Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-08, 11:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ταχεία η ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα

Τη σημαντική πρόοδο που έχει συντελεστεί στην Ελλάδα στον τομέα των Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, επισημαίνει η 13η Έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η οποία καταγράφει την πορεία της Ευρωπαϊκής αγοράς Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών για το 2007.

Σύμφωνα με την Έκθεση, η πρόοδος αυτή είναι αποτέλεσμα της ψήφισης του νέου τηλεπικοινωνιακού νόμου, ο οποίος παρείχε στη Ρυθμιστική Αρχή, δηλαδή την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, ΕΕΤΤ, τα θεσμικά εργαλεία για να επιτελέσει το έργο της και να επιδιώξει την ανάπτυξη της αγοράς και την ενίσχυση του ανταγωνισμού.

Ειδικότερα, όσον αφορά στην ελληνική ευρυζωνική αγορά, η Έκθεση αναφέρεται στην ταχεία ανάπτυξη που σημειώθηκε κατά το 2007 ενώ κάνει ιδιαίτερη μνεία στην προώθηση από την ΕΕΤΤ της Φυσικής Συνεγκατάστασης και της ανάπτυξης της Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο.

Η ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας πιστοποιείται από το γεγονός ότι η Ελλάδα βελτίωσε περαιτέρω τη θέση της στον πίνακα της ευρυζωνικής διείσδυσης (27η στο τέλος του 2006, 25η τον Ιούνιο 2007 και 24η το Δεκέμβριο 2007). Θα πρέπει ωστόσο να επισημανθεί η μεγάλη απόσταση που χωρίζει τη χώρα μας από τον Ευρωπαϊκό μέσο όρο (9,1% έναντι 20%).

Όσον αφορά στους ρυθμούς αύξησης της ευρυζωνικής διείσδυσης το 2007, η Ελλάδα βρίσκεται σημαντικά πάνω από τον Ευρωπαϊκό μέσο όρο (περίπου 4,7% έναντι 3,7%).

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-08, 14:34
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Ταχεία η ανάπτυξη αλλά πολύ αργή η σύνδεση ! Οπως με ενημέρωσαν σήμερα μπορώ να συνδεθώ μόνο στα 1024 και αυτό επειδή το σπίτι απέχει 3 χιλιόμετρα απο τον κατανεμητή. Μιλάμε για Αθήνα ε ; την πρωτεύουσα , όχι για την κωλοπετινίτσα...

Να ρωτήσω, εάν είχα συνδεθεί με forthnet η οποία διαφημίζει οτι έχει ιδιόκτητο δίκτυο τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-08, 14:44
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αμέ! Θα σου πουλούσαν σύνδεση μέχρι 24Mb!
Ως προς την ταχύτητα βέβαια καμία διαφορά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω, εάν είχα συνδεθεί με forthnet η οποία διαφημίζει οτι έχει ιδιόκτητο δίκτυο τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά ;
Η Vivodi έχει από πιο παλιά δικό της δίκτυο, ρώτα και εκεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-08, 13:26
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απο ότι ρώτησα δεν είναι θέμα ISP. Το ιδιόκτητο δίκτυο αναφέρεται σε κουτιά τα οποία συνυπάρχουν με αυτά του ΟΤΕ, μιλάμε για συνεγκατάσταση δηλαδή. Δεν παραπέμπει σε εξ'ολοκλήρου αυτόνομη παροχή γι αυτό και εάν συνδεθώ με άλλη εταιρεία τα πρόβλημα της ταχύτητας θα εξακολουθεί να υπάρχει εφόσον η απόστασή μου απο τον κατανεμητή δεν αλλάζει. Για την ιστορία, εγώ μένω στο καλαμάκι και το dslam βρίσκεται στο παλαιό φάληρο !! Και μετά μου διαφημίζουν 24άρες γραμμές και τα ρέστα. Αλλά ούτε και αυτήν την 1mbps δεν μπορούν να μου δώσουν σωστά , ανα 3 λεπτά χάνεται ο συγχρονισμός για να επανέλθει αμέσως μετά. Έλεος δηλαδή , μιλάμε για την Αθήνα !! Στο χωριό Μπάθ που βρισκόμουν για 4χρόνια αρχίζουν την εγκατάσταση οπτικών καλωδίων....

Και κάτι άλλο , στο πλαίσιο μου ζήτησαν 10 ευρώ για ένα σπλίτερ, έκανα καλά που έκανα πρακτική στα γαλλικά μου ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-08, 13:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι άλλο , στο πλαίσιο μου ζήτησαν 10 ευρώ για ένα σπλίτερ, έκανα καλά που έκανα πρακτική στα γαλλικά μου ;
Κρίμα που δεν ήξερες ιταλικά της νότιας Ιταλίας ή της ... ιχθυόσκαλας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.