθούν τι μπορεί να υπάρχει πίσω από τέτοιες συμπεριφορές. Τις περισσότερες φορές δεν δικαιολογούνται αυτές οι συμπεριφορές από μια 'μόδα'... Βρίσκουν έκφραση μέσα από τη 'μόδα' αλλά κρύβουν άλλα ψυχικά ελλείμματα. Οι γονείς πρέπει να παρατηρούν τις συμπεριφορές των παιδιών τους που ενδεχομένως τους προβληματίζουν και τους ανησυχούν, καθώς και να εκφράζουν με λόγια αυτήν τους την ανησυχία.

Οταν οι γονείς νιώθουν ότι έχουν ανάγκη να συζητήσουν θέματα που τους προβληματίζουν σε σχέση με συμπεριφορές των έφηβων παιδιών τους, μπορούν να αναζητούν τη στήριξη ειδικών στο χώρο της ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων».

* Η Ανοιχτή Τηλεφωνική Γραμμή-Σύνδεσμος 801 801 1177 λειτουργεί και για τους γονείς που ανησυχούν για εφήβους αλλά και για τους ίδιους τους εφήβους. Η Γραμμή ξεκίνησε τη λειτουργία της τον Ιούνιο 2005 με φορέα του προγράμματος την ΕΨΥΠΕ (Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου) και επιστημονικό υπεύθυνο τον αναπλ. καθηγητή Παιδοψυχιατρικής Ι. Τσιάντη. Από το Νοέμβριο 2007 λειτουργεί στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Υγεία-Πρόνοια 2000-2006» με συγχρηματοδότηση κατά 80% από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και κατά 20% από το υπουργείο Υγείας.Οι κλήσεις είναι ανώνυμες και εμπιστευτικές, και το κόστος τους είναι μία αστική μονάδα. Λειτουργεί: καθημερινά 9.30-20.30, Σάββατο 9.30-14.00. *

e-paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-08, 22:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καθε άνθρωπος ειναι μια ανεπαναληπτη προσωπικότητα!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-08, 00:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν οι γονείς νιώθουν ότι έχουν ανάγκη να συζητήσουν θέματα που τους προβληματίζουν σε σχέση με συμπεριφορές των έφηβων παιδιών τους, μπορούν να αναζητούν τη στήριξη ειδικών στο χώρο της ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων».
Οπότε, αν κάποιος δε θυμάται πόσο δύσκολη ήταν η εφηβεία, και δε θέλει να επικοινωνήσει με τον εν λόγω έφηβο, μπορεί πάντα να επικοινωνήσει με κάποιον άλλο που δε θυμάται πόσο δύσκολη ήταν η εφηβεία (και δεν έχει επαφή ούτε με τη συγκεκριμένη ηλικία, ούτε με τις τρέχουσες συνήθειες των εφήβων).

Λόγος 1.346 για τη δυσκολία των εφηβικών χρόνων (και των δικών μου συμπεριλαμβανομένων).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-08, 02:06
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Εμένα μια χαρά μου ακούγονται όλα αυτά τα ζόρια για τους γονείς.
Τα πιο δύσκολα είναι όταν οι έφηβοι δεν αντιδρούν σε τίποτα και είναι το καμάρι των γονιών τους. Αμέσως μετά την εφηβεία να δεις κάτι ζόρια που περνάει όλη η οικογένεια μαζί. Εκεί να δεις τι θα πει "αντιδραστικότητα προς το οικογενειακό περιβάλλον και κάθε μορφής εξουσία". Όχι να το παινευτώ δηλαδή, αλλά ολόκληρη ενήλικη γαϊδάρα, είχα γίνει η ντροπή του σογιού μέχρι 3ου βαθμού συγγενείας.
Αργότερα έμαθα πως υπάρχουν και χειρότερα, όπως πχ μεσήλικες εφηβίες, ανύπαρκτες εφηβείες, κ.ο.κ

Emo και πάλι emo. Και όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-08, 09:15
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύμφωνω με τους 2 προλαλήσαντες. Η αντιδραστική ενέργεια είναι θετική.

Σκέψου να μεγαλώνεις ένα παιδί διδάσκοντάς του πράγματα, δίνοντας του εφόδια και αξίες για να βγει δυνατός στο στίβο της ζωής. Και όταν έρχεται η στιγμή να μπει στο στίβο και του λες "και τώρα τρέξε!", αυτό κάθεται και σε κοιτάει. Μάλλον κάτι δεν θα έγινε σωστά.

Η αντίδραση στην εφηβεία είναι πολύ φυσιολογική. Δεν είναι και εύκολο το πρώτο στάδιο που θεωρείσαι ενήλικας, που ξαφνικά μέσα σε λίγα χρόνια το μυαλό σου αρχίζει και βγάζει λογική και παίρνει πρωτοβουλίες. Λογικό είναι να σου "τη σπάνε όλα και όλοι"
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Emo και πάλι emo. Και όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί emo = διαταραγμένος έφηβος. Ούτε εμένα μου αρέσει το συγκεκριμένο subculture, αλλά ποτέ δε μου άρεσαν οι εμπορευματοποιημένες αναβιώσεις και ό,τι δίνει βάρος στην εμφάνιση και στην ομοιομορφία πάνω από την προσωπικότητα. Για τον ίδιο λόγο πάντα κοροϊδεύω ακόμα και τα subcultures στα οποία πολλοί υποθέτουν (κακώς) ότι άνηκα/ανήκω λόγω εμφάνισης.

Όσο έχουν λεφτά για καινούρια ρούχα και λακ, οι emo είναι άκακοι. Απλά ό,τι εμφάνιση ξενίζει τους συντηρητικότερους δαιμονοποιείται εξ'ορισμού. Φοβόμαστε ότι δεν καταλαβαίνουμε.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από την άλλη για μένα ισχύει το έφηβος = διαταραγμένος = υγιής έφηβος.
Αν δεν κάνουμε του κεφαλιού μας όταν είμαστε έφηβοι πότε θα το κάνουμε; Όταν μεγαλώσουμε; Περνάνε που περνάνε τα δύσκολα με τη διαρκής και αέναη προσπάθεια αφομοίωσης trash γνώσεων, έχουν τις ορμόνες τους να χτυπάνε κόκκινο, έχουν και εμάς να προσπαθούμε να τα ζορίσουμε και άλλο!
Όσο σέβονται τον εαυτό τους και τους άλλους και δεν κάνουν κακό στο σώμα τους, ας κάνουν ότι θέλουν.

Απλά κάθομαι και γελάω όταν βλέπω ανθρώπους να προσπαθούν να γίνουν διαφορετικοί υιοθετώντας ακριβώς το ίδιο ντύσιμο, χτένισμα, φέρσιμο με το υπόλοιπο κοπάδι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-08, 11:36
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη για μένα ισχύει το έφηβος = διαταραγμένος = υγιής έφηβος.
Ο όρος που ψάχνεις είναι «ανθρωπισμός» (αν μιλάμε για το δικαίωμα κάθε ανθρώπου να είναι ιδιαίτερος), όχι διατάραξη. «Διατάραξη» το λένε όσοι έχουν περάσει την εφηβεία, δεν τη θυμούνται, και δεν τους ενδιαφέρει να τη θυμηθούν (πιθανώς γιατί είναι επώδυνο να τη συγκρίνουν με την τρέχουσα συμβιβασμένη ύπαρξή τους).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-08, 11:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά κάθομαι και γελάω όταν βλέπω ανθρώπους να προσπαθούν να γίνουν διαφορετικοί υιοθετώντας ακριβώς το ίδιο ντύσιμο, χτένισμα, φέρσιμο με το υπόλοιπο κοπάδι.
Οι emo κατεληξαν να γινουν trendy (μεταφορικα )

Προσωπικα, η 'διαταραξη' που ειχα περασει δεν ηταν εναντιον της οικογενειας, του κατεστημενου και των "χρηστων ηθών", αλλα εναντιον των συνομιληκων μου :Ρ δηλαδη των (τοτε) emo, πανκ, μεταλαδων κλπ :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-04-08 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-08, 11:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο όρος που ψάχνεις είναι «ανθρωπισμός»
Μιλάω με όρους που μπορούν να καταλάβουν αυτοί που έχουν πρόβλημα με τη διαφορετικότητα των εφήβων βρε...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-08, 11:57
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε άνθρωπος ειναι μια ανεπαναληπτη προσωπικότητα!
Συμφωνώ κ επαυξάνω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-08, 16:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα, η 'διαταραξη' που ειχα περασει δεν ηταν εναντιον της οικογενειας, του κατεστημενου και των "χρηστων ηθών", αλλα εναντιον των συνομιληκων μου :Ρ δηλαδη των (τοτε) emo, πανκ, μεταλαδων κλπ :Ρ
Εγώ αυτή τη «διατάραξη» την έχω ακόμα. Λες να είναι σοβαρό;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-04-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτή τη «διατάραξη» την έχω ακόμα. Λες να είναι σοβαρό;
Ναι! Για τους άλλους. ;p
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.