Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-08, 21:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η IBM είναι έτοιμη να αντικαταστήσει σκληρούς δίσκος και μνήμες flash

Ένα νέο είδος μνήμης που συνδυάζει τα καλύτερα χαρακτηριστικά της μνήμης flash και των σκληρών δίσκων παρουσιάστηκε από την IBM Research, με την προοπτική να φέρει επανάσταση την επόμενη δεκαετία.

Η μνήμη «racetrack» («ιππόδρομος»), την οποία οι ερευνητές περιγράφουν με δύο δημοσιεύσεις τους στο περιοδικό Science, συνδυάζει τη μεγάλη χωρητικότητα και την αξιοπιστία των σκληρών δίσκων με την απουσία κινούμενων εξαρτημάτων και την ταχύτητα των τσιπ flash.

Η νέα τεχνολογία, αναφέρει ανακοίνωση της εταιρείας, «θα οδηγήσει σε συσκευές ικανές να αποθηκεύουν πολύ περισσότερα δεδομένα στον ίδιο χώρο, με αστραπιαίους χρόνους εκκίνησης, πολύ μικρότερο κόστος και ανεπανάληπτη σταθερότητα και αντοχή».


H πυκνότητα δεδομένων στη μνήμη racetrack θα είναι 100 φορές υψηλότερη μεγαλύτερη σε σχέση τις σημερινές τεχνολογίες, εξήγησε ο Στούαρτ Πάτρικ, επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας στα ερευνητικά εργαστήρια Almaden της IBM στην Καλιφόρνια.

Στη μνήμη racetrack, κάθε τρανζίστορ έχει πρόσβαση σε 16 bits πληροφορίας κάθε φορά, κάτι που σημαίνει ότι η ταχύτητα ανάγνωση και εγγραφής είναι 100.000 φορές υψηλότερη σε σχέση με τα τσιπ flash. «Στους σκληρούς δίσκους, κάθε τρανσίστορ έχει πρόσβαση σε 1 bit, ενώ στη μνήμη flash ίσως σε 2 ή ακόμα και σε 4 bit, αλλά αυτό είναι όλο» είπε ο Πάτρικ.

Ακόμα, η νέα μνήμη θα είναι «πρακτικά άφθαρτη», σε αντίθεση με τη flash που φθείρεται έπειτα από 10.000 κύκλους διαγραφής-εγγραφής. Η racetrack είναι μαγνητικό μέσο αποθηκεύει δεδομένα στο σπιν των ηλεκτρονίων, χωρίς να υπάρχει μετακίνηση ατόμων μέσα στο κύκλωμα. «Κάθε φορά που μετακινείς άτομα παρουσιάζονται προβλήματα και οι συσκευές φθείρονται με τον καιρό» πρόσθεσε ο ερευνητής.

Ο Πάτρικ εκτίμησε ότι η IBM θα μπορούσε να έχει ένα πρωτότυπο σε δύο με τέσσερα χρόνια και να αρχίσει την παραγωγή της νέας μνήμης σε επτά με οκτώ χρόνια.

Πηγή : Pathfinder
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-08, 21:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
εξήγησε ο Στούαρτ Πάτρικ
Καμια σχεση με τον Πατρικ Στουαρτ;

(λυπαμαι που δεν εχω κατι αλλο να πω)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 12-04-08 στις 22:03
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-08, 10:38
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ καλά νέα για τον χώρο της Πληροφορικής! Τελικά το μέλλον μας κρύβει πολύ ευχάριστες εκπλήξεις!

Ποιος ξέρει τί άλλο θα ακούσουν τα αφτάκια μας, τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μας τα επόμενα 5-6 χρόνια!

Για το άρθρο και να συμπληρώσω περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα, ένα iPOD που θα έχει μια μνήμη racetrack θα μπορεί να αποθηκεύει και διαβάζει 100 φορές περισσότερη πληροφορία από ότι σήμερα με χρήση τεχνολογίας που θα αναπτυχθεί πάνω στα racetracks, με γρήγορες ειδικές κεφαλές ανάγνωσης MTJ (Magnetic-Tunnel Junction) οι οποίες θα μπορούν να διαβάζουν πολύ γρήγορα με την μία μέχρι και τα 100bit πληροφορίας που μπορούν να αποθηκευτούν στο racetrack.

Το MTJ (Magnetic-Tunnel Junction) είναι ένα σάντουιτς από δύο μαγνητικά επίπεδα διαχωρισμένα από ένα διελεκτρικό υλικό και το οποιο χρησιμοποιήθηκε για να κατασκευαστούν οι πρώτες μαγνητικές μνήμες τυχαίας προσπέλασης (RAM) το 1999.

Αυτή την στιγμή υπάρχει προτότυπο για το racetrack αλλά όχι κάποια συσκευή που να το χρησιμοποιεί (ακόμα). Το μέλλον όμως είναι πολλά υποσχόμενα.

Τέλος θα ήθελα να διορθώσω ότι ο επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας της IBM είναι ο Στούαρτ Πάρκιν (και όχι Πάτρικ που αναφέρεται στο μήνυμα) [Stuard Parkin].

Ετσι, Gildor όπως κατάλαβες, δεν έχει καμμία σχέση με τον Jean-Luc Picard του Star Trek
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-08, 12:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Einstein Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος θα ήθελα να διορθώσω ότι ο επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας της IBM είναι ο Στούαρτ Πάρκιν (και όχι Πάτρικ που αναφέρεται στο μήνυμα) [Stuard Parkin].
Παραμενω off-topic... μου τη σπαει (και ειναι κριμα για οποιον θελει να ψαξει παραπανω) που στην ειδησεογραφια τα ξενα ονοματα αποδιδονται με ελληνικη προφορα και δε δινεται σε παρενθεση η λατινικη ορθογραφια... ονοματα οπως 'λούις' και 'στούαρτ' αποδιδουν 4 με 6 αντιστοιχες διαφορετικες ορθογραφιες

Για να μη πω για τα Γαλλικα ονοματα που γινεται χαμος... το 'Σαρκοζι' μπορει να εχει αποδοσει 10 διαφετικες πιθανες ορθογραφιες!!

Ευτυχως που το Google εχει εξυπνες αντιπροτασεις σε παραπλησια ονοματα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-04-08 στις 12:14
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-08, 14:33
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραμενω off-topic... μου τη σπαει (και ειναι κριμα για οποιον θελει να ψαξει παραπανω) που στην ειδησεογραφια τα ξενα ονοματα αποδιδονται με ελληνικη προφορα και δε δινεται σε παρενθεση η λατινικη ορθογραφια... ονοματα οπως 'λούις' και 'στούαρτ' αποδιδουν 4 με 6 αντιστοιχες διαφορετικες ορθογραφιες

Για να μη πω για τα Γαλλικα ονοματα που γινεται χαμος... το 'Σαρκοζι' μπορει να εχει αποδοσει 10 διαφετικες πιθανες ορθογραφιες!!

Ευτυχως που το Google εχει εξυπνες αντιπροτασεις σε παραπλησια ονοματα
Συμφωνώ κι εγώ! Πράγματι, είναι πολύ ενοχλητικό. Όπως για παράδειγμα, αυτό εδώ:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδα αυτες τις υπεροχες φωτογραφιες (και αλλες) του Λαουρεντ Μανλαου
(Ακόμα προσπαθώ να τον εντοπίσω στο google... )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.