Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-08, 16:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερωτηση περι φωτισμου

Ειδα αυτες τις υπεροχες φωτογραφιες (και αλλες) του Λαουρεντ Μανλαου





Θα ηθελα να ρωτησω τους ειδημονες γιατι ο φωτισμος μου φαινεται λιγο παραξενος - αφυσικος, και πολυ ατμοσφαιρικος... γιατι διαισθανομαι μια τεχνικη, μια επεξεργασια, κατι που του δινει αυτη την αισθηση αλλα δεν μπορω να εντοπισω τι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-04-08 στις 16:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-08, 16:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να ρωτησω τους ειδημονες γιατι ο φωτισμος μου φαινεται λιγο παραξενος - αφυσικος, και πολυ ατμοσφαιρικος... γιατι διαισθανομαι μια τεχνικη, μια επεξεργασια, κατι που του δινει αυτη την αισθηση αλλα δεν μπορω να εντοπισω τι
Δεν είμαι ειδικός για να απαντήσω, αλλά με χρήση ειδικών φίλτρων στου φακκούς, αλλά και στον τρόπο εμφάνισης και εκτύπωσης του φιλμ, (χημικά κλπ) μπορούν να πετύχουν τελείως διαφορετική εικόνα, χωρίς καμιά ψηφιακή επεξεργασία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-08, 16:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά είναι φίλτρα. Φαίνεται από τον τρόπο που απλώνεται η διαφορετικότητα φωτισμού από το κέντρο της φωτογραφίας προς τις άκρες.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-08, 17:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φαίνεται σαν να έχει βάλει τεχνητή πηγή φωτός σε κάποιο σημείο στη φωτό
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-08, 19:45
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και αν δεν έχει κάνει τίποτε αναλογικό, έχει κάνει πράγματα με το Photoshop. Δεν ξέρω πώς δουλεύει ο συγκεκριμένος φωτογράφος, πάντως αυτό το αποτέλσμα επιτυγχάνεται και ψηφιακά, με φίλτρα. Το diffuse glow κι ένα ψυχρό φίλτρο θα την έκαναν αυτή τη δουλειά.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν δεν έχει κάνει τίποτε αναλογικό, έχει κάνει πράγματα με το Photoshop. Δεν ξέρω πώς δουλεύει ο συγκεκριμένος φωτογράφος, πάντως αυτό το αποτέλσμα επιτυγχάνεται και ψηφιακά, με φίλτρα. Το diffuse glow κι ένα ψυχρό φίλτρο θα την έκαναν αυτή τη δουλειά.
Σωστό
Με Photoshop έχει γίνει η επεξεργασία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-08, 12:36
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό
Με Photoshop έχει γίνει η επεξεργασία.
Κι εσύ γραφίστας;
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-08, 13:52
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 11:44
Φύλο: Άντρας
Τη παλιά εποχή των αρχαίων, πολλά χρόνια πριν το photoshop, την ώρα της εκτύπωσης, έπαιρνε κανείς το αποτέλεσμα αυτό με επιλεκτικό μασκάρισμα και υπερέκθεση στα σημεία του «σκληρού» φωτισμού.

Στη περίπτωση των συγκεκριμένων φωτογραφιών, εκτός από το φυσικό φως, βλέπω άλλες δυο πηγές, σκληρού φωτισμού. Ένα δακτύλιο φλας προσαρμοσμένο στο φακό και ένα ακόμα ανεξάρτητο, μακρυά από τη μηχανή (προφανώς κάποιος το κρατά στο χέρι και στέκεται στα δεξιά, όπως βλέπουμε εμείς το «κάδρο»).
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-08, 03:18
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν δεν έχει κάνει τίποτε αναλογικό, έχει κάνει πράγματα με το Photoshop. Δεν ξέρω πώς δουλεύει ο συγκεκριμένος φωτογράφος, πάντως αυτό το αποτέλσμα επιτυγχάνεται και ψηφιακά, με φίλτρα. Το diffuse glow κι ένα ψυχρό φίλτρο θα την έκαναν αυτή τη δουλειά.
Επίσης, πολωτικό φίλτρο (φαίνεται από τον ουρανό) και fill-in flash με diffuser. Και φυσικά post-processing.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-08, 03:25
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη παλιά εποχή των αρχαίων, πολλά χρόνια πριν το photoshop, την ώρα της εκτύπωσης, έπαιρνε κανείς το αποτέλεσμα αυτό με επιλεκτικό μασκάρισμα και υπερέκθεση στα σημεία του «σκληρού» φωτισμού.
Οι περίφημες τεχνικές dodge & burn. Δωδεκάωρα στο θάλαμο να κόβουμε μασκούλες σε διάφορα σχήματα για επιλεκτικές εκφωτίσεις.

Προς τους... ψάρακες: όχι, η ονομασία των σχετικών εργαλείο στα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας (δεν υπάρχει μόνο Photoshop) δεν είναι τυχαία.


Στη περίπτωση των συγκεκριμένων φωτογραφιών, εκτός από το φυσικό φως, βλέπω άλλες δυο πηγές, σκληρού φωτισμού.
Σχεδόν σίγουρα. Μάλιστα, αν προσέξεις, υπάρχει και μια μικρή καθυστέρηση συγχρονισμού του slave ή των slaves με το master: όπου η κίνηση είναι πολύ γρήγορη, έχεις διπλό παγωμένο είδωλο συν το motion blur. Το πρώτο (leading) είναι το φως από το master, το δεύτερο (trailing, πολύ κοντά στο πρώτο) είναι το φως από τα slaves.

Α, επίσης: εκτός από πολωτικό φίλτρο και fill-in, σχεδόν σίγουρα χρησιμοποιεί και neutral density φίλτρα για να σκοτεινιάσει το πλάνο αρκετά ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα flash/strobes αποτελεσματικά.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-04-08, 08:44
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 11:44
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδόν σίγουρα. Μάλιστα, αν προσέξεις, υπάρχει και μια μικρή καθυστέρηση συγχρονισμού του slave ή των slaves με το master: όπου η κίνηση είναι πολύ γρήγορη, έχεις διπλό παγωμένο είδωλο συν το motion blur. Το πρώτο (leading) είναι το φως από το master, το δεύτερο (trailing, πολύ κοντά στο πρώτο) είναι το φως από τα slaves.

Α, επίσης: εκτός από πολωτικό φίλτρο και fill-in, σχεδόν σίγουρα χρησιμοποιεί και neutral density φίλτρα για να σκοτεινιάσει το πλάνο αρκετά ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα flash/strobes αποτελεσματικά.
Πολύ σωστά! Ειδικά οι παρατηρήσεις σου για τη χρήση διπλού flash προκειμένου να αποδοθεί η αίσθηση της κίνησης, καθώς και η χρήση φίλτρων ουδέτερης πυκνότητας (... μου θυμίζω RAM με τις μεταφράσεις των όρων στα Ελληνικά ) δείχνουν το πόσο δύσκολο (περίπλοκο) είναι μερικές φορές να στήσεις μια σκηνή για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

Την τεχνική αυτή, όπως στις συγκεκριμένες φωτογραφίες, τη θυμάμαι από την εποχή της 10ετίας του '80. Την είχα συναντήσει σε παρουσιάσεις στο γαλλικό PHOTO.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-04-08, 09:14
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάω κι εγώ να γίνω σκουπιδιάρις [της σκουπιδιάριδος].
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-08, 10:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάω κι εγώ να γίνω σκουπιδιάρις [της σκουπιδιάριδος].
Δε μπορώ να μιλήσω για τον Pazo, αλλά για μένα ισχύει ένα πολύ απλό πράγμα: απλά και μόνο επειδή μπορώ να αναγνωρίσω ότι ένα γεύμα έχει δεντρολίβανο δε σημαίνει ότι είμαι σεφ (και πολύ θα προτιμούσα το δεύτερο από το πρώτο, κατ' αναλογία με την τρέχουσα συζήτηση πάντα).

Στην προκειμένη περίπτωση έχω εξαιρετική παρατηρητικότητα, καλή φαντασία και ξέρω να λύνω προβλήματα — αυτό δε με κάνει φωτογράφο. Ούτε θα μπορούσα ποτέ να τραβήξω κάτι τόσο τεχνικά άμεμπτο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-04-08, 11:58
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάλι δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αναλογική φωτογραφία, πέραν των βασικών και της ασπρόμαυρης εμφάνισης.

Θα μπορούσα να πετύχω παρόμοιο αποτέλεσμα, φωτογραφίζοντας ψηφιακά [και ως επί το πλείστον ενστικτωδώς] και κάνοντας επί πλέον επεξεργασία στο Photoshop.

Χάρηκα που έμαθα από πού προήλθε το όνομα του dodge και του burn [αυτά τα εργαλεία σώζουν ζωές].
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-04-08, 14:27
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσα να πετύχω παρόμοιο αποτέλεσμα, φωτογραφίζοντας ψηφιακά [και ως επί το πλείστον ενστικτωδώς] και κάνοντας επί πλέον επεξεργασία στο Photoshop.
Φυσικά, απλά (από καθαρά θεωρητικό επίπεδο) ό,τι κάνεις στο post-processing (εμφάνιση, εκτύπωση, image editor) είτε αφήνει την Πληροφορία της εικόνας ως έχει, είτε αφαιρεί πληροφορία (σε θεωρητικό επίπεδο ακόμα κι αν στον άνθρωπο η εικόνα φαίνεται καθαρότερη, έχεις αφαιρέσει πληροφορία και άρα ποιότητα).

Αν φροντίσεις να καταγράψεις από την αρχή την εικόνα που χρειάζεσαι σχεδόν όπως τη χρειάζεσαι, αυξάνεις κατά πολύ το tonal range σου, την ικανότητά σου να παράγεις μια εικόνα που αναπαράγεται σε μεγαλύτερα μεγέθη (σε μικρά μεγέθη οι ατέλειες κρύβονται), και έχεις την ευχέρια να παίξεις πολύ παραπάνω στο post-processing.

Αυτό δεν έχει τίποτα να κάνει με ψηφιακή ή αναλογική φωτογραφία, είναι ζήτημα καθαρής πληροφορικής (η αρχή GIGO — Garbage In, Garbage Out).

Και φυσικά ορισμένα πράγματα δε μπορείς να τα αναπαραστήσεις στο post-processing (πχ το αποτέλεσμα του πολωτικού φίλτρου όταν εξαφανίζει αντανακλάσεις, την υπέρυθρη φωτογραφία, κλπ κλπ).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.