Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 1,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-08, 08:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει κάτι που σας ενοχλεί ή σας αρέσει στο ύφος του Forum ;

Με αφορμή αυτό το θέμα θα ήθελα να ακούσω γνώμες από παλιούς και νέους φίλους που συμμετέχουν ενεργά ή απλά διαβάζουν το Forum μας σχετικά με το ύφος συζητήσεων που έχει διαμορφωθεί στην Acrobase.gr σχεδόν 2 χρόνια μετά την έναρξη λειτουργίας της σε μορφή Forum.
Οι παρατηρήσεις σας μπορούν να δωθούν και σε ανώνυμη μορφή εάν έτσι επιθυμείτε. Εάν έχετε συνδεθεί σαν μέλος απλά πατήστε αποσύνδεση στο πάνω δεξί μέρος του μενού και απαντήστε στη συνέχεια..
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
  #2  
Παλιά 08-04-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμενα ο μεσος ορος ηλικιας, η οικογενειακη κατασταση των θηλυκων μελων () και ο ενημερωτικος χαρακτηρας που εχει υιοθετηθει, που καθιστα την επικοινωνια κυριως μονοδρομη και οχι τοσο αμφιδρομη

Επισης με ενοχλει η απουσια θεματων οπως η πορεια της Καλομοιρας στη Γιουροβιζιον (και δεν κανω πλακα)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-08, 12:26
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ είμαι μόλις ένα χρόνο και δυο μήνες στην άκρο, και αυτά που λέει ο Odin [περί ανοχής στη διαφορετικότητα των απόψεων και αποδοχής της ύπαρξης επιχειρημάτων που στηρίζουν απόψεις αυτές με τις οποίες ο "συντηρητικός" ή "παραδοσιακός" πυρήνας του forum είναι διάφωνος, περί ειρωνίας, περί -κυρίως συγκεκαλυμμένων για να μην τρέχει και τίποτα και να μπορούν μετά κάποιοι να πουν πως το "θύμα" παραλογίζεται - προσβολών] μου φαίνονται λογικά.

Επίσης, με ενοχλεί η τάση να απομονώνουν διάφοροι μια-δυο φράσεις από τα posts μου [και τα posts άλλων] και να απαντούν αποσπασματικά, έχοντας αποκόψει αυτές τις φράσεις από το περιβάλλον τους. Το νόημα μιας φράσης έχει να κάνει με τα συμφραζόμενα. Η απομόνωση μιας φράσης προκειμένου να αλλοιωθεί το νόημά της απαντάται κυρίως στον κίτρινο τύπο... Είναι κρίμα να γίνεται εδώ.

Κάτι άλλο που με ενοχλεί, και που ίσως να μην είναι θέμα του forum αποκλειστικά, αλλά θέμα των ανθρώπινων σχέσεων γενικότερα, είναι το φτυάρι που πέφτει πίσω απ' τις πλάτες διαφόρων, πίσω απ' τη δική μου για παράδειγμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει ως τώρα ότι τίποτα δεν μπορεί να μείνει κρυφό για πάντα, και ότι ο διάολος πάντα σπάει το ποδάρι του και αυτός που τρώει το θάψιμο το μαθαίνει.

Τέλος, θα ήθελα τα θέματα περί μουσικής, λογοτεχνίας/ποίησης και εικαστικών, και γενικά όλα τα πολιτιστικά θέματα να έχουν περισσότερη και ουσιαστικότερη κίνηση, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν είναι "πρόβλημα" του forum, δεν ξέρω αν παλιότερα είχε πιο πολλή κίνηση σε αυτούς τους τομείς ή όχι. Αυτό που μάλλον είναι πρόβλημα, όμως, είναι το ότι ενώ διάφορα άλλα θέματα ατονούν, τα διάφορα flame wars [Χριστιανοί vs Άθεοι The Sequel, Πίστη vs Επιστήμη 4, Θα Πρέπει Να Καούν οι Gay στην Κόλαση;, κτλ.] φουσκώνουν, αυξάνονται και, γενικώς, καλά κρατούν.

Μέσα από τη σύγκρουση γεννιούνται οι νέες ιδέες, αλλά σε ένα forum οι συγκρούσεις αυτές θα έπρεπε να είναι ελεγχόμενες, νομίζω, δηλαδή μέσα σε κάποια ευγενικά πλαίσια. Έχω ακούσει και άλλες απόψεις, σε άλλα fora, βέβαια, που λένε ότι η επιβολή της ευγένειας με το ζόρι είναι λογοκρισία και καταπίεση, αλλά δεν συμφωνώ διότι όταν τα πράγματα ξεφεύγουν και ξεφεύγω κι εγώ και αμύνομαι επιθετικά νοιώθω ξεκάθαρα πως έχω παρεκτραπεί προς άσχημες κατευθύνσεις, ενώ όταν τα πράγματα είναι πολιτισμένα και ευγενικά νοιώθω όμορφα.

Είναι δύσκολο εγχείρημα το να οργανώνει κανείς ένα μέρος όπου άνθρωποι λένε τις απόψεις τους, διαφωνούν, μερικές φορές διαφωνούν και ριζικά, και δεν υπάρχουν μεγάλες εντάσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δει να πετυχαίνει απόλυτα πουθενά. Τα περισσότερα fora που δεν έχουν εντάσεις έχουν πάνω-κάτω έναν τύπο ανθρώπων, τουλάχιστον όσον αφορά στις απόψεις - οι διαφωνίες δεν είναι ριζικές. Η άκρο τα καταφέρνει σχετικά καλά για ελληνικό forum με πραγματικά αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις ανάμεσα στους χρήστες της. Υπάρχουν και φωτεινά παραδείγματα ανθρώπου με τους οποίο δεν νομίζω να μπλεχτώ ποτέ σε φορουμοκαυγά, ενώ έχουμε αρκετά διαφορετικές απόψεις, επειδή μπορούν να συζητούν ευγενικά. Θα μπορούσε όμως να τα καταφέρνει και πολύ καλύτερα...

Υ.Γ. Gildor, αν κάνεις την άκρο πρωινό μαγκαζίνο, θα σε πνίξω. :P
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 08-04-08 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Endelva για αυτό το μήνυμα:
nikisforos (18-03-10)
  #4  
Παλιά 08-04-08, 13:35
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η βλακεία μερικών "δήθεν" σκεπτομένων. Αλλα γι αυτό δεν φταίει το φορουμ ούτε οι καλόγνωμοι συζητητές που ειναι και περισσότεροι. Πρόκειται για γενικό κακό, ατόμων που ασκούν κριτική, αδαείς όντες,ή έχουν ως σπόρ την καλαμοκαβαλαρία. Το φορουμ πάντως , όπως διαπίστωσα, ειναι σε θεση σαν ζωντανός οργανισμός να απομονωσει τετοιες καταστασεις.

Αν κατι θα μπορουσε να γίνει καλύτερο, ειναι η μείωση ταχύτητας των admin να κλείνουν κάποιο θέμα που θεωρούν ότι ειναι αρνητικό. Πρόκειται για μορφή λογοκρισίας που θάπρεπε να ασκειιται συντηρητικά.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 11-04-08 στις 16:15
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους
Χρόνια και ζαμάνια!

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που απο το 1994 μεχρι τωρα δεν εχει αλλαξει ειναι η ανοχη στην διαφορετικοτητα. Και μιλαω για την ουσιαστικη ανοχη στην διαφορετικοτητα (των αποψεων πχ) και οχι για την ανοχη στα λογια και στο καταστατικο.
Για παραδειγμα, ενα θεμα συζητησης το οποιο δεν αρεσει σε 2-3 "διοικουντες" εχει φοβερα μεγαλυτερες πιθανοτητες να "κλεισει" με συνοπτικες διαδικασες απο ενα θεμα το οποιο αρεσει, ασχετα αν και στις δυο περιπτωσεις η ποιοτητα των επιχειρηματων ειναι λιγο πιο πανω απο τις αναρθρες κραυγες.
Όταν πρωτογράφτηκα στην Acrobase ήταν η όαση σ'ένα καθ'όλα εχθρικό κόσμο. Ήταν το μόνο μέρος που είχα δικαίωμα έκφρασης, δικαίωμα γνώμης, και μπορούσα να το εκφράσω επιχειρηματολογώντας και να γίνει σεβαστό, ακόμα κι από τους διαφωνούντες.

Στο forum αυτό έχει αλλάξει. Τότε που δεν είχα καν το θάρρος της γνώμης μου, ένιωθα την άνεση να εκφραστώ. Τώρα που έχω αποκτήσει κάποια αυτοπεποίθηση νιώθω ότι μου έχει αφαιρεθεί κάθε δικαίωμα λόγου, ότι είμαι μειονότητα, ο εξωγενής παράγοντας που ψιθυρίζει κάτι μόνος του και σε απάντηση του ουρλιάζουν δεκάδες άτομα.

Προσπάθησα να αντιμετωπίσω την έλλειψη ανοχής κάνοντας ignore threads κατά βούληση. Σε όποιο νέο thread πήγαινα όμως, έβρισκα το ίδιο ύφος. Το ύφος αυτό δεν είναι θέμα πολιτικής και διοικούντων, είναι θέμα χρηστών και ευρύτερης νοοτροπίας.

Με έχει κάνει να αποχωρήσω (σιωπηλά, μέχρι πρόσφατα) από το forum αρκετές φορές γιατί απαιτώ οι φίλοι μου να ανέχονται τη διαφορετικότητα των άλλων όπως απαιτούν από τρίτους να ανέχονται τη δική τους διαφορετικότητα ή το δικό τους συμβιβασμό.

Με έχει κουράσει απίστευτα αυτή η έλλειψη ανοχής και αυτό το μίσος που συναντώ παντού στην Ελλάδα, ακόμα και σε υποτιθέμενα φιλελεύθερους κύκλους. Συνήθως από τα ίδια άτομα που σπεύδουν να με διαβεβαιώσουν ότι αγαπούν αλλήλους (ομοίους αγαπούν, όχι αλλήλους). Αυτή την παρατήρηση την έχουν κάνει πάμπολλοι γνωστοί και φίλοι.

Αρκετές φορές σκέφτηκα σοβαρά να ξαναφύγω βλέποντας όλο και περισσότερους φίλους και γνωστούς να μισούν όλο και περισσότερο και όλο και περισσότερους συνανθρώπους μας.

Δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου.

Πρέπει το ευρύτερο ύφος της βάσης να ξεπεράσει το Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών επιτέλους. Η χούντα πέρασε.

Το μόνο ευχάριστο είναι ότι έχουν γίνει ήδη τα πρώτα βήματα για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Τώρα, το βάρος πέφτει σ' εμάς που είτε ανήκουμε στις αηδιαστικές ομάδες/subcultures (ξέρεις, εκείνες που δε μισούν υποχρεωτικά όλους τους υπόλοιπους), είτε έχουμε «ανορθόδοξες» απόψεις.

Εμείς πρέπει να ξαναβρούμε το θάρρος να εκφραστούμε με την ελευθερία λόγου που μας διασφαλίζεται Συνταγματικά (αφού κοινωνικά δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα) και με το σεβασμό προς το συνομιλητή μας που εφαρμόζαμε κάποτε. Το ύφος της βάσης μπορεί να αλλάξει μόνο αν υπάρξει το «αντίπαλον δέος».
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-08, 16:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα από τη σύγκρουση γεννιούνται οι νέες ιδέες, αλλά σε ένα forum οι συγκρούσεις αυτές θα έπρεπε να είναι ελεγχόμενες, νομίζω, δηλαδή μέσα σε κάποια ευγενικά πλαίσια. Έχω ακούσει και άλλες απόψεις, σε άλλα fora, βέβαια, που λένε ότι η επιβολή της ευγένειας με το ζόρι είναι λογοκρισία και καταπίεση, αλλά δεν συμφωνώ διότι όταν τα πράγματα ξεφεύγουν και ξεφεύγω κι εγώ και αμύνομαι επιθετικά νοιώθω ξεκάθαρα πως έχω παρεκτραπεί προς άσχημες κατευθύνσεις, ενώ όταν τα πράγματα είναι πολιτισμένα και ευγενικά νοιώθω όμορφα.
Η επιβολή κανόνων ευγενείας δεν είναι λογοκρισία — δεν περιορίζει το νόημα των λεγομένων σου, περιορίζει τον τρόπο που εκφράεσαι. Υπάρχει επιβεβλημένο netiquette στα περισσότερα συστήματα ανά τον κόσμο.

Στην τελική ανάλυση κάποιος που θέλει na grafei panta etsi μπορεί να θεωρήσει λογοκρισία ή καταπίεση την απαίτηση της Acro να γράφουμε ελληνικά.

Άλλωστε, η επιβολή δεν είναι ανάγκη να γίνεται υπό μορφή καταστολής. Οι κανόνες ευγένειας λειτουργούν κοινωνικά απ'όλους μας, και όσοι δεν τους ακολουθούν συμμορφώνονται ή φεύγουν. Πχ δε χρειαζόμαστε την αστυνομία για να εξοστρακίσουμε κάποιον που χτυπάει όσους βλέπει.

Χρειαζόμαστε και ισορροπία απόψεων. Αν σε μια βάση που 99% πιστεύει ότι οι gay θα καούν στην κόλαση, και 0.8% δε μιλάει, και 0.2% προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει, δεν υπάρχει καμμία ισορροπία. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουν να φεύγουν(/-ουμε) οι χρήστες που μπορούν, δυνητικά, να προσφέρουν κάτι, και των οποίων οι απόψεις δεν είναι αρεστές απ'αυτό το 99%.

Όταν το 99% γίνει 100%, η βάση δεν είναι πλέον forum συζητήσεων. Είναι club συνάντησης ομοϊδεατών.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-08, 16:50
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιβολή κανόνων ευγενείας δεν είναι λογοκρισία — δεν περιορίζει το νόημα των λεγομένων σου, περιορίζει τον τρόπο που εκφράεσαι. Υπάρχει επιβεβλημένο netiquette στα περισσότερα συστήματα ανά τον κόσμο.
Συμφωνώ απολύτως [γι αυτό και είπα ότι διαφωνώ με την άποψη που λέει πως είναι λογοκρισία, πριν].

Επίσης το προηγούμενο post σου πρέπει να τοιχοκολληθεί. Πάλι καλά που έχουμε και τοίχο στην άκρο, δηλαδή. Με κάνει να ντρέπομαι που αντί να τα φωνάξω όπως εσύ τα ψιθύρισα.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-08, 17:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αφού προσυπογράψω όλα όσα αναφέρει ο Μίλτος, θα υποβάλω θερμή παράκληση, προς όλα μας τα μέλη, να μας πουν την άποψη τους.

Δεν υπάρχει λόγος να διστάσουν ή να φοβηθούν, θέλουμε να γυρίσουμε σελίδα και οι παρατηρήσεις σας, θα μας είναι απίστευτα πολύτιμες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Μοργούλιο.

Προσωπικά όταν η Ακρο ξεκίνησε στη νέα φορουμίστικη μορφή είχα χαρεί ιδιαίτερα καθώς πίστευα πως το κλίμα των παλαιών clubs και οι συζητήσεις που γίνονταν εκεί θα συνεχίζονταν στο ίδιο ύφος.

Εκ τοτε υπάρχουν περίοδοι που επιστρέφω προσπαθώντας να ξαναμπώ στο κλίμα, αλλά πάντα η αίσθηση που παίρνω είναι ότι μετέχω σε ένα πάνελ με παράθυρα σε ιδιωτικό κανάλι όπου το ζητούμενο είναι ποιος θα "φάει" ποιον.

Επίσης επειδή θεωρώ πως η λογική είναι στοιχειώδες θεμέλιο για να αναπτυχθεί ένας διάλογος, βγάζω σπυράκια όταν στα περισότερα θέματα σκάνε θεωρίες παγκόσμιας εθνικής και θρησκευτικής συνομοσίας.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-08, 17:26
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Κατανοώ απολύτως το αίσθημα των Odin και Morgul παραπάνω, και μάλλον συμπάσχω κιόλας, αφού κι εγώ είχα αποχωρήσει από το φόρουμ για κάποιους μήνες για παρόμοιους λόγους.

Ωστόσο αυτό που θέλω να τονίσω στο μήνυμά μου είναι κάτι άλλο: H Acrobase σαν φόρουμ προσπαθεί να γίνει "λίγο απ'όλα", με θεματικές ενότητες περί ο,τιδήποτε μπορεί κανείς να φανταστεί. Αναπόφευκτα, η πλειοψηφία θα καθοδηγεί την τάση που επικρατεί στα μηνύματα.

Ναι, φυσικά θα μπορούσα να αρχίσω εγώ να γράφω για θέματα που ενδιαφέρουν εμένα, και μπορεί άλλος κόσμος να ακολουθήσει. Το γνωρίζω. Αλλά δε θέλω να καταλήξω εκεί.

Κάθε μέρα επισκέπτομαι ένα άλλο forum, ονόματι 4tforum.gr, με πολλά θέματα που επικεντρώνονται στην αυτοκίνηση αλλά και πάρα πολλά - καθόλου αμελητέα - περί πολιτισμού / κοινωνίας. Οι συμμετέχοντες είναι πολύ περισσότεροι από την Acro, και το επίπεδο είναι αντίστοιχα υψηλό (ας το θέσω έτσι) με την Acro, και καμμιά φορά γίνεται και εξαιρετικό!

Οταν λοιπόν διαβάζω μία συζήτηση εκεί, με πολλές απόψεις και επιχειρήματα - αλλά και flames, πολλές φορές, δε λείπουν αυτά - και στη συνέχεια έρχομαι εδώ, αυτό που βλέπω εδώ συγκριτικά είναι λακωνικά μηνύματα που αναμασούν τις ίδιες απόψεις. Συνεπώς μού φαίνεται ότι η Acro είναι λίγο "άδεια"!

Πού θέλω να καταλήξω: κατά τη γνώμη μου, το ότι η Acrobase προσπαθεί να γίνει too many things to too many people (κάπως έτσι δεν πάει η έκφραση;) ίσως να είναι λίγο μάταιο. Θα έπρεπε να βρει μία κατεύθυνση. Κάτι που να οδηγήσει στο να μην καταλήξει "ακόμα ένα forum", ένα insomnia.gr με ωραιότερες προτάσεις. Δεν ξέρω τι θα είναι αυτό. Θα είναι πιο πολύ πολιτισμός; Λογοτεχνία; Κοινωνία; Πάντως πολιτισμός μαζί με κοινωνία μαζί με ενημέρωση μαζί με θεολογία μαζί με τεχνολογία μαζί με επιστήμη... δε βλέπω γιατί να μην πάει κανείς καλύτερα σε ένα εξειδικευμένο forum (ή στα newsgroups, αν είναι ο Qluser) για καθένα από τα παραπάνω!

Βέβαια, η Acro έχει και πολύ μεγάλες αναλύσεις σε συγκεκριμένα θέματα. Αλλά δυστυχώς προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου η θεολογική επιστήμη και οι θρησκείες γενικότερα, ενώ η αντιπαράθεση όσον αφορά τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας έχει κουράσει.

Υ.Γ. Μπορεί να ξέφυγα λίγο στο παραπάνω, και να μην αναφέρθηκα τόσο στο ύφος συγκεκριμένων συζητήσεων που ρωτούσε ο Amigos, όσο στο "ύφος" της acrobase.gr σαν σύνολο, όπως διαμορφώνεται από τις περισσότερες συζητήσεις των πιο ενεργών μελών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 08-04-08 στις 17:32 Αιτία: πολλαπλά μηνύματα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-08, 19:36
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να ακούσω γνώμες από παλιούς και νέους φίλους που συμμετέχουν ενεργά ή απλά διαβάζουν το Forum μας σχετικά με το ύφος συζητήσεων που έχει διαμορφωθεί στην Acrobase.gr
Θετικά στοιχεία: Με κάλυψαν οι παραπάνω

Αρνητικά στοιχεία, που οδηγούν σε παρανοήσεις και παρεξηγήσεις:

1. Δεν τηρούνται ίσες αποστάσεις από τις διάφορες απόψεις, παρόλο που αυτή η στάση παρουσιάζεται ως κάτι επιθυμητό.

2. Γίνεται υπερβολική χρήση προφορικού ή προσωπικού τρόπου έκφρασης και σκέψης σε γραπτά δημόσια μηνύματα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-08, 20:20
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειαζόμαστε και ισορροπία απόψεων. Αν σε μια βάση που 99% πιστεύει ότι οι gay θα καούν στην κόλαση, και 0.8% δε μιλάει, και 0.2% προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει, δεν υπάρχει καμμία ισορροπία.

Όταν το 99% γίνει 100%, η βάση δεν είναι πλέον forum συζητήσεων. Είναι club συνάντησης ομοϊδεατών.
Παρ'όλο που δε διαφωνώ κατ'ουσίαν, νομίζω οτι όπως λέει και το "ρητό": εικόνα σου είμαι, κοινωνία, και σου μοιάζω

Μ'άλλα λόγια, δεν μπορούμε να περιμένουμε η Ακρο να αφορά και να εκφράζει σε όλα τα θέματα ισομερώς και ισοβαρώς μια πληθυσμιακή μειοψηφία. Αυτό δε σημαίνει οτι οι μειοψηφίες έχουν άδικο. Στατιστικά, άλλωστε, το ανώτερο (αλλά και το κατώτερο) 1% είναι εξ ορισμού μόλις 1% (σε όποιες παραμέτρους και αν αναφέρεσαι). Αναπόφευκτα, λοιπόν, σχηματίζονται πλειοψηφικές και μειοψηφικές τάσεις που μπορεί να μεγεθύνονται ή να αμβλύνονται στη συζήτηση ανάλογα με τη "ρητορική δεινότητα" (ή τον τσαμπουκά, ή, σε τελική ανάλυση, τον ελεύθερο χρόνο) των συνδιαλεγομένων.

Επειδή, λοιπόν, η Άκρο δεν είναι πάνελ ειδικών αλλά ένας ελεύθερος χώρος έκφρασης είναι απόλυτα φυσικό να μην υπάρχει πάντα ισορροπία απόψεων. Κάτι τέτοιο θα ήταν μάλλον τεχνητό.

Κατα τα άλλα, είναι αυτονόητο οτι στα πλαίσια στοιχειώδους κοινωνικής παιδείας και για λόγους προφανείς, η ευγένεια (με την έννοια των καλών τρόπων και όχι απαραίτητα με την έννοια του περιεχομένου) είναι προαπαιτούμενο και δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-08, 20:27
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πρωτογράφτηκα στην Acrobase ήταν η όαση σ'ένα καθ'όλα εχθρικό κόσμο. Ήταν το μόνο μέρος που είχα δικαίωμα έκφρασης, δικαίωμα γνώμης, και μπορούσα να το εκφράσω επιχειρηματολογώντας και να γίνει σεβαστό, ακόμα κι από τους διαφωνούντες.
Οξείες αντιπαραθέσεις είχαμε πάντοτε, ακόμα και επι εποχής 199Χ, πχ με τον περιβόητο ακρο-αριστερό (pun intended) Killer. Θυμάμαι συζητήσεις επι συζητήσεων που κατέληγαν σε φλόγες. Δεν είναι τυχαίο που ο όρος ήταν γνωστός απο τότε...


Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-08, 00:42
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ερώτημα δεν ειναι ακριβές. Fora δεν έχουν ύφος,ύφος έχουν όσοι συμμετεχουν σε αυτα. Επομένως τα fora της Βασης έχουν διαφορετικό υφολόγιο, αναλογα με τις τασεις των εκει συζητητων.....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 11-04-08 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-04-08, 11:49
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά, αυτό που αρέσει ιδιαίτερα στην νέα άκρο (και η παλιά το είχε ως ένα βαθμό) είναι η επιμονή της χρήσης της ελληνικής γλώσσας, των τόνων και των ελληνικών γραμματοσειρών στις δημοσιεύσεις (ακόμα και αν φαίνεται ότι κάνω χαβαλέ απέναντι της με τα διάφορα φραγκοβλάχικα που πετάω κατά καιρούς), γιατί σε αντίθεση με άλλα μέρη που συχνάζουν αυτά τα περίεργα όντα που λέγονται έλληνες υπάρχει μια αισθητική που διευκολύνει την ανάγνωση.

Επίσης δε, μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος έκφρασης αρκετών εδώ μέσα, ο οποίος είναι πολύ διαφορετικός από τα τετριμμένα και δίνει μια άλλη διάσταση στον πιθανοθεωρητικό διαλογικό μονόλογο που μπορεί να ελπίζει να παρακολουθήσει κανείς σε ένα τέτοιο μέσο. Το ίδιο μπορώ να πω και για κάποια από τα αντικείμενα των συζητήσεων, τα οποία παρόλο που με αφήνουν παγερά αδιάφορο ως επί το πλείστον, με ευχαριστεί το γεγονός ότι στα πλαίσια του καθημερινού browsing/trolling υπάρχει ένα μέρος που μπορώ να κάνω skim θέματα τέτοιου είδους για το ανθρωπιστικό της ενημέρωσης, χωρίς να χρειάζεται να ταλαιπωρώ το google.

Τώρα όσο και αν φαίνεται παράλογο (ξέρω ξέρω κάποια μέλη εδώ έχουν την άποψη ότι τας φρένας μου δεν είναι πολύ σώα), σαν παράπονο θα έθετα πάνω απ'όλα ότι τα διάφορα ξεκατινιάσματα, flames, κλπ δεν είναι ιδιαίτερα "χορταστικά". Πρωτού πείτε "μα τι λέει αυτός ο εξωγηίνος λαϊκιστής;", αναρωτιθείτε τι σας τραβάει πραγματικά το ενδιαφέρον περισσότερο σε μια συζήτηση πάνω σε ένα θέμα που δεν εμπεριέχεται στην σφαίρα των άμεσων ενδιαφερόντων σας - μια εις βάθος 'επιστημονική' κάλυψη του θέματος ή μια λασπομαχία πεταξύ παθιασμένων ανθρώπων που έχουν διαμετρικά αντίθετες παγειωμένες απόψεις και βγάζουν τα μάτια τους; Προσωπικά, είμαι μακράν υπέρ του δεύτερου (ναι δηλώνω και ενυπόγραφα θαυμαστής της Ανίτας) αρκεί να γίνεται μέσα στα πλαίσια της υγειούς ανταλλαγής εύφλεκτων υλικών (βλ. δεν βρίζουμε μαμάδες, θρησκευτικές οντότητες, κλπ) και χωρίς να γίνονται οι συμμετάσχοντες super vga γραφικοί. Νομίζω ότι δεν είναι και τυχαίο ότι τις σπάνιες φορές που βρίσκομαι για μπύρες/καφέδες/κλπ με μέλη της παλιάς ΒΒS που δεν αποτελούν κομμάτι της καθημερινότητας μου, η κουβέντα πάντα πάει σε επικά flamewars/users του παρελθόντος. Δεν είναι ντροπή να το παραδεχτείτε, είμαι σίγουρος ότι σε πολλούς από εσάς έκαναν κούκου τέτοια σκηνικά.

Χμ, μακρυγόρησα μάλλον ενώ προσποιούμαι ότι κερδίζω με την αξία μου τα φορολεφτά σας (ναι εσείς εκεί κάτω που δεν κλέβετε το κράτος ), αλλά νομίζω ότι σήκωσα και εγώ το χέρι θετικά σαν απάντηση στην ερώτηση "ποιος θέλει λιγότερη λογοκρισία". Δεν προτείνω να πάμε στο άλλο άκρο και να το κάνουμε αμέρικαν μπαρ το τσαρδί, αλλά αφήστε τον κόσμο να μαλλιοτραβηχτεί ελεύθερα. /popcorn

Επίσης, θα ήθελα να συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Γίλδωρα για περισσότερα θέματα σχετικά με την πορεία της Κακομοίρας στην Ουροβίζιον, τις συμβουλές της Σάσας Μπάστα για καλύτερο στοματικό έρωτα, και άλλα τέτοια υπέροχα ευτράπελα του ντόπιου trash culture. Στατιστικά, κρίνοντας από την κυκλοφορία των πρωκτοφυλλάδων (traffic, bravo, hello, κλπ) και από την σωρεία σοβαροφανών κρυφολαθραναγνωστών αυτών στα περίπτερα, μάλλον και εδώ πρέπει να υπάρχει κοινό γι'αυτά. Δεν είμαστε όλοι εκκολαπτώμενοι καθηγητές σημειολογίας

Τέλος, βάζω κάτω από την βάση βαθμό στους γνωστούς σκίστες της βάσης γιατί η απόδοση τους έχει πέσει αισθητά. Τσκ, τσκ.

υ.σ. Μην βαράτε, εσείς συζήτησατε ελεύθερη παράθεση απόψεων
υ.σ.2. Ας πάρει κάποιος την πρωτοβουλία και να φτιάξει (όταν δεν κοιτάει ο ντάουντρεηκ) ένα κλαμπ αφιερωμένο στην Σάσα
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.